Analiza prasy

Klubowe finanse, stadion, marketing, nowe logo i wiele innych. Podyskutuj na temat najważniejszych spraw związanych z Juventusem.
ODPOWIEDZ
Czachor

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 stycznia 2005
Posty: 240
Rejestracja: 17 stycznia 2005

Nieprzeczytany post 07 października 2010, 17:32

Możesz skopiować co ci konkretnie napisał ? bo mnie to zainteresowało ;]


Mati

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 15 kwietnia 2004
Posty: 1427
Rejestracja: 15 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 07 października 2010, 17:47

Hmm... czy sprawa na pewno zamyka się w tym, czy określenie "Juventus Turyn" jest poprawne językowo? Co do tego nie miałem wątpliwości, gdyż nie widzę żadnych przesłanek dlaczego miałoby to być niepoprawne. Sprawa rozbija się chyba o to, czy Juventus Turyn to rzeczywista nazwa naszego klubu, a nie o to, czy jest poprawna językowo.

Chyba, że to ja nie rozumiem sprawy, w takim wypadku chylę czoła.


Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 07 października 2010, 18:06

Oczywiście. To może od początku.
Kiedy nie mogłem napisać do poradni zagadałem do mojego (dalekiego) znajomego, który jest doktorantem na wydziale filologii polskiej Uniwersytety Adama Mickiewicza. Przyznaję, że miałem cichą nadzieję, że zaczerpnie wiedzę od wykładowców, ale odpowiedź była, zdaje się, autorska. Przynajmniej nie wspominał by kogokolwiek pytał.
Stwierdził, że nikt nie wymaga znania nazwy oficjalnej ani też nie ma zasad postępowania z takimi nazwami. W takich wypadkach stosuje się raczej normy zwyczajowe, przyjęte i akceptowane w języku polskim w danej dziedzinie (w tym przypadku nazewnictwo klubów sportowych). Zaprotestowałem pisząc, że nasza pisownia Lech Poznań czy Wisła Kraków wynika z tego, że Lechów i Wiseł (?) mamy od cholery, a kluby oficjalnie same się tam nazwały. Uznał, że to nie ma znaczenia. Ze względu na to jak się kluby nazywały wyrósł taki zwyczaj, jest on na niepisaną reguł i nie ma językowych przesłanek by to kwestionować. W takim przypadku nazewnictwo jest jak najbardziej poprawne.
Tyle części nieoficjalnej. A odnośnie pytania samego profesora Bańki. Nie pamiętam dokładnie jak brzmiało pytanie, ale wyjaśniłem w nim, że są kluby posiadające w nazwie oficjalnej miasto z którego pochodzą i jego spolszczenie jest dla mnie naturalne (podałem przykład Bayernu Monachium) i spytałem co z pisownią Juventus Turyn, skoro nazwa oficjalna jest taka a taka, a na stronie internetowej nigdzie nie pada stwierdzenie zwrot Juventus Torino - a polskie Wisły Kraków i Lechy Poznań same nadały sobie taką nazwę. Spytałem więc czy nie powinno się pisać wyłącznie Juventus, a dodawanie na koniec Turyn nie jest błędem.
Uff... odpowiedź:
Z tego, co Pan napisał, wynika, że nazwa "Juventus Turyn" jest nieoficjalną nazwą klubu, funkcjonującą w Polsce, być może mającą swoje odpowiedniki w innych językach. Prawdopodobnie powstała na wzór innych nazw, takich jak "Wisła Kraków". Ponieważ jest powszechnie używana, co więcej: nie ma nazwy obocznej, nie możemy jej kwestionować.
- Mirosław Bańko, PWN

Co w zasadzie pokrywa się z odpowiedzią kolegi wcześniej.


Dirty mind
Martin

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 października 2002
Posty: 8792
Rejestracja: 07 października 2002

Nieprzeczytany post 08 października 2010, 12:06

Dziwne moim zdaniem wytłumaczenie. Mam rozumieć, że jeśli przyjęła się błędna forma to ona jest cacy bo wszyscy jej używają...


Log in: 15.12.1997
Log out: 31.03.2013
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 08 października 2010, 13:31

Martin pisze:Dziwne moim zdaniem wytłumaczenie. Mam rozumieć, że jeśli przyjęła się błędna forma to ona jest cacy bo wszyscy jej używają...
Dokładnie tak masz to rozumieć Martinie, na tym polega uzus językowy.


Obrazek
Venomik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 lipca 2005
Posty: 1980
Rejestracja: 20 lipca 2005

Nieprzeczytany post 08 października 2010, 16:21

Bo ja wiem. Chyba jednak nie uzus. Przynajmniej po mojemu.
Uzus językowy to sytuacja w której forma zaprzeczająca językowi polskiemu tak się rozpowszechniła, że ostatecznie przez językoznawców została zaakceptowana jako poprawna. Na przykład 'pasjonat'. Prawdziwe znaczenie tego słowa pochodzi od wyrazu 'pasja' ale w znaczeniu gniew, wściekłość. A pasjonat to osoba dająca się łatwo wyprowadzić z równowagi. Taki choleryk. Później większość ludzi uznawała to słowo jako synonim wyrazu 'entuzjasta'. Przez długi czas niepoprawnie - ale później to znaczenie zostało zaakceptowane przez językoznawców i występuje w słownikach.

