Matura ustna z j. polskiego.

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 19 stycznia 2011, 20:37

Robert 10 pisze:Przychodzą wam do głowy moze jakies ksiazki z ktorych moge skorzystac piszac prace na temat:

Scharakteryzuj i porównaj wizerunek władcy w wybranych utworach literackich różnych epok.
Możesz jeszcze skorzystać z "Lewiatana" Hobbesa.


majjjor

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 sierpnia 2010
Posty: 1
Rejestracja: 26 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 30 stycznia 2011, 20:34

Witam, potrzebuję pomocy. Wybrałem sobie temat na maturę ustną : "Analiza językowa wybranych tekstów hip-hopowych" , i nie za bardzo wiem co napisać w planie prezentacji, w punkcie literatura przedmiotu. Może miał ktoś taki temat, lub podobny i byłby w stanie mi pomóc, dać jakieś sugestie lub rady odnośnie tego tematu ? :wink:


artur07

Juventino
Juventino
Rejestracja: 25 sierpnia 2010
Posty: 170
Rejestracja: 25 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 15 lutego 2011, 20:52

A może ktoś mógłby mi doradzić jakies lekturki do tematu: Problemy adaptacji filmowej. Porównaj film z jego literackim pierwowzorem:oceń adaptację.
Jest tylko jeden warunek: muszą to być lektury szkolne(tak stwierdziła nauczycielka, gdyby nie to wziąłbym Ojca chrzestnego i Podziemny krąg :D ). Potrzebuje jeszcze 2 pozycji. Jak na razie mam Jądro ciemności i Czas apokalipsy(adaptacja książki).


Brutalo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 grudnia 2006
Posty: 2663
Rejestracja: 19 grudnia 2006

Nieprzeczytany post 15 lutego 2011, 21:15

artur07 pisze:A może ktoś mógłby mi doradzić jakies lekturki do tematu: Problemy adaptacji filmowej. Porównaj film z jego literackim pierwowzorem:oceń adaptację.
Jest tylko jeden warunek: muszą to być lektury szkolne(tak stwierdziła nauczycielka, gdyby nie to wziąłbym Ojca chrzestnego i Podziemny krąg :D ). Potrzebuje jeszcze 2 pozycji. Jak na razie mam Jądro ciemności i Czas apokalipsy(adaptacja książki).
:smile:
Miałem niemal taki sam temat :smile:. Pojechałem lekturami (Pan Tadeusz, Przedwiośnie i... jakaś trzecia książka). Jak na lektury, zarówno papierowo jak i filmowo są całkiem przystępne ;). Dziś nie mam już sił, ale jutro spojrzę czy jeszcze jej gdzieś nie mam. Jak coś to wyślę pw.


Obrazek
WWW.PAJACYK.PL <-- KLIKNIJ
jarmel

Redaktor
Redaktor
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 lutego 2006
Posty: 3246
Rejestracja: 25 lutego 2006

Nieprzeczytany post 15 lutego 2011, 21:37

artur07 pisze:A może ktoś mógłby mi doradzić jakies lekturki do tematu: Problemy adaptacji filmowej. Porównaj film z jego literackim pierwowzorem:oceń adaptację.
Jest tylko jeden warunek: muszą to być lektury szkolne(tak stwierdziła nauczycielka, gdyby nie to wziąłbym Ojca chrzestnego i Podziemny krąg :D ). Potrzebuje jeszcze 2 pozycji. Jak na razie mam Jądro ciemności i Czas apokalipsy(adaptacja książki).
Rok temu miałem identyczny temat, dostałem maksymalną ilość punktów ( 8) ) a nie miałem żadnej lektury.
No może jedną taką naciąganą- Romea i Julię i adaptację Baza Luhrmanna z 1996 roku, jest ona naprawdę oryginalna więc jest o czym mówić. Zastanów się nad nią, polecam Ci.

A co do reszty pozycji, jako że lektur specjalnie czytać mi się nie chciało to wziąłem Zieloną Milę i Forresta Gumpa, jak już pisałem- źle na tym nie wyszedłem, ważne żeby zainteresować komisję :)


#AllegriOut
artur07

Juventino
Juventino
Rejestracja: 25 sierpnia 2010
Posty: 170
Rejestracja: 25 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 03 marca 2011, 15:47

Jeszcze jedno pytanie. Zna ktos może opracowanie do książki "Forrest Gump"? Ja nie mogę znaleźć, a potrzebuje wpisać do literatury przedmiotu...


kedzior1392

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 21 września 2008
Posty: 73
Rejestracja: 21 września 2008

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2012, 17:57

Pomocy! Czy miał ktoś temat na ustnym polskim : analizując wybrane przykłady, przedstaw moralnie rozterki bohaterów literackich i filmowych? albo wie ktoś jaka może być do tego literatura przedmiotu i podmiotu? :roll:


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 11:38

kedzior1392 pisze:Pomocy! Czy miał ktoś temat na ustnym polskim : analizując wybrane przykłady, przedstaw moralnie rozterki bohaterów literackich i filmowych? albo wie ktoś jaka może być do tego literatura przedmiotu i podmiotu? :roll:
Sztampa: "Konrad Wallenrod", "Dziady", "Krodian". Z filmów wziąłbym "Filadelfię", może "8 części prawdy". Zestawiasz to ze soba i masz porównanie rozterek moralnych człowika z XV, XIX i XX w. na podstawie różnych przesłanek. Walka o wolność kosztem swojego szczęścia osobistego, obłęd, choroba i dyskryminacja mniejszości w "Filadelfii"...

Może być?


