Problemy z ortografią na forum

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
Negri

Juventino
Juventino
Rejestracja: 23 sierpnia 2005
Posty: 1162
Rejestracja: 23 sierpnia 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 19:43

Wielmożni administratorzy, szanowni moderatorzy, wielce poważani użytkownicy forum,

sprawa, która dotyka te forum od dłuższego czasu, nie daje mi spokoju. Chodzi o ciągłe, notoryczne błędy ortograficzne pojawiające się na forum. Nieprzerwane kaleczenie języka polskiego nie spotyka się z waszą reakcją. A sądzę, że naszym patriotycznym obowiązkiem jest dbanie o ojczystą mowę. A błędy pojawiają się coraz częściej. Masowo dotykają tematy, biją w oczy w postach niektórych userów. Zwłaszcza nowych, świeżo zarejestrowanych użytkowników. Jest to przykre, gdy patrzy się na wypowiedzi niektórych opadają ręce. Musicie podjąć odpowiednie kroki. Dla forum, dla nas, dla Juventinich z całej Polski skupionych tu, w jednym miejscu.

Do czego zmierzam? System kar i nagród. A właściwie tylko i wyłącznie kar w myśl punktu regulaminu 3a. Za rażące błędy ortograficzne powinny być rozdawane kartki. Może to zachęciłoby niektórych do jakże trudnego sięgnięcia po słownik lub jeszcze trudniejszego wklejenia tekstu do Worda. Bądźmy konsekwentni, a zbierzemy tego owoce. Nie mówię tu o pojedynczych ortografach, których sam staram się unikać, lecz o postach w których w co drugim słowie jest błąd! Sam staram się poprawiać innych userów, nie miejscie mi tego za złe. Wy również mnie poprawiajcie. Bo człowiek uczy się na błędach. Przede wszystkim na swoich. Lecz najważniejsze jest to, aby potrafić te błędy wskazać i później je eliminować. Same kliknięcie w niebieską karteczkę nie pomoże. Podkreślanie błędów w postach? To byłoby warte rozpatrzenia. Nie dajmy niszczyć pięknej historii języka polskiego. Precz z profanacją zasad ortograficznych. Pokażmy, że jesteśmy na tyle silni na ile jesteśmy zjednoczeni. Wyeliminujmy błędy z naszego forum.

Proszę o rozpatrzenie wyżej wymienionej sprawy.

EDIT:

Nie jestem wam w stanie wszystkim osobno odpowiedzieć. Powiem wam jedno: jeżeli twierdzicie, że ja jestem jakimś pieprzniętym w mózg fanem języka polskiego, to jesteście w błędzie. Jestem normalnym, szarym uzytkownikiem forum, jednak niektóre posty potrafią przyprawić o zawrót głowy każdego, oprócz tych, którzy są ich autorami. Dysortografia nie jest żadnym wytłumaczeniem - nie żyjemy w dżungli. Mamy słowniki, Worda, wystarczy wrzucić ten wyraz do google. Akurat w wypadku kartek byłbym za, ale tylko dla ekstremalnych przypadków. Jak napisał Mr Cezary: "3 błędy w wyrazie to sztuka" Owszem, lecz tak górnolotny poziom trzeba nagradzać kartkami. Ostatnią deską ratunku jest najnowszy Firefox. Pozdrawiam zwolenników i przeciwników mojego poglądu.
Ostatnio zmieniony 30 grudnia 2006, 10:28 przez Negri, łącznie zmieniany 2 razy.


marcinek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 sierpnia 2003
Posty: 1194
Rejestracja: 04 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 19:59

omg.... dlugo juz nie zagladalem tutaj ale cos widze ze niezle sie ludzia przewraca we lbach :P

"patriotyczny obowiazek" hahahahahaha


Stefano Tacconi o pseudokibicach: "Szkoda, że czyjeś starania, by zrobić coś dla sportu są niszczone przez bandę idiotów..."
LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:02

