Problemy z ortografią na forum

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
Zawidowianin

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 lipca 2004
Posty: 908
Rejestracja: 13 lipca 2004

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:10

Poza tym sporo osób jest tzw wzrokowcami i patrząc na posty, które wyglądają jakby pisał je niedorozwój, utrwala sobie złe nawyki w pisaniu. Szanujmy się nawzajem.

Pytanie do modów - czy jest techniczna możliwośc wprowadzania rang :?: Przywalenie komuś rangi po paru postach jawnie kaleczących język polski może zmusiłaby usera do chwili myślenia.

PS. Z góry wiem, że działania zmierzające do poprawy stylu pisania userów na forum to niemal walka z wiatrakami, ale skoro powstał taki temat, to chciałem wyrazic swoje zdanie.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 21:13 przez Zawidowianin, łącznie zmieniany 1 raz.


Michael900

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 maja 2005
Posty: 875
Rejestracja: 10 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:11

swiergot pisze:Wiele osób, w tym ja, nie czyta wypowiedzi, które zaczynają się od trzech wyrazów z sześcioma błędami. To świadczy o poziomie autora wypowiedzi, więc po co tracić czas na czytanie tego?
Według mnie niesłusznie. Autor być może napisał w tym poście wiele ciekawch rzeczy, ale np. jest dysgrfikiem, albo bardzo się śpieszył. Tak jak to pstatnio zrobił Proxy, rzekomo student polonistyki. W liście do onetu narobił mnówsto błędów.

EDIT

Panowie DamKam, Zawidowianin i reszat która chce nauczyć ludzi ortografi. Lucas już mówił: Nie da się nikogo zmusić do zagląania do słowników i czytania książek.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 21:26 przez Michael900, łącznie zmieniany 2 razy.


Ciekawostki o Juventusie, które musisz znać - www.facebook.com/JuveCiekawostki
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:13

swiergot pisze:
-Lucas- pisze:Przypominam iż niektórzy posiadaja dolegliwosci zwiazane z ortografia.
0.1%?
Myśle, że % jest znacznie wiekszy skoro za pamietnych czasów szkoły średniej w klasie miałem 4 takie osoby. :wink: Jesli nawet procent ten wynosi 0,1 wydawałoby sie że to mało ale skoro forum w ciagu dnia odwiedza np. 1000 użytkowników w jaki sposób zorientujesz sie kto popelnił bład przez dysortografie a kto przez nieuctwo?


swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:14

Michael900 pisze:Autor być może napisał w tym poście wiele ciekawch rzeczy, ale np. jest dysgrfikiem,
Czyli pisze niewyraźnie?
Michael900 pisze: albo bardzo się śpieszył.
Dla mnie żadne usprawiedliwienie.
Michael900 pisze:Tak jak to pstatnio zrobił Proxy, rzekomo student polonistyki. W liście do onetu narobił mnówsto błędów.
I za pewne w onecie bardzo poważnie go potraktowali...

EDIT:
-Lucas- pisze:Myśle, że % jest znacznie wiekszy skoro za pamietnych czasów szkoły średniej w klasie miałem 4 takie osoby.
Chciałeś powiedzieć: cztery osoby, które machały zaświadczeniem o dysortografii, a to jeszcze o niczym nie świadczy.
-Lucas- pisze:Jesli nawet procent ten wynosi 0,1 wydawałoby sie że to mało ale skoro forum w ciagu dnia odwiedza np. 1000 użytkowników w jaki sposób zorientujesz sie kto popelnił bład przez dysortografie a kto przez nieuctwo?
Nawet jeżeli ktoś naprawdę jest dysortografem, to nie zwalnia go z szacunku do ojczystego języka. Dysortografia chyba nie przeszkadza w korzystaniu ze słownika?


