Ortografia - ciąg dalszy...

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
Jamal_TH

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 249
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 17:22

Witam @LL w ten specjalny wieczór.Ten temat był poruszany wielokrotnie, ale nic w tym kierunku nie zostało zrobione... Mam więc pytanie i prośbę do wszystkich. Pytanie brzmi następująco : Czy nie dałoby rady załączyć jakiegoś programu czy czegoś takiego do postów użytkowników, który sprawdza poprawność ortograficzną ? Nie piszę już o interpunkcji... Nie dałoby rady nic z tym zrobić ? Bo jak się czyta posty większości użytkowników, to nasuwają mi się trzy słowa : WSTYD, HAŃBA, CYRK... Nie wiem czy jest to możliwe od strony technicznej, bo nie znam się na tego typu sprawach... Proszę o jakieś olśnienie ((-; A teraz prośba... Proszę Was, patrzcie jak piszecie, poprawiajcie swoje błędy... Życzę Wam tego z całego serca w nadchodzącym nowym roku 2006. Oby był on lepszy od aktualnego... Pozdrawiam [;


EDIT

Ktoś napisze " ważniejsze jest przesłanie niż poprawność tekstu... " --> owszem, ważne jest co mamy do powiedzenia oraz ile to wnosi do dyskusji, ale ważne jest też, w jaki sposób to przekazujemy... Zresztą, każdemu chyba to jasne jest.


Go hard, or go home.
Kombinat

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 grudnia 2004
Posty: 96
Rejestracja: 10 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 17:45

Według mnie jeśli ktoś wie, że ma kłopoty z ortografią powinien pisać posty najpierw w programie Word. Potem przekopiować i sprawa załatwiona. Czasu dużo to nie zajmuje, a oszczędzamy sobie sporo wstydu.


Bosiontko

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 czerwca 2003
Posty: 264
Rejestracja: 12 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 18:39

na żczeniździe niektuży z Was piszą poprawnie i ratójom chonor tego forum :) Mnie osobiście aż tak nie przeszkadzają błędy, ale czasem ciężko zrozumiec o chodzi :P


Axel

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 maja 2005
Posty: 411
Rejestracja: 30 maja 2005

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 18:56

Mi osobiście błędy ortograficzne tak bardzo nie przeszkadzają, lecz niestety zdarzają się posty, które muszę czytać parę razy po nie bardzo kapuję, o co autorowi chodzi.
Sam nie jestem jakimś mistrzem języka, i zdarzają mi się błędy zarówno te drobne jak i wręcz rażące, ale staram się je natychmiast poprawić.
Kombinat podsunął świetną myśl – kto ma problemy z j. polskim niech pisze posty w Wordzie albo ze słownikiem multimedialnym. Może i potrwa to trochę dłużej, lecz po pewnym czasie problemy z ortografią znikną jak ręką odjął:)


"Grazie o Signore per avermi la Juventus"
Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 19:28

Axel pisze: Kombinat podsunął świetną myśl – kto ma problemy z j. polskim niech pisze posty w Wordzie albo ze słownikiem multimedialnym. Może i potrwa to trochę dłużej, lecz po pewnym czasie problemy z ortografią znikną jak ręką odjął:)
Myśl stara i znana, a - jak widać po naszym forum - ma jeszcze tę cechę, że jest niestosowana...
Nie mam nic do ludzi, którzy w wypowiedzi mają jeden błąd, nawet rażący - pisząc na komputerze zdarzają mi sie takie błędy, których nigdy bym nie popełnił nie mając klawiatury przed sobą.
Jednak gdy 3-4 poważne błędy są w jednej wypowiedzi - dyskredytuje to tę wypowiedź w moich oczach - nie tyle robienie błędów ile niechęć do tak łatwego ich uniknięcia (Word).
Wracając do głównego tematu - word nie rozwiązuje niczego. Każdy wie, że można go do tego wykorzystać a jednak błędy się zdarzają...
Jak nakłonić ludzi, którzy powinni tego robić, do stosowania go?
Nie wiem, gdyż żadne sensowne kwestie przymusu nie przychodzą mi do głowy.
Być może administratorzy są mądrzejsi i wpadną na coś, może ktoś im pomysł podsunie, a może (co najbardziej prawdopodobne) zostanie tak, jak jest.
Bo w to, że ludzie sami z siebie zaczną używać Worda - nie uwierzę.
Przy okazji:: podziwiam wszystkich, którzy tak robią... to wiele dobrego o nich świadczy. Szkoda, że nikt sobie z tego nie zdaje sprawy...


Dirty mind
Lizard

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 listopada 2003
Posty: 270
Rejestracja: 27 listopada 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 20:24

Bodajże Firefox posiada wtyczkę, która sprawdza pisownię (na bieżąco czy też po wybraniu jakiejś tam opcji - tego nie wiem). Osobiście nie sprawdzałem, jadę na Operze.

