Problemy z ortografią na forum

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9962
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2007, 00:52

Davids8 pisze:Mysle ze poprawianie błedow jest dobrym pomysłem. Mysle ze jest na tyle Adminow i moderatorow, ze nie ma posta ktory jest pominiety przez nich. Jak juz zauważą niech podreslaja czy cos takiego.
Proponowałbym jeszcze do tego wysłać prywatną wiadomość w której informowalibyśmy użytkownika o tym jak powinno się pisać dany wyraz,żeby w przyszłości już nie popełniał takich błędów. W załączniku oczywiście byłby skan odpowiedniej strony w słowniku ortograficznym po to,żeby użytkownik nie musiał za bardzo się wysilać. :happy:


JuveFilip_8_

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 marca 2005
Posty: 531
Rejestracja: 01 marca 2005

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2007, 11:23

Supersonic pisze:
Davids8 pisze: To tu juz mogloby posypac sie jakies ostrzezenie(nie wiem jak sie pisze)

Jak ktos nie wie jak sie pisze dany wyraz niech napisze tak jak ja powyzej albo sprawdzi w googlach :)
Ale ja tu nie jestem Adminem wiec nie musicie sei mnie sluchac... Ale to chyba nie zly pomysl??


Pozdro 4 ALL!!! :ball: :shock: :dance: :shock: :ball:
Pomysł jest świetny, dlatego mam nadzieję, że i Ty go zaczniesz stosować. :wink: Przepraszam za uszczypliwość ale musiałem.. :-D
Ja nie pisze, ze nie popelniam bledow, ale jak piszesz, ze popelnilem blad to napisz gdzie :D:D:D

Pzdro :D :ball: :ball: :shock: :ball: :ball: :happy: :prochno: :dance:

Sorki ze dwa takie same posty ale nie wiem jak usunac, jak ktos moze niech usunie ten poprzedni i ten ktory teraz pisz :D

Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z przestrzegania go. Kartka. Jeśli nie chcesz wylecieć zbyt szybko to radze przeczytać go a także rozejrzeć się jakie masz dostępne opcje. /Martin


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 14 listopada 2010, 20:53

Postanowiłem pobawić się w archeologa i odkopać ten temat zasługujący już na miano skamieliny, ponieważ coraz częściej widuję na forum pisownię zaimków dotyczących naszego klubu czy zawodników dużą literą np. "będzie z Niego świetny obrońca", "ale Mu nie wychodziło" czy "Najlepszy u Nas" itp. Przypuszczalnie wynika to z chęci podkreślenia szacunku dla klubu lub zawodnika, ale jest błędne. Zasada jest inna:
Zasadą polskiej grzeczności jest między innymi umniejszanie własnej wartości, a wywyższanie osoby rozmówcy. Dlatego w korespondencji tzw. zaimki osobowe (Ty, z Tobą, Ci, do Ciebie itp., ale też Wy, z Wami, do Was itp.) oraz tzw. dzierżawcze (np. Twój, Twojej, Wasz, Wasi) zapisujemy wyłącznie wielką literą. Okazujemy w ten sposób szacunek odbiorcy, bez względu na jego wiek czy miejsce w hierarchii społecznej.
O sobie natomiast piszemy tylko i wyłącznie literą małą. Dodajmy, że mówiąc czy pisząc o sobie, pomijamy z reguły zaimek ja. Wystarczy użyć formy czekałem, piszę, bedę czekać itd. Chyba że chcemy dokonać porównania: „Ja jestem punktualny, a ty / Ty ciągle się spóźniasz”.
Poprawna jest więc forma drugiego z podanych zdań: „Cześć, czemu Cię wczoraj nie było, a ja pod blokiem czekałem na Ciebie?”.

Źródło
A także:
Użycie wielkiej litery w pisowni zaimków jest podyktowane względami kurtuazyjnymi. Zwyczajowo pisze się też On, Jego itd. o zmarłym, np. w nekrologu, oraz o Bogu. W dialogach powieściowych pisanie On zawsze wielką literą byłoby nieznośnym natręctwem (można by pomyśleć, że autor kanonizuje swoich bohaterów). Także uogólniające ty, które Pan zilustrował udanym przykładem, nie wymaga stosowania wielkiej litery.

Źródło
Tak jak napisał profesor Bańko "(...) pisanie On zawsze wielką literą byłoby nieznośnym natręctwem (można by pomyśleć, że autor kanonizuje swoich bohaterów)", dlatego Panie i Panowie powściągnijcie się przed nadużywaniem klawisza "shift" :wink:.


Obrazek
ODPOWIEDZ