Taktyka

Klubowe finanse, stadion, marketing, nowe logo i wiele innych. Podyskutuj na temat najważniejszych spraw związanych z Juventusem.
ODPOWIEDZ
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 13 lutego 2021, 16:49

jackop pisze:
13 lutego 2021, 11:59
W kwestii nazewnictwa, z tego co wiem to termin skrzydłowy najczęściej jest określeniem na bocznego napastnika.
Niesłusznie, to porównanie z poprzedniego stulecia, sam to zresztą zaznaczyłeś w swoich ustawieniach gdzie zaznaczyłeś kogo określisz bocznym napastnikiem a kogo skrzydłowym.
Idąc dalej - boczny napastnik nie jest tak rozliczany z defensywy jak skrzydłowy (szczególnie we Włoszech), za to skrzydłowy nie jest tak z goli jak boczny napastnik. Skrzydłowy ma oskrzydlać akcje, skupiać się na dorzucaniu piłek ze skrzydła kolegom, gra dużo bliżej linii bocznej i więcej w defensywie. Oczywiście jego rola w ostatnich latach ewoluowała i skrzydłowi często schodzą do środka ale nadal ich domeną nie jest zdobywanie goli.

Przechodząc do nazwisk:
Czy Ronaldo jest środkowych napastnikiem? Oczywiście, że nie. W efekcie musimy go nazwać bocznym napastnikiem (i słusznie) ale w życiu nikt nie nazwałby go skrzydłowym (a ty wyżej sugerujesz równość między tymi określeniami). Jeśli CR7 byłby skrzydłowym to jako skrzydłowy raczej słabo wypełnia swoją rolę na boisku.
A Giggs? Czy był bocznym napastnikiem? Nie słyszałem by ktokolwiek go tak nazwał. Dlaczego? Bo był skrzydłowym ;) Jakże to banalne prawda? Jako skrzydłowy był topem, jeśli nazywać go bocznym napastnikiem to raczej nie byłby topem na tej pozycji.

Nie po to Włosi "wymyślają" takie pozycje na boisku jak mezzala, żeby jednocześnie bocznych napastników nazywać skrzydłowymi ;)


Co do naszego optymalnego ustawienia to wg mnie jest to takie z Sandro na lewej. To czy zagra Cuadrado na prawej czy Danilo i Chiesa powinno zależeć od rywala i naszej taktyki, czy będziemy grać piłką jak z Napoli w SCI czy będziemy za nią biegać jak z Romą. To nawet nasza zaleta, że żelazna jedenastka nie jest "optymalna" na każdego rywala i do każdej taktyki.
Piszesz, że Sandro ma tylko 1 asystę ale Danilo nie zrobi takiej akcji jak z Sandro z Romą, nie zrobi takiej też raczej ani Frabotta ani Bernardeshi. Więc dopóki Chiesa i Ronaldo nie nauczą się grać razem to szkoda męczyć na lewej i Chiesę i nas oglądając go na tej pozycji. Nad 343 i innymi nie ma co strzępić języka dopóki w drużynie gra Ronaldo. Nie ma w tym przypadku, że przez tyle lat w Realu nigdy żaden trener nie grał dłużej 3 napastnikami mając go w drużynie. U nas też Chiesa byłby więc prawym napastnikiem pewnie tylko na papierze. Z dużo większą chęcią zobaczyłbym go w roli Ramseya czy McKenniego tylko wtedy trzeba by się przemodelować w pomocy bo zawsze jeden z nich asekurował CR7 a Chiesa jedna lepiej wygląda przy linii bocznej.


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7335
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 13 lutego 2021, 18:09

@Maly wydaje mi się, że mylisz pozycję z rolą na boisku. Skrzydłowy i boczny napastnik mogą grać na tej samej pozycji, ale wypełniać różne role. Wiem, że się nie dogadamy także nie będę dalej strzępił ryja ;) Masz ochotę, to możesz zmienić definicję na Wikipedii.

Do przykładów nie będę się odnosił, bo tu trzeba wejść w temat różnic w nazwenictwie pomiędzy 'szkołą' brytyjską a holenderską itd.


