Felieton

Klubowe finanse, stadion, marketing, nowe logo i wiele innych. Podyskutuj na temat najważniejszych spraw związanych z Juventusem.
ODPOWIEDZ
Bukol87

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 marca 2005
Posty: 1253
Rejestracja: 23 marca 2005

Nieprzeczytany post 01 czerwca 2009, 14:52

Łukasz pisze: @Bukol - konkretna analiza, nie powiem.
Odnośnie punktu drugiego: "każdy", chyba miało być w założeniu anaforą
Jeśli chodzi o punkt jedenasty - chyba się czepiasz.[/b]
Nie jestem czepialski i sam bym to przyjął bez niczego, ale chciałem uczulić na to, że przez niewielką liczbę osób, którzy interesują się tematami językowymi będzie potraktowane to jako błąd. Sam pisząc pierwszą swoją pracę niby profesjonalną bardzo się zdziwiłem ile błędów popełniam, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Zresztą błąd w większości tych przypadków, które wypunktowałem to za dużo powiedziane.


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 26 czerwca 2009, 22:46

Po raz kolejny chciałbym zaprosić was do lektury krótkiego tekstu mojego skromnego autorstwa. Tym razem ma on charakter efemefryczny- powstał na kanwie plotki i plotką pewnie pozostanie. Bogu dzięki... Ale zapraszam serdecznie do czytania i oceniania: :)

http://www.transfery.info/felieton-144.html


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Bart_DB

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 322
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 27 czerwca 2009, 00:52

Z oceną ortografii, interpunkcji i gramatyki musisz poczekać na kogoś kompetentnego. Ja powiem tylko, że dobrze się czyta, lepszy od poprzednich zdecydowanie. Widać wiedziałeś co chcesz w tym umieścić. Nie rozumiem tylko tego wątku politycznego na końcu. Nie wysnuwasz z niego żadnych wniosków, nijak się ma tak naprawdę do historii Ptaka. Ale to moje subiektywne zdanie. No i jeszcze czepiłbym się upiększeń. Wcześniej było z tym gorzej, ale teraz jakoś też mi się nie podobają. Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że na siłę chcesz wcisnąć w tekst coś zgrabnego literacko. Niepotrzebnie. Mogłeś porównanie z Beduinem, oraz sentencję nihil novi sub sole sobie podarować. Pierwsze tematycznie wręcz kosmiczne, z kolei młodszy czytelnik nie chwyci łacińskich zwrotów. Zresztą, samo nihil novi by starczyło, w tej formie jest popularniejsze jak mniemam.


ti porterò all'inferno con me.
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 27 czerwca 2009, 01:17

Miało być felietonistycznie, więc chciałem troszkę upiększyć. Hmm... mocno razi? Proszę streight from a bridge and without a little garden, jak mawiają Anglicy :)


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Bart_DB

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 322
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 27 czerwca 2009, 10:12

Mnie takie coś razi. Ale to jest czysto subiektywne odczucie. Po prostu nie lubię specjalnie upiększeń tekstu, który z założenia jest przytoczeniem faktów. Co innego, jak tematyka daje pole do popisu i przedstawienia własnych poglądów na jakiś temat. Wtedy, kiedy piszesz coś od siebie, jakoś lepiej znoszę różne ucieczki w porównania, metafory i inne niecodzienne zwroty. Ale mój krytycyzm jest może związany z dość częstym czytaniem sportowych felietonów. Jak na półprofesjonalne pisanie jest bardzo dobrze. Nie zawsze przecież temat daje coś do wyciśnięcia, nie zawsze można skłonić człowieka do przemyśleń. Ja osobiście jestem fanem felietonów Rafała Steca. TUTAJ masz ten najlepszy w mojej opinii. Mimo, że wiedziałem o wszystkim co tam przedstawił, poza ostatnim zdaniem, to wydał mi się on wręcz genialny. Szkoda, że o Toro, ale akurat Grande Torino na to zasługuje.


ti porterò all'inferno con me.
fallweiss

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 16 lipca 2004
Posty: 406
Rejestracja: 16 lipca 2004

Nieprzeczytany post 27 czerwca 2009, 21:54

Interesujący temat dla mnie ponieważ to moje rejony :) Jako ciekawostkę mogę podać jeden z powodów odejścia Ptaka z ŁKS po sezonie 2001.Otóż Ptak policzył ,że na zdobyciu mistrzostwa Polski w 1998r. stracił ok 3-4 mln złotych...później ten deficyt rósł z sezonu na sezon.Daje to niewątpliwe do myślenia ,że póki co sezony 1997-98 były defacto początkiem końca obydwu łódzkich drużyn. Dla mnie jako sympatyka Widzewa jest to niezwykle przykra sprawa.