Wiesz, powiem ci tak, szlachetna akcja, ale to jest walka z wiatrakami. Do tej pory nie używałem Firefox'a, zacząłem i okazalo się, że w tym programie jest zawarta automatyczna poprawa błędów(słyszałem już o tym), może wiec zachecic ludzi do kozystania z tej przegladarki, jest darmowa i naprawdę świetna, nie ma porownania z IE, tylko Opera moze sie rownac do niej. Taka radykalna walka, czyli kartki, publiczna "chłosta" wydaje mi sie nieodpowiednia na takie forum jak JP, mamy niby wolnosc slowa a to jak kazdy pisze to jego indywidualna sprawa, za ktora sa odpowiada, z ktorej sam sie wstydzi lub sam jest z niej dumny. Pieknie, ze ty to traktujesz jako patriotyczny obowiazek, ale jak juz pisalem, kazdy odpowiada za siebie i taki radykalny poglad jest zarazem bardzo waski.


blk01

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 marca 2005
Posty: 502
Rejestracja: 12 marca 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:33

ja proponuję wgrać hacka słownik do phpbb i kliknięcie w "sprawdź błędy" automatycznie podkreśla błędy. A ludziom mającym problemy z ortografią polecam najnowszego firefoxa, który ma wbudowany automatyczny słownik.


http://euroislam.pl
Europa dla Europejczyków.
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:37

Problem błedów był, jest i bedzie zawsze. Nikogo nie zmusisz do czytania ksiązek, zagladania do słowników. Byc moze ktos nie posiada słownika albo nie lubi czytac ksiązek. Tak samo dziwny wydaje sie pomysł wklejania tekstu do worda. Pakiet Office to koszt z rzedu 400 zł chyba że wolisz pracować na pirackim oprogramowaniu, powodzenia :lol: Ponad to nie wiem czy wiesz ale niektorzy ludzie maja taka dolegliwosc ktora nazywa sie dysortografią. Nic na to nie poradzisz. Z racji iż forum jest to miejsce publiczne i odwiedza je mnóstwo osób Twoj pomysł nie ma szansy powodzenia. Swoje marzenia o tym aby forum było ortograficznie przejrzyste możesz odłozyć do lamusa. Taka jest prawda, trzeba nauczyc sie z tym zyc :wink:


grejt

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 września 2006
Posty: 129
Rejestracja: 28 września 2006

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:38

Lol ale sie usmialem ... przeciez jak naprawde ci dokuczaja te bledy to poprostu zostaw to dla ciebie grunt ,ze wiesz o co chodzi chyba prawda ?:>

Ja np pisze bez polskich znakow poniewaz nie chce mi sie trzymac tego z*** alta hyhyh :] .A moze ty polonista ?:>

Pozdrawiam nauczycielow.


swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:49

Nie trzeba być polonistą (a fuj), żeby być wrażliwym na rażące błędy ortograficzne. Kartkami na pewno nie będziemy karać, bo to nie żadna szkoła, ale może pomyślimy nad jakimś napiętnowaniem takich osobników.


Obrazek
Kuben

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 marca 2006
Posty: 916
Rejestracja: 19 marca 2006

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:49

-Lucas- pisze:Pakiet Office to koszt z rzedu 400 zł chyba że wolisz pracować na pirackim oprogramowaniu, powodzenia :lol: :
Hahaha... Chłopie! Prawie wszystko na moim kompie jest pirackie łącznie z Windowsem i co z Tego ?? :dance: Mam przeplacac jak moge miec za darmo ?? :whistle:

Wracajac do tematu: ZajeMocno smieszny post. Jak jestes takim polonista to zaangazuj sie w poprawianie bledow w postach. Moze to i razi w oczy, ale co poradzisz ze albo mamy do czynienia z dziecmi ( Neo sie kłania :prochno: ) albo z dysgrafami, i nie liczy sie to jaka jest forma zapisu, tylko to co jest w nim zawarte (chodzi mi o przeslanie)
Ps. Ciekawy pomysl z Tym slownikiem!
PzDr^ ! :)


Fiat 126p - Prawie jak Bugatti
Pegasus - Prawie jak PlayStation
Barcelona, ManU, inter... - Prawie jak Juventus
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:54

swiergot pisze:Kartkami na pewno nie będziemy karać, bo to nie żadna szkoła, ale może pomyślimy nad jakimś napiętnowaniem takich osobników.
Możesz zdradzić co mniej wiecej kryje sie pod słowem napiętnowaniem?
[RA]MACIUS pisze:
-Lucas- pisze:Pakiet Office to koszt z rzedu 400 zł chyba że wolisz pracować na pirackim oprogramowaniu, powodzenia :lol: :
Hahaha... Chłopie! Prawie wszystko na moim kompie jest pirackie łącznie z Windowsem i co z Tego ?? :dance: Mam przeplacac jak moge miec za darmo ?? :whistle:
Wobec tego gratuluje lekkomyślności poza tym jesli tak jest jak mowisz to nie rozumiem czym sie chwalisz :? Nie wiesz o tym, ze odpowiednio sformułowana skarga może byc podstawą śledztwa/dochodzenia!? Nie igraj z losem.


swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:57

-Lucas- pisze:Możesz zdradzić co mniej wiecej kryje sie pod słowem napiętnowaniem?
Nie wiem jeszcze, ale może to być podkreślanie błędów w postach, jakaś ikonka przy postach w stylu "niechluj", cokolwiek, żeby zmobilizować piszących do przestrzegania zasad języka polskiego.


Obrazek
Michael900

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 maja 2005
Posty: 875
Rejestracja: 10 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 20:59

[RA]MACIUS pisze:
-Lucas- pisze:Pakiet Office to koszt z rzedu 400 zł chyba że wolisz pracować na pirackim oprogramowaniu, powodzenia :lol: :
Hahaha... Chłopie! Prawie wszystko na moim kompie jest pirackie łącznie z Windowsem i co z Tego ?? :dance: Mam przeplacac jak moge miec za darmo ?? :whistle:
Spoko, że się przyznajesz :whistle:
[RA]MACIUS pisze:Wracajac do tematu: ZajeMocno smieszny post. Jak jestes takim polonista to zaangazuj sie w poprawianie bledow w postach.

No, dajcie mu moda i będzie pokolei wszystkie posty poprawiał, jak ma takiego hopla na tym punkcie :rotfl:

A co do tematu, to nigdy nie zwracałem uwagi na ortografię innych. Dla mnie najważniejsza jest sama treść, a nie to czy ktoś napisał "dżewo" zamiast "drzewo". Ale zawsze przecież można posłuzyć się wspomnianym Wordem, albo słownikiem.


Ciekawostki o Juventusie, które musisz znać - www.facebook.com/JuveCiekawostki
swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:01

Michael900 pisze:A co do tematu, to nigdy nie zwracałem uwagi na ortografię innych. Dla mnie najważniejsza jest sama treść, a nie to czy ktoś napisał "dżewo" zamiast "drzewo".
Wiele osób, w tym ja, nie czyta wypowiedzi, które zaczynają się od trzech wyrazów z sześcioma błędami. To świadczy o poziomie autora wypowiedzi, więc po co tracić czas na czytanie tego?


Obrazek
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:03

Jesli chodzi o podkreslanie błedów w postach mysle, że byłby to dobry pomysł ale umieszczanie ikonek w stylu "niechluj" itp beda nie na miejscu poniewaz przez niektórych mogą zostac odebrane jako element poniżenia. Przypominam iż niektórzy posiadaja dolegliwosci zwiazane z ortografia.


swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:06

-Lucas- pisze:Przypominam iż niektórzy posiadaja dolegliwosci zwiazane z ortografia.
0.1%?


Obrazek
DamKam

Juventino
Juventino
Rejestracja: 10 listopada 2003
Posty: 1746
Rejestracja: 10 listopada 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:08

A ja rozumiem kolege Damianinho i zgadzam sie z nim :!: Niektore posty doslownie wolaja o pomste do nieba. Choc jesli chodzi o ewentualne kary, to mysle, iz byloby to zbyt surowe posuniecie :naughty: Wystarczy, ze ktos danego delikfenta kiedys upomni i ze bedzie sie wstydzil, a przynajmniej powinien :whistle: Oczywiscie mowa caly czas o naprawde razacych bledach, a moze bardziej o kompletnie nie zrozumialych zdaniach pisanych nie po Polsku. A jesli chodzi o uzywanie Polskich znakow, to postanowilem, ze od jutra bede ich uzywal :idea:
[RA]MACIUS pisze:Hahaha... Chłopie! Prawie wszystko na moim kompie jest pirackie łącznie z Windowsem i co z Tego ?? :dance: Mam przeplacac jak moge miec za darmo ?? :whistle:

:prochno:
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 21:11 przez DamKam, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