Książki

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
MRN

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 listopada 2007
Posty: 8597
Rejestracja: 07 listopada 2007

Nieprzeczytany post 01 marca 2017, 07:07

Jasne, miałem na myśli jeszcze to oraz "Na marginesie życia". Świetnie się czyta i polecam te pozycje każdemu.


Obrazek
Teo

Juventino
Juventino
Rejestracja: 15 września 2007
Posty: 96
Rejestracja: 15 września 2007

Nieprzeczytany post 07 marca 2017, 19:25

Ja polecam: "Moja historia futbolu" ,obie części czyli cz.1 Świat i cz.2 Polska,autorstwa dziennikarza Stefana Szczepłka.Naprawdę dobrze się czyta i można się sporo dowiedzieć,a do tego masa ciekawych "skanów" różnorakich pamiątek piłkarskich(oraz zdjęć) których autor posiada pokaźną kolekcję.Czuć,że to prawdziwy pasjonat który naprawde kocha piłkę


Wiking

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 grudnia 2008
Posty: 955
Rejestracja: 22 grudnia 2008

Nieprzeczytany post 08 marca 2017, 22:26

Polecacie jakieś książki SF?

Ew. czytaliście coś z listy:
- Blackout
- Historia twojego życia - Chianga
- Leviathan wakes
- Sekunde za późno
?


Flas

Juventino
Juventino
Rejestracja: 05 października 2012
Posty: 59
Rejestracja: 05 października 2012

Nieprzeczytany post 09 marca 2017, 00:05

Wiking pisze:Polecacie jakieś książki SF?

Ew. czytaliście coś z listy:
- Blackout
- Historia twojego życia - Chianga
- Leviathan wakes
- Sekunde za późno
?
Interesuje Cię bardziej science? czy fiction? Z podanych przez ciebie pozycji zacząłem czytać Przebudzenie lewiatana, ale mi jakoś nie podeszło. Jeśli mogę coś polecić to (pomijając oczywistości typu - Diunę, Dicka, Fundację, czy Endera,):
- trylogię Atalaya Jagi Rydzewskiej; cykl Głębia Marcina Podlewskiego; - space opery, mniej popularne, ale mnie wciągnęły jak mało co;
- cykl Gambit MIchała Cholewy - ciężko zaklasyfikować - najbliżej do military sf (w późniejszych tomach rozwija się koncepcja SI), co ważne to zdecydowanie bardziej science;
- Gamdec Przybyłka - mamy tu i wirtualną rzeczywistość i SI i elementy space opery (pierwsze tomy to zbiory opowiadań wprowadzające w świat);
- dobry jest też cykl "POla dawno zapomnianych bitew" Szmidta
Ogólnie polecam polskie SF - również bardziej klasyczne - Lem, Zajdel (Limes inferior)
Ostatnio jestem pod dużym wrażeniem McAuley Paul J. Cicha wojna - elementy postapokalipsy, space opery, z dużym naciskiem na naukę (albo pseudo naukę - nie czuję się kompetentny oceniać :prochno:), wizja kolonizacji układu słonecznego i "rozwoju/ewolucji" człowieka chyba najbardziej prawdopodobna (wg mnie) z fantastyki którą czytałem.
Kiedyś duże wrażenie zrobiły na mnie Stalowy Szczur i Planeta Śmierci Harrisona, ale nie wiem jak wytrzymałyby próbę czasu.
A i polecam jeszcze tego pana - Stirling S. M. - popełnił cykl "Draka" chyba najbardziej kompletną historię alternatywną jaką zdarzyło mi czytać. (pomimo że w Polsce wydano tylko 2 z 4 tomów cyklu)


Wiking

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 grudnia 2008
Posty: 955
Rejestracja: 22 grudnia 2008

Nieprzeczytany post 09 marca 2017, 16:41

W sumie nie doprecyzowałem, że chodzi mi o nowsze SF (ostatnie ~10lat).
Starsze mam w miarę ogarnięte, także Dick, Lem, Zajdel, Le Guin, Card, Strugaccy, Stephenson, Gibson odpadają.