Dla zainteresowanych:

http://www.bykom-stop.avx.pl/czymsprawdzac.html

Merry Christmas for everyone :wink:


KOPEĆ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 sierpnia 2003
Posty: 251
Rejestracja: 12 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 20:39

Heh jak dotąd w tym temacie, wypowiedziały się osoby, które nie mają problemów z poprawnym pisaniem. Ciekawe co na to druga część forumowiczów? :wink:


blacha

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 grudnia 2005
Posty: 21
Rejestracja: 08 grudnia 2005

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 20:40

a ja myśle ze ortografia nie jest najwazniejsza, bo w dobie sms'ow i komputerow bardzo duzo osob ma z nia problemy, ale co do interpunkcji to musze sie zgodzic, bo jak sie nie wstawia kropek i przecinkow tam gdzie trzeba to czasami po prostu NIE DA SIE ZROZUMIEC o co chodziło nadawcy :think:


JUVE FORZA!!!
SAREMO VINCITORI PER SEMPRE!!!
Obrazek
herr_braun

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 kwietnia 2004
Posty: 701
Rejestracja: 01 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 21:32

Z błędami trzeba walczyć, mamy piękny język, przestrzegajmy jego prawideł łącznie z używaniem polskich znaków.
To coś co nas odróznia, coś co jest nieodłącznie związane z naszą mową. Dlatego takim panom:
blacha pisze: NIE DA SIE ZROZUMIEC
i innym, którzy nawet w temacie o ortografii nie mogą wysilić się na poprawne, polskie pisanie mówimy NIE.


steru

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 września 2003
Posty: 2783
Rejestracja: 12 września 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 21:47

Ja już w jakimś temacie poruszałem sprawę ortografii i głosy były podzielone :/
W propozycjach na temat Juvepoland par00wa napisał ciekawy pomysł, który byłby dobrym rozwiązaniem tylko pytanie : czy da się go zrealizować :roll: ?
Pod tym linkiem go znajdziecie : http://www.juvepoland.com/forum/viewtop ... 1&start=60

PZDR


KOPEĆ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 sierpnia 2003
Posty: 251
Rejestracja: 12 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 21:55

Poza tym, postawcie się na miejscu takiego trzynasto, czternastolatka(takich forumowiczów również nie brakuje). Nie wymagajcie od nich znajomości słownika ortograficznego, oni jeszcze mają na to troche czasu.


Steru... chodziło Ci prawdopodobnie o ten słownik. :wink:

http://members.lycos.co.uk/noname777/spell_checker/


Yari

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 czerwca 2003
Posty: 1601
Rejestracja: 13 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 21:59

Mnie niestety błędy ortograficzne bardzo przeszkadzają , gdyż ( nieświadomie ) sobie utrwalam pewne słowa i jak przyjdzie moment napisania czegoś zastanawiam się nad z pozoru banalnym słowem , które za czasów liceum napisałbym bez ułamka sekundy zastanowienia.
Z powyższego wynika , że sam nie jestem orłem , ale gdy mam problem to albo zaglądam do internetowego słownika , lub ( jak wspomnieliście ) kopiuje tekst do worda.
,,Bykom" należy mówić stop . Coraz więcej osób zasłania się dysleksją , nie przeczę , ze są osoby które naprawdę mają problemy i jest to niezależne od nich , ale 90% ludzi to po prostu lenie , które zamiast czytać książki siedzą na forach 8) i utrwalają sobie wypociny innych leni :).
Nie mam zamiaru nikogo urazić ,także z góry przepraszam , ale tak naprawdę to będzie coraz gorzej , a zaczęło się od niewinnego ,,niestawiania polskich znaków" .... .


T-Bar

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 czerwca 2005
Posty: 206
Rejestracja: 12 czerwca 2005

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 23:13

Ja rozumiem innych userów mi też przydarzają błędy i choć nie jestem dyslektykiem ani dyskografem to wspóczuje innym i staram sie w miare możliwości ich poprawiać tak samo jak inny poprawiają mnie za to im dziękuje 8) . Wkońcu człowiek uczy się na błędach :wink:

Wesołych Świąt.


Szilgu

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 września 2004
Posty: 2240
Rejestracja: 02 września 2004

Nieprzeczytany post 24 grudnia 2005, 23:16

KOPEĆ pisze:Poza tym, postawcie się na miejscu takiego trzynasto, czternastolatka(takich forumowiczów również nie brakuje). Nie wymagajcie od nich znajomości słownika ortograficznego, oni jeszcze mają na to troche czasu.
Właśnie dlatego miałby powstać taki program. Jamal tworząc ten temat nie miał zamiaru krytykować osoby które nie znają ortografii, a pomóc im aby w końcu nauczyli się pisać poprawnie. Nie krytykujemy ludzi którzy popełniają błędy, a jedynie tych którzy są na tyle leniwi, że nie chce im się sprawdzić poprawności niektórych słów w słowniku, tudzież skopiowania swojego postu do worda.
Mnie osobiście bardzo rażą tego typu błędy. Coś mi się robi gdy widzę słowo "uwarzać" :lol: Dlatego też taki programik byłby bardzo przydatny. I choć w wypowiedziach na forum najważniejsze jest to co chcemy przekazać, jak powiedział już venomik błędy "dyskredytują wypowiedź" w jego oczach, a myślę że nie tylko w jego
:doh:


Marezmo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 lipca 2004
Posty: 130
Rejestracja: 30 lipca 2004

Nieprzeczytany post 26 grudnia 2005, 00:32

Nasz jezyk jest taki bogaty, ale znajdzie sie wielu użytkowników, któcy chcąc pochwalić się swoją "elokwencją" stosują słowa, których do końca nie rozumieją i nie wiedza jak sie je pisze :whistle:

Np czytam dzis newsa o przedłużeniu kontraktu z Capello i jakis kolega pisze o "garzy" :lol: Nie ławiej było napisac "płaca" albo "zarobki" ?

Przy tych słowach trudniej sie skompromitować...

Pozdrawiam wszystkich piszących bez błedów, a tym innym życze szybkiego dołączenia do naszego grona 8)


ODPOWIEDZ