Finansowe Fair Play

Serie A, Premier League, La Liga, Bundesliga, Liga Mistrzów, a nawet Ekstraklasa!
ODPOWIEDZ
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 28 kwietnia 2011, 15:40

lukatg pisze:W tej zasadzie chodzi o to, aby koszty nie były większe niż przychody.

Akurat Araby, Abramowicz i inni bogacze mogą tą zasadę obejść w łatwy sposób, a mianowicie zapłacą swojej drużynie za reklamę na koszulkach/spodenkach/majtkach/getrach np. 200mln Euro za sezon i już mają całkiem niezłe przychody i 200mln na transfery.
Ale oni bez obchodzenia tych przepisów mogą sobie pozwolić na wydanie ponad 150 mln €:

"W tegorocznym rankingu najbardziej awansował Manchester City, przesuwając się aż o dziewięć pozycji - z dwudziestego na jedenaste. Po zakupie cennych zawodników, klub znalazł się na piątej pozycji w Premier League, co stanowi najlepszy wynik drużyny od początku istnienia ligi. Osiągnął również rekordowe przychody w wysokości 125 milionów funtów (153 mln euro), odnotowując aż 44 procentowy wzrost (o 38 milionów funtów). "

http://www.naszeligi.pl/aktualnosci-/kr ... klubow.htm

Wy myślicie, że klub który będzie grać w LM, który mam pełny stadion co mecz, który ma kontrakty z Nike i innymi firmami, ma przychody mniejsze niż Legia, BO MUSZĄ GO DOFINANSOWYWAĆ ARABY :)

EDIT.
Przychody Realu Madryt wyniosły ponad 300 mln €, więc jestem ciekaw, w kogo wycelowane będzie to nowe prawo, bo na pewno nie w Real i City, które beda wydawac tyle ile wydają ;)


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 28 kwietnia 2011, 15:57

no dobra to podaj ile wydał Real i ile MC w tym okresie ;) zobaczysz, że wcale tak różowo nie jest... jakby było to kluby nie byłyby zadłużone, czyż nie?

problem w tym, że UEFA nie będzie miała jaj, żeby wykluczyć np Barcelone, za duży klub, za duże z nich pieniądze, za dużo tracą rozgrywki...


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 28 kwietnia 2011, 16:02

Maly pisze:no dobra to podaj ile wydał Real i ile MC w tym okresie ;)
Ale to chodzi o transfery czy łączne wydatki, począwszy od kupionych graczy, przez płace na kontrakty, pensje dla personelu, po wymiane trawy i np... budowę stadionu?


lukatg

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 sierpnia 2008
Posty: 26
Rejestracja: 02 sierpnia 2008

Nieprzeczytany post 28 kwietnia 2011, 18:18

stahoo pisze:
lukatg pisze:W tej zasadzie chodzi o to, aby koszty nie były większe niż przychody.

Akurat Araby, Abramowicz i inni bogacze mogą tą zasadę obejść w łatwy sposób, a mianowicie zapłacą swojej drużynie za reklamę na koszulkach/spodenkach/majtkach/getrach np. 200mln Euro za sezon i już mają całkiem niezłe przychody i 200mln na transfery.
Ale oni bez obchodzenia tych przepisów mogą sobie pozwolić na wydanie ponad 150 mln €:

"W tegorocznym rankingu najbardziej awansował Manchester City, przesuwając się aż o dziewięć pozycji - z dwudziestego na jedenaste. Po zakupie cennych zawodników, klub znalazł się na piątej pozycji w Premier League, co stanowi najlepszy wynik drużyny od początku istnienia ligi. Osiągnął również rekordowe przychody w wysokości 125 milionów funtów (153 mln euro), odnotowując aż 44 procentowy wzrost (o 38 milionów funtów). "

http://www.naszeligi.pl/aktualnosci-/kr ... klubow.htm

Wy myślicie, że klub który będzie grać w LM, który mam pełny stadion co mecz, który ma kontrakty z Nike i innymi firmami, ma przychody mniejsze niż Legia, BO MUSZĄ GO DOFINANSOWYWAĆ ARABY :)

