Pomoc ws. nauki.

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 01 września 2010, 22:41

Dziewczyny i Chłopaki,

Siedzę w dole i mam problem. Potrzebuję Waszej pomocy. Zwracam się z prośbą głównie do byłych, jak i aktualnych maturzystów. Potrzebuję rady.

Otóż, kilka lat temu założyłem temat liceum czy technikum. Zdania były podzielone - ja wylądowałem w technikum. To bardzo dobra szkoła...chcą z nas zrobić informatyków. Szczerze? W wypadku niektórych osób świetnie im się to udaje. :ok: Reszta nie ma i tak ochoty na naukę... :prochno:

Ja mam ochotę, ale przez te 3 lata plany mi się zmieniły. Nie chce już być informatykiem... :lol: ...przynajmniej nie w najbliższym czasie. Nie będę Wam zanudzał dlaczego itp. itd. To nie jest istotne w tym temacie.

Postanowiłem, że wybiorę kompletnie inny kierunek, studia bardziej humanistyczne. Niestety, technikum informatyczne z humanistyką ma niewiele wspólnego, klasy już zmienić nie mogę i za parę miesięcy piszę maturę. Czas się ostro zabrać do roboty (zabrałem się trochę wcześniej - żeby nie było).

Teraz. Potrzebuję Waszej pomocy. W dużej mierze muszę się uczyć sam (na szkołę nie mogę za bardzo liczyć bo jestem na kompletnie innym kierunku). Muszę mieć odpowiednie (znaczy się dobre/sprawdzone) materiały do samodzielnej nauki (książki/strony www itp.) - tutaj pole do popisu dla Was.

Potrzebuję pomocy ws. rozszerzonego wosu i języka polskiego. Jeżeli ktoś z Was uczył się do matury z tych przedmiotów, jeżeli możecie mi polecić jakieś pozycje książkowe, miejsca w Sieci, sposoby nauki to byłbym BARDZO wdzięczny.

Proszę tylko Was o poważne podejście do tematu. Taka sensowna dyskusja może się przydać nie tylko mi, ale także innym userom, być może nie tylko ja chce zdawać rozszerzony wos czy polski.

Z góry dzięki za pomoc. :)


Kuben

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 marca 2006
Posty: 916
Rejestracja: 19 marca 2006

Nieprzeczytany post 01 września 2010, 23:56

Miałem podobne rozterki, w końcu w tym roku skończyłem... Technikum :wink:

Nie będę robił osobistych wywodów bo tak jak mówisz jest to nie istotne, dlatego przejdę od razu do rzeczy.

Polski:
Z góry polecam Słownik lektur wydawnictwa Greg z 2004 roku ISBN 83-7327-415-4
Niesamowita książka, nigdzie nie widziałem tak opracowanych lektur. Jako, że dobrze chłonąłem materiał z polskiego (rozumiem, że i Ty nie masz z tym większego problemu skoro zamierzasz iść dalej na humana) czytając te opracowania przy wymagającej i strasznie czepialskiej nauczycielce wyciągnąłem dobrą czwórę na koniec, a jak wiemy klasa 4 (bądź 3 liceum) to głownie teksty ze zrozumieniem i lektury, lektury, lektury...
Aha, ta książka + materiały w internecie = JP na 80% :smile:
Jak się uczyć... dużo Ci tu nie pomogę, bo matura pisemna składa się z 2 części. Rozumienie czytanego tekstu i rozprawka. Jeżeli planujesz rozszerzenie spodziewaj się (w części pierwszej z tekstem) jakiegoś filozoficznego wywodu. Przy każdym pytaniu powinien być odnośnik do akapitu i na tym się skupiaj, mniej na ogóle. Możesz całości nie ogarniać, byleś napisał (czasami nawet zacytował) to o co Cię proszą. Część druga czyli rozprawka to albo wiersz (rzadko) do interpretacji, który teoretycznie jest łatwiejszy niż rozprawka w odniesieniu o fragment utworu danej książki. Tutaj musisz mieć na blachę wykute lektury, bo na rozszerzeniu możesz dostać jakiś twór (Bożę chroń go przed "Panem Tadeuszem"). Jeżeli czujesz się mocny z humana to polski powinieneś przebrnąć.

