Dysk twardy...

Podyskutuj na temat najnowszych gier, poradź się innych w temacie zakupu nowego komputera czy poproś o pomoc, jeśli masz jakiś problem z nim związany.
ODPOWIEDZ
BartekGajda9

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 marca 2005
Posty: 153
Rejestracja: 23 marca 2005

Nieprzeczytany post 13 lipca 2006, 14:37

Witam. Mam poważny problem z moim dyskiem twardym :? A więc po kolei...niedawno (3 dni temu) zaczęły sie problemy z moim dyskiem twardym. Nie wiem co się z nim dzieje. Niekiedy da się go sformatować, niekeidy nie da się.
1 przypadek : kiedy sformatuję dysk (czy to w systemie Fat32, bądź NTFS) i instaluje windowsa nastepuje pierwsze ponowne uruchomienie komputera. Kiedy nadchodzi czas, aby windows Xp zaczynał się ładować, ekran monitora pozostaje czarny, dysk nie pracuje, a niekiedy zdarzylo sie ze ruszyl lecz nie może odnaleźć pliku z folderu System :shock:
2 przypadek : czasem też jest tak, że wogóle nie mogę sformatować dysku w żadnym formacie plików...pojawia sie informacja, że dysk może być uszkodzony...

Nie byłbym taki zdziwiony tym wszystkim, ponieważ dysk ma już ponad 3 lata, lecz zaniosłem go do dwóch moich kolegów, którzy pracują na różnych kompach oczywiście i u nich mój dysk działa, bez zarzutu...da się formatować, zainstalować windowsa...więc pomyślałem, że to może coś nie tak jest z moją płytą główną, lecz kiedy pożyczyłem dysk od kolegi, okzazało się, że na nim mogę wszsytko zrobić bez żadnych problemów :?
więc jedno przekreśla drugie...mój dysk u mnie nie działa a u innych tak (wiec to może płyta głowna), ale skoro na innym dysku mogę zrobić wszystko...

(Przed rokiem miałem podobny problem z dyskiem, też nie mogłem sformatować dysku, ani zainstalować windowsa, lecz wtedy jedna z nóżek, gdzie podpina sie taśmę i łączy się z układem zcalonym była odlutowana, przylutowałem ją ostrożnie i dysk śmigał bez zarzutu).

Może ktoś z was miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać...? Jakie znacie dobre programy diagnostyczne do zlokalizowania błedów...?

Aha jeszcze od razu inne pytanie. Chcę sobie kupić płytę głowną z procesorem Pentium, pod którą podchodzą już ramy typu DDR2. I niestety nic nie wiem o tych płytach głownych. Czy części z mojej starej płyty (karta radiowa, karta graficzna) podejdą pod taką płytę ??


"To trochę dziwne, ale uwierzcie mi, w życiu nie popełniłem większego błędu", "Obecnie pracuję nad tym, żeby móc wrócić do Juventusu" - tak Canna WRACAJ !!
LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 20 lipca 2006, 13:02

BartekGajda9 pisze: Jakie znacie dobre programy diagnostyczne do zlokalizowania błedów...?

Aha jeszcze od razu inne pytanie. Chcę sobie kupić płytę głowną z procesorem Pentium, pod którą podchodzą już ramy typu DDR2. I niestety nic nie wiem o tych płytach głownych. Czy części z mojej starej płyty (karta radiowa, karta graficzna) podejdą pod taką płytę ??
Co do programu to polecam TO, znajdziesz tam wiele przydatnych programow, ktore pomagaja w zarzadzaniu dyskami, nie wiem jednak czy ktorys zdola ci pomoc.

Jesli chodzi o pytanie o plyte to z kartami rozszerzen(sieciowka, modem, tuner itp) nie powinno byc problemu poniewaz od bardzo dawna standardem jest PCI. Natomiast moze byc problem z karta graficzna, tutaj musi byc dobrane odpowiednie zlacze, tak wiec jesli masz karte graficzna pod AGP to nie wlozysz jej do plyty glownej z PCI-E.