EDIT.
Przychody Realu Madryt wyniosły ponad 300 mln €, więc jestem ciekaw, w kogo wycelowane będzie to nowe prawo, bo na pewno nie w Real i City, które beda wydawac tyle ile wydają ;)

MC osiągnął przychody w wysokości 125 mln funtów,
A teraz koszty: za ile kupił piłkarzy? + pensyjki + utrzymanie stadionu+ pensyjki dla pracowników+ pozostałe koszty

I myślisz że przychody przewyższają koszty? nie sądzę.


ahojekk

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 lipca 2003
Posty: 935
Rejestracja: 17 lipca 2003

Nieprzeczytany post 13 maja 2011, 11:05

Ciekawe wyliczenie jak kluby poradzą sobie z finansowym fair play. W zestawieniu znalazł się również Juventus, i wg tego zestawienia jesteśmy w najlepszej sytuacji z klubów Włoskich:

http://www.goal.com/en-us/news/1956/eur ... -financial

Ciekawe jak ta zasada się sprawdzi w praktyce.


Dawniej Virus[Mauro].
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7338
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 09 czerwca 2011, 14:43

Onet mnie zaskoczył.
Inaczej może być jednak w przyszłym roku z powodu zasad finansowego fair-play wprowadzonego od tego lata przez UEFA. Kluby nie mogą obecnie przekraczać deficytu budżetowego powyżej 40 mln funtów w ciągu najlbliższych trzech sezonów. Nie mogą też liczyć na sponsorowanie przez swoich właścicieli. W razie złamania tych zasad drużyny maja być dyskwalifikowane w europejskich rozgrywkach.
Wnioskuje z tego, że od 1 lipca 2011 (lub 1 stycznia 2012) wspomniany deficyt będzie już kontrolowany przez organy UEFA i jego przekroczenie będzie równoznaczne z ewentualnym brakiem gry w CL/EL.


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 09 czerwca 2011, 17:13

Kiedyś czytałem, że od sezonu 2011/2012 "to" się zaczyna, ale sankcje będą wyciągane po 3 latach, czyli od sezonu 2014/2015. :)


blackadder

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 września 2006
Posty: 1387
Rejestracja: 23 września 2006

Nieprzeczytany post 09 czerwca 2011, 17:15

stahoo pisze:Kiedyś czytałem, że od sezonu 2011/2012 "to" się zaczyna, ale sankcje będą wyciągane po 3 latach, czyli od sezonu 2014/2015. :)
Chodzi chyba o to że do sezonu 2014/2015 roku dopuszczalny deficyt będzie wynosił 40 milionów, następnie będzie on się zmniejszał.


Obrazek
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7338
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 13 czerwca 2011, 02:14

Przytoczyłem Twój post stahoo, żeby było w jednym miejscu.
stahoo pisze:Limit ma być chyba od sezonu 2013/2014, ale od obecnego kwota wydawana na transfery nie może byc chyba wyższa o 30/40 mln € niz przychód/dochód klubu. I własnie - chodzi o dochód czy przychód?

EDIT: Z tego co czytam na necie, to chodzi o dochody. Ktos wrzucił niedawno na forum ciekawy artykuł dotyczący wychodzenia na 0, dziesięciu klubów. Pamiętam, że Juve miało kilka milionów na plus, najwięcej miał Real - kilkadziesiąt. Teraz pytanie - w myśl tej zasady, moglibyśmy wydac na transfery tylko kilka mln €, a Real "tylko" koło 40? Chyba nie... Czego nie rozumiem, albo gdzie popełniam błąd? :)
TU i TU masz skromne wyjaśnienie. Do tego TUTAJ cała treść programowa 'Finansowego Fair Play'.

Postanowiłem poszperać trochę, żeby mieć jasność w tej kwestii. W moim rozumieniu przepisów, tak, od sezonu 2013/14 Juventus generując dochód na poziomie kilku mln €, będzie mógł operować na rynku transferowym taką właśnie kwotą. Wydaje mi się jednak, że dopuszczalne będzie przedstawienie UEFA strategii/planu zakładającego kumulację środków finansowych.