WoS: Również zdawałem ten przedmiot, lecz w podstawie (podobnie jak polski). Matura byłą dość łatwa, zapoznaj się z Nią. Co mogę doradzić... strony internetowe !
Te z których ja korzystałem widzę, że nagle zrobiły się płatne :shock:
Szybko można znaleźć kolejne darmowe kursy mailowe. Przykład: Uno albo Due.
Na co kładź największy nacisk z WoSu. Na tekst, który jest ostatnim i najlepiej punktowanym zadaniem z całej matury. Dobre jego napisanie daje baaardzo dużo punktów. Do tego: ucz się najważniejszych nazwisk i pełnione przez nie funkcje np. Ryszard Kaczorowski - ost. prezydent RP na uchodźstwie, skrótów np. Co to ONZ ? Co to NASA ? Zdarzyć się mogą też takie przypadki. Jest kopia starego plakatu np. czasy Solidarności, komuna, Cenzura itp. Pytanie: W jakich latach mógł zostać wydany ten plakat ? Jakie to były okoliczności ? Kto wtedy rządził ? Do tego Województwa i ich stolice. Ograny władzy państwowej, podział Sądów, możę być coś o UE. Kojarzenie faktów z poszczególnymi postaciami. Odczytywanie wykresów z tabel np. popularności partii politycznych i pytanie: Dlaczego według Ciebie spadło w okresie X poparcie dla partii Y ?
Na szybcika nie wiem co jeszcze :P
Byle do tego tematu nie dogrzebał się Łukasz bo zmiażdży mnie za możliwe błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy składniowe :prochno:
Pisałem szybko :P

Najważniejsze żebyś przerabiał dużo testów, z wcześniejszych lat, czy to Majowych, czy to próbnych czy nawet poprawkowych. To jest najlepsza nauka, bo przy okazji uczysz się jak to będzie wyglądać.

Aha ! Polecam tą stronę: KLIK. Zarejestruj się i korzystaj z fajnych testów. Przyda się na pewno na resztę przedmiotów na maturze.

Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłem :P :wink:


Fiat 126p - Prawie jak Bugatti
Pegasus - Prawie jak PlayStation
Barcelona, ManU, inter... - Prawie jak Juventus
nerinka

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 listopada 2006
Posty: 475
Rejestracja: 26 listopada 2006

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 02:33

W prawdzie zdawałam maturę dwa lata temu, ale nasz system szkolnictwa nie przeszedł rewolucji, więc moje 'wskazówki' powinny być jeszcze przydatne.

Rozszerzony polski: moim zdaniem łatwiejszy niż podstawowy. Uczenie się na pamięć lektur z trzech czy czterech lat to głupota. Zawsze coś się pominie, część wątków umknie. A na poziomie rozszerzonym wystarczy pomyśleć (chociaż niestety dla sporej grupy ludzi samodzielne myślenie stanowi problem). Polecam zaprzyjaźnienie się z grupami literackimi i twórczością jej członków, jak już skojarzysz grupę to od razu kojarzysz epokę i cechy charakterystyczne tejże. Do rozszyfrowania (klucz... wrrr...) tekstu na poziomie rozszerzonym konieczna jest również znajomość motywów literackich. Kilka dodatkowo przeczytanych książek (tych tzw. ambitniejszych) także powinno procentować.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich - najlepsze naukowe opracowania lektur.

Rozszerzony WOS:Nie ma co ukrywać - trzeba przyswoić sporą ilość terminów, nazw organizacji i ich kompetencji podstaw prawa itd. Istotna też jest tzw. rozprawka. Temat to loteria. Mi się udało 'dostać' społeczeństwo obywatelskie i 18/20 pkt. Przypomina to trochę pracę z języka polskiego. Wcześniej masz podane źródła, na których mniej lub bardziej powinieneś się oprzeć. Na koniec zajrzyj do atlasu. Tak, żeby się upewnić, że wszystkie państwa są na swoim miejscu ;). To nie matura z geografii, ale ja na swojej miałam takie oto zadanie:
Na mapach 1., 2., 3., 4., 5. wskazano państwa, do których zostały wysłane Polskie Kontyngenty Wojskowe (PKW). Poniżej podano oznaczone literami zadania wojsk stacjonujących na terytoriach tych państw. Uzupełnij tabelę, wpisując nazwy państw odpowiadające liczbom na mapach oraz litery oznaczające zadania wojsk.

[mapki do zadania: http://www.wos.net.pl/matura/arkusze/ma ... ny2008.pdf]

Na pewno warto przejrzeć (i nie tylko) arkusze z poprzednich lat. Zawsze jest to 'jakaś' świadomość tego co Cię czeka.