Obrazek
Juve Master

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 420
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:19

marcinek pisze:omg.... dlugo juz nie zagladalem tutaj ale cos widze ze niezle sie ludzia przewraca we lbach :P

"patriotyczny obowiazek" hahahahahaha
Wyjąłeś mi to z ust :smile: Tylko bez skojarzeń.
Post Damianinho jest jak widzę skierowany w głównej mierze do adminów i modów Juve Poland ale pozwolę sobie coś dodać od siebie skoro inni coś już naskrobali.
Dość sporo napisałem już kiedyś w podobnym temacie na forum, (nic nie sugeruję :? ) Chociaż nie twierdzę, że nie został on skasowany. Warto by to sprawdzić, chyba, że już Damianinho raczył sprawdzić, w co głęboko wierzę.

@Damianinho
Co do samego problemu ortografii na forum, o ile ktoś oprócz Ciebie ma z tym problem. (Choć może jednak paru ludzi, o podobnej dziwnej mentalności, (bez urazy) by się znalazło.) W każdym razie twierdzę, że grubą przesadą jest to, że proponujesz władze JP aby wprowadzić system nagród i kar. Wiesz z kim mi się kojarzy takie rozumowanie? Myślę, że jesteś na tyle inteligentny, że sam skojarzysz :wink: Rozumiem, że mogą Ci się nie podobać "wypowiedzi" pewnych userów pod względem stylu i formy w jakim zostały napisane, a raczej wklepane w ciągu kilku sekund do komputera, ale nie wziąłeś jak sądzę pod uwagę bardzo ważnego czynnika. Mianowicie w ostatnich kilku bądź kilkunastu latach (ekspertem nie jestem, więc nie wnikam) pojawił się w polskim szkolnictwie problem różnych dysfunkcji. Jedną z takich dysfunkcji jest właśnie dysortografia, która wg statystyk przeprowadzonych po badaniach młodzieży w specjlanej poradni w Poznaniu wykazała, że problem dysortografii dotyka spory odsetek tejże młodzieży, jeśli chodzi o młodych ludzi z samego Poznania, oczywiście. Zakres szkół podstawówka - uczelnie wyższe-dobrowolne badania i skierowania, żałuję, ale
niestety nie jestem w stanie Ci przekazać dowodów na to, że miałem okazję, zapoznać z artykułem na ten właśnie temat w Gazecie Poznańskiej, bo było to już jakiś czas temu :/ Jednakże ja wierzę, że właśnie tego typu dysfunkcję mogą naprawdę istnieć, bo postęp techniki uwidacznia się też w medycynie i, co za tym idzie w tej sferze też można wiele poprawić nie tylko za pomocą nakładania kar. Poza tym naturalnie nie każdy z userów jest dysortografem, ale ktoś by się na pewno znalazł, a może nawet sporo takich ktosiów. :prochno: Kolejną sprawą jest to, że musiałbyś znaleźć jakiś odpowiedni wyznacznik, co do karania kartkami userów popełniających tego typu "wykroczenie". Ile miałoby wynieść ?? 5 błędów ort. ? 10 błędów ? Zależnie od długości tekstu ? A co z innymi błędami ? Na przykład stylistycznych albo niespójności, braku logiki w zdaniach ... Jak sam widzisz sporo nad tym roboty, a myślę, że lepiej jak powiedziałeś niech "szanowni modzi" :-D zajmą się lepiej kulturą na forum i jej brak zaczną karać .Bo o takiej dysfunkcji jeszcze nie słyszałem. Na zakończenie powiem Ci tylko, że Tobie czy mnie akurat łatwo jest mówić innym, żeby sobie sprawdzali czy mają poprawnie napisany tekst, ale ciekaw jestem czy ktoś z nas byłby na tyle chętny by weryfikować tekst w Wordzie chociażby. Patrzyłeś na to pod tym kątem kolego ?? Ok dalej nie będę się rozpisywał jeśli chodzi o to zagadnienie, chyba, że sprowokujesz mnie do dalszej dyskusji, choć jak dla mnie jest ona trochę naciągana i pozbawiona sensu. Aha i nie bierz sobie do serca, że pozwoliłem sobie zacytować kolegę wyżej. To nie miało być obraźliwe, ale w pierwszej chwili jak to przeczytałem to mnie trochę poirytowało.

