VAR Serie A

Serie A, Premier League, La Liga, Bundesliga, Liga Mistrzów, a nawet Ekstraklasa!
ODPOWIEDZ
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 04 stycznia 2020, 20:55

Zgadza sie ale 12cm to głupota
Jak nie da sie szybko okreslic ze byl spaliny to zgodnie z przepisami powinno sie puscic gre i tyle a nie na sile sprawdzac 3 minuty - to powinni zmienic a nie kombinowac z jakas tolerancja


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Dempsej

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 09 grudnia 2012
Posty: 204
Rejestracja: 09 grudnia 2012

Nieprzeczytany post 05 stycznia 2020, 01:02

Maly pisze:
04 stycznia 2020, 20:55
Zgadza sie ale 12cm to głupota
Jak nie da sie szybko okreslic ze byl spaliny to zgodnie z przepisami powinno sie puscic gre i tyle a nie na sile sprawdzac 3 minuty - to powinni zmienic a nie kombinowac z jakas tolerancja
12 cm to szerokość lini krańcowych boiska stąd ta liczba.
Abstrahując od tej tolerancji, myślę że tylko dobrze to świadczy o VAR, że dyskutuje się o takich kwestiach a nie jak na jego początku, kiedy to słychać było, żeby ten system wycofać.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 05 stycznia 2020, 11:03

No tak ale dlaczego sxerojosc linii koncowej mialaby byc jakims wyznacznikiem? Co logicznego za tym przemawia?


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Dempsej

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 09 grudnia 2012
Posty: 204
Rejestracja: 09 grudnia 2012

Nieprzeczytany post 05 stycznia 2020, 11:54

Myślę że konkretnie 12 cm nie ma wielkiego znaczenia, wiesz że chodzi o sam fakt usunięcia minimalnych spalonych, jak miało to miejsce podczas którejś z "świątecznych" kolejek. Owe konkretne 12 cm pozwoli już przynajmniej dostrzec że ten spalony jest. Jestem z góry pozytywnie nastawiony do większości nowych technologii w piłce, jeśli coś ma choć minimalnie zwiększyć (ujednolicić) sprawiedliwość i przejrzystość to jest to dobry krok. Piłka dopiero teraz zaczęła przejmować się centymetrami czy nawet minimetrami, gdzie w innych sportach znamy to już od dłuższego czasu.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 05 stycznia 2020, 13:18

Chcesz mi powiedziec ze przy 11.99 nie ma ewidentnego spalonego a od 12 juz jest? No chyba mnie nie przekonasz...


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
joy

Katalończyk
Katalończyk
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 kwietnia 2012
Posty: 771
Rejestracja: 18 kwietnia 2012

Nieprzeczytany post 05 stycznia 2020, 23:34

W tej idei chodzi o to żeby całkowicie wyeliminować odgwizdanie spalonego, którego nie było. Oczywiście coś kosztem czegoś, czyli uznanie niektórych goli z minimalnego spalonego - jako promowanie drużyny atakującej, co z resztą było w przepisach przed wprowadzeniem VARu. Skoro technologia jest ta sama (jak każdy pomiar obarczona błędem), to chcą przesunąć ciężar decyzji na korzyść atakującego. Oczywiście nadal zostanie problem jaką VARowiec wybierze stopklatkę, tj. moment podania przy 11 lub przy 13 cm. A co do samej wartości 12 cm to prawdopodobnie jest to jakoś racjonalnie uzasadnione.
Reasumując: każdy gol z prawidłowej pozycji zostanie uznany, niektóre gole zdobyte z minimalnej pozycji spalonej zostaną uznane - tutaj w pewnym stopniu zależne od czynnika ludzkiego.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 06 stycznia 2020, 13:26

12cm nie maniestety racjonalnego wytlumaczenia... W tekscie jesc ze czas pomiedzy klatkami to 0.02 sekundy co przy 12cm daje prędkość 16.67s na 100m... Jeśli jednak zawodnicy będą biegli w przeciwnym kierunku to i 12cm nie pomoże a z drugiej strony jeśli biegna w ta samą 12cm to zdecydowanie za dużo... Reasumując 12cm jest kompletnie sztucznym tworem z dupy wziętym :]