Co do Lewiatana to dużo złego słyszałem o polskim tłumaczeniu.


abe192

Juventino
Juventino
Rejestracja: 04 lipca 2017
Posty: 2
Rejestracja: 04 lipca 2017

Nieprzeczytany post 04 lipca 2017, 16:11

polecam książki Jamesa Ellroya. Najlepsze kryminały, zwłaszcza Wielkie Nic i biała gorączka.


PietroBosman

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 lutego 2009
Posty: 327
Rejestracja: 26 lutego 2009

Nieprzeczytany post 13 października 2017, 20:59

A ktoś czytał tego nowego "Mocka" Krajewskiego?


Poprostu

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 11 listopada 2007
Posty: 7073
Rejestracja: 11 listopada 2007

Nieprzeczytany post 14 października 2017, 13:11

Wiking pisze:Polecacie jakieś książki SF?
Polecam od siebie.
Marcin Podlewski „Głębia” t. I „Skokowiec”


Flas

Juventino
Juventino
Rejestracja: 05 października 2012
Posty: 59
Rejestracja: 05 października 2012

Nieprzeczytany post 14 października 2017, 20:52

Poprostu pisze:
Wiking pisze:Polecacie jakieś książki SF?
Polecam od siebie.
Marcin Podlewski „Głębia” t. I „Skokowiec”
Popieram w całej rozciągłości.


Viking

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2006
Posty: 670
Rejestracja: 01 września 2006

Nieprzeczytany post 14 lipca 2023, 19:03

Trochę odkurze temat, ale chciałbym polecić dwie serie fantastyki. Jak dla mnie top z tej tematyki.
Steven Erikson - Malazańska Księga Poległych
Robert M. Wegner - Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza


“But merely being tradition does not make something worthy, Kadash. We can’t just assume that because something is old it is right.”
Dalinar Kholin
Volto

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2006
Posty: 951
Rejestracja: 05 kwietnia 2006

Nieprzeczytany post 16 lipca 2023, 18:00

Viking pisze:
14 lipca 2023, 19:03
Trochę odkurze temat, ale chciałbym polecić dwie serie fantastyki. Jak dla mnie top z tej tematyki.
Steven Erikson - Malazańska Księga Poległych
Robert M. Wegner - Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza
To coś odpiszę bo czytałem.

Malazańska... to dość ciężki kawałek lektury. Zakupiłem "za niemało" calutką serię i zaciąłem się na 3im tomie. Nie warto zacząć czytać ciurkiem, ale dawkami, na pewno kiedyś wrócę, warto - tylko z umiarem. Tam jest kilka tysięcy stron do przełknięcia.

Opowieści... to świetna pozycja i niech kogoś nie zmyli nazwisko - autor polski, seria "się pisze" także warto czekać

Ze swojej strony, mogę polecić starszą pozycję (zapoczątkowana w '95) Kresa, za którą się wziąłem - "Księga Całości" To absolutnie topowa seria, a w 2022 wyszedł dziesiąty tom. Na szczęście i niestety, gdyż Autor od nas odszedł, dobrze, iż zdążył to zakończyć. Zaplanował jeszcze trzy części (lub jedną zamkniętą w trzech mniejszych - jak zwał tak zwał), i mają zostać wydane pośmiertnie. Szkoda, że w pewnym momencie zdecydował się na pisarską emeryturę, jest (był) fenomenalny. Na 100% nabędę i polecam.


"Calma non è importante è l'unica cosa che conta"
Massimiliano Allegri
Viking

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2006
Posty: 670
Rejestracja: 01 września 2006

Nieprzeczytany post 16 lipca 2023, 18:12

Volto pisze:
16 lipca 2023, 18:00
Viking pisze:
14 lipca 2023, 19:03
Trochę odkurze temat, ale chciałbym polecić dwie serie fantastyki. Jak dla mnie top z tej tematyki.
Steven Erikson - Malazańska Księga Poległych
Robert M. Wegner - Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza
To coś odpiszę bo czytałem.