Pozdrawiam JM :)[/img]


Kuben

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 marca 2006
Posty: 916
Rejestracja: 19 marca 2006

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:24

Michael900 pisze: Spoko, że się przyznajesz :whistle:
Ty nie masz zadnego programu pirckiego ?? Nie sciagles z p2p albo torrenta ? :think: I jak by tak zalozyc osobny temat o piractwie nie tylko ja bym pewnie zamiescil w nim posta.
Michael900 pisze: No, dajcie mu moda i będzie pokolei wszystkie posty poprawiał, jak ma takiego hopla na tym punkcie :rotfl:
3mu nie :D
Wonki pisze: Jeśli chodzi o ortografię: niech każdy patrzy sam na siebie. Niech każdy pilnuje siebie samego a nie innych. "Poprawianie" innych nic nie da, a może tylko w sposób faktyczny zaśmiecać jakiś temat.
I tu sie zgodze w 100% !
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 21:38 przez Kuben, łącznie zmieniany 2 razy.


Fiat 126p - Prawie jak Bugatti
Pegasus - Prawie jak PlayStation
Barcelona, ManU, inter... - Prawie jak Juventus
Michael900

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 maja 2005
Posty: 875
Rejestracja: 10 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:24

swiergot pisze: Nawet jeżeli ktoś naprawdę jest dysortografem, to nie zwalnia go z szacunku do ojczystego języka. Dysortografia chyba nie przeszkadza w korzystaniu ze słownika?
Tak i może jeszcze wszyscy powinni korzystać ze słowników wyrazów obcych, słowników związków fraezoligicznych i jeszcze kilku innych? Jak wyobrażasz sobie pisanie jakiejś dłuższej wypowiedzi z korzystanie ze słownika? Co pare sekund szukanie jakiegoś słowa jest uciążliwe i czasochłonne.


Ciekawostki o Juventusie, które musisz znać - www.facebook.com/JuveCiekawostki
pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:26

Tak jak inwalida pomaga sobie wózkiem inwalidzkim, tak dyslektyk powinien "podpierać się" słownikiem ortograficznym. A teraz jest dużo ułatwień jak Firefox czy Word. Nie trzeba się wysilać, żeby napisać poprawie i rzetelnie.

Zamiast wywoływać kolejną dyskusję i zakładać nowy temat, który już kilkakrotnie był poruszany, lepiej wziąć się za siebie. Najlepszy sposób na walkę z ortografią to pilnowanie samego siebie, zamiast pisania jakim to się jest "ochem" i "achem". A takie napinki jak wytykanie błędów komuś innemu nie prowadzi do niczego innego, jak tylko do kolejnej kłótni i zaśmiecania forum.
DamKam pisze:Wystarczy, ze ktos danego delikfenta kiedys upomni i ze bedzie sie wstydzil, a przynajmniej powinien :whistle:
Wierz mi, że taki delikwent nie będzie się tego wstydził, bo to jego nic nie obchodzi.
[RA]MACIUS pisze:Hahaha... Chłopie! Prawie wszystko na moim kompie jest pirackie łącznie z Windowsem i co z Tego ?? :dance: Mam przeplacac jak moge miec za darmo ?? :whistle:

