Książki

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2014, 20:13

Alfa i Omega pisze:Przypominając rozmówki o "Morfinie" Twardocha, pozwolę sobie przypomnieć, że nowość od Szczepana wyszła - "Drach".

Średnia książka. Nawet bardzo.
Skoro tak mówisz to chyba sobie na razie odpuszczę :) A czytałeś poza tym inne książki Twardocha może? Za co polecasz się wziąć? Ja przeczytałem "Przemienienie" i wciągnęło mnie tak samo jak "Morfina", natomiast "Wiecznego Grunwaldu" nie byłem w stanie doczytać i przerwałem po 1/5 książki :P Teraz zastanawiam się, czy jest sens dalej czytać Twardocha?
deszczowy pisze:Lubicie thrillery szpiegowskie? Jeżeli tak, to "Nielegalni" od Vincenta V. Severskiego są lekturą obowiązkową! Spranie poprowadzona intryga, szybka akcja i temat "od kuchni". Bardzo warto!
Potwierdzam, "Nielegalni" są znakomici. Sequel - "Niewierni" jest już mniej udany ale też niezły. Severski jest, tak przypuszczam, równie dobrym pisarzem co szpiegiem :D


Alfa i Omega

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 sierpnia 2006
Posty: 1148
Rejestracja: 24 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 29 grudnia 2014, 20:55

Pan Mietek pisze: Skoro tak mówisz to chyba sobie na razie odpuszczę :) A czytałeś poza tym inne książki Twardocha może? Za co polecasz się wziąć? Ja przeczytałem "Przemienienie" i wciągnęło mnie tak samo jak "Morfina", natomiast "Wiecznego Grunwaldu" nie byłem w stanie doczytać i przerwałem po 1/5 książki :P Teraz zastanawiam się, czy jest sens dalej czytać Twardocha?
Nie, nie miałem okazji. I raczej nie będę czytał. Ze wszystkich stron (czy to na uczelni, czy z ust samego Twardocha) słyszę, że przed "Wiecznym Grunwaldem" to Szczepan podobno... no, szału nie robił ;) O "WG" słyszałem kilka ciepłych słów w sumie. Czemu nie doczytałeś?

A co do "Dracha", to przede wszystkim duże problemy z narracją i językiem tam są, uderzanie w pretensjonalny ton. Narrator to Matka Ziemia płci męskiej, która sama nie wie czego chce, opisuje ze szczegółami samochody (wtf?) i mówi o Breaking Bad (wtf? again), wyciąga życiorysy wszelkich bohaterów, bez przerwy i - kapkę - bez sensu szafuje kilkoma frazami. Trochę też pozerstwa i pisania o rzeczach, o których nie ma się odpowiedniej wiedzy, ale to u polskiego pisarza standardzik. Momentami uderza banał panteizmu naturowego, z jakim wyskakuje narrator.

A, no i Nikodem Gemander - strasznie marna jest jego historia.

Natomiast tak na dwa wieczory przy kawie, między resztkami makowca i resztkami karpia "Drach" siada. Niektóre historie naprawdę fajne, nieźle osadzone w realiach, czyta się to dobrze i szybko. Klimat jest, konstrukcja niektórych postaci też ciekawa.

W epizodziku pojawia się Kostek Willeman z "Morfiny", też w sumie nie wiem po co, ale jest.

Zarówno językiem, jak i tematyką, wczesna Tokarczuk twardochowi wyszła, tyle że gorzej :v A fanem "Prawieków" etc. i tak nie jestem.

EDIT: No i znowu trochę rżnie z Kirsta :D I polemizuje z Remarkiem, ale niezbyt spektakularnie.


Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2014, 09:32

Alfa i Omega pisze:O "WG" słyszałem kilka ciepłych słów w sumie. Czemu nie doczytałeś?
Może to kwestia mojego nastawienia, ale strasznie ciężkim językiem była ta książka napisana. Miał to być polski jakim się ludzie posługiwali w tamtym czasie (późne średniowiecze) i generalnie źle mi się to czytało. No i sama historia była dość mocno pokręcona. Podobno po jakimś czasie zaczyna być normalniej ale zabrakło mi cierpliwości :)

Za to "Przemienienie" jest na kozaku. Jakbyś miał okazję to mocno polecam przeczytać.


deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2014, 17:32

Pan Mietek pisze: Potwierdzam, "Nielegalni" są znakomici. Sequel - "Niewierni" jest już mniej udany ale też niezły. Severski jest, tak przypuszczam, równie dobrym pisarzem co szpiegiem :D
Przede wszystkim jest kapitalnym rozmówcą. Słucha się go kapitalnie. Teraz czekam na część trzecią :)


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Makiavel

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lutego 2011
Posty: 3057
Rejestracja: 26 lutego 2011

Nieprzeczytany post 30 grudnia 2014, 21:13

Jeśli mowa o szpiegach i tajnych służbach. Czytał ktoś z Was "Monachium:Zemsta" ? Książka stokroć lepsza niż film Spielberga na jej podstawie.


Alfa i Omega

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 sierpnia 2006
Posty: 1148
Rejestracja: 24 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 09 stycznia 2015, 19:11

Pan Mietek pisze: Za to "Przemienienie" jest na kozaku. Jakbyś miał okazję to mocno polecam przeczytać.
Dzięki. Chętnie, jeśli będę miał okazję.

Wspomnieć trzeba, że dwa dni temu zmarł jeden z moich ulubionych pisarzy - Tadeusz Konwicki.

I Barańczak w święta. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów. I krytyków. I tłumaczy.

Mało nam już w Polsce zostało dużych nazwisk. Naprawdę mało.


Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 11 stycznia 2015, 09:29

Znacie jakieś interesujące publikacje nt. płk Kuklińskiego? Niekoniecznie całe książki, artykuły też chętnie poczytam. Czytał ktoś "Atomowego szpiega"?


Karowiew

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 czerwca 2008
Posty: 1242
Rejestracja: 26 czerwca 2008

Nieprzeczytany post 09 maja 2015, 10:04

Dla wszystkich fanów historii przez duże H gratka wydana przez PIW: http://www.piw.pl/sklep/eathompsonbr-hunowie-p-589.html

Edward Artur THOMPSON, HUNOWIE, Warszawa 2015

Połknąłem ją w nocy, fajnie i lekko napisana, erudycyjna praca o tajemniczym ludzie, który trząsł światem późnej starożytności. Polecam :ok:


"(…) mówmy o przykrych rzeczach, ale… eee… musi… przejście na emeryturę musi być na tyle późne, że oczekiwany przeciętny oczywiście, oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa" - Jacek Rostowski
Eric6666

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 listopada 2006
Posty: 2129
Rejestracja: 13 listopada 2006

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 14:46

Jeżeli są tutaj fani fantasy to polecam twórczość Brandona Sandersona. Cykl Archiwum Burzowego Świata genialne. Dawno nie czytałem tak genialnego fantasy i moim zdaniem jeżeli cykl nie "osłabnie" to spokojnie może pobić Pieśń Lodu i Ognia.
Droga Królów i Słowa Światłości - 2 z (podobno) cyklu 10 książek, które ma w planach wydać. 1 ekstra, 2 nie tylko trzyma poziom, ale przebija pierwszą część. Jeżeli utrzyma tempo to może zabraknąć skali :prochno:
Siewca wojny- książka Sandersona bardzo przyjemna i lekka.

Autor póki co ma niesamowite pomysły na tworzenie świata, a dodatkowo stworzone przez niego postacie są :ok:

Ps. Są tu fani Zychowicza? Podobno tworzy napisał nową książkę (Pakt Piłsudski-Lenin). Przeczytał już ktoś?

Juras_Senat najlepsze przed Tobą :D końcówka miażdży. Ogólnie w drugiej części są momenty, że ciarki przechodzą po plecach. W 1 najbardziej podobał mi się koniec i monolog Trefnisia :D
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015, 15:32 przez Eric6666, łącznie zmieniany 1 raz.