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 13 lutego 2021, 21:07

Mylę pozycję z rolą na boisku? Czyli jednak Mandzukic to w ogóle nie napastnik? ;)

Boczny napastnik nie gra na skrzydle a skrzydłowy nie gra w napadzie. Tu nie ma nic do pomylenia, mylić się może wikipedia a raczej problemem są uproszczenia w tłumaczeniach stosowane w języku polskim. Takie same uproszczenia często przeszkadzają sędziom w prawidłowej interpretacji przepisów bo nie każdy zwrot w j. angielskim ma sensowny odpowiednik po polsku. Sam zwróciłeś uwagę na różnice pomiędzy szkołami, nie znam ich ale domyślam się, że holenderski boczny napastnik został przez Polaków zbity do kupy razem z brytyjskim skrzydłowym. To nie oznacza przecież, że to jedno i to samo. Zresztą polska wikipedia jest w tej kwestii bardzo uboga. Mogę ci za to zacytować angielską:
"A winger is an attacking player who is stationed in a wide position near the touchlines. They can be classified as forwards, considering their origin as the old "outside-forward" position, and continue to be termed as such in most parts of the world, especially in Latin and Dutch football cultures." Ten błąd wynika po prostu z tłumaczenia jakie ktoś kiedyś zastosował albo ze "szkół", o których pisałeś, nadal jest to jednak błąd.
https://en.wikipedia.org/wiki/Forward_( ... _football)


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 04 maja 2022, 14:20

Statystyka dot. tego czy warto mieć piłkę czy jej nie mieć. To tak jakby ktoś miał w tej kwestii jeszcze wątpliwości.


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Baczu

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 marca 2009
Posty: 1287
Rejestracja: 01 marca 2009

Nieprzeczytany post 23 sierpnia 2022, 18:33

Okienko dobiega końca, wszystko wskazuje na to że nasz niemalże kompletny skład zostanie wzmocniony ostatnią, brakującą cegiełką - światowej sławy snajperem, Milikiem.
Osobiście uważam że Polak jest na tyle wszechstronny że odnajdzie się jako kreator przestrzeni na lewej flance, dla naszego bramkostrzelnego pomocnika, Rabiota. Arek powinien wygrać rywalizacje z Kosticiem, który nie zna specyfiki Serie A w przeciwieństwie do Milika oraz nie dysponuje tak dobrymi warunkami fizycznymi, by skutecznie rywalizować w powietrzu z krasnalami grającymi na bokach obrony drużyn przeciwnych.
Ponadto, mając na względzie problemy Wojtka Szczęsnego z grą na przedpolu (vide mecz Polska-Senegal) warto rozważyć cofnięcie Locatellego na linię bramkową, tak aby nie dosyć że wspomagał Polaka w rozegraniu piłki od tyłu, ale był gotów zaasekurować bramkę gdyby Wojtek minął się z piłką na przedpolu.
Niestety nie uwzględniam kontuzjowanych Di Marii, Chiesy i Pogby. Juventus to klub, który podaje prognozowaną pauze zawodnika w tygodniach, a okazuje się że będzie ona trwała tyle samo, ale w miesiącach.
Moim zdaniem możemy powolutku pokusić się o prognozy dotyczące podstawowej jedenastki. Ja widzę to tak, myślę że podobna koncepcja siedzi w głowie Mistera, której uwerturę mieliśmy okazję oglądać wczoraj.
Obrazek


Obrazek
Sorek21

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 31 grudnia 2007
Posty: 4376
Rejestracja: 31 grudnia 2007

Nieprzeczytany post 27 sierpnia 2022, 16:33

W klubie brakuje stabilizacji odnośnie taktyki. Co mecz inny skład personalny i inne ustawienie. Wielu piłkarzy gra za zasługi, nie decyduje aktualna forma tylko np zarobki. Jak można udoskonalać coś, co mecz jest inne? Nawet nie wiadomo kto z kim rywalizuje o pozycje bo trener im dobiera na podstawie rzutu monetą.


Liga Mistrzów to świetny przykład. Przeciwnicy konsekwentnie prawie zawsze tak samo. Każdy wie gdzie i jak ma grać a u nas jeden wielki chaos.
Ajax
http://img.liczniki.org/20220827/ajax-1661609578.jpg

Lyon
http://img.liczniki.org/20220827/lyon-1661609579.jpg

Porto
http://img.liczniki.org/20220827/portoo-1661609579.jpg

Villarreal
http://img.liczniki.org/20220827/villar ... 609579.jpg


Sorek21

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 31 grudnia 2007
Posty: 4376
Rejestracja: 31 grudnia 2007

