Euroliga: historyczny awans Prokomu!

W tym pokoju możesz podyskutować z kibicami na temat innych dyscyplin sportowych.
ODPOWIEDZ
bartus

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 kwietnia 2004
Posty: 535
Rejestracja: 13 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 27 stycznia 2005, 07:39

Euroliga: historyczny awans Prokomu!


Koszykarze Prokomu Trefla Sopot pokonali Adecco Estudiantes Madryt 78:74 (17:16, 18:19, 25:14, 18:25) w meczu 12. kolejki grupy A Euroligi.

Dzięki zwycięstwu mistrz Polski zapewnił sobie historyczny awans do drugiej fazy rozgrywek - TOP 16 na dwie kolejki przed zakończeniem meczów pierwszego etapu. Prokom, beniaminek w Eurolidze, jest pierwszą polską drużyną, która wystąpi w drugiej fazie tych rozgrywek.

Historyczny sukces polskiej drużyny jakim jest awans do czołowej szesnastki Euroligi sopocianie zapewnili sobie dopiero w ostatnich sekundach meczu, choć jeszcze na początku czwartej kwarty wygrywali różnicą 11 pkt.


Mistrzowie Polski rozpoczęli skutecznie, wyszli na parkiet skoncentrowani i po chwili prowadzili już 8:2. Wówczas "obudzili" się rywale. Błyskawicznie doszli sopocian i od tego momentu już niemal do końca meczu obydwie drużyny nie pozwoliły rywalowi na zdobycie większej przewagi.

Prawdziwymi bohaterami środowego meczu byli Wójcik i Nemeth, którzy zdobyli po 20 pkt. Choć Hiszpanie są najlepszą drużyną Euroligi pod względem zbiórek, to w grze na tablicach minimalnie lepsi byli podopieczni Eugeniusza Kijewskiego, którzy zebrali 34 piłki, podczas gdy rywale 30.

Najlepsza w wykonaniu sopocian była trzecia kwarta, wygrana różnicą 11 pkt. Wydawało się, że w ostatniej odsłonie mistrzowie Polski bezproblemowo i efektownie zakończą spotkanie. Najprawdopodobniej też sami uwierzyli, że mecz jest już rozstrzygnięty.

Koszykarze Estudiantes niezwykle ambitnie dążyli do wyrównania. Na minutę i 5 sekund przed końcem meczu doprowadzili do stanu 72:70 dla Prokomu. Dwa wolne spudłował Masiulis, a po wznowieniu gry Hiszpanie zaczęli niezwykle agresywnie bronić i sopocianie nie mogli wypracować sobie dogodnej pozycji do oddania rzutu. Wreszcie w ostatnich sekundach akcji Miller trafił do kosza. W odpowiedzi Iturbe znów zniwelował straty do dwóch punktów (74:72). Na niespełna pół minuty przed końcem goście byli w posiadaniu piłki jednak Jasen nie trafił spod kosza. Piłkę zebrali sopocianie, a faulowany Jagodnik wykorzystał jeden rzut wolny. Było 75:72 dla Prokomu i 9,5 sekundy do końca meczu. Kolejny punkt dorzucił Pacesas i mistrzowie Polski mogli już się czuć uczestnikami drugiej fazy rozgrywek Euroligi.

"Próbowaliśmy walczyć, ale zrobiliśmy za dużo błędów. Nasz problem tkwił w tym, iż nie uwierzyliśmy, że ten mecz można wygrać. Niestety tak to już jest z moją drużyną, że po okresach dobrej gry przychodzą mecze, kiedy nic nie wychodzi" - powiedział po spotkaniu szkoleniowiec Estudiantes Jose Vincent Hernandez.

"To było bardzo trudne spotkanie. Takiego właśnie się spodziewałem. Kiedy prowadziliśmy 11 pkt, popełniliśmy dwie głupie straty, rywale trafili dwie +trójki+ i zrobiło się nieciekawie. Na szczęście poukładaliśmy grę i wygraliśmy. Jestem niezwykle szczęśliwy. To duży sukces nie tylko trójmiejskiej, ale i polskiej koszykówki. Czekamy teraz na kolejnych przeciwników, kolejne wielkie zespoły europejskie" - powiedział po meczu Eugeniusz Kijewski trener Prokomu Trefla.

Prokom - Istvan Nemeth 20, Adam Wójcik 20, Tomas Pacesas 9, Goran Jagodnik 8, Mark Miller 7, Andrija Ciric 6, Aleksandar Radojevic 4, Tomas Masiulis 4, Darius Maskoliunas 0, Mariusz Bacik 0;

Estudiantes - Iker Iturbe 13, Andrae Patterson 12, Nicola Loncar 11, Andres Miso 10, Carlos Jimenez 10, Ruben Garces 10, Hernan Jasen 4, Rafael Vidaurreta 2, Carlos Suarez 2, Sergio Rodriguez 0.

szukalem i takiego tematu nie znalazlem :wink: . ja sie bardzo ciesze z awansu prokomu, moze w polskiej koszykowce w koncu zaczelo sie dobrze dziac. oby doszli jak najdalej :wink:

EDIT: zrodlo: http://sport.wp.pl Wystarczy tak podac źródło, bo taki długi link tylko rozwala posta :D
Ulisses


Obrazek
LG

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 lipca 2004
Posty: 27
Rejestracja: 02 lipca 2004

Nieprzeczytany post 27 stycznia 2005, 09:56

Bardzo się cieszę, można nie lubić Prokomu w lidze polskiej, ale uważam, że na europejskich parkietach (podobie zresztą w innych dyscyplinach) należy kibicować Polskim drużynom


Lepiej nie pić nic na balu niż kibicem być Realu.
howik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 maja 2004
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2004

Nieprzeczytany post 27 stycznia 2005, 12:34

Duzo niespodzianka :) ja myslalem ze Idea slask wroclaw ma wieksze szanse a tu duza niespodzianka,widac ze cos ruszylo w Polskiej koszykowce.Wiecie moze jak gra Cska Moskwa??


CLK 320...........350Z
www.butybialystok.za.pl posiadam wiecej modeli
Paulo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 613
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 27 stycznia 2005, 13:22

Ja jako wielki kibic PROKOMU jestem z tego faktu bardzo dumny. Chodzę na wszystkie mecze w eurolidze i muszę przyznać, że jest naprawdę super atmosfera. Wczoraj odebraliśmy w trójmieście wiele gratulacji, nawet z Wrocławia, który był przeciwko naszej grze. Jest wspaniale, a teraz TOP 16 i takie kluby jak FC Barcelona, Maccabi i CSKA Moskwa. Już nie mogę się doczekać !!!

PROKOM TREFL SOPOT - to brzmi dumnie !!!


ODPOWIEDZ