Le Parkour - free running

W tym pokoju możesz podyskutować z kibicami na temat innych dyscyplin sportowych.
ODPOWIEDZ
KAcper123

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 42
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 14:45

Postanowiłem założyć temat dotyczący zauważonemu przeze mnie niedawno zjawisku, sporcie, idei życia jaką jest free running czy też parkour. Zainteresowanie parkourem narodziło się we mnie po obejrzeniu filmu dokumentalnego "skakanie po Londynie". Może znacie już ten sport, słyszeliście o nim(choćby z filmu Yamakashi), a może czynnie go uprawiacie. Piszcie tutaj co sądzicie o nim sądzicie i jakie jest wasze zdanie na temat free runningu. :wink:


kowal1990

Juventino
Juventino
Rejestracja: 24 lutego 2004
Posty: 144
Rejestracja: 24 lutego 2004

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 15:41

czy mozecz wytłumaczyc na czym ten sport polega?


Bany_DG

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 listopada 2003
Posty: 634
Rejestracja: 03 listopada 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 15:45

Ja uprawiałem Yamakashi i mam 2 rece powaznie stłuczone w bandazach - jednak sport jest czaderski 8)


olli

Bawarczyk
Bawarczyk
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 października 2004
Posty: 54
Rejestracja: 05 października 2004

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 15:51

Juventin pisze:Ja uprawiałem Yamakashi i mam 2 rece powaznie stłuczone w bandazach - jednak sport jest czaderski 8)
Sam bylem tego swiadkiem 8) Sport neibezpieczny ale jakei efekty :-D

chociaz szatnie szkolna nie jest najlepszym miejscem do uprawiania tego sportu :D


Obrazek
Wener

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 grudnia 2004
Posty: 46
Rejestracja: 26 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 16:52

kowal1990 pisze:czy mozecz wytłumaczyc na czym ten sport polega?



No właśnie..ja tez chciałbym wiedzieć.......poobijane ręce...to może byc interesuące :-D


białas

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 września 2004
Posty: 2025
Rejestracja: 29 września 2004

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 18:19

jeśli dobrze kojarzę nazwę, to wiem na czym polega ten sport. niedawno na TVP2 można było obejrzeć reportaż o tym sporcie. jak sama nazwa wskazuje, jest to swobodny bieg. ale nie taki na czas, czy na dystans. jest to bieg z "dodatkami". coś jak jazda na rolkach, tylko się biegnie i np. skarze po barierkach, słupach, odbija od ścian, grinduje, robi fikołki po skoku. reportaż był poświęcony Sebastianowi, nastolatkowi z Francji, który był/jest prekursorem tego sportu. on ma bodajże 24 lata teraz.

w programie przedstawiony był bieg po 9 największych budynkach Londynu. muzea, wysokie domy, jakaś galeria, chyba teatr i takie tam. widoki niezłe, ale sport niebezpieczy. widziałem jak obijali się o barierki, spadali ze słupków betonowych, ale do tego sportu trzeba być bardzo sprawnym fizycznie...


KAcper123

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 42
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 20:40

kowal1990 pisze:czy mozecz wytłumaczyc na czym ten sport polega?
Le Parkour należy do grupy tak zwanych ekstremalnych sportów miejskich polegający na bieganiu i skakaniu po mieście wykorzystując każdą napotkaną przeszkodę. Opisywany jest jako "sztuka poruszania się" w związku z czym nie chodzi tu o byle jakie skakanie, ale o przemieszczanie się ze stylem i gracją przed siebie, bez zawracania i zatrzymywania się. Parkour nie jest takim samym sportem jak deskorolka, czy BMX. Nie ma tu specjalnego systemu punktacji, czy potrzeby kupowania specjalistycznego sprzętu. Dobre sportowe buty i wygodne ubranie to wszystko czego ci potrzeba. Ćwicząc rozwijasz swoje umiejętności i powoli stajesz się coraz lepszy. Parkour pomaga pokonywać własne słabości. Pomaga kształtować charakter i osobowość.
jeśli dobrze kojarzę nazwę, to wiem na czym polega ten sport. niedawno na TVP2 można było obejrzeć reportaż o tym sporcie. jak sama nazwa wskazuje, jest to swobodny bieg. ale nie taki na czas, czy na dystans. jest to bieg z "dodatkami". coś jak jazda na rolkach, tylko się biegnie i np. skarze po barierkach, słupach, odbija od ścian, grinduje, robi fikołki po skoku. reportaż był poświęcony Sebastianowi, nastolatkowi z Francji, który był/jest prekursorem tego sportu. on ma bodajże 24 lata teraz.
w programie przedstawiony był bieg po 9 największych budynkach Londynu. muzea, wysokie domy, jakaś galeria, chyba teatr i takie tam. widoki niezłe, ale sport niebezpieczy. widziałem jak obijali się o barierki, spadali ze słupków betonowych, ale do tego sportu trzeba być bardzo sprawnym fizycznie...
Ten film nazywa się "Skakanie po londynie" i jest chyba najlepszym filmem o Free runningu, ale ci goście co tam występują ćwiczą przez prawie całe swoje życie (jak sami mówili) i nie radził bym wchodzić na budynki czy skakać z mostów jak oni bo może się to źle skończyć. Na początku najlepiej jest pokonywać jakieś mniejsze przeszkody, a z czasem w miarę wzrostu siły i kondycji można podnosić poprzeczkę. Jak by ktoś chciał to tu jest link do fajnej strony http://free.of.pl/u/urbanplayground/html/pl/main.htm


