VAR Serie A

Serie A, Premier League, La Liga, Bundesliga, Liga Mistrzów, a nawet Ekstraklasa!
ODPOWIEDZ
Kuben

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 marca 2006
Posty: 916
Rejestracja: 19 marca 2006

Nieprzeczytany post 07 stycznia 2018, 12:59

squinter pisze:Przy ręce Berny został użyty VAR?
Była konsultacja sędziego głównego przez mikrofon.


Fiat 126p - Prawie jak Bugatti
Pegasus - Prawie jak PlayStation
Barcelona, ManU, inter... - Prawie jak Juventus
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 07 stycznia 2018, 16:14

AdiJuve pisze:co do gola Juve, to Cagliari miało piłkę mogli ją sami wybić
nie przesadzajmy ;) sędzia puścił przywilej 20 metrów na wprost bramki, gość myślał, że odda strzał i nikt w takiej sytuacji nie wybija piłki... a że stracił i poszła nasz akcja... spokojnie mogliśmy ją wybić my bo to nie był jakiś kontratak od kiedy Cheillini stracił piłkę ;]
jakbyś miał wątpliwości podrzucam całą akcję


a co do karnego to owszem, VAR został użyty bo przecież czekaliśmy na wznowienie gry dość długo ale nie mam pojęcia czemu tego nie zagwizdali, chciałbym usłyszeć jakąś interpretację tego zagrania która powoduje, że nie powinno być karnego

także Pusz3k nie dziw się, co prawda Napoli i inni mieli dziwniejsze sytuacje w tym sezonie ale Juve to Juve


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Push3k

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 czerwca 2006
Posty: 3452
Rejestracja: 24 czerwca 2006

Nieprzeczytany post 07 stycznia 2018, 22:47

Maly pisze: także Pusz3k nie dziw się, co prawda Napoli i inni mieli dziwniejsze sytuacje w tym sezonie ale Juve to Juve
Właściwie to ja się niczemu nie dziwię. Tak jest od lat, nawet przed Calciopoli tak było.


Loud
Louder!
MOTÖRHEAD
1945-2015 RIP Lemmy
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 07 lutego 2018, 13:06

czasem nawet z VAR nie można ocenić czy był spalony czy nie... ;)
https://inews.co.uk/sport/football/boav ... side-goal/


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 01 marca 2018, 09:33

Dragon w temacie meczowym pisze:Sędzia jest niepoczytalny.

(...) Natomiast jak wytłumaczyć kopię sytuacji z rzutem karnym z tą z Bergamo? Były identyczne... brak słów. VAR przerósł arbitrów.
rzeczywiście sytuacje wyglądają bliźniaczo i dziwne, że raz jest taka a raz inna decyzja, na zdrowy rozum nie da się tego wytłumaczyć więc pewnie jest tak jak napisałeś - "VAR przerósł arbitrów" a to niestety jest największy problem obecnego VAR o czym było tu już pisane kilka razy i co często punktują brytyjskie media po testach VARu na ich podwórku

no ale na szczęście UEFA potwierdziła, że w LM nadal nie będzie VAR więc chociaż tam będzie "mniej" kontrowersji :)

w ogóle zastanawia mnie czy "na górze" toczą się jakieś dyskusje nad rozwojem tego systemu czy tylko liczą statystyki żeby go uwalić


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
AdiJuve

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 kwietnia 2011
Posty: 3951
Rejestracja: 04 kwietnia 2011

Nieprzeczytany post 01 marca 2018, 11:40

VAR tutaj nikogo nie przerósł, te mecze przecież sędziował inny arbiter i chyba więcej dodawać nie trzeba. Sędziowie po prostu mają zbyt duże pole do interpretacji,ale z drugiej strony piłka nożna to nie siatkówka i wielu sytuacji nie da się rozwiązać systemem 0-1.
VAR wiadomo idealny nie jest,ale naprawdę zmniejszył tą liczbę błędów jaką sędziowie popełniają i to sporo. Problemem nie jest sam VAR ale jak napisałem różna interpretacja ze strony arbitrów.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 01 marca 2018, 14:40

za monitorami też siedział kto inny ale to przecież nie może być wytłumaczeniem

interpretacja jest problemem i zawsze będzie ale też nie do tego stopnia, że raz 2 za monitorami + główny uznają, że karny a następnym razem, że nie... to nie było zagranie "na pograniczu faulu" tylko zagranie ręką gdzie w obu przypadkach nie było ruchu ręką tylko powiększenie obszaru ciała, w obu piłka zagrana z dużej odległości i w obu minięcie się napastnika, u nas dodatkowo celowe minięcie co dodatkowo mogło zmylić Benatię więc jeśli decyzje byłyby odwrotne można by było to podciągnąć jakoś ale w zaistniałej? takie przypadki są omawiane na szkoleniach i są do nich sztywne wytyczne, z nagraniem video tu nie ma co interpretować... za dużo jest tego "sędzia się wybroni" w piłce nożnej ale i tak to nie dotyczy raczej zagrania ręką

jedynym wytłumaczeniem jakie przychodzi mi na myśl to wskazanie sędziom, że tamten karny był podyktowany niesłusznie i teraz już w podobnych sytuacjach nie będą gwizdać, ale to tylko moje gdybanie