Kiedyś white_wolv napisał mądre zdanie:
Po co kupować chleb, skoro można go ukraść?
Tyle.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:31

swiergot pisze:Chciałeś powiedzieć: cztery osoby, które machały zaświadczeniem o dysortografii, a to jeszcze o niczym nie świadczy.
Dokładnie, przeciez o tym cały czas rozmawiamy. Chciałem Ci tylko udowodnic, że skoro w grupie 25 osob-4 posiadały dysortografie to procent ktory Ty w poprzednim poscie podałes z pewnoscia jest znacznie wyzszy z uwagi na ilosc osob odwiedzajacych JP :)
swiergot pisze:Nawet jeżeli ktoś naprawdę jest dysortografem, to nie zwalnia go z szacunku do ojczystego języka. Dysortografia chyba nie przeszkadza w korzystaniu ze słownika?
Myślisz ze komus chciałoby sie o 23 wieczorem zagladac do słownika? albo jesli ktoś jest w pracy lub w szkole i od czasu do czasu zajrzy na forum :)


Wonki

Juventino
Juventino
Rejestracja: 15 czerwca 2005
Posty: 366
Rejestracja: 15 czerwca 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:33

Michael900 pisze:Dla mnie najważniejsza jest sama treść, a nie to czy ktoś napisał "dżewo" zamiast "drzewo"
Chyba, że ktoś każdy wyraz pisze w stylu "dżeffko" :idea:

Jeśli chodzi o ortografię: niech każdy patrzy sam na siebie. Niech każdy pilnuje siebie samego a nie innych. "Poprawianie" innych nic nie da, a może tylko w sposób faktyczny zaśmiecać jakiś temat.

Ale racja, że jakieś takie "napiętnowanie" niezbyt ostre coś dać może. To byłoby chyba trudne do zrobienia ale np jakby była taka automatyczna funkcja ktora naliczałaby ile dany użytkownik zrobił błędów w poście, a jeżeli zrobił ich ponad np 5 to na dwa tygodnie dostaje ikonkę "niechluj" :wink: takie coś mi przyszło do głowy w związku z tematem ale nie wiem w sumie, jakie są minusy takiego przedsięwzięcia ale założę się, że je zaraz wszystkie wytkniecie :D

Jeśli chodzi o te ą, ę, ś itd.: ktoś się może tłumaczyć, że niepisanie takich literek jest nawykiem z IRCa na przykład. No ale różnica polega na tym, że FORUM to nie jest IRC :!: :idea:
Michael900 pisze:Panowie DamKam, Zawidowianin i reszat która chce nauczyć ludzi ortografi. Lucas już mówił: Nie da się nikogo zmusić do zagląania do słowników i czytania książek.
Ludzie, nie róbcie sobie jaj :prochno: Nie trzeba zaglądać do słowników ani książek czytać ani nawet do szkoły ponadpodstawowej chodzić żeby sklecić sensowne zdanie :!:
Michael900 pisze: Sklejenie sensownego zdania, a pisanie dobrą ortografią to dwie różne sprawy.
No ok, źle to ująłem :doh: Chodziło mi o "zdanie poprawne ortograficznie i gramatycznie"
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 21:43 przez Wonki, łącznie zmieniany 1 raz.


Michael900

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 10 maja 2005
Posty: 875
Rejestracja: 10 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:40

Wonki pisze:
Michael900 pisze:Panowie DamKam, Zawidowianin i reszat która chce nauczyć ludzi ortografi. Lucas już mówił: Nie da się nikogo zmusić do zagląania do słowników i czytania książek.
Ludzie, nie róbcie sobie jaj :prochno: Nie trzeba zaglądać do słowników ani książek czytać ani nawet do szkoły ponadpodstawowej chodzić żeby sklecić sensowne zdanie :!:
Sklejenie sensownego zdania, a pisanie dobrą ortografią to dwie różne sprawy.


