Degustatorzy PIW (rzemieślniczych)

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Cabrini_idol

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 lutego 2012
Posty: 5550
Rejestracja: 02 lutego 2012

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 18:06

Są osoby na forum, którzy lubią zasmakować dobrego piwa. Nie Żywca, Tyskiego czy Heinekena ?
Jakie waszym zdaniem są najlepsze piwa?

Oczywiście możecie je rozdzielić na różne typy:

1) Górnej/Dolnej fermentacji.

2) Ciemny lager-

Monachijskie ciemne
Ciemny amerykański lager
Czarne
Czarne czeskie
Czarne niemieckie
Półciemne lagery
Koźlaki
Portery

3)Pale Ale
Amber Ale
Golden Ale
Belgian Pale Ale
Saison
Bière de Garde
India Pale Ale
English India Pale Ale
American India Pale Ale czy Imperiale


i w sumie wiele wiele innych

Ostatnio piłem oryginalne Sahti Fińskie podawane chochlami z garów :) Niestety butelkowa wersja ,,Koniec Świata'' z Browaru Pinta dużo lepiej smakowała mi.

Rejza do Kalifornii z Browaru Hajer ostatnio również mi wchodzi tak jak i ciekawe było doświadczenie z Kwasem Pruskim od Jury. Choć w zasadzie najwięcej ostatnio piłem Crazy Mike'a od Hop Heada. Imperial Double IPA. Kopie po dupsku :)

Oczywiście piwa te nie kosztują 2-3 zl tylko 8-10 zł. Ale nie wyobrażam sobie pić codziennie czy na co dzień Żubrów albo Tyskie :), które nie są piwami tylko imitacjami piw.


Obrazek
LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 19:24

Cabrini_idol pisze:Ale nie wyobrażam sobie pić codziennie czy na co dzień Żubrów albo Tyskie :), które nie są piwami tylko imitacjami piw.
To są piwa, ale przystosowane do gustu przeciętnego "smakosza", więc smakują tak, a nie inaczej. :)


M.R.

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 stycznia 2009
Posty: 406
Rejestracja: 18 stycznia 2009

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 21:34

Cabrini_idol pisze:Są osoby na forum, którzy lubią zasmakować dobrego piwa. Nie Żywca, Tyskiego czy Heinekena ?
Jakie waszym zdaniem są najlepsze piwa?

Oczywiście możecie je rozdzielić na różne typy:

1) Górnej/Dolnej fermentacji.

2) Ciemny lager-

Monachijskie ciemne
Ciemny amerykański lager
Czarne
Czarne czeskie
Czarne niemieckie
Półciemne lagery
Koźlaki
Portery

3)Pale Ale
Amber Ale
Golden Ale
Belgian Pale Ale
Saison
Bière de Garde
India Pale Ale
English India Pale Ale
American India Pale Ale czy Imperiale
@Cabrini, jeżeli masz okazję spróbuj piw z browarów Artezan i Pracownia Piwa - dwa obecnie najlepsze Polskie browary rzemieślnicze trzymające na prawdę wysoki poziom - Pacific Pale Ale, Cymbopogon, 400!, 6th Joseph Street, Mr Hard, Mr Hard Rocks, Samiec Alfa, Specyfik, Preparat - mógłbym spokojnie w ciemno polecić praktycznie każde piwo z tych dwóch browarów. I to w zależności co kto lubi - od lekkich (Pacifić, Cymbopogon, Dwa Smoki) po na prawdę ciężki kaliber - Mr Hard - Barley Wine, Mr Hard Rocks - Russian Imperial Stout, 400! - Imperial IPA. Poza tym równy poziom trzyma pomorski AleBrowar, Pinta, Birbant, Wąsosz, Piwoteka... W ostatnich dwóch latach otworzyło się mnóstwo jak na Polskie warunki browarów rzemieślniczych bądź restauracyjnych. Pojawiły się również bardzo fajne festiwale z przeglądemtego co najciekawsze w Polsce plus wiele ciekawych propozycji z zagranicy - Warszawa, Wrocław, Poznań a ostatnio Gdańsk


