Matura ustna z j. polskiego.

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 03 stycznia 2012, 22:09

--Maq-- pisze:
deszczowy pisze:
--Maq-- pisze:Też w tym roku zdaję maturę i mam pewne pytanie. Zna ktoś z Was może jakieś książki, które pasowały by do tematu:"Problemy życia w PRL-u ukazane w literaturze drugiego obiegu. Omów problem na wybranych przykładach literackich.". Trzy książki mam wybrane, jeszcze jakichś dwóch pozycji mi brakuje :roll:
Napisz jakie książki masz wybrane.
:puck: Rymkiewicz Jarosław Marek "Rozmowy polskie latem 1983"
:puck: Bocheński Jacek "Stan po zapaści"
:puck: Anderman Janusz "Kraj świata"
No to może "Mała Apokalipsa" jeszcze? albo coś od Tyrmanda?


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Maku

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 kwietnia 2010
Posty: 549
Rejestracja: 06 kwietnia 2010

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2012, 11:09

deszczowy pisze: No to może "Mała Apokalipsa" jeszcze? albo coś od Tyrmanda?
Wpisałem "Małą Apokalipsę" i "Siedem dalekich rejsów" Tyrmanda na listę bibliografii podmiotu. Dzięki deszczu :)
Muszę jeszcze zrobić bibliografię przedmiotu, nauczycielka kazała zrobić, ale nic nie powiedziała, ile pozycji ma się na niej znaleźć :/
Na razie mam tylko "KOR" Lipskiego. A Wy ile mieliście pozycji w bibliografii przedmiotu?


Obrazek
deszczowy

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 września 2005
Posty: 7524
Rejestracja: 01 września 2005

Nieprzeczytany post 08 stycznia 2012, 13:06

--Maq-- pisze:
deszczowy pisze: No to może "Mała Apokalipsa" jeszcze? albo coś od Tyrmanda?
Wpisałem "Małą Apokalipsę" i "Siedem dalekich rejsów" Tyrmanda na listę bibliografii podmiotu. Dzięki deszczu :)
Muszę jeszcze zrobić bibliografię przedmiotu, nauczycielka kazała zrobić, ale nic nie powiedziała, ile pozycji ma się na niej znaleźć :/
Na razie mam tylko "KOR" Lipskiego. A Wy ile mieliście pozycji w bibliografii przedmiotu?
Wiesz co, nie ma, o ile pamiętam, ograniczeń co do liczby lektur P/P. Weź z 7-10 do jednej i drugiej i powinno być git. Natomiast co do kwestii jakie pozycje tam umieścić... hm. Zajrzyj na strony IPN. Oni mieli sporo publikacji na ten temat, zawsze coś tam wydadzą nowego. Polecałbym także skontaktować się z warszawskim Domem Spotkań z Historią. Oni rówineż wydają wiele publikacji, albumów, artykułów... Tam uderzaj.

EDYTA:
Rzuć okiem, może coś z tych pozycji Cię zainteresuje?

http://www.poczytaj.pl/k/01060108

http://www.dobre-ksiazki.com.pl/szukaj/PRL.html


I believe in Moise(s) Kean

http://www.pmiska.pl/
Piotr Juvefan

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 kwietnia 2008
Posty: 1611
Rejestracja: 12 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 15:14

Trochę sobie zaniedbałem,ale muszę napisać pracę na temat: Obraz powstań narodowych w literaturze polskiej XIX i XX wieku.Omów na wybranych przykładach. .
Myslę że wystarczą z 4 lektury na pewno Gloria Victis :-D może jeszcze Potop,Kordian i Dziady cz.III. Czy te lektury są dobre na ten temat?
To byłoby na literaturę podmiotu.. ale nie wiem z jakich korzystać opracowań do tych lektur..jakieś propozycję? Ma ktoś fajną wizję na podany temat? Byłbym wdzięczny :)


Azazel

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 lipca 2010
Posty: 880
Rejestracja: 03 lipca 2010

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 17:16

Może zostać to potraktowane jako żart, ale "Zostało z uczty bogów". Książka Newerlego traktuje o powstaniu bolszewickim w Rosji z perspektywy młodego chłopca w to się angażującego, którym wtedy był. Nie dotyczy wprawdzie działań w Polsce, ale nie masz w tym kierunku sprecyzowanego tematu. Nawet jak nie skorzystasz, warto sobie przeczytać.