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 27 czerwca 2009, 23:21

Nie wspominacie pana Ptaka dobrze, co? :D


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
juveninhoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 grudnia 2008
Posty: 145
Rejestracja: 29 grudnia 2008

Nieprzeczytany post 17 lipca 2010, 12:02



"Pragnienie bycia kimś innym to marnowanie osoby, którą się jest"- Kurt Cobain
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 17 lipca 2010, 12:29

juveninhoo pisze:Kolega się chwali to i ja gorszy nie będę :D

Diego i Melo- Brazylijska pomyłka?

Włosi na MŚ- przegrani mistrzowie
No proszę, jak to fajnie, że że ktoś uprawia jeszcze sztukę słowa :)

Fajna, rzetelna robota, chłopaku. Czytałem z przyjemnością, a z jeszcze większą przyjemnością się dowiaduję, że napisała to ktoś z JP.

JP - kuźnią dziennikarzy? :-D


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
juveninhoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 grudnia 2008
Posty: 145
Rejestracja: 29 grudnia 2008

Nieprzeczytany post 17 lipca 2010, 12:37

deszczowy pisze:
juveninhoo pisze:Kolega się chwali to i ja gorszy nie będę :D

Diego i Melo- Brazylijska pomyłka?

Włosi na MŚ- przegrani mistrzowie
No proszę, jak to fajnie, że że ktoś uprawia jeszcze sztukę słowa :)

Fajna, rzetelna robota, chłopaku. Czytałem z przyjemnością, a z jeszcze większą przyjemnością się dowiaduję, że napisała to ktoś z JP.
Dzięki :) Do tej pory zajmowałem się głównie newsami zwykłymi, dopiero ostatnio wziąłem się za takowe teksty ;)
JP - kuźnią dziennikarzy? :-D

:dance: Daj Bóg, bo co innego ja będę robił w życiu?


"Pragnienie bycia kimś innym to marnowanie osoby, którą się jest"- Kurt Cobain
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 17 lipca 2010, 12:43

Chryste panie, następny redaktorzyna w oklejce do pośredniaka.... :| Piąteczka, kolego. Jest nas dwóch :)


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 28 lipca 2010, 00:42

Pozwolę sobie zareklamować mój kolejny tekst. Tym razem traktuj o Raulu i jego odejściu z Realu. Uważam, że Raul Gonzazlez jet postacią na tyle nietuzinkową, że należało poświęcić mu kilka słów. Bluzgi i pochwały - proszę tutaj :)

KLIK


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
evilboy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 kwietnia 2006
Posty: 1005
Rejestracja: 30 kwietnia 2006

Nieprzeczytany post 28 lipca 2010, 05:36

deszczowy pisze:Pozwolę sobie zareklamować mój kolejny tekst. Tym razem traktuj o Raulu i jego odejściu z Realu. Uważam, że Raul Gonzazlez jet postacią na tyle nietuzinkową, że należało poświęcić mu kilka słów. Bluzgi i pochwały - proszę tutaj :)

KLIK
To może ja przyjmę pozycję między bluzgiem a pochwałą, bo tekst jak dla mnie średni.
Może warto było dać to komuś do przeczytania przed wysłaniem, bo w finalnym tekście zostały typowo robocze błędy :wink:

1) "Z 228 strzelonymi golami został najlepszym strzelcem ligowym w historii Realu, o jedną więcej o jedną bramkę wyprzedzając legendę klubu, Alfredo di Stefano."
2) "Na boisku widział wszystko i wszyscy widzieli jego. Na boisku elegancki w <brzydkie słowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)> i zabójczo skuteczny, był prawdziwym kapitanem."
3) "Grał z najlepszymi, potrafiąc jednocześnie postać skromnym."