Wyglądałoby to mniej więcej tak:
:puck: Juventus powiedzmy, przez 3 sezony, będzie generował roczny dochód 10 mln €, który nie zostanie (częściowo lub w całości) wydany na transfery
:puck: niewykorzystane pieniądze (umowne 30 mln €) trafiają do klubowej kasy
:puck: Juventus podczas mercato wydaje na Aguero (:prochno:) 40 mln € choć dochód w sezonie poprzednim wynosił 20 mln € :naughty:
:puck: UEFA nie nakłada sankcji, ponieważ w klubowej kasie znajduje się owe niewykorzystane 30 mln € z 3 poprzednich sezonów
:puck: 30 mln + 20 mln = 50 mln € które pokrywa koszt przyjścia Aguero (40 mln €) i jego roczne zarobki
:puck: po umieszczeniu takiej strategii/planu w sprawozdaniu finansowym, jesteśmy czyści w stosunku do UEFA

Sezony 2011/12 i 2012/13 są okresem przejściowym, w którym kluby muszą dostosować się do głównego punktu zakładanego planu, czyli wychodzenia na 0. Aby móc zrobić to spokojnie, a za razem przygotować się finansowo, od sezonu 2011/2012 (1 stycznia 2012 roku kalendarzowego) zacznie obowiązywać dopuszczalny deficyt 40 mln €. Oznacza to, że przez 3 lata (do rozpoczęcia sezonu 2013/14) kluby nie mogą zadłużyć się w sumie na więcej niż owe 40 mln. Sprawozdania finansowe za rok 2012 i lata następne będą monitorowane pod kątem ewentualnego przekroczenia wydatków. Tak więc Juventus, mimo wygenerowania w sezonie 2012/13 dochodu np. 10 mln €, będzie mógł wydać dodatkowe pieniądze, pod warunkiem, że deficyt nie zostanie przekroczony.

Nie wiemy jak wygląda strategia naszego zarządu, ale najbliższe mercato (lato 2011) będzie ostatnim, w którym moglibyśmy "poszaleć" na rynku transferowym bez naruszania tych 40 baniek. Innymi słowy, to ostatni dzwonek, żeby nabić sobie 'finansowego minusa' nie zawracając sobie głowy tym punktem przepisów.

Ponadto, od najbliższego okienka transferowego (lato 2011), wszystkie płatności na transfery oraz pracowników będą oceniane przez Panel Kontroli Finansów Klubowych (CFC Panel), jako część zasady "zwiększonych zaległych zobowiązań". To, na razie, interesuje nas mniej, bo dotyczy niewypłacalności klubów w stosunku do innych klubów (za transfery, które jak wiemy w większości są płacone i księgowane w ratach), niewypłacalności względem piłkarzy i personelu itd.

Naruszenie przepisów Finansowego Fair Play będzie skutkowało sankcjami nałożonymi z ramienia UEFA i (z tego co udało mi się ustalić) tych Związków Piłki Nożnej, które zaakceptowały ową zasadę (czyli de facto wszystkich w Europie). Oczywiście, wymiar kary będzie zależał od konkretnego przypadku. Tym nie mniej, oprócz sankcji ze strony UFEA (np. kara finansowa, brak dopuszczenia do europejskich pucharów), Związki również będą miały możliwość wyciągania konsekwencji w stosunku do klubów. W ekstremalnych przypadkach może to być przesunięcie do niższej klasy rozgrywkowej, czy nawet usunięcie ze wszystkich rozgrywek organizowanych przez dany ZPZ. Brrrrr... powiało chłodem.

Konsekwencje wobec klubów mogą być wyciągnięte nie wcześniej, niż w sezonie 2013/2014. UFEA ma jednak prawo opierać się również na materiałach z kontroli przeprowadzonych w sezonach 2011/12 i 2012/13. Tak więc jeśli Juventus już teraz przekroczy przepisy to beknie za to w 2013 roku lub później.

Od siebie dodam, że chociaż te główne zasady wyglądają dosyć ostro, to bogaci właściciele będą je mogli (prawdopodobnie) łatwo obejść.