"Miarą człowieka jest umiejętność zacentrowania. Zbudować dom, zasadzić drzewo czy spłodzić syna potrafi dziś każdy, ale tylko prawdziwy mężczyzna precyzyjnie dośrodkuje w pełnym biegu." Trener Piechniczek
Cabrini_idol

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 lutego 2012
Posty: 5550
Rejestracja: 02 lutego 2012

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 21:42

PAcific Ale Pale to wiadomo klasyka, jedno z lepszych piw. 400! także wchodzi mocno :)


Szacuje się, że obecnie co miesiąc powstaje nowy browar rzemieślniczy w Polsce. Moda na degustacje PRAWDZIWYCH PIW, nie tego gówna komercyjnego rośnie z roku na rok.

Przypomnę, ze browarem rzemieślniczym można nazwać ten, którego receptura jest sygnowana z imienia i nazwiska autora i nie przekracza 20 tysięcy hl rocznie.


Obrazek
M.R.

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 stycznia 2009
Posty: 406
Rejestracja: 18 stycznia 2009

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 21:51

Z tą definicją browaru rzemieślniczego masz rację, ale jest chociażby taki średniej wielkości browar z Warmii jak Kormoran który ma rewelacyjną serie piw "Podróże Kormorana" (Witbier, Ipa, Rauchbock, Cofffe Stout) który pod definicję nie podpada ale trzyma poziom (przynajmniej ta seria, w ich "zwykłych" piwach bywają różne wady).
Mi najbardziej podoba się rozwój piw "Imprerialnych" w różnych browarach rzemieślniczych - RISy, Barley Wine, Imperial IPA i różne podkręcone wersje innych stylów. Choć takiego "Burgundowego Łowcę" z Podgórza lepiej omijać bo nie jest w stylu jaki ma prezentować :prochno:
Jedyne co jeszcze może ratować duże, komercyjne browary to portery, które Polacy robią najlepsze na świecie :hellyes:


"Miarą człowieka jest umiejętność zacentrowania. Zbudować dom, zasadzić drzewo czy spłodzić syna potrafi dziś każdy, ale tylko prawdziwy mężczyzna precyzyjnie dośrodkuje w pełnym biegu." Trener Piechniczek
Filippo911

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 04 marca 2008
Posty: 531
Rejestracja: 04 marca 2008

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2015, 22:06

ja tak samo nie wyobrażam sobie powrotu do lagerów, z ciekawszych ostatnio próbowanych polecam:
Dr Brew - Kinky Ale (chmiel Equinox - świetne nuty czerwonego jabłka / maliny)
Piwne Podziemie - Tropicalia
Pracownia Piwa - Saison Hey Now

z egzotycznych:
Birra del Borgo Re Ale (włochy) http://www.ratebeer.com/beer/birra-del- ... ale/49598/
i Matuska Raptor (czechy) http://www.ratebeer.com/beer/matuska-raptor-ipa/123352/


pumex

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 lutego 2008
Posty: 10783
Rejestracja: 23 lutego 2008

Nieprzeczytany post 02 stycznia 2016, 13:34

M.R. pisze:Z tą definicją browaru rzemieślniczego masz rację, ale jest chociażby taki średniej wielkości browar z Warmii jak Kormoran który ma rewelacyjną serie piw "Podróże Kormorana" (Witbier, Ipa, Rauchbock, Cofffe Stout) który pod definicję nie podpada ale trzyma poziom (przynajmniej ta seria, w ich "zwykłych" piwach bywają różne wady).
Kormoran to ogólnie rzecz biorąc najlepszy browar, z jakim miałem do czynienia. Najlepszy w sensie, że każde piwo spróbowane wywoływało u mnie bardzo pozytywne doznania (no może poza Coffee Stoutem, bo zwyczajnie za stoutami nie przepadam). Plon Czerwony i American Ipa rządzą :ok:

Lubię piwa treściwe, stworzone z połączenia słodów jasnych, wytrawnych (np pizneński) ze słodami ciut ciemniejszymi takimi jak karmelowy, monachijski. Nie przepadam za słodem czekoladowym.

