Polityka

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Łukasz

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 października 2002
Posty: 6351
Rejestracja: 13 października 2002

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 20:27

Tak czytam i czytam... Nie wydaje mi się, że kościół jakoś szczególnie miesza się w politykę. Pewien rozdział jednak istnieje. Całkowitej odrębności zachować się nie da, bo polityka i sfera społeczna i obyczajowa jakoś się wzajemnie przenikają, a te jednak pozostawać pod "wpływem" kościoła muszą... Podawanie przykładu Rydzyka, Natanka, Jankowskiego czy innych oszołomów nie bardzo ma sens, bo to jednak margines.

Inną rzeczą jest rozdział państwa i kościoła, a inną temat "kościół a polityka".


Ale, Alex, Alessandro. DEL PIERO!

http://wsamookno.bloog.pl
meda11

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 grudnia 2007
Posty: 1280
Rejestracja: 24 grudnia 2007

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 20:33

pan Zambrotta pisze:
Antichrist pisze:Niech najpierw rozliczy swoich pracowników za skandale pedofilskie, a potem zajmie się prowadzeniem swoich owieczek do zbawienia.
śmiem twierdzić, że odsetek (a raczej promil) pedofilów wśród księży w Polsce jest poównywalny do odsetku (promila) pedofilów wśród nauczycieli. czy z racji tego zamkniemy oświatę aż do czasu ukamienowania wszystkich sprawców?
Może i masz rację ale trzeba też pamiętać o jednym. Gdy w szkole takie zdarzenie wychodzi na światło dzienne (molestowanie/gwałt) to w większości przypadków delikwent traci robotę (+zakaz pracy z dziećmi)/trafia do puchy. Z kościelnymi wygląda inaczej. W większości przypadków księżulek ląduje w innej parafii na drugim końcu Polski.


Obrazek
pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 20:36

meda11 pisze:
pan Zambrotta pisze:
Antichrist pisze:Niech najpierw rozliczy swoich pracowników za skandale pedofilskie, a potem zajmie się prowadzeniem swoich owieczek do zbawienia.
śmiem twierdzić, że odsetek (a raczej promil) pedofilów wśród księży w Polsce jest poównywalny do odsetku (promila) pedofilów wśród nauczycieli. czy z racji tego zamkniemy oświatę aż do czasu ukamienowania wszystkich sprawców?
Może i masz rację ale trzeba też pamiętać o jednym. Gdy w szkole takie zdarzenie wychodzi na światło dzienne (molestowanie/gwałt) to w większości przypadków delikwent traci robotę (+zakaz pracy z dziećmi)/trafia do puchy. Z kościelnymi wygląda inaczej. W większości przypadków księżulek ląduje w innej parafii na drugim końcu Polski.
Pierwsze trzy wyniki z google'a:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 74803.html
http://policyjni.gazeta.pl/Policyjni/1, ... cja_o.html
http://www.se.pl/wydarzenia/warszawa/mi ... 35867.html


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
Pan Mietek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 29 sierpnia 2009
Posty: 3897
Rejestracja: 29 sierpnia 2009

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 20:36

pan Zambrotta pisze:
mateo369 pisze:Gdyby mój proboszcz powiedział na kazaniu, że warto głosować na tego czy innego kandydata to w najlepszym wypadku straciłby jednego praktykującego parafianina w swoim kościele.
czemu księża nie mogą rekomendować partii X, a celebryci i inne osoby świeckie mające również autorytet i poparcie społeczeństwa już tak ?
i czemu szanowny Antichrist ma decydować, co winien zrobić Kościół a co nie? to chyba ulubiona dyscyplina sportowa ateistów :lol:
Właśnie to samo mi przyszło do głowy ale mnie ubiegłeś :) Mogę zrozumieć matea bo on jako wierzący może się wypowiadać na temat tego jak to odbiera ale co obchodzi deszczowego i innych co się w kościele dzieje? To jest problem chrześcijan.

Do tego ja się zastanawiam czy naprawdę księża tak agitują bo ilekroć byłem w kościele (fakt, dawno to było) to ani razu nic o polityce nie słyszałem. Ale deszczowy pewnie tam bywa co niedzielę :lol:


mateo369

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 lutego 2006
Posty: 1861
Rejestracja: 18 lutego 2006

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 20:50

pan Zambrotta pisze:
mateo369 pisze:Gdyby mój proboszcz powiedział na kazaniu, że warto głosować na tego czy innego kandydata to w najlepszym wypadku straciłby jednego praktykującego parafianina w swoim kościele.
czemu księża nie mogą rekomendować partii X, a celebryci i inne osoby świeckie mające również autorytet i poparcie społeczeństwa już tak ?
Po części wyjaśniłem już to w tym samym poście, z którego pochodzi cytowana przez Ciebie moja wypowiedź. Mogę jedynie dodać, odpowiadając pytaniem na pytanie - dlaczego sędzia piłkarski, który prywatnie jest sympatykiem drużyny X, gdy sędziuje ich mecze nie może gwizdać na ich korzyść? Dla mnie to jest identyczne porównanie, bo tak jak i sędzia tak i ksiądz w pewnych sprawach powinien być bezstronny. Celebryci są znani z tego, że są znani i mogą pleść co im ślina na język przyniesie bo wypowiadają się w swoim imieniu. Ksiądz jako osoba duchowna niejako wypowiada się w imieniu Boga i Kościoła, swoje prywatne zdanie oczywiście może mieć, ale powinien je zachować tylko i wyłącznie dla siebie czy najbliższych rozmawiając z nimi, a nie głosić je z ambony czy w radiu.


