Prawo jazdy

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
francois

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 czerwca 2010
Posty: 2652
Rejestracja: 28 czerwca 2010

Nieprzeczytany post 24 września 2011, 20:47

jsduga pisze:Pochwalę się i ja, a co :D
Prawko zdanie za pierwszym razem w Word Bielsko - Biała. Teoria gładko i jazda też. I tu się zdziwiłem. Mój egzamin praktyczny nie trwał chyba nawet 25 minut, ale najważniejsze, że już można jeździć :)
Gratulacje :happy:

Swoją drogą po zmianie przepisów egzamin teoretyczny może nie być już taki prosty, choć zaskakująco dużo osób go oblewa.


„To jest miejsce wyjątkowe,
tu się mogą ziścić sny,
za te barwy, herb, tradycję,
zostaw serce, pot i łzy”
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 16:52

Hej mam takie dwa problemy drogowe, może mi ktos wyjaśnić jakie jest prawidłowe postępowanie (czyt. Kto komu ustępuje). :)

Sytuacja pierwsza: takie oto skrzyżowanie. Moim zdaniem pierwszeństwo ma samochód będący z prawej strony, czyli w tym wypadku czerwony. Na skrzyzowaniu nie ma namalowanych linii, nie ma znaków o pierwszeństwie.
Obrazek

Sytuacja druga: główne rondo miasta. Wjeżdżam czerwonym autem na rondo z zamiarem skrętu w lewo. Mogę użyć skrajnego lewego pasa, ale wybieram ten na którym jest namalowane auto (skrajny lewy pas za rondem się kończy). Przecinam jeden pas, chcę wjechać na drugi i… ustępuję niebieskiemu autu, które moim zdaniem wymusza pierwszeństwo… Czy tak jest w rzeczywistości? Czy może niebieskie auto faktycznie ma pierwszeństwo? Jest to duże rondo, z dużym natężeniem ruchu, więc gdy ktos wjeżdza w punkcie nr 1, to w punkcie nr 2 jeszcze zdążą przeskoczyć 1-2 samochody. Problem pojawia się w punkcie nr 3… Moim zdaniem jestem na rondzie z lewej strony (czerwone auto) więc powinienem mieć pierwszeństwo? Dodam, ze linia w punkcie nr 3 jest ciągło-przerywana, tzn ciągła od strony pasa niebieskiego auta, a przerywana od strony wjazdu czerwonego. Przed rondem jest z każdej strony niebieski znak informujący o rondzie i trójkąt „ustępowania pierwszeństwa”.
Obrazek


pumex

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 lutego 2008
Posty: 10783
Rejestracja: 23 lutego 2008

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 17:57

Odnośnie sytuacji pierwszej: co za idiota robi takie skrzyżowania?? Jeżdżę nierzadko w moim mieście, jeździłem sporo po Krakowie, po Lublinie a pierwszy raz widzę tak <brzydkie słowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)> rozwiązanie :shock: Jeśli faktycznie nie ma tam żadnych znaków, żadnych linii ani świateł, to ni kij nie wiedziałbym jak jechać (czyt. jechałbym na przypał)
Sytuacja druga: jeśli jest tak jak mówisz i przed rondem z każdej strony jest znak "rondo" i "ustąp pierwszeństwa" to pierwszeństwo ma ten co jest już na rondzie czyli Ty.


Obrazek
stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 19:40

Sytuacja z pierwszego obrazka jest w mojej wiosce :prochno: Ale identyczne skrzyżowanie, tylko większe jest w mieście obok :)


darek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 sierpnia 2006
Posty: 1047
Rejestracja: 12 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 21:56

Na tym rondzie w punkcie trzecim oboje jesteście na rondzie, więc wg. mnie Ty puszczasz tamtego bo masz go z prawej...

EDIT: Skoro już tu wszedłem to zapytam. Wie może ktoś z Was jak to jest z zapisywaniem się na egzamin państwowy? Chodzi mi o to, że niedługo skończę kurs a 18 kończę dopiero w listopadzie. Jest możliwość zapisania się na egzamin przed ukończeniem 18 lat jeśli egzamin miałby się odbyć po urodzinach? Czy muszę mieć 18 lat aby iść do MORDU i zapisać się na termin? Dodam jeszcze, że nie mam dowodu tylko paszport...