Tak jak mowilem jeśli nie da sie szybko ustalic czy byl spalony to nalezy puszczac gre a nie wyliczac linie 3 minuty a pozniej sprawdzac 12cm


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Poulinho

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 września 2007
Posty: 907
Rejestracja: 28 września 2007

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2020, 09:27

Maly pisze:
06 stycznia 2020, 13:26
12cm nie maniestety racjonalnego wytlumaczenia... W tekscie jesc ze czas pomiedzy klatkami to 0.02 sekundy co przy 12cm daje prędkość 16.67s na 100m... Jeśli jednak zawodnicy będą biegli w przeciwnym kierunku to i 12cm nie pomoże a z drugiej strony jeśli biegna w ta samą 12cm to zdecydowanie za dużo... Reasumując 12cm jest kompletnie sztucznym tworem z dupy wziętym :]

Tak jak mowilem jeśli nie da sie szybko ustalic czy byl spalony to nalezy puszczac gre a nie wyliczac linie 3 minuty a pozniej sprawdzac 12cm
Dotychczas przepisy brzmiały tak, że w przypadku wątpliwości co do spalonego sędzia decyduje na korzyść strony atakującej. Odkąd wprowadzono VAR ten przepis był martwy i te 12 cm to jego dostosowanie. 12 cm to szerokość linii wyznaczających pozycję atakującego i obrońcy w systemie VAR i z tej perspektywy jest to rozsądne, sędzia bierze 3 klatki pod rząd, sprawdza czy na którejkolwiek linie te nie są styczne i tyle.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2020, 09:47

Poulinho pisze:
08 stycznia 2020, 09:27
12 cm to szerokość linii wyznaczających pozycję atakującego i obrońcy w systemie VAR
skąd wziąłeś taką informację? i to o 3 klatkach też?


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Poulinho

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 września 2007
Posty: 907
Rejestracja: 28 września 2007

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2020, 10:52

Maly pisze:
08 stycznia 2020, 09:47
Poulinho pisze:
08 stycznia 2020, 09:27
12 cm to szerokość linii wyznaczających pozycję atakującego i obrońcy w systemie VAR
skąd wziąłeś taką informację? i to o 3 klatkach też?
O tych liniach mignęła mi gdzieś taka informacja na Twitterze albo FB, jak znajdę link to zamieszczę ;) jeżeli chodzi o te trzy klatki to raczej jak dla mnie po prostu sposób wykorzystania tych 12 cm. VAR działa w ten sposób, że sędziowie obserwują w przypadku wątpliwości sytuację klatka po klatce. Spalony w tym wydaniu to około 3-5 klatek i próba znalezienia ten najwłaściwszej, czyli momentu oderwania się piłki od nogi zawodnika, jednak to aktualnie nie działa czego mamy przykłady po każdej takiej sytuacji. Te 12 cm ma właśnie zapewniać, że każda z najbliższych sytuacji klatek będzie "prawidłowa".


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2020, 13:00

z tego co ja wklejałem wynikało trochę co innego dlatego jak znajdziesz to podrzuć linka

poza tym 3-5 klatek to 0.06-0.10 sekundy, jak obliczałem wyżej daje to dużo więcej niż 12cm przy biegu z prędkością 16s/100m


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 14 stycznia 2020, 09:44

Czytałem dziś, że całe te 12cm to wymysł jakiegoś dziennikarza i nic takiego nie będzie miało miejsca. Koleś poskładał wypowiedzi różnych osób pod swoją modłę i wywołał gównoburzę, którą później zdementowały cytowane osoby...