Owocnej nauki :)


Juventus zawsze był i zawsze będzie historią mojej miłości.
Pavel Nedvěd
pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 07:51

jeszcze będziesz żałował, że rzuciłeś informatykę dla... jakiś pierdół.


szczypek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2007
Posty: 6203
Rejestracja: 18 marca 2007

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 08:16

pan Zambrotta pisze:jeszcze będziesz żałował, że rzuciłeś informatykę dla... jakiś pierdół.
No co Ty. Szkoda żeby taki ideologiczny talent zmarnował się przy komputerze :-D


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 08:41

szczypek pisze:
pan Zambrotta pisze:jeszcze będziesz żałował, że rzuciłeś informatykę dla... jakiś pierdół.
No co Ty. Szkoda żeby taki ideologiczny talent zmarnował się przy komputerze :-D
ja mam się świetnie :D


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 13:21

LordJuve pisze: Teraz. Potrzebuję Waszej pomocy. W dużej mierze muszę się uczyć sam (na szkołę nie mogę za bardzo liczyć bo jestem na kompletnie innym kierunku). Muszę mieć odpowiednie (znaczy się dobre/sprawdzone) materiały do samodzielnej nauki (książki/strony www itp.) - tutaj pole do popisu dla Was.

Potrzebuję pomocy ws. rozszerzonego wosu i języka polskiego. Jeżeli ktoś z Was uczył się do matury z tych przedmiotów, jeżeli możecie mi polecić jakieś pozycje książkowe, miejsca w Sieci, sposoby nauki to byłbym BARDZO wdzięczny.

Proszę tylko Was o poważne podejście do tematu. Taka sensowna dyskusja może się przydać nie tylko mi, ale także innym userom, być może nie tylko ja chce zdawać rozszerzony wos czy polski.

Z góry dzięki za pomoc. :)
Jeśli chodzi o Polski, to bardzo dobre podręczniki ma WSIP. Szczególnie "Barwy epok" - podręcznik i ćwiczenia. W wersji rozszerzonej naprawdę są w porządku. A masz problemy z jakąś konkretną epoką?

Co do WOS-u: dobre podręczniki miał OPERON - dużo konkretów, wiedza skondensowana, przystępna, dużo tabel i ikonografik... fajnie się to czytało.

Maturę zdawałem 5 lat temu, ale nie sądzę, żeby w polskim czy WOS-ie tak wiele się zmieniło. Łap się, bratku, za to, co polecam.


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Klasyczna 10

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 sierpnia 2010
Posty: 362
Rejestracja: 22 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 14:30

Najlepszym sposobem na dobre zdanie matury jest systematyczność w nauce. Wbrew pozorom 100 dni to za mało;]


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 14:59

Klasyczna 10 pisze:Najlepszym sposobem na dobre zdanie matury jest systematyczność w nauce. Wbrew pozorom 100 dni to za mało;]
Owszem, jest nie od rzeczy. Ale 100 dni - to naprawdę sporo. Z polskiego uczyłem się około tygodnia.


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 16:55

Dobra, czyli z Waszych wypowiedzi wychodzi na to, że polecacie:

- słownik lektur Grega (czy możecie zarekomendować inne pozycje tego wydawnictwa: słownik motywów i słownik pojęć literackich? podobno Greg ma sporo błędów),
- opracowania ZNiO (gdzie można dostać?),
- podręczniki z serii "Barwy Epok" WSiP,
- repetytoria OPERONU do WOSu.

Zadam Wam jeszcze kilka pytań. Czy korzystaliście z jakiś materiałów w Sieci? (pomijam płatne). Poza tym, czy uważacie, że czytanie wszystkich lektur z podstawy programowej na polski to dobra metoda, czy może lepiej zająć się epokami, motywami pojęciami literackimi? Analizowaniem tekstów itp. itd.


stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 18:05

http://klp.pl/

Najwazniejsza strona do nauki na pisemny polski ^^


blackadder

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 września 2006
Posty: 1387
Rejestracja: 23 września 2006

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 18:18

Jeśli ktoś będzie miał problem z królową nauk to mogę pomóc. Z rachunkiem różniczkowym włącznie.


Obrazek
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 02 września 2010, 19:14

LordJuve pisze: Zadam Wam jeszcze kilka pytań. Czy korzystaliście z jakiś materiałów w Sieci? (pomijam płatne).
Ja nie. Miałem bardzo dobrą polonistkę.
LordJuve pisze:Poza tym, czy uważacie, że czytanie wszystkich lektur z podstawy programowej na polski to dobra metoda, czy może lepiej zająć się epokami, motywami pojęciami literackimi? Analizowaniem tekstów itp. itd.
Dobrze by było, żebyś miał jakąś podstawę. Ale jeśli chcesz zdawać polski rozszerzony, to spokojnie odpuść sobie (jezu, nie sądziłem, że to powiem kiedyś...) lektury z podstawy. Natomiast weź się na poważnie za lektury z części "rozszerzony". Analiza tekstu to podstawa! Bez tego, w nowej maturze ani rusz! Rób jak najwięcej testów, poszukaj w necie materiałów z poprzednich matur, powinieneś je znaleźć. Motywy i pojęcia to też ważna rzecz - one tworzą pewne podstawy.


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
ODPOWIEDZ