Analiza wideo w Polsce ?!

Pokój dla fanów piłki reprezentacyjnej.
ODPOWIEDZ
bartusek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 stycznia 2004
Posty: 216
Rejestracja: 30 stycznia 2004

Nieprzeczytany post 21 grudnia 2004, 23:12

Nie umilkły echa dotyczące wyboru MIachała Listkiewicza na prezesa PZPN, a tu taka informacja.... Jak przeczytałem to dzis w gazecie to od razu pomyślałęm, że to sprawa nad która warto by podyskutować.....

"Polska chce - jako pierwsza w świecie - wprowadzić analizę wideo podczas meczów. - Będę przekonywał Seppa Blattera, by FIFA pozwoliła nam na taki eksperyment - mówi "Gazecie" prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Pomysł, by na bieżąco analizować kontrowersyjne sytuacje za pomocą wideo, jest stary, ale teraz pojawiła się realna szansa, by wprowadzić go w polskiej lidze.

Jak to możliwe? FIFA raz na jakiś czas zgadza się - na wniosek federacji narodowych - na wprowadzanie nowinek regulaminowych. - Na przykład w niższych ligach Belgii i Finlandii wprowadzono dwóch sędziów głównych. Próbowano też wykopywać piłki z autu. FIFA przysłała do tych krajów ekspertów, którzy oceniali, jak to działa. Ocenili negatywnie, ale na eksperyment FIFA dała zgodę bez problemu - opowiada Michał Listkiewicz.

Na podobnej zasadzie byłoby możliwe wprowadzenie w polskiej lidze analizy kontrowersyjnych sytuacji na wideo. Pomysł wyszedł od prezesa Groclinu Zbigniewa Drzymały, któremu udało się przekonać Listkiewicza. W styczniu razem spotkają się z szefem FIFA Seppem Blatterem. - Szansa jest spora, bo nie chcemy zmieniać przepisów, tylko mówimy na razie o wypróbowaniu - mówi Listkiewicz.

Jakby to wyglądało w praktyce? We współpracy z telewizją na każdym stadionie powstałoby stanowisko dla obserwatora sędziowskiego, który na bieżąco analizowałby mecz na monitorze. W określonych przypadkach, takich jak kontrowersyjny rzut karny, bramka czy faul, podbiegałby do niego sędzia główny i oglądał sytuację na powtórce. Decyzję podejmowałby po obejrzeniu zapisu wideo. - Najważniejsze, aby nie spowalniało to płynności gry. Nie wyobrażam więc sobie więcej niż kilka takich sytuacji w meczu. Przede wszystkim chodzi o ocenę tego, czy powinien być rzut karny, czy nie, i tego, czy ktoś symulował faul, czy naprawdę został podcięty. Nie ma przecież mowy o tym, by np. za każdym razem sprawdzać, czy był spalony - tłumaczy prezes.

Nie prościej wyposażyć sędziego głównego w słuchawki?

- To raczej niemożliwe, bo najważniejszy na boisku jest arbiter. To on - a nie asystent - musi obejrzeć powtórkę i podjąć decyzję.

Jak realne jest, by pomysł wszedł w życie? - Analizę wideo chcą też wprowadzić Włosi, ale FIFA nie da raczej zgody na taki eksperyment w Serie A. U nas byłoby to możliwe w ekstraklasie - ocenia Listkiewicz.

Jego zdaniem nie ma jednak szans na to, by analiza wideo weszła na stałe do przepisów. - Po pierwsze, piłka to sport dla wszystkich, także krajów biednych, których nie stać na takie nowinki. Po drugie, wszystkie decyzje co do zmian w przepisach podejmuje International Board, w którym FIFA ma tylko dwa głosy. Pozostałe należą do federacji angielskiej, szkockiej i walijskiej. To gremium bardzo konserwatywne. Szanse na jakiekolwiek zmiany przepisów są tam minimalne - opowiada Listkiewicz. - Co innego eksperyment. Na to zgodę wydaje FIFA. Będę przekonywał Blattera, by nam na to pozwolono. Nasza liga przyciągnęłaby uwagę całej Europy. Pojawiliby się eksperci, zagraniczni dziennikarze, menedżerowie."

źródło: http://sport.gazeta.pl/pilka/1,35351,2456979.html

No cóż pomysł świetny :!: :!: :!: Tak jak to juz napisali powyzej była by to świetna promocja Polskiej Ligi !!! Mam nadzieję, że to nie są tylko puste słowa i serio nasz prezes zawalczy o to dla naszej ligi... Sama idea bardzo mi się podoba, w piłce nożnej juz dawno powinno się to wprowadzić.....
A tak na marginesie wiedzieliście o tym "International Board" ja pierwszy raz o tym przeczytałem i wydaje mi się z leksza głupie skoro do FIFY nalezy tylu członków.....
No a konserwatywni Brytyjczycy faktycznie tak szybko się nie ugną pod tym pomysłem....


