SPALONY

Serie A, Premier League, La Liga, Bundesliga, Liga Mistrzów, a nawet Ekstraklasa!
ODPOWIEDZ
marcinek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 sierpnia 2003
Posty: 1194
Rejestracja: 04 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 16:11

jak to juz ktos napisal:
"Spalony następuje w momencie zagrania piłki przez współpartnera do zawodnika znajdującego się na pozycji spalonej (bliżej linii bramkowej przeciwników niż przedostatni przeciwnik) i bierze aktywny udział w grze. Zawodnik, który w momencie zagrania piłki przez współpartnera, przebywa na pozycji spalonej i według opinii sędziego, bierze aktywny udział w grze poprzez odnoszenie korzyści z przebywania na tej pozycji".

to musi byc jakas obcieta definicja przez co budzi pytania czy?

gdy jedyny obronca jest za linia i nastepuje podanie wychodzi na to ze tylko bramkarz jest w polu czyli jest spalony tak? to moze warto by bylo tak grac zawsze obronca niech sobie stoi za linia i jak nie bedzie spalonego to wybiegnie do napastnika ;P a jezeli tak nie jest obronca ktory jest za linia tez sie liczy to jak lezy zza linia kontuzjowany gracz tzn ze "normalne spalone" nie obowiazuja i mozna podawac "jakby na spalonego"?

btw wg. tej definicji spalony trezegueta byl niepodwazalny.


Stefano Tacconi o pseudokibicach: "Szkoda, że czyjeś starania, by zrobić coś dla sportu są niszczone przez bandę idiotów..."
Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:21

Zawodnik biorący udział w grze nie może przebywać sobie poza boiskiem :)


/Hmm... faktycznie, mi wpajano, że zawodnik znajdujący się poza polem gry musi później otrzymać zgodę od sędziego na powrót. Mój błąd.

Thx :)
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2008, 17:42 przez Venomik, łącznie zmieniany 1 raz.


Dirty mind
Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:34

Venomik pisze:Zawodnik biorący udział w grze nie może przebywać sobie poza boiskiem :)
Może, nikt mu nie zabroni.

A spalony to jest jak zawodnik przyjmujący podanie w momencie podania od zawodnika podającego jest za ostatnim obrońcą i przed piłką rzecz jasna. Bramkarz sie nie liczy.


OskarG

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 2190
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:43

Co do gola Treze to tak gol zdobyty z ewidentnego spalonego
Kimi pisze:
Venomik pisze:Zawodnik biorący udział w grze nie może przebywać sobie poza boiskiem :)
Może, nikt mu nie zabroni.

A spalony to jest jak zawodnik przyjmujący podanie w momencie podania od zawodnika podającego jest za ostatnim obrońcą i przed piłką rzecz jasna. Bramkarz sie nie liczy.
a własnie ze może:P

Kimi porponuje przeczyteć przepisy bo bramkarza bierze sie pod uwagę. dlatego jest sformułowanie o przedostatnim zawodniku.
4. Zawodnik drużyny broniącej, który w wyniku akcji przejściowo znalazł się poza linią boczną lub bramkową, przy ocenie spalonego jest traktowany jako przebywający na polu gry.
+ punkt 6 do przeczytania


Pozycja spalona
2. Liniami oceny pozycji spalonej są: - linia środkowa pola gry,
- linia piłki,
- linia wyznaczająca położenie przedostatniego zawodnika drużyny broniącej.
3. Zawodnik znajdujący się na linii środkowej pola gry nie narusza przepisu o spalonym.
4. Zawodnik drużyny broniącej, który w wyniku akcji przejściowo znalazł się poza linią boczną lub bramkową, przy ocenie spalonego jest traktowany jako przebywający na polu gry.
5. Zawodnik drużyny atakującej, który stoi w jednej linii z murem obronnym, ustawionym równolegle do linii bramkowej przez zawodników drużyny broniącej, nie znajduje się na pozycji spalonej.

