Wpływ polityki na piłkę nożną

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
nerinka

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 listopada 2006
Posty: 475
Rejestracja: 26 listopada 2006

Nieprzeczytany post 09 marca 2010, 17:39

Witam. Studiuję Politologię i przygotowuję się do pisania pracy licencjackiej. Chciałam połączyć moje zainteresowanie polityką i piłką nożną i tak powstał prowizoryczny tytuł pracy: Wpływ polityki na piłkę nożną. Jeżeli komuś zdarzyło się czytać/widzieć/słyszeć lub posiadać inne wiadomości o książkach, które by mi pomogły w pisaniu pracy o wymienionym tytule to będę wdzięczna za kontakt :)


Juventus zawsze był i zawsze będzie historią mojej miłości.
Pavel Nedvěd
Łukasz

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 października 2002
Posty: 6351
Rejestracja: 13 października 2002

Nieprzeczytany post 09 marca 2010, 17:57

nerinka pisze:Witam. Studiuję Politologię i przygotowuję się do pisania pracy licencjackiej. Chciałam połączyć moje zainteresowanie polityką i piłką nożną i tak powstał prowizoryczny tytuł pracy: Wpływ polityki na piłkę nożną. Jeżeli komuś zdarzyło się czytać/widzieć/słyszeć lub posiadać inne wiadomości o książkach, które by mi pomogły w pisaniu pracy o wymienionym tytule to będę wdzięczna za kontakt :)
"Wojna futbolowa" Kapuścińskiego przychodzi mi od razu na myśl. Poza tym jakoś nieszczególnie coś mi się na chwilę obecną kojarzy.

Fragmencik o takiej tematyce jest w "Dziennikarstwie Sportowym" Ostrowskiego (ale to w ogóle mała książeczka, więc dziwić to nie może). Malutki, ale zawsze przypis można walnąć.
;)

Otóż więc i owo:
http://i44.tinypic.com/16a3dhk.jpg
http://i39.tinypic.com/24uxied.jpg

PS. W "Piłce Nożnej" i innych gazetach zdarzały się teksty o tej tematyce. Pamiętam na przykład artykuł (Lipińskiego?) o sympatiach politycznych poszczególnych klubów. Przeszukaj archiwum artykułów JP*, coś tam na pewno jest.

* na 50%, bo się trochę boję
;)


Ale, Alex, Alessandro. DEL PIERO!

http://wsamookno.bloog.pl
Szympus_Juve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 29 lipca 2009
Posty: 4
Rejestracja: 29 lipca 2009

Nieprzeczytany post 09 marca 2010, 19:02

Pierwsze co mi się rzuca na myśl to dwa hiszpańskie kluby:
Real i Barcelona. Chodzi o odwieczną rywalizację dwóch regionów: Kastylii i Katalonii. Zresztą tu masz więcej o niechęci do siebie tych REGIONÓW
http://www.fcblog.pl/news/150/katalonia ... _panstwie/


Od zawsze i na zawsze- Juventus!
Makoto

Qualità Juventina
Qualità Juventina
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 sierpnia 2006
Posty: 388
Rejestracja: 23 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 09 marca 2010, 19:10

Myśle, że też niezła byłaby książka 'Jak futbol wyjaśnia świat, czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji', Franklin Foer.

http://www.granice.pl/recenzja,Jak_futb ... izacji,581

Jak by co, to mam ją i bez problemu udostępnię.


C'è una stella in cielo che indica il cammino.. forza Juve vincere è il tuo destino!
nerinka

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 listopada 2006
Posty: 475
Rejestracja: 26 listopada 2006

Nieprzeczytany post 11 marca 2010, 13:55

Dziękuję za odpowiedzi.
Jestem w trakcie czytania Wojny futbolowej Kapuścińskiego.
Makoto, jeżeli jesteś w posiadaniu elektronicznej wersji "Jak futbol wyjaśnia świat, czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji" to chętnie bym ją przejrzała.

Jeżeli kojarzycie jakieś wydarzenia polityczne, które w jakimkolwiek stopniu wpłynęły na zachowania związane z piłką nożną to również nimi możecie się podzielić. Oto przykład wydarzenia, które chcę opisać:
UEFA zdecydowała, że w jednej grupie nie mogą znaleźć się reprezentacje Rosji (I koszyk) i Gruzji (V koszyk) oraz Armenii (V koszyk) i Azerbejdżanu (VI koszyk). Rosja i Gruzja toczyły konflikt zbrojny, a Armenia i Azerbejdżan nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych.


