Ortografia - ciąg dalszy...

Podziel się z nami swoimi sugestiami i uwagami na temat funkcjonowania JuvePoland.
ODPOWIEDZ
Apollo_83

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 171
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 27 grudnia 2005, 00:11

Shickit pisze:Tak więc jasno ( ) wynika, iż elokwencja istnieje , zarówno w słowie pisanym jak i mówionym.
marezmo pisze:Otóż to!
A czy ja zanegowałem to ? Wcale nie twierdzę, że elokwencja dotyczy się tylko mowy. Wiadomo, wysławianie się tyczy się zarówno mowy jak i pisania. Powtórze się ale chłopak pisząc "garza" zamiast zarobki, czy pensja wiedział co oznacza to słowo ale popełnił błąd orgtograficzny. Urzył dobrego słowa.

A co do walki z "bykami" to staje się to co raz trudniejsze. Najlepiej to dużo czytać książek, a jeśli się nie lubi czytać książek to chociaż zajrzeć do prasy. Przejrzeć słownik ortograficzny, przypomnieć sobie np kiedy ó wymienia się na o :-D i powinno być lepiej :wink:


Juve Master

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 420
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 27 grudnia 2005, 00:38

Juve Master pisze:@Oczywiście nie zaprzeczam, że można z owym nałogiem walczyć, ale myślę, że często pomimo tej walki dysortografowie pisząc "na luzie" posta na forum JP nie są w stanie skupić się aż tak, żeby nie popełnić tzw. ort.`ów :-D Jak nazywa błędy ortograficzne moja polonistka :smile:
Juve Master pisze: ...
właśnie przez takie pisanie "na luzie" ten problem jeszcze bardziej się pogłębia. ludzie pisząc coś utrwalają sobie w pamięci widok tego obrazu, a co jest dalej, to każdy wie. no ale z tego co widzę ty "na luzie" piszesz również posty na JP...
Piszę posty "na luzie", co nie oznacza, że mam głęboko to jak piszę :roll:
Nie chodzi o to aby po przez luzne wypowiadanie się robić miliony błędów i potem mieć w głębokim poważaniu co o nas myślą inni forumowicze tylko o to, a żeby podchodzić do wszystkiego z odpowiednim dystansem.

Zgadzam się z Tobą, że nawet dysortograf musi chcieć spróbować zwalczyć swój problem, ale jak już napisałem nie zawsze jest to możliwe, więc jak widzisz trochę wszystko sprowadza się do "błędnego koła bez wyjścia" :?
A i, zeby wszystko było już jasne, co do mojej opini na ten temat, podsumuję wszystko w paru zdaniach.
Przede wszystkim podobnie jak pozostali uczestnicy dyskusji uważam, iż należy propagować poprawny styl i język pisania, ponieważ to odzwierciedla nas jako kibiców Juve, prawda?
Jednakże myślę także, że traktowanie wszytskich, którzy piszą ogromne i jak bardzo rażące niektórych błędy tą samą miarą jest nie do końca sprawiedliwe i krzywdzące dysortografów. W szczególności kiedy ktoś zarzuca im idiotyzm i lenistwo, kiedy te osoby starają się zwalczyć swój problem. Mam nadzieję, że ta dyskusja kilku osobom rzeczywiście przemówi do rozumu i poruszy ich sumienia, bo jak już wspomniałem nasze forum odzwierciedla poziom kibiców Juventusu. Przecież nie chcemy aby nas broń Boże (tfu, tfu) porównywano przykładowo do Romanistów prawda ?? :o :twisted:
Ja mimo swoich mieszanych poglądów na temat byków zamieściłem sobie w profilu polecany emblemat. Może to coś pomoże :wink:


Marezmo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 lipca 2004
Posty: 130
Rejestracja: 30 lipca 2004

Nieprzeczytany post 27 grudnia 2005, 11:43

deep pisze:wytłumasz swoje tłumaczenia amerykańskim windowsem "bez ogonków" skoro jakoś co trzeci ogonek stawiasz :D jakim cudem? amerykański windows ma jakieś polskie przebłyski?
W niektórych słowach przegladarka sama wstawia polski ogonki niezaleznie ode mnie, a windows nadal jak nie obslugiwal ich, tak nie obsluguje

deep pisze:jak napiszesz "ktora", to nie wiadomo czy to "która" czy "którą", jest już różnica, inny przypadek
Po to jest budowa zdania i prawidłowa składnia, by nie mylic przypadkow itp.
deep pisze:Jak widzisz, ogonki też po coś są, i poprawne pisanie po polsku także wymaga ich stosowania. Są częścią języka polskiego.
Wiadomo

Juve master pisze:Przepraszam jeśli Cię uraziłem pisząc, że się do tego grona zaliczasz ale możesz być spokojny, że jak coś piszę na forum to znaczy, ze jestem tego pewien i choć nie znam Twojej znajomości literatury to czytając Twoje posty wnioskuję, że jesteś mniej wykształcony od wspomnianych przeze mnie dysgrafów pomimo ich "ułomności".
No proszę... A ja myślałem, że jak mam tytuł magistra i drugi w drodze, certyfikat CAE z angielskiego i ZDaF z niemieckiego to jestem nieźle wykształcony... Okazuje się, że nie... :lol:


