Historyczne filmy dokumentalne

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 18 września 2009, 20:07

W związku z przypadającą wczoraj 70 rocznicą agresji ZSRR na Polskę TVP wyemitowała film dokumetalny pod tytułem "Marsz wyzwolicieli" traktujący o roli Sowietów w wywołaniu II wojny światowej. Film został wyemiotwany o dosyć późnej porze (22:15), a ze względu na to, że jest dosyć interesujący naprawdę warto go obejrzeć. TVP udostępnia go w Internecie:

"Marsz wyzwolicieli" plus krótki artykuł o filmie z "Rzepy"

Chciałem także polecić inny film w reżyserii Grzegorza Brauna (tym razem z youtube):

"Defilada zwycięzców", także skupiający się na przyczynach wybuchu II wojny światowej i współpracy Sowietów z Niemcami.

Moim zdaniem oba filmy są godne obejrzenia. Polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się historią. Chciałbym, żeby ten temat posłużył do zamieszczania linków i opinii o historycznych filmach dokumentalnych. Zobaczymy, czy ten temat się przyjmie. Życzę miłego oglądania.


Obrazek
Miczał

Juventino
Juventino
Rejestracja: 11 lipca 2007
Posty: 38
Rejestracja: 11 lipca 2007

Nieprzeczytany post 18 września 2009, 23:13

2 września na TVP2 oglądałem zarąbisty dokument - "Hitler i Stalin - śmiertelny pojedynek" Jest to produkcja państw które były w centrum zawieruchy wojennej w Europie i co ważne jest bardzo aktualna bo z 2009 roku. Wszystko było pięknie opowiedziane, o stosunkach Hitlera i Stalina wobec Polski i samych siebie. Było opisane także ich prywatne życie decyzje wewnątrz kraju stosunek mieszkańców wobec nich i wszystko zawierało ogromną ilość filmów z czasów wojny. Niestety nie obejrzałem do końca :/ ale sądzę że trzymał poziom :P

O kurde to jest w 2 odcinkach, muszę je ogarnąć :D - polecam ten dokument!


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 19 września 2009, 09:25

Jakiś czas temu TVP wyemitowała także trzyczęściowy serial biograficzny o nadwornym architekcie Hitlera, a także szefie Organizacji Todta i ministrze III Rzeszy Albercie Speerze, pod tytułem "Speer i on" (opis na filmweb.pl). Całość jest bardzo długa, ale pomimo późnej pory emisji, chętnie to obejrzałem. Teraz można to obejrzeć na youtube: "Speer i on", link do pierwszego fragmentu pierwszego odcinka, cała reszta jest w playliście.


Obrazek
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 01 lutego 2010, 19:24

Ten temat to już stary kotlet, ale pozwolę sobie go odgrzać, ponieważ dzisiaj o 20:20 TVP 1 wyświetli film "Towarzysz Generał" o Wojciechu Jaruzelskim. Powinna to być ciekawa odmiana po tym jak "Arystokrata Dziennikarstwa" przeprowadził wywiad na kolanach z "Człowiekiem Honoru". Podobno film dość ostro rozprawia się z Jaruzelem, więc dla równowagi, po jego wyświetleniu dwaj starzy druhowie Adam Michnik i Wojciech Jaruzelski będą sobie spijać nektar z dziubków i biadolić nad ciężkim losem "Człowiek Honoru" w post scriptum.

EDIT

Jeżeli ktoś przegapił film, a chciałby go obejrzeć to jest na youtube: "Towarzysz Generał".

Cóż, mi się film podobał. Więcej truć nie będę, lepiej niech każdy wyrobi sobie własne zdanie na jego temat. Rozczarowałem się tylko tym, że w dyskusji po filmie nie wzięli udziału Wojciech Jaruzelski i Adam Michnik, tylko niżsi rangą Jacek Żakowski i Wojciech Mazowiecki, nawiasem mówiąc całkiem zabawny typ, zamiast mówić o filmie od razu zaczął nawijkę o PiSie. Tutaj moja ulubiona scena z filmu :smile:.

Na razie piszę sobie w tym temacie samotnie, tak jak Amaranto we"Wszystko o Livorno" :prochno:. Czyli mam coś wspólnego z komuszkami :shock: :doh: :lol:. Nie może być, więcej już nie będę :wink:.


