Mussolini, Juve, Garibaldi, Piemont i prawica :)

Dyskutuj o legendarnych piłkarzach Juventusu, wielkich wydarzeniach z przeszłości i historycznych meczach.
ODPOWIEDZ
DamKam

Juventino
Juventino
Rejestracja: 10 listopada 2003
Posty: 1746
Rejestracja: 10 listopada 2003

Nieprzeczytany post 28 grudnia 2006, 10:49

Podobnie jak z rozwieszaniem nekrologow rywalizujacej druzyny np. Milanu, po zdobyciu Scudetto :prochno:


Supersonic

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 października 2004
Posty: 1184
Rejestracja: 25 października 2004

Nieprzeczytany post 28 grudnia 2006, 14:19

Brakuje jeszcze tylko szamanów z laleczkami voodoo :doh:

Chociaż przynajmniej ze szczęścia nie domolują własnych miast ( ew. ich starówek :whistle: ).

Czy wie ktoś jakie orientacje polityczne przejawiają kibice "Zebr" ?


Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 28 grudnia 2006, 14:31

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedyne słuszne :D


Ultras

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 listopada 2003
Posty: 2215
Rejestracja: 03 listopada 2003

Nieprzeczytany post 28 grudnia 2006, 15:19

Na szczęście ;) :D

Choć wcześniej był ponoć jakiś lewy powiew :whistle: Jak ktoś coś o tym wie niech pisze :)


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9969
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 20:53

UlTrAs pisze:Choć wcześniej był ponoć jakiś lewy powiew :whistle: Jak ktoś coś o tym wie niech pisze :)
Na meczu z Genoą widziałem na górnej trybunie wiele różnych nacji różniących się od siebie poglądami politycznymi. I tak samo jak byli ludzie z klimatów Benito, tak samo i byli ludzie z klimatów Karola Marksa :) Oczywiście nie zabrakło reprezentantów jedyne słusznej Oi!owej nacji 8)
Oczywiście mowie o naszych szeregach.


Chiellini3

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 sierpnia 2006
Posty: 200
Rejestracja: 23 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 21:35

jasiekm pisze:a moze ktos z was zna taki podzial w polsce?? jacy kibice lubia legie itp
Legie lubia chyba tylko w Warszawie :smile: a nawet powiedzialbym ze w polowie Warszawy bo duzo czesc Warszawy kibicuje Polonii naprawde znam troche wiary z Warszawy i troche z nich kibicuje 2-ligowej Polonii a co do podzialow to Lecha kocha cala Wielkopolska jedynie w Grodzisku troche odstajemy od Groclinu ale na mecze przyjezdaja autokary z najbardziej odleglych zakatkow Polski oprocz autokarow ze Śremu, Gniezna, Konina, Gorzowa a nawet stoi kilka z Grodziska Wlkp mimo tego ze gra tam Groclin przyjedzaja ludzie nawet z Gdyni i Krakowa bo wiadomo ze Kolejorz lubi Arke i Cracowie sa tez kibice KSZO Ostrowca Św. oczywiscie pod warunkiem ze ich klub w tym samym czasie nie gra meczu Kolejorza kocha duzo ludzi

a co do JUVE to znam tylko ta najswiezsza historie bo jestem dosyc młody a podzialami tez nie blysne bo nie mam okazji bycia we Włoszech sory ze w tym temacie ale tak jakos wyszlo musialem to napisac :D


Supersonic

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 października 2004
Posty: 1184
Rejestracja: 25 października 2004

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 21:51

PrzemO3333 pisze:
Legie lubia chyba tylko w Warszawie :smile: a nawet powiedzialbym ze w polowie Warszawy bo duzo czesc Warszawy kibicuje Polonii naprawde znam troche wiary z Warszawy i troche z nich kibicuje 2-ligowej Polonii a co do podzialow to Lecha kocha cala Wielkopolska ...
Wszystko pięknie, tylko nie o to mi chodziło 8)
Pytając o takie podziały chodziło mi o to np. jakich poglądów politycznych są np. piłkarze Wisły. Czy Kaczorów, SwojskiejObrony, LPR, UPR, faszystów, monarchistów, anarchistów, Kononowicza czy Bóg wie jeszcze kogo/czego.
Siewier pisze:
Oczywiście nie zabrakło reprezentantów jedyne słusznej Oi!owej nacji
Jakiej nacji? Pytam serio bo ciekawy jestem. :happy:


