Sterowanie

Podyskutuj na temat najnowszych gier, poradź się innych w temacie zakupu nowego komputera czy poproś o pomoc, jeśli masz jakiś problem z nim związany.
ODPOWIEDZ
Łuki z Brzegu

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2003
Posty: 87
Rejestracja: 11 lipca 2003

Nieprzeczytany post 15 grudnia 2009, 20:41

To o czym chce teraz powiedzieć nie stanowi może jakiegoś palącego problemu społecznego ale jeśli zdecydujesz się to przeczytać to napewno Ci to nie zaszkodzi :) Będe mówił o sterowaniu w grach. Problem dotyczy głównie tytułów konsolowych (z wułączeniem Nintendo Wii bo tam to już wogóle inna bajka).

Sądzę że producenci wydawcy, ogółem twórcy, zawsze „olewają“ kwestie sterowania. Włączając grę na konsolę trzeba się „cieszyć“ jeśli są jakieś schematy kontrolera do wybrania a to dużo za mało. Jestem osobą która ze wzgłedu na stan fizyczny zmuszona jest grać jedną ręką. Jestem przekonany że takich jak ja jjest wielu. W takich sytuacjach żaden schemat przygorowany przez Twórców problemu nie rozwiąże

Zawsze można powiedzeć że są specjalne „jednoręczne“ kontrolery. Problem w tym że w Polsce są one nie osiągalne a ściągniencie ich z zagranicy to wydatek od 200 do 400 dolarów a wcale nie ma gwarancji że taki kontroler zadziała z posiadaną przez nas konsolą

Sprawe rozwiązałoby (przynajmbniej w znacznym stopniu) coś bardzo prostego. Wystarczyłoby mianowicie w każdej gre zaimplementować opcję dowolnej konfiguracji kontrollera. Nie znam się na programowaniu ale jakoś ciężko mi uwierzyć że jeżeli grupa ludzi jest w stanie stworzyć gry pokroju GTA V Metal Gear Solid czy Resident Rvil nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności żeby zaimplementować w nich sterowanie „dowolne“...


Juve e' mio
Io sono Juve
kornknot

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 stycznia 2003
Posty: 929
Rejestracja: 12 stycznia 2003

Nieprzeczytany post 15 grudnia 2009, 21:32

Bardzo możliwe, że niedługo będziesz mógł hulać w gry, wchodzi przecież Natal i powinno byc to duże ułatwienie dla osób które z jakiś tam powodów nie mogą grać na kontrolerach.

A co do tematu, to nie wiem jak proponowalbys dowolną konfiguracje kontrolera która by pozwoliła grać na jednej ręce, przecież to fizycznie nie jest możliwe. Za duzo przycisków, za duże odstępy między nimi. Probowałem paląc grać na padzie i jedyne co mi się udawało to jechac samochodem w GTA i to też z wielkimi problemami. Po prostu gry aktualnie są bardzo skomplikowane i mają kupę przycisków do sterowania, jedną ręką nie da się raczej tego ogarnąć.


Łuki z Brzegu

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2003
Posty: 87
Rejestracja: 11 lipca 2003

Nieprzeczytany post 15 grudnia 2009, 22:07

Mnie akurat Natal nie urządza pomieważ jestem niepełnosprawny i poruszam sie na wózku inwalidzkim a "przy okazji" mam niesprawną rękę. Jeśli chodzi o granie to az tak źle ze mną nie jest :) do tej pory kompletnie nie dałem rady tylko Gears of War. We wspomnianym przez Ciebie GTA IV (podstawie) poza moim zasięgiem jest tylko ostatnia misja a konkretnie jej srodkowa sekcja (ta łódz/helikopter). Tylko że kiedy np gram w Fifę to nie ma sposobu żebym grał na czymś wiecej niż zawodowiec. Dlatego też nie gam w sieci bo pewnie dostawałbym dwucyfrowe w plecy


A co do wyjaśnienia moich pomysłow są przecież przyciski który używa się tylko pojedynczo i rzadko - taki możnaby ustawić na klawiszach bocznych. Uwierz lub nie ale (jeśli mówimy o przyciskach A B X Y (dla xboxa) albo X kółko kwadrat trójkąt (Dla konsol ze stajni PS) spokojnie da sie operowac jedną ręką 4 klawisze = gałka (na dwie galki juz trzeba siw nagimnastykowac ale tez mozna)


Juve e' mio
Io sono Juve
steru

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 września 2003
Posty: 2783
Rejestracja: 12 września 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 08:24

W jednym z numerów PSX Extreme był opisany problem niepełnosprawnych graczy. Była w nim mowa o ankiecie przeprowadzenej wśród developerów, z której wynikało, że ogromna większość z nich nawet nie brała pod uwagę tworzenie gier będących przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Smutne ale prawdziwe.