Obrazek
Karowiew

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 czerwca 2008
Posty: 1242
Rejestracja: 26 czerwca 2008

Nieprzeczytany post 02 lutego 2010, 10:23

madmo pisze:Ten temat to już stary kotlet, ale pozwolę sobie go odgrzać, ponieważ dzisiaj o 20:20 TVP 1 wyświetli film "Towarzysz Generał" o Wojciechu Jaruzelskim
Pardon - nie wiedziałem, że taki temat w ogóle istnieje. Brawo za pomysł :ok:
madmo pisze: Na razie piszę sobie w tym temacie samotnie, tak jak Amaranto we"Wszystko o Livorno" :prochno:. Czyli mam coś wspólnego z komuszkami :shock: :doh: :lol:. Nie może być, więcej już nie będę :wink:.
No to idę ze wsparciem. Proszę rzucić okiem na słynną "Defiladę":

Film przedstawia radość z bycia obywatelem... Korei Północnej i geniusz największego przywódcy w dziejach, który skacząc z kamienia do piaskownicy w wieku 5-lat obmyślał jak wyrzucić z ojczyzny wszelkiej maści okupantów :wink:

Film jest na swój sposób zabawny, w końcu humor idzie ad absurdum


"(…) mówmy o przykrych rzeczach, ale… eee… musi… przejście na emeryturę musi być na tyle późne, że oczekiwany przeciętny oczywiście, oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa" - Jacek Rostowski
ArtHur

Juventino
Juventino
Rejestracja: 10 marca 2007
Posty: 541
Rejestracja: 10 marca 2007

Nieprzeczytany post 02 lutego 2010, 11:59

Wojciech Mazowiecki to syn Tadeusza, redaktor Superstacji i GW, więc wszystko jasne :wink:
Film jest jednostronny, jednak takiego jeszcze nie było. Redaktor Żakowski i redaktor Mazowiecki nie pochwalili ani razu tego dzieła, ciągle doszukując się błędów, negując dowody i wymyślając głupoty(pisowska wersja historii). Ale debata była w miarę, gdyż spotkały się dwie, odmienne strony, z których jedna nie ma racji :wink:


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 02 lutego 2010, 12:49

ArtHur pisze:Film jest jednostronny, jednak takiego jeszcze nie było.
Film jest jednostronny, bo prawda jest jednostronna, a Mazowieckiego i Żakowskiego prawda w oczy kole. Zresztą Mazowiecki junior jest pocieszny. Ziemkiewicz pyta się go, czy nie zgadza się z faktami zaprezentowanymi w filmie - a ten nawet w ogóle nie próbuje odpowiedzieć na to pytanie, tylko dalej nawija i węszy spisek PiSu :rotfl:.

Czy wiecie, że "Gazeta Wyborcza" próbowała zablokować emisję "Towarzysza Generała"? Pretekstem miało być wykorzystanie przez Grzegorza Brauna fragmentu filmu dziennikarek GieWu bez ich zgody. W przypadku GieWu cenzura prewencyjna nie może dziwić. Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę na to, że strach przed pokazaniem tego filmu w publicznej telewizji wynika z tego, iż podważa on mit założycielski III RP latami usilnie budowany przez GieWu: "Walka o mit założycielski".

Warto też przypomnieć, co o Michniku myślał Zbigniew Herbert: fragment filmu dokumentalnego "Obywatel Poeta".


Obrazek
Karowiew

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 czerwca 2008
Posty: 1242
Rejestracja: 26 czerwca 2008

Nieprzeczytany post 03 lutego 2010, 10:10

O filmie "Towarzysz generał" i reakcji po jego emisji pisze Rafał A. Ziemkiewicz: http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/

Najlepszy cytat: Jaruzelski przysłał za to do telewizji (i upowszechnił w prasie) obelżywy dla mnie list, w którym, nazywając mnie politycznie poprawnie „osobą prowadzącą” odmawia mi uczciwości i kwalifikacji zawodowych do prowadzenia takiej debaty. Dziękuję, zniewagę z jego strony poczytuję sobie za zaszczyt.

RAZ to dla mnie mocny gość :-D


"(…) mówmy o przykrych rzeczach, ale… eee… musi… przejście na emeryturę musi być na tyle późne, że oczekiwany przeciętny oczywiście, oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa" - Jacek Rostowski
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 04 lutego 2010, 00:25

Kiedyś oglądałem w telewizji dwa filmy o Koreii Północnej, oba zostały wyświetlone o bardzo późnej porze, teraz są już na youtube:

"Korea Północna: Kraj Cichej Śmierci"

"Korea Północna: Kraj Pod Czerwoną Gwiazdą"

Warto przekonać się na własne oczy jak wygląda życie w komunistycznym raju na ziemi. To co komunistyczny reżim wyprawia ze swoimi obywatelami jest przerażające. Prawo dziedziczenia winy, eksperymenty na ludziach, obozy koncentracyjne, pranie mózgu zaczynające się już w wieku 6 miesięcy, głód, bieda i kult jednostki - tak wygląda komunizm w praktyce.