A co do Juventusu? Forma z miastem na końcu to taki polski zwyczaj - wszystkie kluby tak się nazywały od samego początku i wytworzyła się norma językowa. I na bazie tej normy przyjęła się też pisownia zagranicznych klubów. Określenie 'Juventus Turyn' nigdy więc nie przeczyło jakimkolwiek regułom językowym, więc też nie można mówić o błędzie, który stał się poprawny.
Ale to takie moje przemyślenia - humanistą zdecydowanie nie jestem, więc nie można mi tutaj ufać :)


Dirty mind
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 08 października 2010, 17:22

Venomik pisze:Bo ja wiem. Chyba jednak nie uzus. Przynajmniej po mojemu.
Może masz rację, nie będę się spierać, bo pewności nie mam. Chyba za bardzo zasugerowałem się tym fragmentem wypowiedzi Martina, która brzmi jak kolokwialna definicja uzusu: "Mam rozumieć, że jeśli przyjęła się błędna forma to ona jest cacy bo wszyscy jej używają...". Jednak uważam, że walka z mówieniem i pisaniem "Juventus Turyn" jest jak zawracanie Wisły kijem - kompletnie bez sensu, tak się przyjęło i już się tego nie zmieni.


Obrazek
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 7346
Rejestracja: 08 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 14 października 2010, 13:49

http://sport.onet.pl/pilka-nozna/liga-w ... omosc.html
Dziennikarze, którzy znajdowali się w obozie w Vivono twierdzą...
Vivono - jakaś zupka w proszku :think:? No i ciekawe kto wygrał :prochno:


Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 14 października 2010, 14:08

jackop pisze:http://sport.onet.pl/pilka-nozna/liga-w ... omosc.html
Dziennikarze, którzy znajdowali się w obozie w Vivono twierdzą...
Vivono - jakaś zupka w proszku :think:? No i ciekawe kto wygrał :prochno:
Mnie bardziej dziwią rozbieżności, jakie wynikły na przy okazji tej aferki. Jedni piszą, że się pobili, inni, że nie.... Komu wierzyć?


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
artur_89

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 października 2005
Posty: 656
Rejestracja: 27 października 2005

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 12:31

Może to nie prasa, ale strona RB Salzburg.

http://redbulls.com/soccer/salzburg/de/ ... _6949.html
..gerade gegen Juventus Turin.
Die Roten Bullen auf der Suche nach Effektivität.
Noch 4 Tage – und dann kommt die Alte Dame nach Salzburg.

UEFA Europa League 2010/2011 – Gruppe A / Spieltag 3.
Red Bull Salzburg vs. Juventus Turin,
Donnerstag, 21. 10. 2010, 21:05 Uhr, Red Bull Arena.


Michael900

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 maja 2005
Posty: 875
Rejestracja: 10 maja 2005

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 16:34

Ej, dlaczego nikt nie mówi na mistrza Polski "KKS Lech Poznań" tylko "Lech Poznań" albo samo "Lech" ? W końcu oficjalna nazwa jest tylko jedna. Nie popadajmy w paranoję. Każda drużyna ma swoją utartą zwyczajową nazwę. A jak my się będziemy czepiać takich duperel to nas co najwyżej wyśmieją.


Ciekawostki o Juventusie, które musisz znać - www.facebook.com/JuveCiekawostki
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 17:11

Michael900 pisze:Ej, dlaczego nikt nie mówi na mistrza Polski "KKS Lech Poznań" tylko "Lech Poznań" albo samo "Lech" ? W końcu oficjalna nazwa jest tylko jedna.
Głupi przykład, bo na Juventus FC ludzie mówia Juventus czy Juve i nikt się nie czepia. Tu chodzi o dodawanie słowa "Turyn".

Czyli:
Lech Poznań-Wronki, albo Lech Wielkopolski Poznań, czy Lech z Bułgarskiej Poznań.

PS. Osobiście nie lubię jak ktoś mówi Juventus Turyn, ale uważam to za poprawne w Polsce;)


MCL

Juventino
Juventino
Rejestracja: 08 marca 2010
Posty: 418
Rejestracja: 08 marca 2010

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 21:47

Może niekoniecznie przekłamanie w tekście, ale przy przeglądaniu wikipedii natknąłem się na ciekawe stwierdzenie..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Edin_Džeko
Informacje klubowe
Obecny klub Juventus Turyn
Numer 9
Czyżby wikipedyści mieli wehikuł czasu? :D


http://mclpl.blogspot.com <-- Opowiadania, recenzje i inne ciekawe teksty :)
Wojtek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 grudnia 2009
Posty: 7560
Rejestracja: 18 grudnia 2009

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 22:05

MCL pisze:Może niekoniecznie przekłamanie w tekście, ale przy przeglądaniu wikipedii natknąłem się na ciekawe stwierdzenie..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Edin_Džeko
Informacje klubowe
Obecny klub Juventus Turyn
Numer 9
Czyżby wikipedyści mieli wehikuł czasu? :D
nawet ja nic nie mający wspólnego z wikipedią moge zmienić że Rasiak jest zawodnikiem Barcelony :whistle:


MCL

Juventino
Juventino
Rejestracja: 08 marca 2010
Posty: 418
Rejestracja: 08 marca 2010

Nieprzeczytany post 18 października 2010, 23:00

<<W@jTEk>> pisze:
MCL pisze:Może niekoniecznie przekłamanie w tekście, ale przy przeglądaniu wikipedii natknąłem się na ciekawe stwierdzenie..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Edin_Džeko
Informacje klubowe
Obecny klub Juventus Turyn
Numer 9
Czyżby wikipedyści mieli wehikuł czasu? :D
nawet ja nic nie mający wspólnego z wikipedią moge zmienić że Rasiak jest zawodnikiem Barcelony :whistle:
Do it :twisted:

Tak na serio zmiany na bieżąco i przez anonimowych użytkowników są monitorowane zanim trafią do szerszej publiki :)


http://mclpl.blogspot.com <-- Opowiadania, recenzje i inne ciekawe teksty :)
ODPOWIEDZ