Imieniny

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
blizzarder

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 października 2013
Posty: 20
Rejestracja: 02 października 2013

Nieprzeczytany post 29 października 2017, 12:04

Jako dziecko nigdy nie rozumiałem na czym polega zwyczaj obchodzenia imienin. Rodzice organizowali mi urodziny na które zapraszali dzieci swoich kolegów, a sami organizowali imieniny. Ostatnio rozmawiałem przypadkowo ze starszym panem i tłumaczył mi, że imieniny są ważniejsze od urodzin, bo mają związek z patronami katolickimi i że za PRLu nie był to zbyt mile widziany zwyczaj, dlatego dla niego jest ważny. Jestem ciekaw czy u was obchodzi się imieniny i czy raczej w rodzinnym gronie czy w gronie znajomych?

Znalazłem taki fajny tekst:

Nie wszystkie narody obchodzą imieniny!
Wydaje Ci się, że imieniny to zwyczaj powszechny na świecie? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. Chociaż w naszym kraju znamy je dość dobrze, to prawda jest taka, że liczba krajów, które je obchodzą, wcale nie rzuca na kolana. Oczywiście powodów takiego stanu rzeczy jest dość sporo.

Tradycja chrześcijańska
Zacząć należałoby od tego, że zwyczaj obchodzenia imienin nie jest zwyczajem ludowym, lecz kościelnym. Pierwotnie chodziło po prostu o to, by upamiętnić z imienia świętego lub męczennika czczonego przez Kościół Katolicki. Siłą rzeczy nie ma co oczekiwać popularności imienin w krajach, w których nie ma chrześcijaństwa.
Jednak również i wśród narodów katolickich znajdzie się bardzo wiele takich, dla których imieniny nie są istotnym świętem lub ich obchodzenie nie ma najmniejszego związku z tym, co znamy z Polski. Na przykład na Słowenii zwyczaj ten powoli odchodzi w zapomnienie i obchodzą go jedynie ludzie starsi.

Ameryka Łacińska
Ogólnie rzecz ujmując, w pewnym sensie najbardziej interesującym miejscem, w którym zachowały się imieniny, jest Ameryka Południowa i Środkowa. Trzeba jednak wiedzieć, że tamtejsze chrześcijaństwo znacznie różni się od europejskiego, dlatego że zapożyczyło (podobnie jak u nas) bardzo wiele zwyczajów dawniejszych.
Również i imieniny są więc obchodzone nieco inaczej niż w Europie. Nie jest to oczywiście niczym szczególnie dziwnym. Skutkiem takiego zróżnicowania jest na pewno to, że tego typu zwyczaje stanowią interesującą ciekawostkę zarówno dla turystów, jak i dla badaczy.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2017, 09:59 przez blizzarder, łącznie zmieniany 1 raz.


Vanquish

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2008
Posty: 1984
Rejestracja: 05 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 29 października 2017, 12:06

Urodziny przypominają Ci, że jesteś rok starszy i o rok bliżej śmierci. Imieniny nie. :prochno:
Z tego też powodu większą wagę do imienin przykładają ludzie starsi. Przynajmniej u mnie w rodzinie ;)


MRN

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 listopada 2007
Posty: 8597
Rejestracja: 07 listopada 2007

Nieprzeczytany post 29 października 2017, 12:51

Ja też nigdy nie kumałem imienin, sam ich nie obchodzę ;)


Obrazek
DonPatch

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 stycznia 2010
Posty: 810
Rejestracja: 02 stycznia 2010

Nieprzeczytany post 29 października 2017, 13:06

Ja już nic nie obchodzę :P Ale fakt, jako dzieciak obchodziłem urodziny, a rodzice imieniny. Dlatego najlepiej nazwać dziecko imieniem z dnia narodzin, wtedy nie ma tego problemu :prochno:


Obrazek
Wujekk

Juventino
Juventino
Rejestracja: 10 stycznia 2005
Posty: 91
Rejestracja: 10 stycznia 2005

Nieprzeczytany post 29 października 2017, 13:11

DonPatch pisze:Dlatego najlepiej nazwać dziecko imieniem z dnia narodzin, wtedy nie ma tego problemu :prochno:
rodzice moi kolegi wpadli na ten sam pomysł... urodził się we Wszystkich Świętych :lol:


ODPOWIEDZ