Obrazek
Karowiew

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 czerwca 2008
Posty: 1242
Rejestracja: 26 czerwca 2008

Nieprzeczytany post 06 lutego 2010, 09:36

Ziemkiewicz nie popuszcza :wink: : http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2010/02/0 ... k-przysni/

"Tak się bowiem składa, że portret ich idola w każdym calu zbieżny z filmem Brauna i Kaczmarka, przedstawił już wiele lat temu świadek przez autorów filmu nie przywoływany, ale taki, jakiego panowie Wenderlich, Napieralski czy Iwiński dyskredytować się nie odważą. A mianowicie Edward Gierek. Jego wywiad-rzeka „Przerwana Dekada”, w dużej części poświęcony jest właśnie Jaruzelskiemu. Operując różnymi przykładami maluje go Gierek jako indywiduum wyjątkowo nikczemne. Intryganta, cały czas podkładającego innym świnie, aby tylko wspiąć się wyżej; lizusa, płaszczącego się przed silniejszymi, zwłaszcza przed sowieckimi generałami i gensekiem, a za to bezwzględnie niszczącego pokonanych w wewnątrzpartyjnej walce; kłamcę, no i jeszcze na dodatek tępego trepa, który zrujnował peerel, bo chciał rozwiązywać problemy gospodarcze narzuceniem wojskowego drylu".


"(…) mówmy o przykrych rzeczach, ale… eee… musi… przejście na emeryturę musi być na tyle późne, że oczekiwany przeciętny oczywiście, oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa" - Jacek Rostowski
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 08 lutego 2010, 12:07

"Gargas wyleci za film o Jaruzelskim?"

Czerwoni próbują wrócić do starych sprawdzonych metod cenzury. Po nieudanej próbie zablokwania emisji filmu przez "Gazetę Wyborczą", tym razem SLD próbuje wymusić zwolnienie Anity Gargas, która zaakceptowała jego emisję. Właściwie to nic nowego, że czerwoni są wrogami prawdy i wolności słowa, ale chyba zapomnieli, że to już nie jest PRL, przynajmniej mam taką nadzieję, że nie jest.


Obrazek
Chip

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 lutego 2004
Posty: 240
Rejestracja: 24 lutego 2004

Nieprzeczytany post 09 lutego 2010, 11:57

Radziłbym co poniektórym zapoznanie się ze szczegółowymi materiałami opisującymi rzeczywistość tamtych czasów i odrzucenie postawy ślepego zapatrzenia w koniunkturalny przekaz, który płynie z telewizora. Prawda w tym przypadku nie jest czarna, ani biała. Ale to co zaprezentowała nam Telewizja Publiczna jest przejawem czerpania z najgorszych wzorców poprzedniego ustroju. Film był - co nie ulega najmniejszej wątpliwości - zmanipulowany. Wszystkie wybory Jaruzelskiego zostały pokazane w negatywnym świetle, nie wzięte były pod uwagę m.in. uwarunkowania tamtych czasów. Natomiast brak wypowiedzi drugiej strony jest najlepszym przykładem jednostronności filmu. Takie jest moje zdanie :wink:


"Czyż to, co daje szczęście człowiekowi, musi być następnie źródłem jego cierpień?"-Johann Wolfgang Goethe
FalsoVero

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 17 maja 2008
Posty: 1230
Rejestracja: 17 maja 2008

Nieprzeczytany post 09 lutego 2010, 12:43

Chip pisze:Radziłbym co poniektórym zapoznanie się ze szczegółowymi materiałami opisującymi rzeczywistość tamtych czasów i odrzucenie postawy ślepego zapatrzenia w koniunkturalny przekaz, który płynie z telewizora. Prawda w tym przypadku nie jest czarna, ani biała. Ale to co zaprezentowała nam Telewizja Publiczna jest przejawem czerpania z najgorszych wzorców poprzedniego ustroju. Film był - co nie ulega najmniejszej wątpliwości - zmanipulowany. Wszystkie wybory Jaruzelskiego zostały pokazane w negatywnym świetle, nie wzięte były pod uwagę m.in. uwarunkowania tamtych czasów. Natomiast brak wypowiedzi drugiej strony jest najlepszym przykładem jednostronności filmu. Takie jest moje zdanie :wink:
No ! Chip teraz musisz liczyć się z tym, że możesz zostać nazwany komuchem, komunistą, czerwonym, komuszkiem itp itd ^^

Co do filmów "dokumentalnych historycznych" nadawanych w TVP nie dziękuje. Oczywiście, że są jednostronne. Jedyną stacją telewizyjną gdzie mogę oglądać takie produkcje jest PLANET na którym są często wypowiedzi dwóch stron po prostu pokazują to co dwie strony mają do powiedzenia. Co do cenzury PiS także kocha cenzurować tylko o tym już nie napiszemy.