Poza wspomnianymi piwami z Kormorana na topie w moim rankingu jest Golden Monk z AleBrowaru :ok: Terrence z Wąsosza oraz MC Farmer z Redenu również są niczego sobie.

Fanom piw mniej nachmielonych, dolnego fermentu, polecam Wąsosza 15-tkę. 7,8 volt, których w ogóle nie czuć, piwo nie jest nazbyt ciężkie a wręcz przeciwnie - zachwyca niespodziewaną owocowością.


Obrazek
Dempsej

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 09 grudnia 2012
Posty: 204
Rejestracja: 09 grudnia 2012

Nieprzeczytany post 03 grudnia 2016, 16:11

Pozwolę sobie na odświeżenie tematu :D
Czy jest wśród nas jakiś browarnik domowy ? Chciałbym zadać kilka podstawowych pytań co do procesu chmielenia :)
Pisze tutaj bo znalezienie czegoś na brawar.biz czy na piwo.org jest ogromnie czasochłonne.
A co do samego kraftu :)
Najbardziej lubię portery :D a ostatnia nowość z Komesu leżakowana z płatkami dębu zrobił na mnie wielkie wrażenie, zostawiłem sobie butelkę na kilka lat w piwnicy zobaczymy jak się zestarzeje. Największym bólem jest dla mnie cena tych piw :(


nookie

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 820
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 23 stycznia 2017, 13:58

Dempsej ja coś tam warzyłem kilka razy, ale pewnie już znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie gdzieś w czeluściach neta?


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
pumex

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 lutego 2008
Posty: 10783
Rejestracja: 23 lutego 2008

Nieprzeczytany post 23 stycznia 2017, 18:31

Dempsej pisze:Najbardziej lubię portery :D a ostatnia nowość z Komesu leżakowana z płatkami dębu zrobił na mnie wielkie wrażenie, zostawiłem sobie butelkę na kilka lat w piwnicy zobaczymy jak się zestarzeje. Największym bólem jest dla mnie cena tych piw :(
Komes leżakowany z płatkami dębowymi cenowo jest bardzo ok. Swego czasu kupiłem go za jakieś 6,5 zł - dobry stosunek jakości do ceny, co niestety ostatnio jest rzadkością. Butelki starzonych stoutów 0,33l za 20-parę złotych, Barley Wine 27,5 od Doctora Brew za 50 zł czy Imperium Prunum od Kormorana za 99 zł to jakiś absurd :doh:


Obrazek
nookie

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 820
Rejestracja: 08 października 2002

Nieprzeczytany post 24 stycznia 2017, 09:52

pumex pisze:
Dempsej pisze:Najbardziej lubię portery :D a ostatnia nowość z Komesu leżakowana z płatkami dębu zrobił na mnie wielkie wrażenie, zostawiłem sobie butelkę na kilka lat w piwnicy zobaczymy jak się zestarzeje. Największym bólem jest dla mnie cena tych piw :(
Komes leżakowany z płatkami dębowymi cenowo jest bardzo ok. Swego czasu kupiłem go za jakieś 6,5 zł - dobry stosunek jakości do ceny, co niestety ostatnio jest rzadkością. Butelki starzonych stoutów 0,33l za 20-parę złotych, Barley Wine 27,5 od Doctora Brew za 50 zł czy Imperium Prunum od Kormorana za 99 zł to jakiś absurd :doh:
Afera z Prunumem, to już w ogóle jakiś absurd. Jednak muszę przyznać, że kupiłem Bubę extreme z SzałPiw za 50 zł i była przepyszna. Gdybym mógł ją kupić jeszcze raz za takie same pieniądze, to zrobiłbym to bez wahania.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
ODPOWIEDZ