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 13 kwietnia 2018, 09:55

Boniek trochę o VAR, m.in. to, że sędzia ogląda powtórki w normalnej prędkości
https://zapinamypasy.pl/pilka-nozna/bon ... a-mundialu


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 01 października 2019, 17:06

VAR ma już kilka lat, raczej każdy się z nim oswoił więc chciałbym się podzielić z wami przemyśleniami odnośnie jak mimo VAR nadal można manipulować w prosty sposób. Weźmy pod lupę linię spalonego - wiadomo, że nie jest możliwe ustawienie ponad 100 kamer na linii tak żeby chociaż jedna łapała linię spalonego w odległości max pół metra od prostopadłej do linii bocznej wyznaczającej spalonego. Używa się więc jakiś programów które coś tam próbują zadziałać albo robi to ręcznie (chyba program łapie stopklatkę oderwania piłki od stopy a linię produkują sędziowie ale pewności nie mam), jednak to nie daje 100% pewności o poprawności wyłapania linii spalonego, nie wiem czy daje 90% pewności tak na prawdę ale na 100% pozwala na manipulacje bo skoro nie ma ujęcia z kamery prostopadle ustawionej do linii bocznej (albo nie chce się pokazać ujęcia z takiej kamery) to w zasadzie cytując ostatnie słowa z Piłkarskiego pokera "to my teraz możemy wszystko".

Jak to zrobić? Po pierwsze w czasie oczekiwania na VAR nie ma powtórek, żeby przypadkiem świat nie zobaczył czegoś czego nie chce się pokazać. Po drugie próbuje się tą linię narysować za wszelką cenę (a zgodnie z przepisami gdy sędzia nie jest pewny swojej decyzji powinien puścić grę, tj. uznać że spalonego nie ma). I po trzecie po tych kilku minutach pokazuje jedną stopklatkę przez 1-2 sekundy na której często niewiele widać tak żeby nikt nie był w stanie tego zweryfikować. Bardzo często nie widać nawet zawodnika podającego, czyli nie wiadomo czy to na pewno moment podania...

Idealny przykład miał miejsce w weekend w Hiszpanii, co prawda tam chodziło o to, że realizator TV nie otrzymał na czas stopklatki od VARowców więc stworzył swoją i ją opublikował, link:
https://www.fcbarca.com/91487-polemika- ... onego.html
Oczywiście realizator źle zrobił bo nie powinien pokazywać swojej stopklatki sugerując, że jest to VARowa, szczególnie gdy pokazuje co innego niż zadecydował sędzia ;) Pomijam też, że wyznaczona przez nich linia jest błędna bo nie o to tu chodzi (TV po lewej, VAR po prawej)
Obrazek
Chodzi o to, że linia VAR też jest błędna! TV do jej wyznaczenia użyło stopy a nie barku a VAR użył co prawda barku ale go nieprawidłowo zrzutował - prostopadła linia przerywana od barku do murawy jest zbyt długa bo sugeruje, że zawodnik był pochylony idealnie w stronę bramki podczas gdy w rzeczywistości tak nie było. Link z akcją:
https://www.youtube.com/embed/NwxQqbXqtB8?start=11
Zarówno zawodnik atakujący jak i broniący biegli bardziej w stronę chorągiewki narożnej niż bramki więc prostopadła biegnąca od barku powinna być krótsza i kończyć się na wektorze kierunku pochylenia zawodnika. Można sobie wyobrazić jak trudnym zadaniem jest w tym miejscu wyznaczenie prawidłowego kierunku na ekranie i że jest to niemal niemożliwe gdy nie biegnie w linii prostej a łamanej. W tym miejscu znaczenie ma więc każdy milimetr, każdy stopień odchylenia kierunku biegu/pochylenia zawodnika od prostopadłej do linii bramkowej. Linia powinna być więc przesunięta zdecydowanie w stronę linii środkowej a sam gol raczej po prostu nie powinien być uznany. Klatka z wyznaczoną przeze mnie linię spalonego (pomarańczowa) na podstawie kierunku biegu (czerwona)
Obrazek
W tym miejscu wrzucam też screen z akcji wyżej:
Obrazek
Oczywiście tu też nie ma kamery na prostopadłej do linii spalonego ale na pewno jest ona bliżej jej niż ujęcie prezentowane w TV. Wydaje się z tego ujęcia bez bawienia się w linię, że był spalony. To ujęcie pokazuje także jak zakłamany był obraz zaprezentowany przez VAR, tj. pokazuje jak bardzo pochylony był napastnik podczas gdy na ich screenie nie było w ogóle tego widać i linia napastnika została wyznaczona prędzej na końcu jego buta niż na barku co potwierdzać może fakt, że nic nie zostało zrzutowane.