Juras_Senat

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 21 marca 2010
Posty: 1076
Rejestracja: 21 marca 2010

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 14:53

Eric6666 pisze:Jeżeli są tutaj fani fantasy to polecam twórczość Brandona Sandersona. Cykl Archiwum Burzowego Świata genialne. Dawno nie czytałem tak genialnego fantasy i moim zdaniem jeżeli cykl nie "osłabnie" to spokojnie może pobić Pieśń Lodu i Ognia.
Droga Królów i Słowa Światłości - 2 z (podobno) cyklu 10 książek, które ma w planach wydać. 1 ekstra, 2 nie tylko trzyma poziom, ale przebija pierwszą część. Jeżeli utrzyma tempo to może zabraknąć skali :prochno:
Siewca wojny- książka Sandersona bardzo przyjemna i lekka.

Autor póki co ma niesamowite pomysły na tworzenie świata, a dodatkowo stworzone przez niego postacie są :ok:
:ok:
Jestem w trakcie czytania drugiej części i to chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Na "lubimy czytać" ta seria bije chyba wszystkie rekordy, nie tylko jeśli chodzi o fantasy.


Flas

Juventino
Juventino
Rejestracja: 05 października 2012
Posty: 59
Rejestracja: 05 października 2012

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 15:42

Juras_Senat pisze:
Eric6666 pisze:Jeżeli są tutaj fani fantasy to polecam twórczość Brandona Sandersona. Cykl Archiwum Burzowego Świata genialne. Dawno nie czytałem tak genialnego fantasy i moim zdaniem jeżeli cykl nie "osłabnie" to spokojnie może pobić Pieśń Lodu i Ognia.
Droga Królów i Słowa Światłości - 2 z (podobno) cyklu 10 książek, które ma w planach wydać. 1 ekstra, 2 nie tylko trzyma poziom, ale przebija pierwszą część. Jeżeli utrzyma tempo to może zabraknąć skali :prochno:
Siewca wojny- książka Sandersona bardzo przyjemna i lekka.

Autor póki co ma niesamowite pomysły na tworzenie świata, a dodatkowo stworzone przez niego postacie są :ok:
:ok:
Jestem w trakcie czytania drugiej części i to chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Na "lubimy czytać" ta seria bije chyba wszystkie rekordy, nie tylko jeśli chodzi o fantasy.
Mam za sobą "Drogę królów" i rzeczywiście robi wrażenie. Jeśli chodzi o Sandersona to polecam również "Elantris" - ogólnie zgadzam się,że Sanderson ma niesamowitą zdolność tworzenia własnych światów z kompletnymi i całkiem logicznymi koncepcjami magii/nadnaturalnych zdolności (stara się wyjaśnić działanie/pochodzenie mocy - nie mu niego tak, że magia jest i już). Poza tym cenię go jako tego, który zakończył "Koło czasu" po śmierci Jordana.


joy

Katalończyk
Katalończyk
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 kwietnia 2012
Posty: 771
Rejestracja: 18 kwietnia 2012

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 16:35

Juras_Senat pisze:
Eric6666 pisze:Jeżeli są tutaj fani fantasy to polecam twórczość Brandona Sandersona. Cykl Archiwum Burzowego Świata genialne. Dawno nie czytałem tak genialnego fantasy i moim zdaniem jeżeli cykl nie "osłabnie" to spokojnie może pobić Pieśń Lodu i Ognia.
Droga Królów i Słowa Światłości - 2 z (podobno) cyklu 10 książek, które ma w planach wydać. 1 ekstra, 2 nie tylko trzyma poziom, ale przebija pierwszą część. Jeżeli utrzyma tempo to może zabraknąć skali :prochno:
Siewca wojny- książka Sandersona bardzo przyjemna i lekka.