Spalony
6. Elementami aktywnego udziału w grze, za który sędzia ukarze zawodnika przebywającego na pozycji spalonej, są: - przeszkadzanie w grze - poruszanie się w kierunku przeciwnika lub piłki i wpływanie przez to na rozwój gry; nie jest konieczne wejście w kontakt z piłką tub z przeciwnikiem, aby zostać ocenionym jako przeszkadzający w grze,
- przeszkadzanie przeciwnikowi - uniemożliwienie przeciwnikowi poruszania się w kierunku piłki; przeszkadzanie oznacza również aktywnie fizyczne lub słowne rozpraszanie przeciwnika,
- odnoszenie korzyści z przebywania na tej pozycji - bycie wystarczająco blisko gry, aby bezpośrednio skorzystać z nieskutecznej interwencji przeciwników. Aktywność może również przejawiać się jako próba, usiłowanie zagrania piłki, czy uniemożliwienie przeciwnikowi swobodnego zagrania piłką lub poruszania się. Aktywny udział może występować bez bezpośredniej bliskości piłki.
7. Zawodnik przebywający na pozycji spalonej może zostać ukarany za aktywny udział w grze, jeżeli przejawia się on począwszy od momentu zagrania lub dotknięcia piłki przez współpartnera do czasu, kiedy: - piłka zostanie zagrana przez zawodnika jego drużyny, który nie jest spalony,
- przeciwnik wejdzie w posiadanie piłki lub zagra ją w sposób kontrolowany,
- piłka wyjdzie z gry.
8. Podstawą do oceny spalonego nie jest moment otrzymania piłki przez zawodnika, lecz moment zagrania względnie dotknięcia piłki przez jego współpartnera. Zawodnik, który w momencie zagrania względnie dotknięcia piłki przez współpartnera nie jest na pozycji spalonej, a podczas lotu piłki wybiegnie i znajdzie się bliżej linii bramkowej przeciwnika niż przedostatni zawodnik drużyny broniącej - nie jest spalony.
9. Zawodnik, który przebywał na pozycji spalonej w momencie oddania strzału przez współpartnera i bezpośrednio po odbiciu się piłki od poprzeczki, słupka bramkowego lub przeciwnika broniącego bramki i bierze, według opinii sędziego, aktywny udział w grze, to staje się spalonym.
10. Zawodnik, który w momencie przekazania piłki, przez współpartnera przebywał na pozycji spalonej i bezpośrednio po tym zmienił miejsce, w którym nie znajduje się już na pozycji spalonej i zdaniem sędziego bierze aktywny udział w grze - staje się spalonym.
11. Jeżeli zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej przejął piłkę zagraną przez zawodnika drużyny przeciwnej - nie jest spalony, pomimo, że przejawiał aktywność i odniósł korzyść z przebywania na tej pozycji-.-Zagranie piłki przez zawodnika "drużyny przeciwnej musi mieć charakter zagrania w pełni kontrolowanego.
12. Jeżeli zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej przejął piłkę zagraną przez współpartnera nie w jego kierunku, ale odbitą po drodze od przeciwnika (na przykład od jego pleców) jest spalony, gdyż odniósł korzyść z przebywania na tej pozycji, po zagraniu piłki przez współpartnera.
13. Jeżeli zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej przejął piłkę zagraną przez przeciwnika, która po drodze odbiła się od pleców swojego współpartnera jest spalony, gdyż odniósł korzyść z przebywania na tej pozycji po odbiciu (dotknięciu) piłki przez współpartnera.
Opuszczenie pola gry dla uniknięcia spalonego
19. Jeżeli zawodnik znajdujący się w obszarze aktywnej gry na połowie pola gry przeciwników, przemieszcza się najkrótszą drogą poza granice pola gry przez, co jednoznacznie pokazuje sędziemu, że nie zamierza przez aktywny udział w grze spowodować spalonego, to zawodnik ten nie narusza przepisów gry.
20. Zawodnik, który opuszcza pole gry dla uniknięcia spalonego i powraca na nie, zdaniem sędziego, biorąc aktywny udział w grze - narusza przepis o spalonym.
21. Zawodnik, który opuścił pole gry dla umknięcia spalonego, może powrócić na nie:
- najpóźniej po zakończeniu akcji, z której wyłączył się,
- przed zakończeniem akcji, z której wyłączył się, nie biorąc aktywnego udziału w grze do czasu, kiedy wygaśnie przyczyna, dla której opuścił pole gry. Z powodu opuszczenia pola gry dla umknięcia spalonego i powrotu na nie, zawodnik ten nie może odnieść żadnej korzyści. Powrót tego zawodnika na pole gry, w powyższej sytuacji, nie wymaga zgody sędziego.
http://www.pzpn.pl/zasady_gry_w_pilke.php


Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:48

Oskar8 pisze: Kimi porponuje przeczyteć przepisy bo bramkarza bierze sie pod uwagę. dlatego jest sformułowanie o przedostatnim zawodniku.
Aha, rozumiem, po prostu ja nie liczyłem bramkarza i stąd wyszło " za ostatnim zawodnikiem" - tu oczywiście chodziło o obrońcę, ale już wszystko OK.