Ciekawostki o Juventusie, które musisz znać - www.facebook.com/JuveCiekawostki
swiergot

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 czerwca 2003
Posty: 3134
Rejestracja: 22 czerwca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:42

Michael900 pisze:Tak i może jeszcze wszyscy powinni korzystać ze słowników wyrazów obcych, słowników związków fraezoligicznych i jeszcze kilku innych?
Nie wiem co to miało znaczyć. Rozmawiamy o wyrazach obcych czy związkach frazeologicznych?
Michael900 pisze:Jak wyobrażasz sobie pisanie jakiejś dłuższej wypowiedzi z korzystanie ze słownika? Co pare sekund szukanie jakiegoś słowa jest uciążliwe i czasochłonne.
Wyobrażam sobie tak, że przede wszystkim korzystanie z Firefoksa nic nie kosztuje. Poza tym znam osoby, które naprawdę mają dysortografię, ale pracują nad sobą i korzystają ze słownika, bo wiedzą, że to leży w ich interesie. Każdy głupi potrafi załatwić sobie papierek i lać na wszystko. Tylko kogo on oszukuje?
-Lucas- pisze:Dokładnie, przeciez o tym cały czas rozmawiamy. Chciałem Ci tylko udowodnic, że skoro w grupie 25 osob-4 posiadały dysortografie to procent ktory Ty w poprzednim poscie podałes z pewnoscia jest znacznie wyzszy z uwagi na ilosc osob odwiedzajacych JP :)
A mnie chodziło o to, że zaświadczenie o dysortografii wcale nie oznacza, że naprawdę ma się dysortografię.
-Lucas- pisze:Myślisz ze komus chciałoby sie o 23 wieczorem zagladac do słownika? albo jesli ktoś jest w pracy lub w szkole i od czasu do czasu zajrzy na forum :)
Myślę, że dla chcącego nic trudnego.


Obrazek
-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 21:52

swiergot pisze:Poza tym znam osoby, które naprawdę mają dysortografię, ale pracują nad sobą i korzystają ze słownika, bo wiedzą, że to leży w ich interesie. Każdy głupi potrafi załatwić sobie papierek i lać na wszystko. Tylko kogo on oszukuje?
Tobie sie chyba wydaje że owa dolegliwość to pryszcz,pikus. Mam koleżanke które ma dysortografie, rzeczywiscie ma. Probuje z tym "walczyc" czytajac mnóstwo ksiązek jednak nic nie pomaga. Jaki z tego wniosek?
swiergot pisze:
-Lucas- pisze:Myślisz ze komus chciałoby sie o 23 wieczorem zagladac do słownika? albo jesli ktoś jest w pracy lub w szkole i od czasu do czasu zajrzy na forum :)
Myślę, że dla chcącego nic trudnego.
:prochno:

Ortografia to jest indywidualna sprawa każdego uzytkownika. Jeśli komuś bedzie zależało na przejrzystości swojej wypowiedzi, jeśli bedzie chciał być szanowanym na forum, traktowanym poważnie to na pewno zwroci uwage na składnie i ortografie.


Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9962
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 22:00

-Lucas- pisze:Ortografia to jest indywidualna sprawa każdego uzytkownika. Jeśli komuś bedzie zależało na przejrzystości swojej wypowiedzi, jeśli bedzie chciał być szanowanym na forum, traktowanym poważnie to na pewno zwroci uwage na składnie i ortografie.
A porządek i dobre imie JP to nasza sprawa, i dlatego w przyszłości jeśli ktoś będzie chciał korzystać z tego forum, to będzie musiał nauczyć się władać poprawną polszczyzną. I to czy się to komuś będzie podobać czy nie to już jego indywidualna sprawa.
Kwestia ortografii była poruszana juz wielokrotnie i wielokrotnie prosiliśmy o cierpliwość. Mamy dużo ważniejszych spraw na głowie i dlatego póki co nie będziemy wprowadzać żadnych nowych rozwiązań w tym kierunku.


-Lucas-

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lipca 2003
Posty: 2751
Rejestracja: 26 lipca 2003

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2006, 22:09

Jakoś tak dziwnie zaleciało mi despotyzmem po przeczytaniu Twojej wypowiedzi, ciekawe czy tylko ja mam takie wrażenie?

Jesli w taki sposób podchodzisz do tej sprawy to może naucz rybe szczekac.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2006, 22:10 przez -Lucas-, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