Autor póki co ma niesamowite pomysły na tworzenie świata, a dodatkowo stworzone przez niego postacie są :ok:
:ok:
Jestem w trakcie czytania drugiej części i to chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Na "lubimy czytać" ta seria bije chyba wszystkie rekordy, nie tylko jeśli chodzi o fantasy.
Trochę mnie zaciekawiliście tymi wypowiedziami i chyba to będzie moja kolejna książka, którą przeczytam. Chociaż najpierw chciałbym przebrnąć przez wiedźmina, a mam dopiero za sobą opowiadania i krew elfów. Ta ilość stron Drogi królów (prawie 1000) powala.


Eric6666

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 listopada 2006
Posty: 2129
Rejestracja: 13 listopada 2006

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 20:03

joy pisze:
Juras_Senat pisze:
Eric6666 pisze:Jeżeli są tutaj fani fantasy to polecam twórczość Brandona Sandersona. Cykl Archiwum Burzowego Świata genialne. Dawno nie czytałem tak genialnego fantasy i moim zdaniem jeżeli cykl nie "osłabnie" to spokojnie może pobić Pieśń Lodu i Ognia.
Droga Królów i Słowa Światłości - 2 z (podobno) cyklu 10 książek, które ma w planach wydać. 1 ekstra, 2 nie tylko trzyma poziom, ale przebija pierwszą część. Jeżeli utrzyma tempo to może zabraknąć skali :prochno:
Siewca wojny- książka Sandersona bardzo przyjemna i lekka.

Autor póki co ma niesamowite pomysły na tworzenie świata, a dodatkowo stworzone przez niego postacie są :ok:
:ok:
Jestem w trakcie czytania drugiej części i to chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Na "lubimy czytać" ta seria bije chyba wszystkie rekordy, nie tylko jeśli chodzi o fantasy.
Trochę mnie zaciekawiliście tymi wypowiedziami i chyba to będzie moja kolejna książka, którą przeczytam. Chociaż najpierw chciałbym przebrnąć przez wiedźmina, a mam dopiero za sobą opowiadania i krew elfów. Ta ilość stron Drogi królów (prawie 1000) powala.
jeżeli masz wolny dzień, to książka spokojnie na jeden dzionek idzie :D wciąga niesamowicie. Jeżeli jest 4 w nocy i zmuszasz się, żeby odłożyć książkę, bo rano trzeba wstać - znaczy, że książka jest genialna! Masz przed sobą 2000 stron takiego geniuszu :prochno:


joy

Katalończyk
Katalończyk
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 kwietnia 2012
Posty: 771
Rejestracja: 18 kwietnia 2012

Nieprzeczytany post 17 maja 2015, 21:40

Haha no niestety ja nie czytam szybko. Raczej delektuję się każdym opisem, szczególnie dialogami i muszę fonetyzować w myślach każde słowo. Więc dla mnie to jakiś wolny tydzień czytania :). ale mnie to nie przeszkadza, bo miniony rok dla mnie jest i tak rekordowy jeśli chodzi o liczbę przeczytanych książek. Przełomem był kindle, to jest genialne urządzenie :D


Makiavel

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lutego 2011
Posty: 3057
Rejestracja: 26 lutego 2011

Nieprzeczytany post 24 czerwca 2015, 19:41

Ja ostatnio pochłaniam popularnych autorów thrillerów/sensacji/kryminałów tj. Gerrittsen (cykl Rizzoli&Isles), Cobena (cykl z Bolitar'em i jego bratankiem) a aktualnie Baldacciego (cykl o Kingu i Maxwell). Ale ciesze się, że Eric6666 podrzucił ten tytuł fantasy, bo pewnego czasu szukałem jakiegoś fajnego cyklu w tym gatunku, na pewno przez wakacje łyknę.

Ponoć dzisiaj jakieś święto książki czy dzień wręczania sobie książek i znów statystyki - połowa Polaków nie przeczytała w zeszłym roku ani jednej książki. Przerażające


ODPOWIEDZ