Malazańska... to dość ciężki kawałek lektury. Zakupiłem "za niemało" calutką serię i zaciąłem się na 3im tomie. Nie warto zacząć czytać ciurkiem, ale dawkami, na pewno kiedyś wrócę, warto - tylko z umiarem. Tam jest kilka tysięcy stron do przełknięcia.

Opowieści... to świetna pozycja i niech kogoś nie zmyli nazwisko - autor polski, seria "się pisze" także warto czekać

Ze swojej strony, mogę polecić starszą pozycję (zapoczątkowana w '95) Kresa, za którą się wziąłem - "Księga Całości" To absolutnie topowa seria, a w 2022 wyszedł dziesiąty tom. Na szczęście i niestety, gdyż Autor od nas odszedł, dobrze, iż zdążył to zakończyć. Zaplanował jeszcze trzy części (lub jedną zamkniętą w trzech mniejszych - jak zwał tak zwał), i mają zostać wydane pośmiertnie. Szkoda, że w pewnym momencie zdecydował się na pisarską emeryturę, jest (był) fenomenalny. Na 100% nabędę i polecam.
Zastanawiałem się nad Kresem czy kupić jego książki jako kolejną serię. Jednak wybór padł na Abercrombie i Pierwsze Prawo.


“But merely being tradition does not make something worthy, Kadash. We can’t just assume that because something is old it is right.”
Dalinar Kholin
Volto

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 kwietnia 2006
Posty: 951
Rejestracja: 05 kwietnia 2006

Nieprzeczytany post 16 lipca 2023, 18:28

Również mam na rozpisce. Nie jest zła acz to bezwzględnie nie ten poziom, z drugiej strony - przeczytany pierwszy tom i zaraz zakupiłem następne, i stało się nimi to samo, czyli na logikę gorszy sort to nie jest. Po prostu zupełnie inny typ książki, aczkolwiek i to fantasy, i to.

PS: Jak Ci się podoba to pamiętaj, że cykli 'pierwsze prawo' są dwa i jeszcze trzy wcześniejsze pozycje z tego uniwersum. Abercombie jest jaki jest, niespodzianki nie sprawia, przypadnie do gustu jedna książka, przypadną i inne też. Do "epoki obłedu" jeszcze się nie zabrałem (nawet nie posiadam), aczkolwiek wiadomo czego się spodziewać.
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2023, 18:40 przez Volto, łącznie zmieniany 1 raz.


"Calma non è importante è l'unica cosa che conta"
Massimiliano Allegri
Viking

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2006
Posty: 670
Rejestracja: 01 września 2006

Nieprzeczytany post 16 lipca 2023, 18:37

Moje top 3 które przeczytałem to chyba:
1. Malazańska Księga Poległych
2. Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza
3. Pieśń Lodu i Ognia
Wyróżnienie dla Sandersona i Archiwum Burzowego Światła, ale to taki lżejszy temat.
Na liście do.przeczytania mam wiele pozycji, chociażby Czarną Kompanię Glena Cooka.


“But merely being tradition does not make something worthy, Kadash. We can’t just assume that because something is old it is right.”
Dalinar Kholin
Michael_M

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 07 lutego 2020
Posty: 1191
Rejestracja: 07 lutego 2020

Nieprzeczytany post 16 lipca 2023, 19:04

Aż prosi się by ludzie więcej czytali. Osobiście jak widzę te statystyki że Polacy prawie w ogóle nie czytają a potem słyszę rozmowy ludzi na mieście to to widać. Uważam że 1 książka w miesiącu krzywdy nikomu nie zrobi a może przynieść sporo dobrego. Ja obecnie w tym roku jakieś 32 na ten moment.
"Dom stu szeptów" Mastertona był super.


ODPOWIEDZ