Juventus zawsze był i zawsze będzie historią mojej miłości.
Pavel Nedvěd
mb_1897

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 16 lipca 2008
Posty: 237
Rejestracja: 16 lipca 2008

Nieprzeczytany post 11 marca 2010, 14:40

ja posiadam takie specjalne wydanie Focusa pt. "wojownicy sportu". gazeta jest z maja 2006 roku. jest tam kilka stron o polityce w futbolu. jeśli bardzo potrzebujesz napisz pw, a zrobię Ci skan. krótki opis chyba największej wojny futbolowej między Hondurasem a Salwadorem. Wzmianki o Hitlerze, Stalinie I Mussolinim.


"Jeśli Juventus wygra kolejne trofea, będę chciał być pierwszym, którzy założy na siebie trykot Starej Damy z trzema gwiazdkami na piersi".
- David Trezeguet
Abi

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 marca 2006
Posty: 1020
Rejestracja: 27 marca 2006

Nieprzeczytany post 11 marca 2010, 14:52

nerinka pisze: Oto przykład wydarzenia, które chcę opisać:
UEFA zdecydowała, że w jednej grupie nie mogą znaleźć się reprezentacje Rosji (I koszyk) i Gruzji (V koszyk) oraz Armenii (V koszyk) i Azerbejdżanu (VI koszyk). Rosja i Gruzja toczyły konflikt zbrojny, a Armenia i Azerbejdżan nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych.
Dorzuć Izrael w uefa.


Kryształ

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 sierpnia 2005
Posty: 756
Rejestracja: 17 sierpnia 2005

Nieprzeczytany post 11 marca 2010, 20:33

O tym jak ETA probowala wymusic "podatek" od Lizarazu (francuz baskijskiego pochodzenia) http://www.independent.co.uk/sport/foot ... 88316.html

Ciekawym przypadkiem jest tez dzialalnosc i funkcjonowanie klubow w kraju baskow np. Athletic Bilbao ktory juz od ponad 100 lat stara sie i bardzo czesto zatrudnia tylko pilkarzy pochodzenia baskijskiego.


Makoto

Qualità Juventina
Qualità Juventina
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 sierpnia 2006
Posty: 388
Rejestracja: 23 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 15 marca 2010, 11:47

Nie wiem, na ile przydatne Ci będą takie ciekawostki, ale..
^Przed MŚ w 1934 Polska oddała walkowerem rewanż z Czechosłowacją (pierwszy mecz przegrany 1:2 w Warszawie). Decyzje podjął ówczesny minister spraw zagranicznych, Józef Beck, a powodem był spór o Zaolzie. FIFA ukarała Polskę grzywną 2 tys.$.

^Od zakończenia II wś Polacy grali tylko mecze towarzyskie z drużynami bloku wschodniego i neutralnymi Skandynawami, przez co nie wzięliśmy udziału nawet w eliminacjach do MŚ'50. Izolacja trwała aż do 1956 r (meczu z Turcją).

^(to może średnio istotne, ale niesamowite samo w sobie :smile: ) Gdy Polska nie przeszła eliminacji do MŚ w 1970 r Gomułka zakazał za karę transmisji z imprezy. W całej Europie nie śledzili jej tylko Polacy i Albańczycy.

^ONZ na krótko przed ME w 1992 zakazała udziału w imprezie Jugosławii z powodu toczącej się tam wówczas wojny. Na jej miejsce wskoczyli Duńczycy, którzy zostali zresztą mistrzami Europy.
stara_dama pisze:Ciekawym przypadkiem jest tez dzialalnosc i funkcjonowanie klubow w kraju baskow np. Athletic Bilbao ktory juz od ponad 100 lat stara sie i bardzo czesto zatrudnia tylko pilkarzy pochodzenia baskijskiego.

Do tego można dodać, że podczas dyktatury Franco kibicowanie właśnie klubom Athletic Bilbao czy Real Sociedad było dla Basków jedyną formą manifestowania dumy narodowej, za którą nie groziły im kratki.

Mgliście kojarzy mi się jeszcze historia, jakoby Mussolini wpływał na sędziów podczas mundialu '34, '38 co jak wszyscy wiemy zaowocowało złotem dla Włochów, ale nic więcej na ten temat nie powiem. Mial wysłać nawet jakiś telegram o treści 'Zwycięstwo albo umrzecie', coś w tym stylu.
Co do tej książki 'Jak futbol wyjaśnia...', to nie mam jej w wersji elektronicznej, ale w zasadzie mogę Ci ją podesłać, nie będzie mi potrzebna w najbliższym czasie.


C'è una stella in cielo che indica il cammino.. forza Juve vincere è il tuo destino!
em777

Juventino
Juventino
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Posty: 10
Rejestracja: 29 czerwca 2011

Nieprzeczytany post 29 czerwca 2011, 14:12

Wydaje mi się, że polityka nie ma znaczącego wpływu na piłkę nożną- o ile w ogóle ma.


Chcesz wiedzieć czym jest reklama
to zobacz, Masz firmę i nie masz strony internetowej
tworzenie stron ?
ODPOWIEDZ