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 17:31

Piotr Juvefan pisze:Trochę sobie zaniedbałem,ale muszę napisać pracę na temat: Obraz powstań narodowych w literaturze polskiej XIX i XX wieku.Omów na wybranych przykładach. .
Myslę że wystarczą z 4 lektury na pewno Gloria Victis :-D może jeszcze Potop,Kordian i Dziady cz.III. Czy te lektury są dobre na ten temat?
To byłoby na literaturę podmiotu.. ale nie wiem z jakich korzystać opracowań do tych lektur..jakieś propozycję? Ma ktoś fajną wizję na podany temat? Byłbym wdzięczny :)
Proponowałbym Ci powieść autorstwa Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20" traktującą o powstaniu warszawskim. Książka jest dość długa, ale bardzo dobrze napisana. Możesz również rozważyć "Wierną rzekę" Stefana Żeromskiego opowiadającą o powstaniu styczniowym oraz "Rozdziobią nas kruki, wrony..." tego samego autora. Zastanów się także nad "Nocą listopadową" Stanisława Wyspiańskiego.
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2012, 17:34 przez Vimes, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
Piotr Juvefan

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 kwietnia 2008
Posty: 1611
Rejestracja: 12 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 17:34

Dzięki za chęci,ale nie chce się bawić w powstania bolszewickie,wolałbym raczej skupić się na 2 naszych najważniejszych,czyli Potop też odpadnie :)
myśle nad jeszcze jedną o styczniowym....wziąłbym Rozdziobią nas kruki wrony,ale to jeszcze XIX wiek...Gloria victis jest napisana już w XX.

ale @Vimes może ma rację o ile "Rozdziobią nas kruki wrony" nie wezmę z powyższych względów to nad "Wierną rzeką" chętnie bym się zastanowił
dzięki :)


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 18:02

Piotrze, drobna rada z mojej strony. Nawet jeżeli oceniasz jakieś wydarzenie historyczne negatywnie to udawanie, że go nie było nie jest najlepszym pomysłem, bo co się stało to się nie odstanie. Historii nie należy cenzurować. Poza tym, w tej prezentacji bardziej niż na przedstawianiu własnych poglądów masz opisać jak to jest przedstawiane w polskiej literaturze, a ewentualnie później dodać swój komentarz na temat tego, co Ty o tym myślisz. Zastanów się nad tym jeszcze. Może sięgnij po "Kinderszenen" Jarosława Marka Rymkiewicza?


Obrazek
Piotr Juvefan

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 kwietnia 2008
Posty: 1611
Rejestracja: 12 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 18:24

No faktycznie temat wygląda szerzej niż się wydaje i można w nim opisywać powstanie bolszewickie czy powstanie Interistów w Mediolanie byleby tylko było to dziełem polskiej literatury.. :-D ,ale wolałbym się skupić na polskim podwórku i najlepiej na lekturach mi znanych.Rozumiem,że moje przypuszczalne propozycje mogą nie wystarczyć? A może się prześlizgnę jeśli przedstawię konkretnie te utwory :)


Vimes

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 06 maja 2003
Posty: 7235
Rejestracja: 06 maja 2003

Nieprzeczytany post 06 lutego 2012, 20:13

Zrobisz jak uważasz. Zresztą maturę ustną z polskiego trzeba tylko zaliczyć, bo do wstępu na studia chyba nigdzie nie jest brana pod uwagę? Wracając do tematu sugerowałbym Ci jeszcze korzystanie z książek wydanych w serii "Biblioteka Narodowa", bo oprócz tekstu samego utworu zawierają one dodatkowe informacje i przypisy ułatwiające odbiór dzieła. W przypadku "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego było to dla mnie bardzo pomocne w zrozumieniu symboliki i kontekstu. Chociaż to było już jakiś czas temu, na ustnej maturze z polaka miałem temat bardzo podobny do Twojego.