ADP

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 lutego 2005
Posty: 120
Rejestracja: 04 lutego 2005

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 21:41

ja bym sobie to poćwiczył ale niewiem czy sa jakieś grupy czy cos ;]


Bany_DG

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 listopada 2003
Posty: 634
Rejestracja: 03 listopada 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 21:41

Ja trzymjąc sie barierek w boxie w szatni robiłem 360 uzywając nóg robiąc "rowerek" po scianie, suficie noi niestety spadłem z wyskosci około 1,5 m na dłonie i plecy wcześniej w sklepiku babce po scianie chodzismy 180 próbując zgasic światło nogą prawie sie udało 8) Polecam sport wszystkim którzy chca sobie poszalec.
ja bym sobie to poćwiczył ale niewiem czy sa jakieś grupy czy cos ;]

Po co ci jakies grupy wbijasz z kumplami na jakies osiedle i skczacie przez ławki i innymi rzeczami robiąc przy tym jakies wariackie pozy 8) [/quote]


BOOM

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 października 2004
Posty: 347
Rejestracja: 20 października 2004

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 22:25

Bardzo mi sie podoba free runing. Jest bardzo pokazowy (no i "sala treningowa" to wszystko dookola :D ). Ogladalem "Yamakashi" i skakanie po Londynie, naprawde moglbym ogladac te popisy przez caly dzien (w "Taxi" tych ninja tez Yamakashi grali :D ). Sam jakos nie widze sie w tym sporcie, ale kto wie....
Pozdrawiam wszystkich uprawiajacych ten sport. Polamania nog ( o co nietrudno :D )


Obrazek
AgisDeluxe

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 91
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 22:48

eee....mnie sie podoba..tak czy siak spaslem sie z deka w zimie i mialem biegac od jutra..ale widze ze cos sobie to bieganie urozmaice :D
jak dla mnie fajna sprawa..tym bardziej ze jestem niewyzyty i mam ADHD...wiec dobrze mi zrobi :-D ciesze sie ze jus wiosna i pogoda sie poprawia...

tak wiec mam nowe hobby :twisted:


... żaden zwycięzca nie wierzy w przypadek ... F. Nietzsche
tomcatmi6

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 października 2003
Posty: 633
Rejestracja: 01 października 2003

Nieprzeczytany post 19 marca 2005, 23:33

No kilka lat temu z kolegami rowniez robilismy takie rzeczy, ciekawy sposob na wyzycie sie. Polecam na poczatek ochraaniacze na piszczele, nadgarstki lub lokcie. Mozna ladnie sie polamac. Sam gdybym nie mial dosc mocnych kosci to zlamalbym sobie piszczel na slupku. Skakanie z daszkow, bieganie po barierkach i inne ciekawe sprawy;d Tyle ze my robilismy jeszcze rozne sposoby upadania, w krzaki na ziemie i inne;) Fajnie sie przeskakuje przez plotek 1m nad ziemia gdy po drugiej stronie jest chodnik:) .
Coz jesli ktos nie boi sie bolu i chce sie sprwdzic to polecam, bardzo fajne uczucie to jest jak lecisz sobie przez park i pokonujesz stojace ci na drodze przeszkody.
pozdr


koksu_klb

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 sierpnia 2004
Posty: 404
Rejestracja: 26 sierpnia 2004

Nieprzeczytany post 20 marca 2005, 00:39

czytałem o 2 gościach z Opola o tym, mówili, że u nich to jest tak, że oni "biegną przez miasto" czyli biegna przed siebie nie zwracając uwagi na rózne rzeczy przed nimi.
Mówili, że fajna reakcja ludzi.
Fajnie by było być tak wysportowanym jak Yamakashi :D


KAcper123

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 42
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 20 marca 2005, 12:53

Jak byście chcieli sobie pooglądać ludzi co to ćwiczą to macie tu link z filmikami. Niektóre są lipne bo goście na filmiku dopiero się uczą ale dużo jest na serio fajnych :D http://www.venco.com.pl/~rockmag/consus ... filmy.html


ODPOWIEDZ