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 13:25

deszczowy pisze:
kedzior1392 pisze:Pomocy! Czy miał ktoś temat na ustnym polskim : analizując wybrane przykłady, przedstaw moralnie rozterki bohaterów literackich i filmowych? albo wie ktoś jaka może być do tego literatura przedmiotu i podmiotu? :roll:
Sztampa: "Konrad Wallenrod", "Dziady", "Krodian". Z filmów wziąłbym "Filadelfię", może "8 części prawdy". Zestawiasz to ze soba i masz porównanie rozterek moralnych człowika z XV, XIX i XX w. na podstawie różnych przesłanek. Walka o wolność kosztem swojego szczęścia osobistego, obłęd, choroba i dyskryminacja mniejszości w "Filadelfii"...

Może być?
8 części prawdy? Ja bym wziął jakiegoś klasyka, Rashomona chociażby. Na pewno zrobi wrażenie na komisji. Moralne rozterki to standard, łatwo podpiąć to pod niemal każdy film dramatyczny.

Ogólnie to temat daje duże pole manewru. Odradzam lektury bo nigdzie nie jest napisane, że trzeba je brać a lepiej mówić o czymś co się lubi i doskonale rozumie. No chyba, że ktoś jest maniakiem Mickiewicza, to wtedy jak najbardziej.

Ja bym dobrał coś z tych tytułów:
Urodzony 4 lipca, Firma, Most na rzece Kwai, Dawno temu w Ameryce, Misja, Bez przebaczenia


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 13:29

Mietson pisze:8 części prawdy? Ja bym wziął jakiegoś klasyka, Rashomona chociażby. Na pewno zrobi wrażenie na komisji. Moralne rozterki to standard, łatwo podpiąć to pod niemal każdy film dramatyczny.

Ogólnie to temat daje duże pole manewru. Odradzam lektury bo nigdzie nie jest napisane, że trzeba je brać a lepiej mówić o czymś co się lubi i doskonale rozumie. No chyba, że ktoś jest maniakiem Mickiewicza, to wtedy jak najbardziej.

Ja bym dobrał coś z tych tytułów:
Urodzony 4 lipca, Firma, Most na rzece Kwai, Dawno temu w Ameryce, Misja, Bez przebaczenia
Wiesz jak jest, Mieciu, tzw. "grono" musi mieć jakąś literacką ramotę, żeby móc się odnieść. A do twoich propozycji ja bym dorzucił jeszcze "Blade Runnera". Deckard musiał się urżnąć w trupa, kiedy trwale wyłączył kolejnego Nexusa, więc...

"Most na rzece..." :ok:


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 13:37

deszczowy pisze:Wiesz jak jest, Mieciu, tzw. "grono" musi mieć jakąś literacką ramotę, żeby móc się odnieść. A do twoich propozycji ja bym dorzucił jeszcze "Blade Runnera". Deckard musiał się urżnąć w trupa, kiedy trwale wyłączył kolejnego Nexusa, więc...

"Most na rzece..." :ok:
Ja robiłem prezentację w oparciu o książki i filmy "Lśnienie" i "Ojciec chrzestny". O ile "Ojca...." kojarzą chyba wszyscy to jednak stawiam, że kiedy mówiłem o "Lśnieniu" to panie nie miały pojęcia co ja do nich rozmawiam :D Ale wykazałem się dużą znajomością tematu odpowiadając na pytania bo sporo dygresji wtrąciłem i stąd dostałem maksa.

Blade runner - świetny przykład :ok:


Maku

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 kwietnia 2010
Posty: 549
Rejestracja: 06 kwietnia 2010

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 16:16

Też w tym roku zdaję maturę i mam pewne pytanie. Zna ktoś z Was może jakieś książki, które pasowały by do tematu:"Problemy życia w PRL-u ukazane w literaturze drugiego obiegu. Omów problem na wybranych przykładach literackich.". Trzy książki mam wybrane, jeszcze jakichś dwóch pozycji mi brakuje :roll:


Obrazek
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 16:37

--Maq-- pisze:Też w tym roku zdaję maturę i mam pewne pytanie. Zna ktoś z Was może jakieś książki, które pasowały by do tematu:"Problemy życia w PRL-u ukazane w literaturze drugiego obiegu. Omów problem na wybranych przykładach literackich.". Trzy książki mam wybrane, jeszcze jakichś dwóch pozycji mi brakuje :roll:
Napisz jakie książki masz wybrane.


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
francois

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 czerwca 2010
Posty: 2652
Rejestracja: 28 czerwca 2010

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 19:31

Niestety ja w tym roku też zdaję maturkę. Ale z tymi tematami to daliście do pieca. Osobiście wybrałem "motyw snu w literaturze". Wy nie mogliście wybrać czegoś równie prostego :lol: :?:


„To jest miejsce wyjątkowe,
tu się mogą ziścić sny,
za te barwy, herb, tradycję,
zostaw serce, pot i łzy”
Maku

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 kwietnia 2010
Posty: 549
Rejestracja: 06 kwietnia 2010

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 20:31

deszczowy pisze:
--Maq-- pisze:Też w tym roku zdaję maturę i mam pewne pytanie. Zna ktoś z Was może jakieś książki, które pasowały by do tematu:"Problemy życia w PRL-u ukazane w literaturze drugiego obiegu. Omów problem na wybranych przykładach literackich.". Trzy książki mam wybrane, jeszcze jakichś dwóch pozycji mi brakuje :roll:
Napisz jakie książki masz wybrane.
:puck: Rymkiewicz Jarosław Marek "Rozmowy polskie latem 1983"
:puck: Bocheński Jacek "Stan po zapaści"
:puck: Anderman Janusz "Kraj świata"


Obrazek
ODPOWIEDZ