Obrazek
Bianconeri Siamo Noi!
tabo89

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 kwietnia 2005
Posty: 8639
Rejestracja: 25 kwietnia 2005

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 22:13

darek: http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?t=1272

stahoo: na co im tam te wysepki na skrzyżowaniu? :D


Obrazek
Tata

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 czerwca 2006
Posty: 155
Rejestracja: 08 czerwca 2006

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 22:29

@Stahoo

Jeśli chodzi o to rondo to w punkcie trzecim musisz ustąpić tamtemu ponieważ oboje znajdujecie się w tym samym czasie na rondzie, a on jedzie swoim pasem. (Tyle razy jeździłem tym rondem, a nie od razu je poznałem tak jakos dziwnie wygląda z tej perspektywy :) )

A ta krzyżówka moim zdaniem oba samochody jadą nie prawidłowymi pasami czerwony powinien jechać do miejsca, w którym niebieski chce wyjechać i dopiero tam skręcić w lewo, niebieski natomiast powinien dojechać do miejsca, w którym czerwony wjeżdza na skrzyżowanie i tam skręcić. Przez tą wysepkę powstało coś na styl ronda, ale to bardzo dziwny twór. Mam nadzieję że dośc zrozumiale wyjaśniłem


stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 03 października 2011, 23:09

@Tata

Sprawę ronda rozumiem :)

Co do wysepki nie zgodzę się, ponieważ jest fizycznie niemożliwe zawrócenie samochodem tak jak piszesz - kąty tego skrzyżowania są za ostre :) Jedyna słuszna droga to taka jak na rysunku - pytanie kto ma pierwszeństwo :D

@tabo

Ta wysepka rozdziela skręcających na prawo i lewo (jadąc "od góry"), problem powstaje, gdy ktoś jedzie z innej strony :D Po prostu takie coś jest u mnie w miejscowości. Co ciekawe w mieście obok (Pile) jest takie samo "coś" tylko większe. Chcesz namiary na google earth?


Tata

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 czerwca 2006
Posty: 155
Rejestracja: 08 czerwca 2006

Nieprzeczytany post 04 października 2011, 00:21

Jedna istotna rzecz te rozgałęzienia mają jeden pas czy dwa?

Jeśli jeden to samochody nie mogą jechać tak jak strzałki pokazują bo w Polsce jest ruch prawostronny i skręcając w ten sposób pchały by się pod prąd dlatego uważam że powinny zawijać tak jak wcześniej pisałem.
Jak tam są dwa to nie jestem do końca pewien jak to zinterpretować na początku czerwony jest z prawej czyli on powinien mieć pierwszeństwo, ale gdy się zbliżają obaj kierowcy mają tego drugiego po prawej w takim przypadku obaj są na równych prawach, takie przypadki sie zdarzają wtedy właśnie, któryś z nich musi się wykazać uprzejmością i ustąpić tamtemu.
Jakaś fotka mogła by lepiej przedstawić sytuację.


stahoo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 lipca 2006
Posty: 5561
Rejestracja: 14 lipca 2006

Nieprzeczytany post 04 października 2011, 11:39

Nie ma tam pasów, ale mieszczą się obok siebie dwa auta. Jak wrócę za 3 dni do domu, mogę pstryknąć fotę :D

Tymczasem podaje współrzędne tego czegoś, można oglądnąć na Google Maps (po przełączeniu na tryb satelity): 53.101389, 16.880251&#8206;
(+53° 6' 5.00", +16° 52' 48.90").