Jest to niewątpliwie problemem, ale mam wrażenie, że wraz z wejściem Natala i PlayStation Motion Controller, sytuacja może się diametralnie zmienić. Oczywiście jeszcze trochę potrwa zanim gry będą choć trochę bardziej przystosowane dla osób niepełnosprawnych ale prędzej czy później to nastąpi. Treba pamiętać, że jest niemożliwym przystosowanie gier dla każdego niepełnosprawnego, ze względu na różnice w uszczerbku na zdrowiu. Niestety trzeba pamiętać, że twórcy gier koncentrują się na trzepaniu kasy, rzadko myśląć o czymś innym... Nawet o możliwości ustawienia pada według preferencji gracza.


Łuki z Brzegu

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2003
Posty: 87
Rejestracja: 11 lipca 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 13:44

steru pisze:W jednym z numerów PSX Extreme był opisany problem niepełnosprawnych graczy. Była w nim mowa o ankiecie przeprowadzenej wśród developerów, z której wynikało, że ogromna większość z nich nawet nie brała pod uwagę tworzenie gier będących przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Smutne ale prawdziwe.

Jest to niewątpliwie problemem, ale mam wrażenie, że wraz z wejściem Natala i PlayStation Motion Controller, sytuacja może się diametralnie zmienić. Oczywiście jeszcze trochę potrwa zanim gry będą choć trochę bardziej przystosowane dla osób niepełnosprawnych ale prędzej czy później to nastąpi. Treba pamiętać, że jest niemożliwym przystosowanie gier dla każdego niepełnosprawnego, ze względu na różnice w uszczerbku na zdrowiu. Niestety trzeba pamiętać, że twórcy gier koncentrują się na trzepaniu kasy, rzadko myśląć o czymś innym... Nawet o możliwości ustawienia pada według preferencji gracza.
Masz racje. Producenci nie widzą jeszcze jednej rzeczy. Faktycznie sa ustawieni na "trzepanie kasy" ale jeden drobny szczegół oni na "niebraniu pod uwagę ggraczy niepełnosprawnych" tracą mase tej kasy !! Niepełnosprawnych są na świecie miliony (jeśli nie miliardy) a to czym nas bombardują w TV czyli chore przykute do łóżka dzieci to jedyniie margines tej liczby (nie bagatelizuje nie ironizuje to że są ludzie w takim stanie to oczywiście jest tragiczne ale to temat na inną dyskusje). Zdecydowana wiekszość z nas (niepełnosprawnych) stara sie żyć normalnie. W tym również korzystać z tzw. elektronicznej rozrywki. Ludzi Ci często rezygnują z zakupu danego oprogramowania czy nawet platformy własnie z tego powodu że nie są w stanie poradzić sobie z obsługą. Przykładowo ja zrezygnowałem własnie z tego powodu z zakupu Gears of War 2. Wiem że przypadki jednostkowe nie mają znaczenie i nie chce tu z siebie robić gwiazdy czy broń Boże męczennika ale wyobraździe sobie że np podobną decyzje do mojej podzejmie (w skali świata) już nawet lekko licząć 10 milionów ludzi. a to już jest konkretnas kase której developerzy nie dostaną !!

A przecież nie mówimy o jakijś specjanych produkcjach przeznaczonych dla niepełnosprawnych

Irytuj mnie też to że "kontrollery jednoręczne" chociaz istnieją są w tym kraju nieosiągalne


Juve e' mio
Io sono Juve
FalsoVero

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 maja 2008
Posty: 1230
Rejestracja: 17 maja 2008

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 15:57

Niestety ale producent jest nastawiony na szeroką grupę odbiorców i faktycznie nie biorą pod uwagę ludzi niepełnosprawnych... Łukaszu ale jak napisał kornknot "to nie wiem jak proponowalbys dowolną konfiguracje kontrolera która by pozwoliła grać na jednej ręce, przecież to fizycznie nie jest możliwe" . Fakt na Wii da radę pograć ale jeżeli chodzi o X0 albo PS3 nie widzę możliwości. Nie da rady zagrać jedną ręką w Prince of Persia albo Assassin's Creed 2 to są tylko dwa przykłady ale można by ich wymieniać i wymieniać. Myślę, że za jakieś 2-3 lata producenci zrobią coś z tym przecież już są pomysły oraz prototypy gier w których sterujemy za pomocą umysłu fakt są to głupie mini gierki ale technika idzie szybko do przodu.