Supersonic

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 października 2004
Posty: 1184
Rejestracja: 25 października 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 00:56

bartusek pisze: U nas byłoby to możliwe w ekstraklasie - ocenia Listkiewicz.
Noooo w naszej kochanej eXtraklasie możliwe jest chyba wszystko! :D
bartusek pisze:
No cóż pomysł świetny :!: :!: :!: Tak jak to juz napisali powyzej była by to świetna promocja Polskiej Ligi !!! Mam nadzieję, że to nie są tylko puste słowa i serio nasz prezes zawalczy o to dla naszej ligi... Sama idea bardzo mi się podoba, w piłce nożnej juz dawno powinno się to wprowadzić.....

Jak najbardziej popieram. W sumie dawno już tak sobie myślałem czemu właściwie królowa sportów jest taka zacofana?? Przecież inne dyscypliny jakby mniej bronią się przed postępem technicznym, tylko skopana stara się na siłe utrzymać. Dwie-trzy sytuacje w trakcie meczu nie spowolniłyby tempa a jestem przekonany, że gdyby zostało to wprowadzone to np. pan Cwalina niebyłby najpopularniejszym ostatnio referee w Polsce!! :lol:

A po drugie - jak słusznie zauważył bartusek byłaby to promocja polskiej piłki, a że raczej nie jesteśmy pod tym względem potęgą - ludzie zaczynają się powoli dowiadywać , że u nas nie ma białych niedźwiedzi (ekhm no ja nie widziałem 8) to tym bardziej Listek powinien się zgodzić.

Tylko czemu ja nie wierzę Pzpn-owi?? :cry:


enbea

Juventino
Juventino
Rejestracja: 05 grudnia 2004
Posty: 140
Rejestracja: 05 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 07:12

chcialbym to widziec jak np w serie a czy w primera division nie ma czegos takiego a bedzie w BARDZO SLABEJ polskiej extraklasie, juz nie maja co wymyslic zeby bylo cos slychac o polskim futbolu...


ENBEA
stazzorZ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 lipca 2004
Posty: 199
Rejestracja: 07 lipca 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 15:22

piłka nozna to nie hokej


Obrazek
bartusek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 stycznia 2004
Posty: 216
Rejestracja: 30 stycznia 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 19:10

stazzorZ pisze:piłka nozna to nie hokej
Tzn ze moga być w niej przekręty a wynik meczu może być zależny od "predyspozycji" sędziego w danym dniu....
Jesli tak uwazasz to gratuluje....


stazzorZ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 lipca 2004
Posty: 199
Rejestracja: 07 lipca 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 19:40

bartusek pisze:
stazzorZ pisze:piłka nozna to nie hokej
Tzn ze moga być w niej przekręty a wynik meczu może być zależny od "predyspozycji" sędziego w danym dniu....
Jesli tak uwazasz to gratuluje....
tak pilka nozna wygląda od dekad i jakos nadzwyczaj dobrze sobie radzi nadal. takie zabiegi moga sobie wprowadzac amerykanie w mls, ja uwazam ze piłka nozna jest piękna z sędziowskimi pomyłkami.
moze pewnego dnia pomogą twojej druzynie...


Obrazek
bartusek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 stycznia 2004
Posty: 216
Rejestracja: 30 stycznia 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 19:47

stazzorZ pisze: ja uwazam ze piłka nozna jest piękna z sędziowskimi pomyłkami.
moze pewnego dnia pomogą twojej druzynie...
Ja nie pisze tu o jedonrazowych sporadyczych pomylkach sędziów, tylko miedzy innymi om ustawianiu meczów,nieustannym sprzyjaniu faworyzowanej drużyny, i o takich cyrkach jakie miały miejsce na Mistrostwach Świata w Korei...
Moim zdaniem piłka nozna wtedy nie jest piekna z tymi pomyłkami, zwłaszcza jesli sędziowie mylą sie tylko na jedna korzyść....


stazzorZ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 lipca 2004
Posty: 199
Rejestracja: 07 lipca 2004

Nieprzeczytany post 22 grudnia 2004, 20:12

hmmm choc jak sie zastanowic to trudniej by bylo przekupic sedziego... nie mogl by przeciez powiedziec ze sie pomylił...

bartusek pisze:Moim zdaniem piłka nozna wtedy nie jest piekna z tymi pomyłkami, zwłaszcza jesli sędziowie mylą sie tylko na jedna korzyść....
a wobec której druzyny zawsze są przychylni a dla której zawsze zle gwizdza? w ostatecznym rozrachunku ligowym rozrachunku w czerwcu pomylki na nie korzysc i korzysc mniej wiecej sie wyrównują


Obrazek
Supersonic

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 października 2004
Posty: 1184
Rejestracja: 25 października 2004

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 16:04

No nie wiem czy piłka jest taka piękna w momencie gdy tracisz gola w 92minucie, który sprawia, że odpadasz z rozgrywek- cały stadion widział, że był 3m spalony, tylko sędzia akurat nie...