Juve Master

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 420
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 27 grudnia 2005, 13:19

Juve master pisze:Przepraszam jeśli Cię uraziłem pisząc, że się do tego grona zaliczasz ale możesz być spokojny, że jak coś piszę na forum to znaczy, ze jestem tego pewien i choć nie znam Twojej znajomości literatury to czytając Twoje posty wnioskuję, że jesteś mniej wykształcony od wspomnianych przeze mnie dysgrafów pomimo ich "ułomności".
Juve master pisze:
No proszę... A ja myślałem, że jak mam tytuł magistra i drugi w drodze, certyfikat CAE z angielskiego i ZDaF z niemieckiego to jestem nieźle wykształcony... Okazuje się, że nie... :lol:
Zauważ, ze nie powiedziałem nigdy, że jesteś słabo wykształcony tylko porównywałem, co było moim błędem twój poziom wykształcenia z poziomem tych osób. Faktycznie nie powinienem mówić jakie posiadasz wykształcenie, bo tego nie wiem i nie jestem w stanie udowodnić.
Sugerowałem się tylko błędnie tym co piszesz, a kiedy napisałeś przykładowo, że dysortografia to wymysł rodziców i coś takiego nie istnieje :o to trochę mnie tym przekonałeś, że nie masz pojęcia na ten temat i mimo to opierasz na tym swą opinię. :think:
P.S Ja też mam CAE z anglika choć studentem jeszcze nie jestem i trochę mi brakuje co do tego etapu edukacji a ZDaF zdaję za rok :wink:
Pozdrowienia :P


Marezmo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 lipca 2004
Posty: 130
Rejestracja: 30 lipca 2004

Nieprzeczytany post 27 grudnia 2005, 15:42

Juve Master pisze:Zauważ, ze nie powiedziałem nigdy, że jesteś słabo wykształcony tylko porównywałem, co było moim błędem twój poziom wykształcenia z poziomem tych osób. Faktycznie nie powinienem mówić jakie posiadasz wykształcenie, bo tego nie wiem i nie jestem w stanie udowodnić.
Sugerowałem się tylko błędnie tym co piszesz, a kiedy napisałeś przykładowo, że dysortografia to wymysł rodziców i coś takiego nie istnieje :o to trochę mnie tym przekonałeś, że nie masz pojęcia na ten temat i mimo to opierasz na tym swą opinię. :think:
P.S Ja też mam CAE z anglika choć studentem jeszcze nie jestem i trochę mi brakuje co do tego etapu edukacji a ZDaF zdaję za rok :wink:
Pozdrowienia :P
Moja opinia na temat dysleksji jest oparta na przypuszczeniach i obserwacji, a nie na tym co o niej wiem.
Powodzenia z ZDaF'em :wink:


piotrek147

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 listopada 2003
Posty: 169
Rejestracja: 05 listopada 2003

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2006, 21:07

Od dziś i ja włączam się do akcji bykom stop! Dopiero teraz zrozumiałem jak to jest denerwujące.
Moje postanowienia to: pisać wyrazy z polskimi znakami, stawiać tylko jeden wykrzyknik i znak zapytania, zanim coś napisze na forum będę sprawdzał pisownie w Wordzie lub w innym programie ze słownikiem oraz namawiania znajomych korzystających z forum JP w udzielanie się w akcji.
Mój podpis teraz to banner strony bykom stop!
Oby było nas coraz więcej.


www.HotKomp.pl - internetowy sklep komputerowy oraz serwis
Jamal_TH

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 listopada 2003
Posty: 249
Rejestracja: 02 listopada 2003

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2006, 15:46

"Jutro ktoś się wypowie w tej sprawie. "
/Siewier


Czekamy... No chyba że Wam to lata [; to luz. Pouczmy się jak pisać z błędami ((-;


Go hard, or go home.
Siewier

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2003
Posty: 9969
Rejestracja: 25 kwietnia 2003

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2006, 18:15

Wątpię w to, żeby słownik tutaj jakoś znacząco pomógł - jeśli komuś zależy na tym ,żeby jego wizerunek na forum był pozytywny to stara się, by jego posty były należytej jakości i wie o tym bardzo dobrze ,ze przestrzeganie zasad pisowni języka polskiego to podstawa - jeśli natomiast komuś to zwisa, to nie będzie mu się chciało sprawdzić pisowni - w przeciwnym razie robiłby to już teraz za pomocą chociażby Worda czy tez wyszukiwarki google.

Słownik zostanie wprowadzony na pewno , ale kiedy :?: zapewne wraz z pojawieniem się nowej wersji phpBB. Kiedy to będzie :?: nie wiemy ...



p.s. przepraszam za zwłokę.


ODPOWIEDZ