Problemy z ortografią na forum

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 14:08

Bartas_01 pisze:i teraz popatrz rownie dobrze mozna by bylo powiedziec ze zanim napiszesz taka wypowiedz znajdz sobie w googlach jak sie pisze firefox...
Ty też nie szukałeś, więc dlaczego zwracasz mi uwagę?
Telefoniczna i Internetowa Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego pisze:(...) litera x, niewystępująca w naszym alfabecie, może pojawiać się w nazwach własnych (takich jak nazwy przedsiębiorstw, firm, marek itp.) jedynie w mianowniku. Tylko mianownikowa postać odwzorowuje bowiem postać zastrzeżonego znaku towarowego. We wszystkich przypadkach zależnych stosujemy zapis wyłącznie polskimi literami, czyli: Unix, Uniksa, o Uniksie, Linux, Linuksa, o Linuksie, Hortex, Horteksu, o Horteksie, Pewex, Peweksu, o Peweksie itd. Nieco inaczej wygląda sprawa zapisu form odmiany skrótowców (pisanych wersalikami) zakończonych w mianowniku na x, typu UNIX. Kwestia ta jednak jest jeszcze nieuregulowana i omawiana w Radzie Języka Polskiego.


Obrazek
Bartas_01

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 385
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 15:37

swiergot pisze:
Bartas_01 pisze:i teraz popatrz rownie dobrze mozna by bylo powiedziec ze zanim napiszesz taka wypowiedz znajdz sobie w googlach jak sie pisze firefox...
Ty też nie szukałeś, więc dlaczego zwracasz mi uwagę?
Chodzilo mi bardziej o to aby pokazac ze bledy to normalna rzecz i nie tylko ortograficzne ale takze bledy w nazwach. Nie chce nikomu zwracac uwagi bo nie od tego tu jestem. Chodzi mi tyko o to ze wedlug mnie ciezko jest zawsze pisac bezblednie i na pojedyncze bledy nie powinnismy zwracac uwagi co innego oczywiscie jezeli ktos potrafi w jednym wyrazie porobic kilka bledow. Wtedy mozna zwrocic uwage takiemu delikwentowi ale czy jakies kary tu cos pomoga to szczerze mowiac watpie. Pozdrawiam :)


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9962
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 16:13

Co nie zmienia faktu,że chcąc zaszpanować (?) zwróciłeś uwage Świergotowi na owego firefoksa będąc pewnym,że popełnił błąd.
Nie sądzisz,że jak już komuś zwracasz uwage to powinieneś być pewnym tego,że robisz to słusznie ? Czy może bardziej niż o zwrócenie uwagi po prostu chodziło Ci o zrobienie małego szumu ?
:!: Administrator zrobił "błond" :!:


swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 16:49

Bartas_01 pisze:co innego oczywiscie jezeli ktos potrafi w jednym wyrazie porobic kilka bledow
Chyba właśnie o tym rozmawiamy, prawda?


Obrazek
white_wolv

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 maja 2003
Posty: 2965
Rejestracja: 14 maja 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 17:43

Blad bledowi nierowny. Ciezko pietnowac ludzi ktorym zdarza sie od czasu do czasu napisac jakis wyraz niepoprawnie, zreszta nie o to chodzi.

Natomiast wypowiedzi ktore zawieraja 6 slow i 12 błedów byly i beda zawsze traktowane jako wyraz niedbalstwa i lenistwa. A userow prezentujacych podobny poziom nikt nigdy tu nie tolerowal wiec nie rozumiem o co ten caly krzyk ?


Martin

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 października 2002
Posty: 8792
Rejestracja: 07 października 2002