W jednej klatce mamy więc popełnione 2 błędy, obie linie (napastnika i obrońcy) zostały błędnie wyznaczone więc jak można tu mówić o spalonym? Tym bardziej ewidentnym do czego miał i może tylko służyć VAR...

Wracając do początku - uważam, że w sytuacjach gdzie nie da się 1 choćby 90% określić czy wyznaczana linia jest prawidłowa i czy na choćby 90% był spalony czy nie, powinno się zgodnie z przepisami obowiązującymi od lat uznać korzyść drużyny atakującej i pokazać iż spalonego nie było. Przynajmniej dopóki nie da się linii spalonego wyznaczyć komputerowo i muszą nad tym pracować ludzie.
Ostatnio zmieniony 17 października 2019, 09:04 przez Maly, łącznie zmieniany 1 raz.


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 17 października 2019, 08:54

wczoraj na kanale Łączy nas piłka sędziowie VAR potwierdzili błąd o którym pisałem dotyczący kierunku biegu (zielona linia na filmiku)
https://www.youtube.com/embed/YU_hhZnIrDs?start=233


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2020, 14:49

ponoć planują wprowadzić 12cm tolerancji dla spalonego...
https://transfery.info/aktualnosci/var- ... edu/132096

głupszego pomysłu dawno nie słyszałem a co gorsza on się może ziścić :(


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Antichrist

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sierpnia 2010
Posty: 2146
Rejestracja: 19 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2020, 15:10

Łożesztypanie, co to za jakieś dziwaczne pomysły? :/ Wprowadzenie VAR miało ograniczyć kontrowersyjne decyzje, a to tylko jeszcze pogłębi problem.

Swoją drogą, dlaczego nie może to funkcjonować tak, że sędziowie na VAR-ze oglądają i śledzą cały czas mecz i dają znać głównemu jak czegoś nie zauważy. I ten po otrzymaniu sygnału od technicznych - korzysta z powtórki i decyduje, czy cofnąć czy nie. Tych sędziów na ekranie jest kilku, nie chce mi się wierzyć, że nie da się tego zrobić tak, żeby szło wszystko płynnie.


The time has come, it's quite clear, our Antichrist is almost here.
Wojtek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 grudnia 2009
Posty: 7560
Rejestracja: 18 grudnia 2009

Nieprzeczytany post 04 stycznia 2020, 16:20

To jest właśnie dobry pomysł. Po pierwsze o tym czy jest spalony czy nie często decyduje moment zatrzymania filmu, przez tą tolerancję 12cm ten problem by praktycznie zanikł. Po drugie każdy narzeka, że minimalne spalone są odgwizdywane i że to zabija futbol (np. gol CR z Parmą, minimalnie wystający bark), ten problem też został by dzięki temu rozwiązany.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 04 stycznia 2020, 19:03

Glupoty gadasz
Dlaczego 12 a nie 13cm? Dlaczego nie pol metra?
Jak wprowadzili goal-line to kazdy zachwycony ze wylapuje milimetrowe gole lub nie a tu centymetrowe spalone jakims durniom przeszkadzaja a co gorsze decydenci patrzą na nich poblazliwym okiem...


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
DonPatch

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 stycznia 2010
Posty: 810
Rejestracja: 02 stycznia 2010

Nieprzeczytany post 04 stycznia 2020, 19:55

Nie no goalline a spalony to niebo a ziemia
W goalline masz kulistą piłkę i linię
W spalonych masz dwóch lub więcej zawodników w różnych pozach, piłkę, a linię musisz wyznaczyć sam. Dodatkowo musisz określić, gdzie się zaczyna ta część ciała, która spalonego nie wywoła... A no i jeszcze wyczuć moment, w którym piłka odbiła się od nogi podającego.
Ciężko uregulować spalone, sytuacje są zbyt dynamiczne, żeby to było tak zero-jedynkowe jak w goalline. Póki nie ma jakichś sensownych pomysłów, niech zostanie jak jest. A jest duuuuużo lepiej niż przed VARem, więc na pewno nie jest tak, że VAR zepsuł coś, co dobrze funkcjonowało.


Obrazek
ODPOWIEDZ