Obrazek
preclix

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 grudnia 2004
Posty: 756
Rejestracja: 14 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 24 lutego 2012, 23:29

Piotr Juvefan pisze:Trochę sobie zaniedbałem,ale muszę napisać pracę na temat: Obraz powstań narodowych w literaturze polskiej XIX i XX wieku.Omów na wybranych przykładach. .
Myslę że wystarczą z 4 lektury na pewno Gloria Victis :-D może jeszcze Potop,Kordian i Dziady cz.III. Czy te lektury są dobre na ten temat?
To byłoby na literaturę podmiotu.. ale nie wiem z jakich korzystać opracowań do tych lektur..jakieś propozycję? Ma ktoś fajną wizję na podany temat? Byłbym wdzięczny :)
Ja zrobiłem prezentację na pokrewny temat, mianowicie: "Powstania narodowe i konspiracja, jako temat literatury polskiej. Omów zagadnienie na wybranych przykładach."

Lektury z jakich korzystałem:

"Kordian"
i wiersz "Grób Agamemnona" Słowackiego; "Rozdzióbią nas, kruki, wrony..." Żeromskiego oraz "Warszawianka" Wyspiańskiego.

Do tego 6 pozycji w literaturze przedmiotu. Za prezentację otrzymałem maksa. Jeśli chcesz mogę udostępnić Ci całość, oczywiście, jeśli obiecasz, że materiały posłużą Ci tylko za wskazówki do stworzenia własnej pracy :D


Tony Montana

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 stycznia 2012
Posty: 1277
Rejestracja: 28 stycznia 2012

Nieprzeczytany post 25 lutego 2012, 10:07

preclix pisze:
Piotr Juvefan pisze:Trochę sobie zaniedbałem,ale muszę napisać pracę na temat: Obraz powstań narodowych w literaturze polskiej XIX i XX wieku.Omów na wybranych przykładach. .
Myslę że wystarczą z 4 lektury na pewno Gloria Victis :-D może jeszcze Potop,Kordian i Dziady cz.III. Czy te lektury są dobre na ten temat?
To byłoby na literaturę podmiotu.. ale nie wiem z jakich korzystać opracowań do tych lektur..jakieś propozycję? Ma ktoś fajną wizję na podany temat? Byłbym wdzięczny :)
Ja zrobiłem prezentację na pokrewny temat, mianowicie: "Powstania narodowe i konspiracja, jako temat literatury polskiej. Omów zagadnienie na wybranych przykładach."

Lektury z jakich korzystałem:

"Kordian"
i wiersz "Grób Agamemnona" Słowackiego; "Rozdzióbią nas, kruki, wrony..." Żeromskiego oraz "Warszawianka" Wyspiańskiego.

Do tego 6 pozycji w literaturze przedmiotu. Za prezentację otrzymałem maksa. Jeśli chcesz mogę udostępnić Ci całość, oczywiście, jeśli obiecasz, że materiały posłużą Ci tylko za wskazówki do stworzenia własnej pracy :D
Nie udostępniaj prac za darmo, ponieważ psujesz rynek osobom piszącym prace na zlecenie takim jak ja :-D
Ja otrzymałem 19/20 punktów, swojej prezentacji maturalnej nie napisałem w ogóle ponieważ byłem zajęty pisaniem prac dla znajomych (wszyscy ładnie zdali 8)), bardzo lubię czytać więc ustny polski był tylko formalnością.
Z rad jakie mogę udzielić: nie przestawaj mówić, niech nie występują u Ciebie 30 s. przerwy w czasie których zastanawiasz się co powiedzieć dalej. Posiadanie własnego zdania jest bardzo przydatne :!: Jeśli czujesz, że 15 minut nie wystarczy na powiedzenie wszystkiego co masz do powiedzenia, nie przejmuj się, dostaniesz więcej czasu, nikt nie będzie Cię karał za bardziej rozbudowane wypowiedzi :wink:


preclix

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 grudnia 2004
Posty: 756
Rejestracja: 14 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 25 lutego 2012, 15:28