Łuki co do Fify10 wykup sobie XLive Gold i graj jeżeli dajesz radę na zawodowcu z większością graczy nie powinieneś mieć problemu ;) . Uwierz na słowo


"A ten muchy łapał ten Badstuber hehehe"-Jacek Gmoch 28.06.2012
kornknot

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 stycznia 2003
Posty: 929
Rejestracja: 12 stycznia 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 16:52

Irytuj mnie też to że "kontrollery jednoręczne" chociaz istnieją są w tym kraju nieosiągalne
Poguglowalem trochę i rzeczywiście istnieją takie kontrolery i gdyby były one dostępne w Polsce to by na prawdę większość problemów rozwiązły. Zwłaszcza w Twoim przypadku.
A jeśli chodzi o dowolną konfigurację sterowania to też tego nigdy nie rozumiałem. Nawet w głupich stzelankach się sterowanie różni między sobą i nie można tego zmienić dlatego przechodząć z killzone na coda musi się człowiek na nowo przestawiać. Na palcach jednej ręki mozna zliczyć gry gdzie można sobie dowolnie przyciski konfigurować.

Co do natala to może on niezbyt dużo Ci pomoże, ale już różdżka Sony może być całkiem przyjazna, bo jak na razie na filmikach widziałem, ze nie ma dodatkowych kontrolerów do niej dlatego obsługa jedną ręką będzie całiem przyjemna.


Łuki z Brzegu

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2003
Posty: 87
Rejestracja: 11 lipca 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 17:50

FalsoVero pisze:Nie da rady zagrać jedną ręką w Prince of Persia albo Assassin's Creed 2
Jeśli chodzi o Prince of Persia to zgadzam się o tyle ze mam nielichy kłopot z pokonaniem Wojownika a konkretnie z tym fragmentem gdzie trzeba go zrzucić ponieważ nie jestem w stanie wystarczxająco szybko naciskac klawisza na leżacym padzie ale reszte gry spokojnie da się przejść jedną ręką.

A jeśli miałem na myśli Trylogię to Sends of Time zaliczyłem w całości Warrior Withim nie skończyłem ale to dlatego że mnie nie wciągneła a na trzecią część (nie pamiętam podtytułu nie starczyło funduszy

O Ac 2 się nie wypowiadam ponieważ nie grałem ale Pierwszą część przeszedłem bez większego problemów (mam tu na myśli problemy ze sterowaniem) również używając tylko jednej ręki

W moim przypadku metoda jest dość prosta na konsoli gram w mało "konsolowy" sposób tzn siedząc przy biurku (warunki lokalowe nie pozwalają na inny wariant w moim pokoju a jak sie zachwile okarze ułatwia mi to w pewnym stopniu gre) pada więc nie trzymam leży na biurku jako że jest bezprzewodowy to bez ograniczen moge go spokojnie obracac. Rodzi co pewne komplikacje bo np odwracajac pada o 90 stopni w prawo, żeby miec swobodny dotęp do prawego spustu (pod kciukiem) cały czas trzeba pamietać o tym że nieco inaczej pracują wtedy gałki (przykładowo : chcąc wywołać w grze ruch w prawo de facto gałkę należy pociągnąc w dół) dla kogoś kto nigdy czegoś takiego nie robił może wydać się to trudne ale wszystkiego można się nauczyć

Co do dowolnej konfiguracji to tak jak opisałem wcześniej klawisze mało używane na bokach poza tym genialnym posuneńciem byłaby możliwść zmiany konfiguracji w dowolnym momencie rozgrywki. Przecież nie w każdej sekwencji korzysta się ze wszystkich klawiszy

A jedyny problem jaki jest zdaje się nie do przeszkoczenia to są wszystkie te sekwencji które wymagają wystukania odpowiedniiego ciągu klawiszy w krótkim czasie czyli wiekszość QtTE a takrze np lekcjie chemmy w Bully (Cani Canes Edition)
kornknot pisze:różdżka Sony


O tej technologii Sony jeszcze nie słyszałem ale to pewnie dlatego że "oficjanie" jeszcze nie jestem posiadaczem PS3 ale spokojnie :D Gwiazdke itp :D Będe musiał poszperać. Dzięki za cynk :)

Aha i mam pytanie. Jeśli ktoś kto to czyta jest posiadaczem PS3 to prosze o informacje czy czujnik ruchu w kontrolerach do tej konsoli da się wyłączyć ?