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 18:11

To moze ja tez dodam swoje trzy grosze.
[RA]MACIUS pisze:
Michael900 pisze: No, dajcie mu moda i będzie pokolei wszystkie posty poprawiał, jak ma takiego hopla na tym punkcie :rotfl:
3mu nie :D
co to jest?? Poprawna polszczyzna?
PrzemO3333 pisze:Ja caly czas robie jakies bledy i literowki bo pisze bardzo szybko na kompie i wogole nie uzywam znakow interpunkcyjnych jak pisze jakis tekst w komputerze po prostu z pospiechu tylko nazwy pisze z wielkiej np.JUVE i mysle ze to chyba przesada ze nalezy za to dawac kartki czy bany(za ortografie) ale to chyba nie powod zeby goscia zjedzac bo widze ze niektorzy nie zostawiaja suchej nitki na gosciu ktorzy po prostu chce szanowac jezyk polski no sory :!: Szacunek Damianinho
Jesli w koncu sie wezmiemy za poprawianie polszczyzny to wierzcie mi, że będą to pierwsze przypadki. I nie bedziemy mieli tutaj żadnych wyrzutów sumienia.
-Lucas- pisze: Prawdopodobieństwo nauczenia kogos na forum poprawności ortograficznej jest takie same jak pradopodobiestwo nauczenia ryby szczekania. Ortografii uczy sie w szkole a jesli ktos sie nie nauczył to ma braki.
To samo tyczy sie ludzi, ktorzy nie nauczyli sie dobrego wychowania. Czy to oznacza, ze powinnismy to akceptowac i przejsc nad tym do porzadku dziennego?
Yari pisze: Zauważam to na sobie ... . Otóż nie jeden raz zdarzało mi się zastanawiać jak napisać pewien wyraz , co normalnie jeszcze kilka lat temu nie zdarzyło by mi się.
ufff... marne to pocieszenie, ale ciesze się, że nie jestem sam.

Przypominam, że podobne głosy były gdy zaczęliśmy na serio karać za każde przekleństwo. Ile to sie naczytaliśmy, że zakończenie pleców nie jest brzydkim słowem? Ile to w miedzyczasie było kłotni o jedną kartkę. A efekty? Kazdy sobie chwali, że JP słynie z konsekwencji karania takich delikwentów.

A jesli już wprowadzimy jakieś zasady to nie pozostanie Wam nic innego jak je zaakceptowac.


Log in: 15.12.1997
Log out: 31.03.2013
marcinek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 sierpnia 2003
Posty: 1194
Rejestracja: 04 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 20:06

"A jesli już wprowadzimy jakieś zasady to nie pozostanie Wam nic innego jak je zaakceptowac"

ohoho

wprowadzcie zakaz wypowiadania sie na forum ;)


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9962
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 20:08

Jeśli tak Ci się nie podobają nasze dyktatorskie rządy to co tu robisz ? Nikogo tu na siłe nie trzymamy.


Bartas_01

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 385
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2006, 23:21

Siewier pisze:Co nie zmienia faktu,że chcąc zaszpanować (?) zwróciłeś uwage Świergotowi na owego firefoksa będąc pewnym,że popełnił błąd.
Nie sądzisz,że jak już komuś zwracasz uwage to powinieneś być pewnym tego,że robisz to słusznie ? Czy może bardziej niż o zwrócenie uwagi po prostu chodziło Ci o zrobienie małego szumu ?
:!: Administrator zrobił "błond" :!:
Uwierz mi ze nie szukalem zadnego szumu. Czlowiek uczy sie najlepiej na wlasnych bledach. Wydawalo mi sie ze nie zamienia sie tak literek. :oops: Przepraszam bardzo

Swiergot zwracam honor :)
swiergot pisze:
Bartas_01 pisze:co innego oczywiscie jezeli ktos potrafi w jednym wyrazie porobic kilka bledow
Chyba właśnie o tym rozmawiamy, prawda?
To akurat nie bylo skierowane bezposrednio do Ciebie tylko pisalem ogolnie gdyz niektorzy uzytkownicy w poprzednich wypowiedziach nie do konca chyba rozumieli ze chodzilo o regularne popelnianie bledow i mylili to z pojedynczymi wpadkami zdarzajacymi sie kazdemu.

Martin pisze:
Yari pisze: Zauważam to na sobie ... . Otóż nie jeden raz zdarzało mi się zastanawiać jak napisać pewien wyraz , co normalnie jeszcze kilka lat temu nie zdarzyło by mi się.
ufff... marne to pocieszenie, ale ciesze się, że nie jestem sam.
No to juz jest nas 3 :)


-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 31 grudnia 2006, 09:17

Martin pisze:
Yari pisze: Zauważam to na sobie ... . Otóż nie jeden raz zdarzało mi się zastanawiać jak napisać pewien wyraz , co normalnie jeszcze kilka lat temu nie zdarzyło by mi się.
ufff... marne to pocieszenie, ale ciesze się, że nie jestem sam.
Rzeczywiscie macie problem, jest na to lekarstwo kilkakrotnie powtarzane w tym temacie czytanie ksiazek. Jeśli nie czytacie to chyba jestescie leniwi :wink:


marcinek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 sierpnia 2003
Posty: 1194
Rejestracja: 04 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 01 stycznia 2007, 13:49