Wystarczy, że taka Chelsea aby zwiększyć swój dochód na koniec danego sezonu, osiągnie przychód powiedzmy 100 mln € z tytułu np. udostępnienia praw do nazwy i marki 'bla, bla, bla' dla "firmy X" skręcającej długopisy (której oczywiście właścicielem jest Romek). Napływ kapitału legalny, zaksięgowany i UEFA pewnie nie będzie się czepiać.

Jaka jest więc różnica? Obecnie pieniądze (np. szejków) są pożyczane klubom na "wieczne nieoddanie". Po wprowadzeniu nowych przepisów ta kasa (a w zasadzie cyferki na koncie bankowym) będzie de facto należała do klubów, więc nie będą zadłużone u swoich właścicieli.

Nie wiem jak będzie wyglądała sytuacja pożyczek bankowych dla klubów piłkarskich. Możliwe, że to źródło finansowania będzie w jakiś sposób kontrolowane przez organy UEFA (np. maksymalnie 10% rocznych przychodów klubu będzie mogło pochodzić z pożyczek) :think:

PS: Mam nadzieję, że informacje przytoczyłem w miarę łopatologicznie i da się je ogarnąć. Zastrzegam sobie prawo do popełnienia jakichś nieścisłości.

PPS: Jak patrzę na te przepisy, dodając do nich sytuację Juve... to nie dziwię się, że Blanc kończy z nami współprace :D Bez kasy od Johna "krykieciarza" Elkanna blado to widzę.


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 13 czerwca 2011, 17:56

Świetnie rozpisane, dzięki! Swoją drogą F FP moim zdaniem uderzy w średnio-małe kluby, które niekoniecznie muszą na tym zyskać :)


jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7338
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 01 lipca 2011, 03:39

Zachęcam do przeczytania mojego posta, który łączy się z tymi w temacie Długi Juventusu. Jak to mówią wiedza to podstawa. :P
jackop pisze:Nie wiemy jak wygląda strategia naszego zarządu, ale najbliższe mercato (lato 2011) będzie ostatnim, w którym moglibyśmy "poszaleć" na rynku transferowym bez naruszania tych 40 baniek. Innymi słowy, to ostatni dzwonek, żeby nabić sobie 'finansowego minusa' nie zawracając sobie głowy tym punktem przepisów.
W kontekście niedawnego dofinansowania przez Exor, jestem z siebie dumny (fap, fap fap :prochno:), że udało mi się wyciągnąć wnioski podobne do tych, co ludzie o wiele mądrzejsi ode mnie. Może to też świadczyć o tym, że nie wszystko co napisałem to stek bzdur. :D


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7338
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 24 czerwca 2019, 17:05

W związku z tym, że dokształcam się w temacie spełnienia wymagań FFP 'wykopuję trupa'. Na tapetę wziąłem sposób w jaki kluby rozliczają się z UEFA w sprawie transferów. Mam nadzieję, że opiszę to dość jasno (dorzucam linki do artykułów po angielsku). Liczę na wypunktowanie nieścisłości i ewentualne korekty bardziej obeznanych z tematem ;)

Obecnie dopuszczalne są dwie metody:
1. ‘income and expense method’ - łączny bilans zakupów i sprzedaży
2. ‘capitalisation and amortisation method’ - rozłożenie kosztów poprzez amortyzację

Metoda nr 2 w teorii
- w przypadku kupna zawodnika: cena zakupu ÷ długość kontraktu = koszt transferu po amortyzacji
- w przypadku sprzedaży zawodnika: otrzymana kwota - (cena zakupu - koszt po amortyzacji za każdy rok w klubie)

Korzystając ze wzoru i posługując się przykładem Cancelo:
- wydatek z budżetu transferowego: 40 mln (dla Porto) ÷ 5 lat = 8 mln
- wartość zawodnika po roku gry w Juve: 40 - 8 = 32 mln
- zysk/strata w przypadku sprzedaży do City za 50 baniek: 50 - 32 = 18 mln
- roczny przychód klubu: +18 mln

Wpływ na dostępny budżet transferowy:
- Metoda nr 1: Lato 18/19 -40 mln. Lato 19/20 +50 mln
- Metoda nr 2: Lato 18/19 -8 mln Lato 19/20 +18 mln


Niestety wszystko powyżej to raczej okrojona wersja ponieważ w tym ( http://www.jalgpall.ee/docs/EN-FFP_Toolkit-2019.pdf ) opracowaniu pada stwierdzenie, że całkowity koszt transferu (oprócz kwoty wypłaconej klubowi) wlicza się także prowizje dla zawodnika i agenta (strona 68) co oczywiście komplikuje sprawę.