Juve e' mio
Io sono Juve
kornknot

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 stycznia 2003
Posty: 929
Rejestracja: 12 stycznia 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 18:32

Aha i mam pytanie. Jeśli ktoś kto to czyta jest posiadaczem PS3 to prosze o informacje czy czujnik ruchu w kontrolerach do tej konsoli da się wyłączyć ?
Zależy niestety od gry, zdarzają się takie w których niestety niektore rzeczy trzeba robić używająć kontrolera ruchu, ale nie są one niezbędne do przejscia gry czyli coś takiego jak rzucenie granatem w Uncharted lub zabicie kogoś o ściane w Ojcu Chrzestnym. Ale w większości gier są one do wyłączenia, kontroler ruchu w padzie sprawdza się raczej słabo dlatego raczej jest stosowany w grach jako ciekawostka. Aczkolwiek znalazły by się gry gdzie byś miał problem.


FalsoVero

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 maja 2008
Posty: 1230
Rejestracja: 17 maja 2008

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 18:39

Łuki z Brzegu pisze: Jeśli chodzi o Prince of Persia to zgadzam się o tyle ze mam nielichy kłopot z pokonaniem Wojownika a konkretnie z tym fragmentem gdzie trzeba go zrzucić ponieważ nie jestem w stanie wystarczxająco szybko naciskac klawisza na leżacym padzie ale reszte gry spokojnie da się przejść jedną ręką.

A jeśli miałem na myśli Trylogię to Sends of Time zaliczyłem w całości Warrior Withim nie skończyłem ale to dlatego że mnie nie wciągneła a na trzecią część (nie pamiętam podtytułu nie starczyło funduszy

O Ac 2 się nie wypowiadam ponieważ nie grałem ale Pierwszą część przeszedłem bez większego problemów (mam tu na myśli problemy ze sterowaniem) również używając tylko jednej ręki
Jestem pełen podziwu ! Ja z PoP'em miałem nie małe problemy :P nie wliczając ostatniej części, co do AC to jedynka jest zbyt monotonna jeżeli chodzi o 2 części polecam jest po prostu KOZACKA ! Mała korekta Sand's of Time a nie Sends ale spokojnie błędy zdarzają się najlepszym czego przykładem jest nasz Juventus, co do Twojego sterowania naprawdę ciekawa technika. Jeżeli chodzi o pady którymi można grać jedną ręką myślę, że jednak nie jest to problem całego świata a krajów w których cyfrowa rozrywka nie jest jeszcze na tak zaawansowanym poziomie, wystarczy spojrzeć na ceny np dysków twardych do X0 ile kosztują u nas ile w Anglii ceny są nieporównywalnie niższe na wyspach. Niestety nasz kraj jest końcu listy tej opcji rozrywki można też wziąć przykład z X Box Live gdzie Polacy przy chęci gry przez XBL muszą rejstrowac swoej konta na Wielką Brytanie bądź inne kraje zachodnie ostatnio na PGA coś przedstawiciele MS przebąkiwali na temat polskiego XBL widac jak ejstesmy do tyłu...
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2009, 18:40 przez FalsoVero, łącznie zmieniany 1 raz.


"A ten muchy łapał ten Badstuber hehehe"-Jacek Gmoch 28.06.2012
Łuki z Brzegu

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2003
Posty: 87
Rejestracja: 11 lipca 2003

Nieprzeczytany post 16 grudnia 2009, 18:39

kornknot pisze:Zależy niestety od gry, zdarzają się takie w których niestety niektore rzeczy trzeba robić używająć kontrolera ruchu, ale nie są one niezbędne do przejscia gry czyli coś takiego jak rzucenie granatem w Uncharted lub zabicie kogoś o ściane w Ojcu Chrzestnym. Ale w większości gier są one do wyłączenia, kontroler ruchu w padzie sprawdza się raczej słabo dlatego raczej jest stosowany w grach jako ciekawostka. Aczkolwiek znalazły by się gry gdzie byś miał problem.
Dzięki za odpowiedz :) noze jednak nie bedzie to problem uniemożliwiający rozgrywkę


Juve e' mio
Io sono Juve
ODPOWIEDZ