Tony Montana pisze:
preclix pisze:
Piotr Juvefan pisze:Trochę sobie zaniedbałem,ale muszę napisać pracę na temat: Obraz powstań narodowych w literaturze polskiej XIX i XX wieku.Omów na wybranych przykładach. .
Myslę że wystarczą z 4 lektury na pewno Gloria Victis :-D może jeszcze Potop,Kordian i Dziady cz.III. Czy te lektury są dobre na ten temat?
To byłoby na literaturę podmiotu.. ale nie wiem z jakich korzystać opracowań do tych lektur..jakieś propozycję? Ma ktoś fajną wizję na podany temat? Byłbym wdzięczny :)
Ja zrobiłem prezentację na pokrewny temat, mianowicie: "Powstania narodowe i konspiracja, jako temat literatury polskiej. Omów zagadnienie na wybranych przykładach."

Lektury z jakich korzystałem:

"Kordian"
i wiersz "Grób Agamemnona" Słowackiego; "Rozdzióbią nas, kruki, wrony..." Żeromskiego oraz "Warszawianka" Wyspiańskiego.

Do tego 6 pozycji w literaturze przedmiotu. Za prezentację otrzymałem maksa. Jeśli chcesz mogę udostępnić Ci całość, oczywiście, jeśli obiecasz, że materiały posłużą Ci tylko za wskazówki do stworzenia własnej pracy :D
Nie udostępniaj prac za darmo, ponieważ psujesz rynek osobom piszącym prace na zlecenie takim jak ja :-D
Ja otrzymałem 19/20 punktów, swojej prezentacji maturalnej nie napisałem w ogóle ponieważ byłem zajęty pisaniem prac dla znajomych (wszyscy ładnie zdali 8)), bardzo lubię czytać więc ustny polski był tylko formalnością.
Z rad jakie mogę udzielić: nie przestawaj mówić, niech nie występują u Ciebie 30 s. przerwy w czasie których zastanawiasz się co powiedzieć dalej. Posiadanie własnego zdania jest bardzo przydatne :!: Jeśli czujesz, że 15 minut nie wystarczy na powiedzenie wszystkiego co masz do powiedzenia, nie przejmuj się, dostaniesz więcej czasu, nikt nie będzie Cię karał za bardziej rozbudowane wypowiedzi :wink:
Szczerze mówiąc, nie wiem co kieruje ludźmi, którzy zamawiają takie prace. Matura ustna z języka polskiego nie jest chyba brana pod uwagę na żadnej uczelni. Z doświadczenia wiem, że trzeba się baaaaardzo postarać, żeby jej nie zaliczyć (koleżanka z klasy, stanęła przed komisją z pustymi rękoma, a przede wszystkim z pustą głową, dostała 8 punktów i kazali jej się wynosić :)). Tak naprawdę ta prezentacja ma dać informację NAM, jak sobie radzimy publicznie coś prezentując czy przemawiając, która może być istotna w dorosłym życiu.

A jak ktoś nie ma ochoty się sprawdzić, to wystarczy poświęcić parę godzin z jednego dnia, na przeszukanie internetu czy zrycie treści z najlichszych opracowań za 3,99 w hipermarkecie.

No, ale jest popyt, jest podaż, ktoś ma za dużo pieniędzy to trzeba z tego korzystać (szczególnie, jeśli praca sprawia przyjemność), także Tony gratuluję interesu 8)

Ja swoją prezentację skleciłem w nocy przed egzaminem, oczywiście wcześniej przeczytałem wszystkie pozycje, które zawarłem w bibliografii.