Ekstra info z ( https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Do ... WNLOAD.pdf ) co do zasady 'wychodzenia na czysto' (break-even):
- obecnie UEFA monitoruje kluby w okresach 3letnich, sezon 18/19 obejmował lata 2016, 2017 i 2018
- próg rentowności jest liczony łącznie za 3 lata, czyli -5 mln w '16, -20 mln w '17 i -10 w '18 = -35 mln i robi się ciepło bo UEFA puka
- obecnie dopuszczalnym limitem jest deficyt w postaci 5 mln €, który może wzrosnąć do 30 mln € jeśli w całości zostanie pokryty z klubowej kasy
- jeśli w danym roku próg rentowności jest dodatni to nadwyżka jest naliczana

Do tego momentu doczytałem. Może w przyszłości uzupełnię, ale nie gwarantuję. UEFA przedstawiła to w takiej formie, że analiza jest katorgą :D

Edit: W wyniku sugestii @gregor_g4
gregor_g4 pisze:Jackop, Cancelo był u nas rok, więc nie uwzględniasz ametyzacji za rok w którym u nas go nie będzie jako coś co zwiększa Ci przychód. Tym sposobem, metoda 1 i metoda 2 dadzą taki sam wynik.
post uległ zmianie. Usunąłem link do artykułu, w którym nastąpiło przekłamanie.
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 2019, 21:38 przez jackop, łącznie zmieniany 8 razy.


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7310
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 24 czerwca 2019, 17:46

40-8=32

Doczytaleś się gdzieś może która metoda jest częściej stosowana albo które kluby jak sie rozliczają?

Zakładam że z sezonu na sezon nie można sobie zmieniać tego sposobu dla wygody... Czy jednak można?


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7338
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 24 czerwca 2019, 18:32

Nawet nie zauważyłem, że wysłałem Obrazek Post ciągle w trakcie edycji, błąd wychwyciłem ;)

Odpowiadając na Twoje pytania:
- widziałem artykuł, gdzie transfery klubów PL były liczone za pomocą amortyzacji i postawiłbym, że jest to obecnie dominująca forma przedstawiania raportów dla UEFA (ze względu na korzyści z niej płynących)

- co do zamiany to korzystając z wrzuconego wcześniej opracowania
If a licensee that uses the ‘income and expense method’ of accounting for player registrations in its annual financial statements chooses to apply the ‘capitalisation and amortisation method’, it must make appropriate adjustments when calculating the break-even result by completing the player accounting adjustment schedule. See Appendix IV (L)of this document for further details. The selected treatment must be applied on a consistent basis from one reporting period to the next.
Wspomniana jest tu tylko zamiana metody 1 na metodę 2, ale zakładam że da się to zrobić odwrotnie. Co do dowolności to jak w cytacie, trzeba się określić pomiędzy 3letnimi okresami monitorowania. Aneks znajduje się na stronie 92 jeśli chcesz dodatkowo powertować (ja już nie mam siły :)).


Edit: Znalazłem artykuł, o którym pisałem powyżej: http://financialfootballnews.com/the-tr ... transfers/
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 2019, 19:35 przez jackop, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
Gandalf8

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 marca 2007
Posty: 1635
Rejestracja: 26 marca 2007

Nieprzeczytany post 24 czerwca 2019, 19:30

jackop - jak często piszesz głupoty to tutaj odwaliłeś kawał dobrej roboty :beer: . To są właśnie merytorycznie napisane posty, których oby było więcej na naszym forum :bravo:

Z tego wynika, że my się chyba rozliczamy metodą nr 2, czyli przez amortyzację.


Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.
ODPOWIEDZ