Będzie wideo nie będzie przekrętów, a piłka jako widowisko na pewno na tym nie straci.

Tylko skończą się kłótnie kibiców odnośnie przegranych meczów przez sędziego i wypaczonym wyniku. Maszyny górą!! hehe :D


Asta#8

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 lutego 2004
Posty: 789
Rejestracja: 29 lutego 2004

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 16:07

Ja jestem jak najbardziej za!! Wkońcu będzie chociaż w czymś najlepsi na świecie w piłce. :D Tylko czy się Blater zgodzi. :? Ciekawe jak to wszystko będzie wyglądało. Ciekawe czy wogóle będzie... :|


Szymek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sierpnia 2004
Posty: 1406
Rejestracja: 19 sierpnia 2004

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 16:24

No ciekawe. Będą eksperymentować na polskim futbolu :? Pan nowy stary prezes bierze się ostro do pracy. W końcu będą robilicoś w dobrym kierunku...


stazzorZ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 lipca 2004
Posty: 199
Rejestracja: 07 lipca 2004

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 18:31

Asta#8 pisze: Ciekawe jak to wszystko będzie wyglądało. Ciekawe czy wogóle będzie... :|
ja ci powiem jak to bedzie wyglądało.

idzie prostopadłe podanie sedzia puszcza gre i pada bramka. na trybunach brawa, radosc, szczescie, okrzyki. jednak w tym momencie sedzia podbiega do linii, ogląda powtorke raz drugi trzeci, wraca na boisko i dykuje wolnego dla druzyny przeciwnej. łatwo sobie w tym momencie wyobrazic przeraźliwie głosne gwizdy na stadionie i steki wyzwisk na sedziego. sytulacja sie powtarza paro krotnie i mamy doliczone 8 minut do koniec spotkania.


Obrazek
P!otr

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 listopada 2004
Posty: 248
Rejestracja: 14 listopada 2004

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 18:51

Takie coś się nie sprawdzi...W meczu zdazaja się wiele kontrowersyjnych sutulacji bedzie bez sensu aby sedzie po kazdym takim zajsciu biegal i ogladal to wo telewizorku... lepszym rozwiazaniem bylo by chyba wprowadzenie aby sedzie techniczny mowil glownemu a zaistnialej sytulacji a ten rozwarzywszy to moglby podjac decyzje...


Rybeq

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lutego 2003
Posty: 597
Rejestracja: 20 lutego 2003

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 19:06

ja jestem takim rzecza przeciwny bo wprowadza takie we wloszech i juz nigdy nic nie wygramy.


[']rybeq[']
20.II.2003-3.III.2005
cos sie konczy, cos sie zaczyna.
kouba

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Rejestracja: 21 sierpnia 2003
Posty: 2134
Rejestracja: 21 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 23 grudnia 2004, 19:10

bartusek pisze:Nie wyobrażam więc sobie więcej niż kilka takich sytuacji w meczu
tylko kto by o tym decydowal czy akurat sedzia ma 'sprawdzic' dana akcje ? bo jesli sam sedzia, to rowniez moze sie pomyslic i stwierdzic, ze sytuacja byla bezsprzeczna. A jesli np. zawodnicy (kapitanowie) decydowaliby o tym, to na pewno po kazdej akcji na niekorzysc swojego klubu decydowaliby sie na ten krok. Powstałby jeden wielki burdel na boisku. Mecze przedluzane bylyby o moze nawet 10 minut! Jak nie wiecej. Moim zdaniem bez sensu jest ten 'pomysl' ( ;) )
bartusek pisze:Nasza liga przyciągnęłaby uwagę całej Europy. Pojawiliby się eksperci, zagraniczni dziennikarze, menedżerowie.
no wlasnie. Ja wole, zeby polskie kluby normalnie przyciagnely uwage calej, badz czesci Europy. Przde wszystkim dobra gra. I niech lepiej Listkiewicz zadba o to, by w Polsce bylo wystarczajaco dobre szkolenie mlodziezy, bo to jest i bedzie podstawa do dobrej gry Polakow w przyszlosci. Niech o popularnosc w Europie nie dba tym, ze jak krolik doswiadczalny zrobi cos przez kilka (?) sezonow. A potem, jesli sie sprawdzi to wszedzie tak bedzie, a jesli nie to kazdy zapomni ze mialo to miejsce w Polsce.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2004, 19:12 przez kouba, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