Siewier pisze:Jeśli tak Ci się nie podobają nasze dyktatorskie rządy to co tu robisz ? Nikogo tu na siłe nie trzymamy.
a znasz ludzi ktorym podobaja sie dyktatorskie rzady? <pomijajac ludzi przy wladzy :P aaaa i niektore kobiety w lozku czasami ^^>

a znasz taką opcję ZMIEŃ??? /Martin

martin a wiesz ze nawet znam ba nawet to uzylem ale pojawil sie drugi post ;)
a jak usunac posta to juz nie wiem ^^

jak znasz to uzywaj.
white_wolv


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9962
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2007, 23:02

marcinek pisze:a znasz ludzi ktorym podobaja sie dyktatorskie rzady? <pomijajac ludzi przy wladzy :P aaaa i niektore kobiety w lozku czasami ^^>
Jak widać nie potrafisz wyłapać ironii w tak bardzo nią nacechowanym określeniu jak owe "dyktatorskie rządy" którym się posłużyłem. Przykre.


mesju

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 kwietnia 2005
Posty: 1568
Rejestracja: 10 kwietnia 2005

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2007, 23:27

-Lucas- pisze:Rzeczywiscie macie problem, jest na to lekarstwo kilkakrotnie powtarzane w tym temacie czytanie ksiazek. Jeśli nie czytacie to chyba jestescie leniwi :wink:
Trudno chyba Martinowi zarzucić nieczytanie książek (patrz - jego podpis po postem) :wink:

Co do reszty tematu to jak na moje dużo szumu o nic. Ja jak widzę post, który składa się z ciągu liter bez znaków interpunkcyjnych, to po prostu go nie czytam. Współczuje więc moderatorom i adminom, choć na ich miejscu od razu dawałbym kartkę i po kłopocie. Sam pewnie popełniam błędy, niektóre wyrazy sprawdzam przy użyciu TEGO uniwersalnego słownika, ale wole chwilę więcej poświęcić niż kaleczyć swój język. Ostatnio pracy jest mniej dzięki nowemu Firefoksowi. Polecam więc go wszystkim, ktuży piszom z błendami.

I z czymś takim trzeba walczyć. Przynajmniej ja będę się starać, bo nie chcę, żeby moje dziecko na wypracowaniu w szkole pisało "<??>" zamiast "?"


JuveFilip_8_

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 marca 2005
Posty: 531
Rejestracja: 01 marca 2005

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2007, 23:51

Mysle ze poprawianie błedow jest dobrym pomysłem. Mysle ze jest na tyle Adminow i moderatorow, ze nie ma posta ktory jest pominiety przez nich. Jak juz zauważą niech podreslaja czy cos takiego.
Kar nie powinno sie stosowac jezeli ktos popelni choćby dwa błedy w dlugim poscie, ale kary powinny byc wtedy kiedy ktos pisze np. taki tekst:

...ktury struj z chistorj najbardziej sie wam podoba??...

To tu juz mogloby posypac sie jakies ostrzezenie(nie wiem jak sie pisze)

Jak ktos nie wie jak sie pisze dany wyraz niech napisze tak jak ja powyzej albo sprawdzi w googlach :)
Ale ja tu nie jestem Adminem wiec nie musicie sei mnie sluchac... Ale to chyba nie zly pomysl??


Pozdro 4 ALL!!! :ball: :shock: :dance: :shock: :ball:


Supersonic

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 października 2004
Posty: 1184
Rejestracja: 25 października 2004

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2007, 00:40

Davids8 pisze: To tu juz mogloby posypac sie jakies ostrzezenie(nie wiem jak sie pisze)

Jak ktos nie wie jak sie pisze dany wyraz niech napisze tak jak ja powyzej albo sprawdzi w googlach :)
Ale ja tu nie jestem Adminem wiec nie musicie sei mnie sluchac... Ale to chyba nie zly pomysl??


Pozdro 4 ALL!!! :ball: :shock: :dance: :shock: :ball:
Pomysł jest świetny, dlatego mam nadzieję, że i Ty go zaczniesz stosować. :wink: Przepraszam za uszczypliwość ale musiałem.. :-D

Stare porzekadło mówi, że zanim się spróbuje kogoś zmienić, to najpierw należy zrobić to z sobą samym. Wszyscy się o to zatroszczą i będzie po kłopocie. Prawda, że proste? :happy:


ODPOWIEDZ