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9969
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 22:42

Supersonic pisze:
Siewier pisze: Oczywiście nie zabrakło reprezentantów jedyne słusznej Oi!owej nacji
Jakiej nacji? Pytam serio bo ciekawy jestem. :happy:
Oi! jest to "subkultura" o ile można tak o tym mówić, która łączy kultury skinheads,punks,hard core,rude boy itp
Jeśli chodzi o politykę to miażdżąca część Oiowców deklaruje apolityczność, chociaż w tych szeregach można się natknąć na wiele ciekawych poglądów. Krótko mówiąc,nie identyfikują się z żadnymi poglądami politycznymi.
Jeśli powiesz,że jestem faszystą to ok, mogę nic być, jeśli zaś powiesz,że jestem komunistą to też mnie to nie zaboli, jeśli ma to kogoś uszczęśliwić i jakoś pomóc to w porządku :wink:
Cywil i tak tego nie zrozumie :P


herr_braun

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 kwietnia 2004
Posty: 701
Rejestracja: 01 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 23:29

Supersonic pisze:Pytając o takie podziały chodziło mi o to np. jakich poglądów politycznych są np. piłkarze Wisły. Czy Kaczorów, SwojskiejObrony, LPR, UPR, faszystów, monarchistów, anarchistów, Kononowicza czy Bóg wie jeszcze kogo/czego.
Ogólnie (więc zbaczając z tematu nieco) to oczywiscie, że stadionów imają się od zawsze idee prawicowe (choć z tą ich prawicowością wielu dyskutuje, ale tak to się zwykło nazywać) i ogólnie patriotyczne. Co do piłkarzy to oczywiście nie ma czegoś takiego jak podział klubów wedle poglądów, przy obecnej globalizacji, która dotknęła także piłkę, w każdej drużynie jest miszmasz pod każdym względem, zarówno narodowościowym jak i poglądowym. Można oczywiście rozmawiać też o pojedynczych, konkretnych piłkarzach o których wiadomo, że mają takie a nie inne poglądy (Di Canio, Oleguer, Lucarelli, ponoc Cannavaro )
A w Polsce to przyznam, że nie wiem


Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 00:23

Wszystkie grupy kibicow Juve, ktore deklaruja sie politycznie sa grupami odwolujacymi sie do ideologii faszystowskiej. Jedynie na poczatku istnienia zorganizowanego ruchu kibicowskiego na Juve mozna bylo spotkac lewakow.
byli ludzie z klimatów Karola Marksa
Poniewaz Juve kibicuje sie w calej Italii, a fankluby sa prawie w kazdym miescie, na meczach pojawiaja sie rozni, czesto przypadkowi ludzie, widac wiec pewnie i takich o jakich wspomnial Siewier.
Na stadionie nie pokazuje sie jednak zadnych lewackich symboli. Jezeli mozna tak powiedziec, ideologią ogolnie obowiazujacą jest ta spod znaku swastyki i nie ma to zadnego zwiazku z jakas teoria o sympatii Duce do Juventusu. Duce jak wiadomo byl kibicem Lazio, choc na sercu bardzo lezala mu sprawa rozwoju calcio jako elementu, ktory moze laczyc Włochow.
Poglady polityczne kibicow biora sie raczej z ogolnej fascynacji faszyzmem, pewnie i z dzialalnoscia propagadowa skrajnych partii a najpewniej z tradycji grup, tzn. np. zalozyciel i jej najwazniejsi czlonkowie byli faszystami. Poza tym faszyzm i ta niby skrajna prawica kojarzy sie z sila fizyczna, a jak wiadomo jest ona tez czescia kultury kibicowskiej.
Jezeli spotyka sie jakies lewackich kibicow, to jak w przypadku faszyzmu zalezy to od tego jacy ludzie ta grupe zalozyli. Ale jednym z wazniejszych motywow jest nie kiedy samo miasto, w ktorym znajduje sie ukochany klub. We Wloszech pewne miasta sa, z tych czy innych powodow tradycyjnie lewicowe. Np. Bologna i Bergamo jako rownowaga dla faszystowskiej Werony, czy prawie w calosci komunistyczne Livorno. Te podzialy ponoc odzwierciedlaja sie w wynikach wyborczych, ale za to glowy nie dam.
Obecnie, jak wspomnialem, wszystkie grupy mozna nazwac faszyzujacymi. Jakis czas temu, jak pisal Fabrizio z Drughi Roma na forum LegiaLive.pl, grupa FightersRoma zaprzyjaznila sie z kibicami niemieckiego St Pauli, ktorzy sa lewakami. Stad tez przypuszczenie, ze i FJR sa lekko na lewo, bo po cholere zabiegali by o zgode wlasnie z St.P? Dookola jest wiele innych niemieckich druzyn :lol: . Ja sam mialem nawet kiedys przyjemnosc widziec cos takiego jak ultras St.Pauli. Maly chudy punk, ok. 25 lat, ktorego nie chcieli wpuscic do dyskoteki, bo wygladal jak menel :P. Taka sama sytuacja jak z St. Pauli miala miejsce w wypadku naszej zgody z Atalanta Bergamo bodaj w latach 70. Wszystko bylo ok poki kibicow Juve i Atalanty nie podzielila polityka.
Padlo pytanie o Napoli. Pewien nie jestem w 100%, ale chyba polityka ich nie dotyczy. Grup kibicow maja takie ilosci, ze chyba zrezygnowali z polityki, zeby sie nie klocic :P
Oczywiscie nie przyjmujcie wszystkiego co napisalem za jedyna i sluszna prawde, bo wiekszosc to moja interpretacja, ale mimo wszystko jestesmy chyba blizej sedna materii :D
P.S. Siewierze drogi, na czym polegala bliskosc tych kibicow do Karola Marksa? Czym sie wyrozniali?


bociu

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 grudnia 2003
Posty: 604
Rejestracja: 07 grudnia 2003

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 01:16

Dla mnie wnoszenie polityki na stadiony jest poprostu chore... Przecież to dzieli, a nie łączy. Mnie post Dionizosa troche zdziwił, chociaż już wczesniej wiedzialem, że tifosi sa raczej skrajnie prawicowi, ale myslalem, że bliżej im raczej do nacjonalizmu, niż faszyzmu (chociaż jedno z drugim ma troche wspólnego). Ideologia spod znaku sfastyki? Czy to ma znaczyć, że my, jako POLSCY kibice Juve nie bedziemy lubiani w Italii jako kibice Juve, a traktowani jak "obcy"? Czuje się więc troche zniesmaczony tym, co przeczytałem i powiem tyle: po jaką cholere polityka na stadionach? Dla podziałów?...

Aha, Dionizosie. Napisałeś, że wszystkie deklarujące się grupy są faszyzujące. A które się nie deklarują i zostawiają politykę tam, gdzie trzeba? Chodzi oczywiście o naszych.


NOI VOGLIAMO LA VERA JUVE!
cziro

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 listopada 2004
Posty: 316
Rejestracja: 28 listopada 2004

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 09:19

Supersonic pisze:np. podział Mediolanu dokonał się następująco:
zwolennicy faszyzmu kibicowali Milanowi, zaś prawicowi przeciwnicy Interowi.
Faszyzm to właśnie skrajna prawica :think:


herr_braun

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 kwietnia 2004
Posty: 701
Rejestracja: 01 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 11:13

Dionizos pisze:Jezeli mozna tak powiedziec, ideologią ogolnie obowiazujacą jest ta spod znaku swastyki i nie ma to zadnego zwiazku z jakas teoria o sympatii Duce do Juventusu
Nie mieszajmy pojęć. Wiadomo, że zdarzały się i swastyki na włoskich trybunach, ale generalnie cały ten ruch hmmm... jeszcze skrajniejszy od nacjonalizmu to we Włoszech faszyzm czystej krwi ;) tam kult Duce jest wciąż żywy, wielu, nie tylko typowych estremów, ocenia go pozytwynie, podźwignął przecież Włochy z kryzysu, stworzył dość sprawny aparat państtwowy etc. Także Twoje sformułowanie jest trochę nadużyciem.
makaveli999 pisze:Faszyzm to właśnie skrajna prawica :think:
Różnie to sie osądza ;)


RuTeK

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sierpnia 2003
Posty: 1217
Rejestracja: 19 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 11:22

makaveli999 pisze:
Supersonic pisze:np. podział Mediolanu dokonał się następująco:
zwolennicy faszyzmu kibicowali Milanowi, zaś prawicowi przeciwnicy Interowi.
Faszyzm to właśnie skrajna prawica :think:
Chyba nie przeczytałes dokładnie...