Podaj mi swoj model karty graficznej to cos wiecej ci na ten temat powiem.


Mejgus

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 lipca 2004
Posty: 71
Rejestracja: 23 lipca 2004

Nieprzeczytany post 25 lipca 2006, 09:50

Co do twojego pytania o plyte glowna.

Powiem ci ze jak chcesz kupic nowa plyte z prockiem pentiuma to musisz sie najpierw dowiedziec czy chipset twojej nowej plyty bedzie obslugiwal twoj nowy procesor. pozatym musisz sprawdzic czy plyta ma odpowiednie gniazdo. karta dziekowa jest zawsze zintegrowana a jak kupujesz lepszaplyte to napewno bedzie ona cacy. Co do karty graficznej to powiem ci ze pewnie nie bedzie chodzic gdyz wszystkie nowoczesne plyty sa wyposazone w zlacze pcie 16x wiec trzeba posiadac karte z odpowiednim zlaczem. sa tam jakies przejsciowki ale niee ejstem pewny co do ich dzialania.


Railis

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 lutego 2006
Posty: 1489
Rejestracja: 01 lutego 2006

Nieprzeczytany post 25 lipca 2006, 10:06

Słuchaj. A może sprawdziłbyś czy kontroler (ta tasiemka co łączy dysk z płytą główną). Bo ja swego czasu również miałem takie problemy i to czy się dysk włączy to zależało od zgięcia tejże tasiemki.

A co do płyty głównej to nie ważne jaki jest chipset, ale jakie ma (płyta) wejście (Socket) na procesor. Jedyne wejścia na tenże pentium to chyba S478 i LGA775 więc ty pewnie potrzebujesz jeden z tych (sprawdź). A co do tych nowszych płyt to one ci obsłużą kartę dzwiękową i radiową bez problemu, bo nawet najnowsze mają wejścia PCI, a co do karty graficznej to zależy czy masz ją na AGP czy PCI-E. Większość płyt głównych ma obydwa gniazda, ale są takie które posiadają tylko jedno z wymienionych.
Ostatnio zmieniony 26 lipca 2006, 11:20 przez Railis, łącznie zmieniany 1 raz.


LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 25 lipca 2006, 10:27

railis pisze:Słuchaj. A może sprawdziłbyś czy kontroler (ta tasiemka co łączy dysk z płytą główną). Bo ja swego czasu również miałem takie problemy i to czy się dysk włączy to zależało od zgięcia tejże tasiemki.

A co do płyty głównej to nie ważne jaki jest chipset, ale jakie ma (płyta) wejście (Socket) na procesor. Jedyne wejścia na tenże pentium to chyba S478 i LGA710 więc ty pewnie potrzebujesz jeden z tych (sprawdź). A co do tych nowszych płyt to one ci obsłużą kartę dzwiękową i radiową bez problemu, bo nawet najnowsze mają wejścia PCI, a co do karty graficznej to zależy czy masz ją na AGP czy PCI-E. Większość płyt głównych ma obydwa gniazda, ale są takie które posiadają tylko jedno z wymienionych.
Powinien miec tam wiecej niz jedna tasme do dysku, moze niech inna sprobuje.
Chipset jest wazny, sa lepsze i gorsze, choc teraz wielkiego wyboru mial nie bedzie. Pentiumy pracuja na podstawce LGA 775, s478 to juz praktycznie tylko Celerony maja.
Tak jak railis napisal bedziesz miec standart PCI bo on jest teraz obowiazujacy i nie musisz sie martwic o karty rozszerzen.
Aha, jesli ma sie zlacze AGP to nie ma sie PCI-E railis, jedno wyklucza drugie, nie wiem czy sa jakies modele plyt glownych z tymi dwoma zlaczami, pewnie kilka jest, ale to jakies egzotyczne modele. Wiec jesli masz karte AGP i kupisz plyte gl. z pci-e to bedziesz musial skorzystac z jakiejsc przejsciowki(nie wiem czy do kazdej karty sa) lub poprostu wymienic karte na taka z PCI-E.


ODPOWIEDZ