Jeżeli podczas prezentowania, dasz poznać po sobie, że sam ją przygotowałeś, jesteś pewny siebie, masz pojęcie o tym o czym rozprawiasz, to za samo to masz już 80%, bez odpowiadania na pytania.

Jeżeli chodzi o czas to ja zmieściłem się w 15 minutach, łącznie z odpowiedzeniem na 3 pytania :)

A Piotr Juvefan, ma szczęście, że obrał dobrą drogę w życiu w pewnej kwestii, podczas gdy inni "wybrali cierpienie" :) i teraz z tego korzysta.


Piotr Juvefan

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 kwietnia 2008
Posty: 1611
Rejestracja: 12 kwietnia 2008

Nieprzeczytany post 25 lutego 2012, 15:43

Tony Montana pisze:
Z rad jakie mogę udzielić: nie przestawaj mówić, niech nie występują u Ciebie 30 s. przerwy w czasie których zastanawiasz się co powiedzieć dalej. Posiadanie własnego zdania jest bardzo przydatne :!: Jeśli czujesz, że 15 minut nie wystarczy na powiedzenie wszystkiego co masz do powiedzenia, nie przejmuj się, dostaniesz więcej czasu, nikt nie będzie Cię karał za bardziej rozbudowane wypowiedzi :wink:
dzięki za radę,choć tak naprawdę tylko spokój może uratować :-D
preclix pisze:
A Piotr Juvefan, ma szczęście, że obrał dobrą drogę w życiu w pewnej kwestii, podczas gdy inni "wybrali cierpienie" :) i teraz z tego korzysta.
no baa i dlatego współczuję innym barwom :D


Tony Montana

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 stycznia 2012
Posty: 1277
Rejestracja: 28 stycznia 2012

Nieprzeczytany post 25 lutego 2012, 17:24

preclix pisze: Szczerze mówiąc, nie wiem co kieruje ludźmi, którzy zamawiają takie prace. Matura ustna z języka polskiego nie jest chyba brana pod uwagę na żadnej uczelni. Z doświadczenia wiem, że trzeba się baaaaardzo postarać, żeby jej nie zaliczyć (koleżanka z klasy, stanęła przed komisją z pustymi rękoma, a przede wszystkim z pustą głową, dostała 8 punktów i kazali jej się wynosić :)). Tak naprawdę ta prezentacja ma dać informację NAM, jak sobie radzimy publicznie coś prezentując czy przemawiając, która może być istotna w dorosłym życiu.

A jak ktoś nie ma ochoty się sprawdzić, to wystarczy poświęcić parę godzin z jednego dnia, na przeszukanie internetu czy zrycie treści z najlichszych opracowań za 3,99 w hipermarkecie.

No, ale jest popyt, jest podaż, ktoś ma za dużo pieniędzy to trzeba z tego korzystać (szczególnie, jeśli praca sprawia przyjemność), także Tony gratuluję interesu 8)

Ja swoją prezentację skleciłem w nocy przed egzaminem, oczywiście wcześniej przeczytałem wszystkie pozycje, które zawarłem w bibliografii.

Jeżeli podczas prezentowania, dasz poznać po sobie, że sam ją przygotowałeś, jesteś pewny siebie, masz pojęcie o tym o czym rozprawiasz, to za samo to masz już 80%, bez odpowiadania na pytania.

Jeżeli chodzi o czas to ja zmieściłem się w 15 minutach, łącznie z odpowiedzeniem na 3 pytania :)

A Piotr Juvefan, ma szczęście, że obrał dobrą drogę w życiu w pewnej kwestii, podczas gdy inni "wybrali cierpienie" :) i teraz z tego korzysta.
Ludzie są naprawdę strasznie leniwi, nawet jeśli mogą pracę napisać sami to wolą ją kupić i mieć spokój.
Aha i zgadzam się z treścią całego posta :ok:


ODPOWIEDZ