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 11 lutego 2020, 15:52

nie tworząc nowego tematu o przepisach... podrzucam wytyczne dot. m.in. zagrań ręką
http://pilkaopolska.pl/konkluzje-luty-2020/
2.1 Opis sytuacji
Zawodnik zagrywa piłkę a ta trafia w rękę przeciwnika, który upadł, a jego dłoń/ręka znalazła się między jego ciałem a podłożem w celu podtrzymania ciała i nie była wyciągnięta na bok lub pionowo względem ciała.
Decyzja
(...) Jednak zawsze ręka w tej pozycji będzie uznana za powiększającą obrys ciała gdy efektem jej kontaktu z piłką będzie pozbawienie bramki lub pozbawienie drużyny przeciwnej realnej szansy na zdobycie bramki.

2.3 Opis sytuacji
Piłka trafia w rękę zawodnika trzymaną powyżej barku bezpośrednio po kontakcie z głową lub ciałem (włączając stopę) współpartnera, który przebywa w bliskiej odległości.
Decyzja
Zazwyczaj nie będzie to przewinieniem. Jednak sędzia biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia może uznać taki kontakt za naruszający przepisy gry. Natomiast musi on uznać taki kontakt za nieprzepisowy jeżeli spowoduje on pozbawienie bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki drużyny przeciwnej
czyli to samo zagranie ręką ma być inaczej traktowane jeśli mógł paść w danej akcji gol lub też było do tego daleko...


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 30 stycznia 2022, 22:17

Wywiad z polskim sędzią:
https://www.meczyki.pl/newsy/polski-sed ... d/181592-n
2. VAR w FIFA a VAR w UEFA
Wróćmy do Abu Zabi. Jakie wieści przywozicie z tego obozu? Zapowiadają się jakieś zmiany?

Musimy pamiętać o jednej rzeczy. Mistrzostwa świata organizuje FIFA, a my na co dzień pracujemy w meczach pod auspicjami UEFA. A między nimi jest różnica w podejściu do VAR-u, w definicji "jasnego, oczywistego błędu" FIFA oczekuje prawidłowych decyzji niezależnie od tego, jak często trzeba wspomóc się podejściem do monitora. Natomiast w Europie poprzeczka linii interwencji zawieszona jest dużo wyżej, jest to pojęcie "jasnego i oczywistego błędu" i tylko przy nim sędzia główny powinien korzystać z wideoweryfikacji.

Widzieliśmy to na ostatnim EURO. Ile zdarzeń nie zostało zmienionych, choć kibice sądzili inaczej, bo znaleziono jeden czy dwa argumenty za tym, żeby tę decyzję podtrzymać. Siedzimy razem, oglądamy klip, dla pana to jest karny, dla mnie to jest karny, a sędzia nie gwizdnął. Ale obaj mówimy, że ten karny jest "miękki". W UEFA taka decyzja będzie do podtrzymania, a w FIFA jako sędzia VAR, jeśli tylko czujesz, że gdybyś był sędzią na boisku i podjąłbyś inną decyzję, to wołasz głównego do monitora, żeby obejrzał tę sytuację i jeśli jego pierwotne argumenty go przekonają, to nie ma problemu, żeby pozostał przy swojej decyzji. A jeszcze inaczej jest w Polsce, gdzie ten "clear and obvious mistake" jest traktowany tak na 80 procent, gdzie jest pewien margines do poprawki względem podejścia UEFA..
Dlaczego faul po oddaniu strzału to nie był/jest faul:
Co się dzieje, gdy zawodnik oddał strzał, a potem, już po fakcie, został zaatakowany przez spóźnionego obrońcę lub bramkarza, który próbował zablokować ten strzał. Dotychczas uznawaliśmy, że jeśli ten kontakt był co najmniej nierozważny, czyli na żółtą kartkę, to tylko wtedy to było przewinienie. Teraz to złagodziliśmy - to nie musi być aż nierozważny kontakt, pewne mniej spóźnione, nieco delikatniejsze wejścia też będą uznawane za faul. Do tej pory było może trochę prościej z punktu widzenia sędziego, bo była jasno postawiona granica, ale kibic do końca tego nie rozumiał - dlaczego to nie jest faul, skoro ja widzę, że spóźniony obrońca spowodował upadek napastnika?


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 10 lutego 2022, 09:24



Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
ODPOWIEDZ