DiaVolO

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 09 lutego 2010
Posty: 487
Rejestracja: 09 lutego 2010

Nieprzeczytany post 10 października 2011, 22:29

Mam takie pytanie,czy jak ktoś nie zdał teorii to musi płacić znowu za cały egzamin (teoria+praktyka) czy jak ? Kumpel oblał na testach i chciał się zorientować.


mateo369

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 lutego 2006
Posty: 1861
Rejestracja: 18 lutego 2006

Nieprzeczytany post 10 października 2011, 23:00

też mam pytanko, może banalne ale wolę się upewnić - od nowego roku wchodzą nowe zasady zdawania m. in. części teoretycznej. Jeśli ktoś zapisze się na kurs jeszcze w grudniu a egzamin już po nowym roku, to mam rozumieć, że prawko zdaje się jeszcze na starych zasadach?


"Freddy believes if a fridge falls in front of you, it's your job to get out of its way. I believe it's the fridge's job to get out of mine." - Frank Underwood
Hubson

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 lipca 2009
Posty: 683
Rejestracja: 03 lipca 2009

Nieprzeczytany post 10 października 2011, 23:20

mateo369 pisze:też mam pytanko, może banalne ale wolę się upewnić - od nowego roku wchodzą nowe zasady zdawania m. in. części teoretycznej. Jeśli ktoś zapisze się na kurs jeszcze w grudniu a egzamin już po nowym roku, to mam rozumieć, że prawko zdaje się jeszcze na starych zasadach?
No właśnie tez mam podobne pytanie. Nowe zasady zdawania wchodzą od 12lutego o ile się dobrze orientuję. Na prawko można zapisać się równe 3miesiące przed 18, w moim wypadku jest to 7luty. Więc jeśli bym się zapisał 7lutego (czyli jeszcze przed 12) to "szedłbym" starymi zasadami? Dajmy na to, ktoś zdaje egzamin w styczniu, nie zda i poprawkę ma np. 15lutego, to już musi zdawać nowymi? Moim zdaniem jest to bez sensu no ale... Tak więc jak to jest? Czy jeśli zapiszę się przed wprowadzeniem nowych zasad to pójdę jeszcze na starych czy to nie ważne kiedy się zapisuje tylko kiedy się zdaje?


Tata

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 czerwca 2006
Posty: 155
Rejestracja: 08 czerwca 2006

Nieprzeczytany post 11 października 2011, 15:12

Hubson pisze:
mateo369 pisze:też mam pytanko, może banalne ale wolę się upewnić - od nowego roku wchodzą nowe zasady zdawania m. in. części teoretycznej. Jeśli ktoś zapisze się na kurs jeszcze w grudniu a egzamin już po nowym roku, to mam rozumieć, że prawko zdaje się jeszcze na starych zasadach?
No właśnie tez mam podobne pytanie. Nowe zasady zdawania wchodzą od 12lutego o ile się dobrze orientuję. Na prawko można zapisać się równe 3miesiące przed 18, w moim wypadku jest to 7luty. Więc jeśli bym się zapisał 7lutego (czyli jeszcze przed 12) to "szedłbym" starymi zasadami? Dajmy na to, ktoś zdaje egzamin w styczniu, nie zda i poprawkę ma np. 15lutego, to już musi zdawać nowymi? Moim zdaniem jest to bez sensu no ale... Tak więc jak to jest? Czy jeśli zapiszę się przed wprowadzeniem nowych zasad to pójdę jeszcze na starych czy to nie ważne kiedy się zapisuje tylko kiedy się zdaje?

Zapisałeś się na starych zasadach to na starych zdajesz

Mam takie pytanie,czy jak ktoś nie zdał teorii to musi płacić znowu za cały egzamin (teoria+praktyka) czy jak ? Kumpel oblał na testach i chciał się zorientować.
- opłata egzaminu / 134zł. To jest 22 zł teoria i 112zł jazda.


Kogut W.

Juventino
Juventino
Rejestracja: 03 czerwca 2007
Posty: 555
Rejestracja: 03 czerwca 2007

Nieprzeczytany post 13 stycznia 2012, 19:16

Narobili zamieszania z tymi nowymi zasadami, kolejki potworzyli i nagle przesunęli wszystko na przyszły rok. No, ale na szczęście już mnie to nie dotyczy, bo dziś, za pierwszym podejściem, udało mi się zdać na kat. B :happy:


ODPOWIEDZ