No i ta błyskotliwość, że "ręką (a właściwie nogą)" powtórzona drugi raz w tak krótkim felietonie, staje się mniej błyskotliwa ;)


---------------------------------------------------------
Łukasz pisze:(evilboy: "bluzgą"? :D )
Jezu, ale mi głupio. Ty wiesz, że ja ZAWSZE, ale to zawsze, myślałem i byłem wręcz przekonany, że to jest bluzga, a nie bluzg? :oops:
Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu.
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2010, 12:47 przez evilboy, łącznie zmieniany 3 razy.


Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 7313
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 28 lipca 2010, 10:23

chciałem sobie coś poczytać, wspomnieć mundial... ale nie, po zdaniu
Nie zabranie do RPA napastników: Antonio Cassano, Fabrizio Miccoliego (który i tak by nie pojechał, gdyż nabawił się groźnej kontuzji), czy Alberto Gilaridno odbiło się na całym Półwyspie Apenińskim głośnym echem.
stwierdziłem, że szkoda mojego czasu

co do tekstu deszczowego to tak rozszerzając wypowiedź evilboy'a - jakby to czytał twój polonista to by się za głowę łapał (albo i nie?), "Raul" użyłeś w tym tekście 16 razy! rekordowo dużo (9) w drugim akapicie! na prawdę źle się czyta ten, jak wspomniał evilboy, "średni" tekst, może właśnie dlatego, że jest tak fatalny językowo... a może i nie dlatego ;)

poza tym poddaje w wątpliwość liczbę trenerów z którymi współpracował Raul (2x był Capello o czym chyba w wyliczance zapomniałeś), podobnie rok 1994 jako ten w którym trafił do młodzieżówki Realu (wiki podaje 92)


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Łukasz

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 października 2002
Posty: 6351
Rejestracja: 13 października 2002

Nieprzeczytany post 28 lipca 2010, 10:53

@deszczu - oprócz tego co mówią koledzy (evilboy: "bluzgą"? :D), dwie prozaiczne literówki masz (na początku: "pewna" i"rozwiązać"). Ten motyw "w rękach-w nogach" radziłbym zastosować tylko raz, zyskałby na atrakcyjności. "Na boisku" to chyba też powtórzenie (czy miała być anafora?).
juveninhoo pisze:Kolega się chwali to i ja gorszy nie będę :D

Diego i Melo- Brazylijska pomyłka?
- "zaliczył niezliczoną"
- Tam jednak długo nie pograł [...]. Tam pozostał do 2007 roku i był wyróżniającym się zawodnikiem, co, jak można było się spodziewać, zaowocowało transferem do mocniejszego klubu. Brazylijczyk dołączył do klubu z Serie A, ACF Fiorentiny. Tam rozegrał bardzo dobry sezon"
- "wszystkie trzy gole- Diego dwie pierwsze" - nie ma czegoś takiego jak myślnik z jednostronną spacją, to po pierwsze (jest albo dywiz, myślnik krótki, bez spacji z obu stron, używany w nazwiskach, kolorach, nazwach miejscowości, albo myślnik długi, z obustronną spacją). A po drugie: "dwie gole"?
;)
- "Na chwilę" - na chwilę

- prawie wszysktkie myślniki do poprawki
- "Nie zabranie" - to rzeczownik, powinno być łącznie (niezabranie)
- "32- letni" - powinno być "32-letni", przez dywiz
- "Nowo Zelandczykoem" - powinno być łącznie (Nowozelandczykom)
- czy Montolivo powinien być przyszłością kadry? Polemizowałbym.
;)
deszczowy pisze:Chryste panie, następny redaktorzyna w oklejce do pośredniaka.... :| Piąteczka, kolego. Jest nas dwóch :)
Trzech.
;)

PS. Zapraszam na mojego bloga, choć nie wiem kiedy coś nowego na nim się pojawi: http://wsamookno.bloog.pl


Ale, Alex, Alessandro. DEL PIERO!

http://wsamookno.bloog.pl
ODPOWIEDZ