Nieprzeczytany post 27 sierpnia 2022, 16:35

Niech ktoś to poprawi żeby zamiast linku był obrazek


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 28 listopada 2022, 08:23

Szczęsny o taktyce:


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
vitoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 15 czerwca 2012
Posty: 1760
Rejestracja: 15 czerwca 2012

Nieprzeczytany post 04 grudnia 2022, 23:16

Ja z kolei dodam fragment wypowiedzi Lewandowskiego po meczu z Francją:
Dzisiaj przez 45 minut mogło się to podobać, zwłaszcza że graliśmy z Francją. Szkoda tej bramki do szatni, bo to zawsze boli, ale też nie wiadomo, jak by się to potoczyło, gdybyśmy to my zdobyli bramkę. Ciężko jest, gdy najpierw w kolejnych meczach nie stwarzasz okazji, a potem nagle je masz — zauważył kapitan Biało-Czerwonych.
Murowanie, granie w ofensywie na odp...-wiadomo-co, kunktatorstwo i minimalizm, a potem się dziwimy, że ofensywni zawodnicy nie grają tak, jak byśmy chcieli. Słowa Lewandowskiego spokojnie możnaby odnieść do Vlahovicia, Keana i reszty.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2022, 09:11

To jeszcze Matthaeus ;)
nie znam piłkarza, który chciałby cały mecz się bronić, tylko wybijać piłki, a do ataku ruszać bez wsparcia. A tak prezentowaliście się przez niemal cały mundial. Gracie archaicznie, piłkarsko jesteście zacofani, świat wam odjechał, a jak widzę waszego środkowego obrońcę – tego z jasnymi włosami (Kamil Glik – przyp. red.) – to przypomina mi się libero z lat 90., który nie mógł przekroczyć połowy. Nikt tak już nie gra. (...) wyglądaliście na tym mundialu jak drużyna z lat 90
https://przegladsportowy.onet.pl/mundia ... wa/448w8bc


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Alexinhio-10

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 16 września 2009
Posty: 2932
Rejestracja: 16 września 2009

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2022, 10:03

Maly pisze:
05 grudnia 2022, 09:11
To jeszcze Matthaeus ;)
nie znam piłkarza, który chciałby cały mecz się bronić, tylko wybijać piłki, a do ataku ruszać bez wsparcia. A tak prezentowaliście się przez niemal cały mundial. Gracie archaicznie, piłkarsko jesteście zacofani, świat wam odjechał, a jak widzę waszego środkowego obrońcę – tego z jasnymi włosami (Kamil Glik – przyp. red.) – to przypomina mi się libero z lat 90., który nie mógł przekroczyć połowy. Nikt tak już nie gra. (...) wyglądaliście na tym mundialu jak drużyna z lat 90
https://przegladsportowy.onet.pl/mundia ... wa/448w8bc
To nie ogląda Juve 😆

Miałem też wrzucać wypowiedź Lewego. Warto ją orzeczytac cała. Dużo mówi to o tym dlaczego nasza gra i zachowanie zawód ikow na połowie przeciwnika wygląda jak wygląda.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7306
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 01 czerwca 2023, 22:27

O tym, że w Serie A to obrońcy a nie bramkarze wykonują rzuty od bramki i co im to daje :)
https://totalfootballanalysis.com/data- ... statistics


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 02 czerwca 2023, 17:33

Maly pisze:
01 czerwca 2023, 22:27
O tym, że w Serie A to obrońcy a nie bramkarze wykonują rzuty od bramki i co im to daje :)
https://totalfootballanalysis.com/data- ... statistics
Zawsze mnie to ciekawiło ale jak zobaczyłem ile tekstu komuś chatGPT naskrobał zamiast wymienić argumenty od myślników to mi się odechciało :whistle:


Garreat

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 16 kwietnia 2004
Posty: 1699
Rejestracja: 16 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 23 czerwca 2023, 01:57



ice

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 października 2008
Posty: 1190
Rejestracja: 05 października 2008

Nieprzeczytany post 23 czerwca 2023, 14:28

Przy betonie ten temat powinien być zamknięty. Tu nie ma taktyki.


Bartosz Karawańczyk pisze:
12 października 2020, 21:00
Chiesa? To będzie drugi Berna. Są strasznie podobni. Przereklamowane super talenty z Violi za grube miliony. Totalnie przepłaceni. Podobny "styl" i pozycja.
ODPOWIEDZ