Studia

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
MarcinB

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 marca 2005
Posty: 555
Rejestracja: 20 marca 2005

Nieprzeczytany post 09 marca 2007, 19:20

Witam wszystkich. Chciałbym zaciągnąć rady u bliskich mi osób jakich jesteście Wy, Juventinni. Może macie jakieś pomysła na studia :?: Niedługo będe musiał podjąć decyzję w tej sprawie i dlatego każda sugestia jest dla mnie ważna. Podajcie wszystko na ten temat od studiów aż po ilość przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości itp, itd.

Pozdro
Forza Juve


Piotrekk

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 marca 2006
Posty: 132
Rejestracja: 27 marca 2006

Nieprzeczytany post 09 marca 2007, 19:28

Jesteś tegorocznym maturzystą,więc juz zapewne zdecydowałeś z czego będziesz pisał.
Najlepiej zdawać z przedmiotów ścisłych,dzięki którym możesz dostać się na politechnike po której łatwiej znależć prace niz po kierunkach humanistycznych,które produkuja bezrobotnych.
Na politechnike jest się łatwo dostać(przynajmniej w Poznaniu),mało jest ludzi którzy pisali matme na maturze,kumpel się dostał choć ogólem ze wszystkiego miał mniej punktów niz ja z angielskiego. Ale dostać się to jedno a utrzymać na niej to drugie ;)


Juve fan
Railis

Qualità Juventino
Qualità Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 lutego 2006
Posty: 1489
Rejestracja: 01 lutego 2006

Nieprzeczytany post 09 marca 2007, 19:55

Mnie się wydaje, że się za późno obudziłeś. :wink: Jesteś bardziej humanistą, czy umysłem ścisłym? Chodzi o to przede wszystkim, żeby robić coś co się podoba i sprawia przyjemność. Powiedz może najpierw w czym jesteś mocny, co chcesz robić i do czego jesteś w szczególności przygotowany przez szkołę średnią. Powiedz mi co ci się najbardziej podoba, a postaram się ci pomóc. :wink:


cygi

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 lipca 2004
Posty: 450
Rejestracja: 27 lipca 2004

Nieprzeczytany post 09 marca 2007, 23:36

Ja jak wybierałem przedmioty na maturę, to kierowałem się studiami jakie chcę ukończyć... Najpierw powinieneś się zastanowić, co chcesz studiować, a później wybierasz przedmioty.


Cyba

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 sierpnia 2006
Posty: 55
Rejestracja: 23 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 00:17

Idz do seminarium :prochno: Ksiądz to jedyny zawód w którym nie ma bezrobocia :smile:.

a teraz na poważnie zależy wszystko od tego czy chce ci się uczyć jak tak to idź na dzienne a jak nie to zaocznie i już. Jeśli chodzi o kierunek masz już 19 lat w takim wieku chyba trzeba wiedzieć co się chce robić i co sie lubi a czego nie. Jeśli jesteś w technikum to idź na polibude


Obrazek
wickerman

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 listopada 2003
Posty: 59
Rejestracja: 20 listopada 2003

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 00:43

Podstawowy wybór: nauki ścisłe albo humanistyczne. A potem pozostaje przeglądanie dostępnych kierunków pod kątem zainteresowań, późniejszego zatrudnienia, przedmiotów zdawanych na maturze, itp. Nie trzeba od razu trafić w swoje powołanie. Po roku czy dwóch można spokojnie zacząć drugi kierunek albo bez większych strat przenieść się na inny (jeśli jest choć trochę podobny;)). Zresztą studia jedno a późniejsza kariera to drugie - nie trzeba pracować w zawodzie.
A jeśliby patrzeć na łątwość znalezienia pracy to oczywiście jak już poprzednicy wspominali politechnika. Ciężkie studia, ale nie trzeba szukać roboty - znajdzie cię sama.;)
Cyba pisze:...masz już 19 lat w takim wieku chyba trzeba wiedzieć co się chce robić i co sie lubi a czego nie.
Zgodziłbym się jedynie z tym, że wiadomo co się lubi. Jeśli chodzi o to co chce się robić to już nie bardzo, a przynajmniej nie wszyscy wiedzą i nie widzę w tym nic dziwnego.


MarcinB

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 marca 2005
Posty: 555
Rejestracja: 20 marca 2005

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 10:22

Dzięki za zainteresowanie. Jestem z rocznika '89' a więc mam jeszcze rok do matury. Preferuję przedmioty ścisłe niż humanistyczne :-D


Mrówa

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 października 2005
Posty: 1755
Rejestracja: 01 października 2005

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 11:17

Mysle ze Politechnika Czestochowska przyjmie Cie z otwartymi rekami, a czy bedzie Ci sie chcialo tam uczyc to juz inna kwestia :D