A skoro już przy przepisach jesteśmy, kto mi wyjaśni różnicę między polem karnym a polem bramkowym, czyli co gdzie można a czego nie można ??


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:57

Zapewne chodzi o to, że w polu bramkowym bramkarz jest "nietykalny". To znaczy, że każdy atak na bramkarza i kontakt z nim jest traktowany jako faul. Ale jeśli już bramkarz wyjdzie z piłką poza "piątkę", to przywilej ten traci.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
mateo369

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 lutego 2006
Posty: 1861
Rejestracja: 18 lutego 2006

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 17:59

Oskar8 pisze:Co do gola Treze to tak gol zdobyty z ewidentnego spalonego
doskonale Cię rozumię dlaczego treze był na spalonym, aczkolwiek słyszałem już dawno coś takiego (nie wiem ile w tym prawdy, podejrzewam ze niewiele) ze jeśli w momencie podania zawodnik do którego kierowane jest podanie jest za bramkarzem (czyli tak jak w tej sytuacji) to nie ma mowy o spalonym, nie wiem moze nie jestem jedyną osobą która o czymś takim słyszała :think:


"Freddy believes if a fridge falls in front of you, it's your job to get out of its way. I believe it's the fridge's job to get out of mine." - Frank Underwood
Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:00

A ja słyszałem, ze za każdy faul na bramkarzu w obrębie pola karnego = czerwona kartka.


darek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 sierpnia 2006
Posty: 1047
Rejestracja: 12 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:06

Kimi pisze:A ja słyszałem, ze za każdy faul na bramkarzu w obrębie pola karnego = czerwona kartka.
No to chyba źle słyszałeś bo już nie jeden faul na bramkarzu widziałem, a kartki czerwonej za taki faul nie widziałem


Obrazek
Bianconeri Siamo Noi!
pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:07

Kimi pisze:A ja słyszałem, ze za każdy faul na bramkarzu w obrębie pola karnego = czerwona kartka.
To słyszałeś bujdę na resorach. Nawet jak bramkarz jest faulowany w polu bramkarskim, to rzadko się zdarza, że faulujący otrzymuje chociażby żółtą.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:08

Aha.

A wracając do pola bramkowego: jakie prawa ma bramkarz ?? Co on może robić czego mu nie wolno w samym polu karnym ??


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:11

Wszystko, co może robić w polu bramkowym, może robić w polu karnym i odwrotnie. Cała zabawa polega na tym, że w polu bramkowym jest chroniony . Finito.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:13

Kimi pisze:A wracając do pola bramkowego: jakie prawa ma bramkarz ?? Co on może robić czego mu nie wolno w samym polu karnym ??

To pole bramkowe czy pole karne? ;)

Pole karne = bramkarz może zagrywać piłkę ręką. Całe pole karne, czyli też pole bramkowe :P
Pole bramkowe = (na chłopski rozum) nie można grać ciałem z bramkarzem. Wszelkie próby przepychania bramkarza, blokowania mu piłki są odgwizdywane jako faul.
Mimo wszystko widać wiele sytuacji gdy bramkarz interweniuje w polu karnym i poza polem bramkowym - gdy chce dojść do dośrodkowania i taranuje piłkarza rywali - nie ma karnego. Teoretycznie być powinien, jednak sędziowie nietykalność bramkarza często odgwizdują poza polem bramkowym - mowa o dośrodkowaniach.


Dirty mind
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:31

Wydaje mi się też, że jeżeli obrońca poda piłke do bramkarza nogą, a ten złapie ją w ręce, stojąc np. 1 m od bramki, to jest rzut wolny pośredni, ale z lini pola bramkowego a nie 1 metr przed bramką.


Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 17 kwietnia 2008, 18:41

Wybijany jest chyba z miejsca podania a nie miejsca złapania. Nie jest to linia bramkowa odgórnie ustalona.


Dirty mind
ODPOWIEDZ