Druga sprawa film o Korei Północnej to co się tam dzieje jest czymś nieprawdopodobnym ale wielcy dobrodzieje którzy walczą o uciśnionych od wschodniej granicy nic z tym nie zrobią ponieważ nie ma tam ropy. Trzecia sprawa nie można podpinać tego co tam się dzieje do tego co się działo w czasach komuny w Polsce.


"A ten muchy łapał ten Badstuber hehehe"-Jacek Gmoch 28.06.2012
Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 09 lutego 2010, 12:47

Chip pisze:Radziłbym co poniektórym zapoznanie się ze szczegółowymi materiałami opisującymi rzeczywistość tamtych czasów i odrzucenie postawy ślepego zapatrzenia w koniunkturalny przekaz, który płynie z telewizora. Prawda w tym przypadku nie jest czarna, ani biała. Ale to co zaprezentowała nam Telewizja Publiczna jest przejawem czerpania z najgorszych wzorców poprzedniego ustroju. Film był - co nie ulega najmniejszej wątpliwości - zmanipulowany. Wszystkie wybory Jaruzelskiego zostały pokazane w negatywnym świetle, nie wzięte były pod uwagę m.in. uwarunkowania tamtych czasów. Natomiast brak wypowiedzi drugiej strony jest najlepszym przykładem jednostronności filmu.
Czy gdyby telewizja publiczna kręciła film dokumentalny o Josephie Goebbelsie też domagałbyś się wzięcia pod uwagę "uwarunkowań politycznych tamtych czasów" :lol:? Przecież wybory doktora Józka też są prezentowane negatywnie. Gdzie są wypowiedzi jego apologetów?

Jeśli łaska, to powiedz, jakie fakty zaprezentowane w filmie są nieprawdziwe?
Chip pisze:Takie jest moje zdanie :wink:
Twoje zdanie? Czy aby na pewno? Wybacz mi, ale śmię wątpić. Kropka w kropkę powtarzasz to co o filmie napisał "wiodący tytuł prasowy" lub powiedział Tadeusz Iwiński, który nawiasem mówiąc również domagał się wzięcia pod uwagę uwarunkowań w jakich działał komunistyczny terrorysta imieniem Che Guevara.


Obrazek
Chip

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 lutego 2004
Posty: 240
Rejestracja: 24 lutego 2004

Nieprzeczytany post 09 lutego 2010, 13:24

madmo pisze: Czy gdyby telewizja publiczna kręciła film dokumentalny o Josephie Goebbelsie też domagałbyś się wzięcia pod uwagę "uwarunkowań politycznych tamtych czasów" :lol:?
To mnie rozbawiło. Naprawdę wystarczy elementarna wiedza żeby odróżnić Goebbelsa od Jaruzelskiego. Niestety wykazałeś się ignorancją zadając to pytanie.

madmo pisze: Jeśli łaska, to powiedz, jakie fakty zaprezentowane w filmie są nieprawdziwe?
Tutaj przydałaby się szersza analiza, a na taką nie mam ani ochoty ani czasu. Postaram się hasłowo: członek radzieckich służb - nie ma jednoznacznego dowodu, kampania antysemicka w wojsku - poza fałszywą interpretacją zawartą w filmie nie ma dowodu, że zwolnienia z wojska miały podłoże antysemickie, stan wojenny - temat rzeka, wiele czynników wpłynęło na taki rozwój wypadków, a nie jak to jest przedstawione w filmie "zniszczenie Solidarności aby zachować władzę". W ogóle pominięcia pewnych szczegółów, przedstawienie innych w odpowiednim świetle wpłynęły na przekaz tego "dzieła". Nie jestem zwolennikiem "czerwonych", ale uważam, że historia powinna być omawiana w sposób obiektywny. Każdy ma prawo trzymać się swoich poglądów. Ubolewam tylko nad tym, że poprzez takie filmy TVP mąci w głowie ludziom - szczególnie młodym, którzy nie mieli okazji żyć w tamtych czasach i nie wiedzą jak było naprawdę.
madmo pisze: Twoje zdanie? Czy aby na pewno? Wybacz mi, ale śmię wątpić.
Takie jest moje zdanie. I wątp sobie jak Ci z tym lepiej. Dla mnie nie ma to znaczenia.


"Czyż to, co daje szczęście człowiekowi, musi być następnie źródłem jego cierpień?"-Johann Wolfgang Goethe
ODPOWIEDZ