Obrazek
herr_braun

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 kwietnia 2004
Posty: 701
Rejestracja: 01 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 12:26

marcinb1989 pisze:Dzięki za zainteresowanie. Jestem z rocznika '89' a więc mam jeszcze rok do matury. Preferuję przedmioty ścisłe niż humanistyczne :-D
aaa, to masz jeszcze czas ;) Tak serio to jak jesteś ścisły ;) to dobrym wyborem są politechniki. Mamy ogromny deficyt na rynku techników i ścisłowców za to nadmiar psychologów, politologów, pedagogów itd. Po Polibudzie robote masz prawie jak w banku i to nieźle płatną a i dostać się nietrudno. Choć same studa ponoć ciężkie to myślę że warto. I jak masz rok do matury to właśnie czas, żeby się zdecydować, żeby popatrzeć co jest wymagane na jakie kierunki i ew. ponadrabiać zaległości z fizyki czy chemii ;)


MarcinB

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 20 marca 2005
Posty: 555
Rejestracja: 20 marca 2005

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 20:15

Właśnie mam dylemat czy zdawać 1 czy 2 przedmioty dodatkowe na maturce :whistle: Z jednej strony może i lepiej by było skupić się na 1 przedmiocie i dobrze go zdać niż rozwlekać się na 2 :?: Z drugiej strony może będą większe szasne jeżeli 2 przedmioty się zdaje, ale to zalezy od uczelni. Jak radzicie :?: Zastanawiam się nad Matą i Gecią. Z tego co się orientuję to Gecie dużo osób chce zdawać i zdaje. Jakie macie zdanie na ten temat :?: Znacie może jakiś przelicznik % na pkt, bo z tego co sie orientuje to sie je zamienia. A z świadectwami to jak teraz jest :?: Są jakieś konkursy świadectw :?: bo nie wiem czy będe się musiał przykładac z przedmiotów odchodzących mi w tym roku :/ Czy mają mnie tylko interesowac przedmioty z których bede zdawał :?:


LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 20:41

Ja tak tylko sie okazyjnie podepne na chwile do tematu z jednym pytaniem. Padla juz kilkakrotnie teza, ze na politechniki jest sie latwiej dostac, ale dlaczego? I czy np wybor szkoly sredniej jesli sie chce isc na politechnike jest jakis znaczacy, oczywiscie chodzi mi tutaj o wybor miedzy liceum a technikum? Slyszalem, ze jesli politechnika to lepiej to drugie, prawda to? Ups, wyszly dwa pytania...


Cyba

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 23 sierpnia 2006
Posty: 55
Rejestracja: 23 sierpnia 2006

Nieprzeczytany post 10 marca 2007, 21:52

Lord_ Juve pisze:Ja tak tylko sie okazyjnie podepne na chwile do tematu z jednym pytaniem. Padla juz kilkakrotnie teza, ze na politechniki jest sie latwiej dostac, ale dlaczego? I czy np wybor szkoly sredniej jesli sie chce isc na politechnike jest jakis znaczacy, oczywiscie chodzi mi tutaj o wybor miedzy liceum a technikum? Slyszalem, ze jesli politechnika to lepiej to drugie, prawda to? Ups, wyszly dwa pytania...
1 Nie zawsze zależy jaki kierunek np. na Politechnike ciężko się dostać na elektronikę i informatykę a na mechanike łatwiej wszystko zależy od kierunku i popyty jaki panuje w danym roku

2 LO czy Technikum hmm.. ja wybrałem technikum i musze powiedzieć jest ciężko jestem w 3 klasie ale po naszym techikum spokojnie można iść już robić do Bosha czy Indesitu szkoła dosteje oferty dla uczniów, w LO masz mniej nauki. U mnie jest kilku wykładowców z Polibudy fajni ludzie :D i z tego co wiem jeśli jest się po techikum to przez 1 rok uczysz się tylko matmy i fizyki bo podstawy Elektrowszystkiego masz opanowane a ludzie z LO ostro zakuwają :D


Obrazek
herr_braun

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 kwietnia 2004
Posty: 701
Rejestracja: 01 kwietnia 2004