Milanowi kibicowali faszysci natomiast Interowi Prawicowi przeciwnicy czyli przeciwnicy Prawicy :wink:


Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 15:03

bociu pisze:Dla mnie wnoszenie polityki na stadiony jest poprostu chore... Przecież to dzieli, a nie łączy. Mnie post Dionizosa troche zdziwił, chociaż już wczesniej wiedzialem, że tifosi sa raczej skrajnie prawicowi, ale myslalem, że bliżej im raczej do nacjonalizmu, niż faszyzmu (chociaż jedno z drugim ma troche wspólnego).
W przypadku Włoch to raczej to samo. O ile w Polsce bycie nacjonalista nie koniecznie znaczy bycie faszysta, o tyle we Włoszech naturalnym jest polaczenie tych pojec. Nie istnieja tam organizacje nacjonalistycznie nie odwolujace sie do mitu Duce, a przykladowo Forza Nuova ma program typowo faszystowski :P.
Ideologia spod znaku sfastyki? Czy to ma znaczyć, że my, jako POLSCY kibice Juve nie bedziemy lubiani w Italii jako kibice Juve, a traktowani jak "obcy"? Czuje się więc troche zniesmaczony tym, co przeczytałem i powiem tyle: po jaką cholere polityka na stadionach? Dla podziałów?...
Gdybysmy byli grupa imigrantow mieszkajacych na przedmiesciach i chodzili na co tydzien na stadion, to nikt by nas tam nie kochal :P. Tak samo w Polsce trudno mi sobie wyobrazic grupe ukrainskich czy gruzinskich imigrantow szyjacych wlasna flage i przychodzacych na mecze lokalnej druzyny.
Mieszkamy jednak w Polsce i jako fanklub zagraniczny jestesmy traktowani normalnie, a z racji zgody z Legia nawet przyjaznie. Zreszta nie jestemy jakims specjalnym zagrozeniem dla ultrasow Juve i nigdy nie bedziemy :P.
Aha, Dionizosie. Napisałeś, że wszystkie deklarujące się grupy są faszyzujące. A które się nie deklarują i zostawiają politykę tam, gdzie trzeba? Chodzi oczywiście o naszych.
Powiedzialem to na podstawie tego co widzialem, czyli faszystowskich symboli i napisow w sektorach poszczegolnych grup. Nie jestem wiec w stanie stwierdzic, kto jest apolityczny, bo nikt sie z tym nie obnosi. Ale napewno grupy takie jak Viking, Nucleo, Arditi (nazwa pochodzaca z czasow faszystowskich) sa grupami politykujacymi :P.
Nie mieszajmy pojęć. Wiadomo, że zdarzały się i swastyki na włoskich trybunach, ale generalnie cały ten ruch hmmm... jeszcze skrajniejszy od nacjonalizmu to we Włoszech faszyzm czystej krwi tam kult Duce jest wciąż żywy, wielu, nie tylko typowych estremów, ocenia go pozytwynie, podźwignął przecież Włochy z kryzysu, stworzył dość sprawny aparat państtwowy etc. Także Twoje sformułowanie jest trochę nadużyciem.
W jaki sposob to co napisales rozni sie od tego co ja napisalem? Zasugerowalem, ze kibicie Juve to faszysci, a Ty napisales to samo, albo mam znowu problemy z czytaniem ze zrozumieniem :D .... za duzo pije.
Milanowi kibicowali faszysci natomiast Interowi Prawicowi przeciwnicy czyli przeciwnicy Prawicy
Chyba nie tylko ja przesadzam z alkoholem :D.


ODPOWIEDZ