Nieprzeczytany post 11 marca 2007, 09:53

marcinb1989 pisze:Właśnie mam dylemat czy zdawać 1 czy 2 przedmioty dodatkowe na maturce :whistle: Z jednej strony może i lepiej by było skupić się na 1 przedmiocie i dobrze go zdać niż rozwlekać się na 2 :?:
To już zależy od Twoich predyspozycji. Musisz ocenić, czy masz duże zaległości z danego przedmiotu czy Ci dobrze idzie itd. W tej chwili naprawdę masz jeszcze sporo czasu i możesz spokojnie dużo nadrobić. Ja np. zdaję mate wos i histe, w tym tą pierwszą na podstawowym, i póki co nauka i powtarzanie idzie mi dość dobrze. Nie jest to więc jakiś ogormny problem, acz wymaga nieco więcej pracy. Ale na pewno da Ci to większą pewność i szersze pole manewru, nawet jak jeden przedmiot Ci nie wyjdzie na mautrze.
marcinb1989 pisze:Z drugiej strony może będą większe szasne jeżeli 2 przedmioty się zdaje, ale to zalezy od uczelni. Jak radzicie :?: Zastanawiam się nad Matą i Gecią. Z tego co się orientuję to Gecie dużo osób chce zdawać i zdaje. Jakie macie zdanie na ten temat :?:
Na politechniki chyba raczej mata i jakiś drugi ścisły, ale to sobie posprawdzaj, uczelnie mają rospiski na swoich stronach
marcinb1989 pisze:Znacie może jakiś przelicznik % na pkt, bo z tego co sie orientuje to sie je zamienia. A z świadectwami to jak teraz jest :?: Są jakieś konkursy świadectw :?:
Też wszystko zależy od konkretnych uczelni.
marcinb1989 pisze:Czy mają mnie tylko interesowac przedmioty z których bede zdawał :?:
Praktycznie tak, oczywiście zależy to od tego jak pobłażliwi są nauczyciele z innych przedmiotów, ale zdecydowanie skupić się na maturalnych przedmiotach a resztę lekko odpuścić. Ale warto zwrócić uwagę, że np. WOS i geografia mają część prgramu wspólną, podobnie polski historia, także do tego też trzeba podejść rozsądnie.
Lord_ Juve pisze:Ja tak tylko sie okazyjnie podepne na chwile do tematu z jednym pytaniem. Padla juz kilkakrotnie teza, ze na politechniki jest sie latwiej dostac, ale dlaczego?
Ponieważ jest mało chętnych na te kierunki. Wyjątki oczywiście są, ale zasadniczo np na pulibudę warszawską są kierunki, na których jest mniej niż jedna osoba na miejsce a po nich masz niemal pewną niezłą robotę od razu po studiach. Tylko, że same studia są dość ciężkie i to odstrasza.


LordJuve

Juventino
Juventino
Rejestracja: 26 maja 2005
Posty: 4162
Rejestracja: 26 maja 2005

Nieprzeczytany post 11 marca 2007, 10:34

A jak sie na polskich politechnikach ma sprawa z informatyka? Ktos wczesniej napisał, ze jesli chodzi o infe to ciezko sie dostac na politechnike, czy to prawda? Wie ktos jak np ma sie sprawa z dostaniem sie na infe na Politechnice Krakowskiej?


Michal17

Juventino
Juventino
Rejestracja: 06 grudnia 2003
Posty: 486
Rejestracja: 06 grudnia 2003

Nieprzeczytany post 11 marca 2007, 11:57

Piotrekk pisze:Najlepiej zdawać z przedmiotów ścisłych,dzięki którym możesz dostać się na politechnike po której łatwiej znależć prace niz po kierunkach humanistycznych,które produkuja bezrobotnych.
Nie zgodzę się z tym i z uporem maniaka będę lansował teorię: każdy, kto ma trochę oleju w głowie poradzi sobie w życiu, niezależnie czy kończy matematykę czy filozofię. To błędne mniemanie, że studia humanistyczne to zły wybór bierze się stąd, że w zasadzie nie dają one praktycznych umiejętności. Dają one jednak coś dla mnie niepomiernie ważniejszego: mądrość i satysfakcję. Ci, którzy twierdzą, że to nie da mi chleba są niepoważni. Nie martwcie się o nas, „bezrobotnych” humanistów, damy sobie radę…
wickerman pisze:Zresztą studia jedno a późniejsza kariera to drugie - nie trzeba pracować w zawodzie.
Z jednej strony zadam pytanie: to po co studiować coś konkretnego? Z drugiej jednak mam świadomość, jak wygląda rynek pracy. Dodam jeszcze, że właśnie większość ludzi po ścisłych studiach nie pracuje w zawodzie. Humanistów to nie dotyczy, bo my nie dostajemy tak ścisłego zawodu :D
Piotrekk pisze:Na politechnike jest się łatwo dostać(przynajmniej w Poznaniu),mało jest ludzi którzy pisali matme na maturze
Lord_ Juve pisze:A jak sie na polskich politechnikach ma sprawa z informatyka? Ktos wczesniej napisał, ze jesli chodzi o infe to ciezko sie dostac na politechnike, czy to prawda? Wie ktos jak np ma sie sprawa z dostaniem sie na infe na Politechnice Krakowskiej?
Krakowska Polibuda nie jest tak otwarta na studentów, jest bardzo wielu kandydatów w stosunku do liczby miejsc i często rekrutacja nawet dla dobrych uczniów kończy się płaczem. Dobrze, że jest AGH (nie mówię, że to gorsza szkoła, ale tak po prawdzie to on przygarnia masę ludzi, którym nie było dane studiować na Polibudzie) czy AE…
Co do konkretnych kierunków nie mogę udzielić info bo zupełnie mnie to nie interesowało. Ja studiuję na Uniwersytecie ;) Nasi wykładowcy to na każdym kroku podkreślają, czasami bywa to frustrujące…


ODPOWIEDZ