"Freddy believes if a fridge falls in front of you, it's your job to get out of its way. I believe it's the fridge's job to get out of mine." - Frank Underwood
pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:00

mateo369 pisze:Po części wyjaśniłem już to w tym samym poście, z którego pochodzi cytowana przez Ciebie moja wypowiedź. Mogę jedynie dodać, odpowiadając pytaniem na pytanie - dlaczego sędzia piłkarski, który prywatnie jest sympatykiem drużyny X, gdy sędziuje ich mecze nie może gwizdać na ich korzyść? Dla mnie to jest identyczne porównanie, bo tak jak i sędzia tak i ksiądz w pewnych sprawach powinien być bezstronny. Celebryci są znani z tego, że są znani i mogą pleść co im ślina na język przyniesie bo wypowiadają się w swoim imieniu. Ksiądz jako osoba duchowna niejako wypowiada się w imieniu Boga i Kościoła, swoje prywatne zdanie oczywiście może mieć, ale powinien je zachować tylko i wyłącznie dla siebie czy najbliższych rozmawiając z nimi, a nie głosić je z ambony czy w radiu.
załamujesz mnie, serio. To z tym porównaniem sędziego piłkarskiego i ksiedza.
Ksiądz to nie sedzia pilakrski, który żyje ze swojej roboty. Jest przedstawicielem duchowym. kieruje ludem mu poddanym. Kościół, jak każda inna instytucja ma prawo prowadzić swoją własna politykę. Przedstawiciele duchowni mają takie samo prawo głosować, oraz promować swoich kandydatów. Bo ci kandydaci są ich przedstawicielami w sejmie. Bo ci przedstawiciele w zamyśle mają bronić prawd i zasad głoszonych przez Kościół. Nikt Ci ni broni głosować inaczej niż ksiądz nagada z ambony, co jest skrajnym przypadkiem. Chodzę co tydzień do kościoła, ksiadz słowem nie pisnął jaką partię wybiera. pewnie ty chodzisz codziennie do różnych kościołów w całej Polsce i masz wieksze pojęcie na ten temat.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
szczypek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2007
Posty: 6203
Rejestracja: 18 marca 2007

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:10

pan Zambrotta pisze:
mateo369 pisze:Po części wyjaśniłem już to w tym samym poście, z którego pochodzi cytowana przez Ciebie moja wypowiedź. Mogę jedynie dodać, odpowiadając pytaniem na pytanie - dlaczego sędzia piłkarski, który prywatnie jest sympatykiem drużyny X, gdy sędziuje ich mecze nie może gwizdać na ich korzyść? Dla mnie to jest identyczne porównanie, bo tak jak i sędzia tak i ksiądz w pewnych sprawach powinien być bezstronny. Celebryci są znani z tego, że są znani i mogą pleść co im ślina na język przyniesie bo wypowiadają się w swoim imieniu. Ksiądz jako osoba duchowna niejako wypowiada się w imieniu Boga i Kościoła, swoje prywatne zdanie oczywiście może mieć, ale powinien je zachować tylko i wyłącznie dla siebie czy najbliższych rozmawiając z nimi, a nie głosić je z ambony czy w radiu.
załamujesz mnie, serio. To z tym porównaniem sędziego piłkarskiego i ksiedza.
Ksiądz to nie sedzia pilakrski, który żyje ze swojej roboty. Jest przedstawicielem duchowym. kieruje ludem mu poddanym. Kościół, jak każda inna instytucja ma prawo prowadzić swoją własna politykę. Przedstawiciele duchowni mają takie samo prawo głosować, oraz promować swoich kandydatów. Bo ci kandydaci są ich przedstawicielami w sejmie. Bo ci przedstawiciele w zamyśle mają bronić prawd i zasad głoszonych przez Kościół. Nikt Ci ni broni głosować inaczej niż ksiądz nagada z ambony, co jest skrajnym przypadkiem. Chodzę co tydzień do kościoła, ksiadz słowem nie pisnął jaką partię wybiera. pewnie ty chodzisz codziennie do różnych kościołów w całej Polsce i masz wieksze pojęcie na ten temat.
Miałem przypadek w pobliskiej parafii, gdzie proboszcz wyszedł na ambonę i zagrzmiał: "Bracia i siostry, głosujcie na Jarosława Kaczyńskiego". Było to co prawa przed wyborami prezydenckimi, ale to chyba bez znaczenia. W mojej parafii proboszcz nadużywa słów "liberalizm", "masoneria", przy każdej okazji mówi o tym, że obecnie rządzący popierają aborcje czy eutanazje, ostatnio dostało się też za to, że wprowadzili pozwolenie spożywania piwa na stadionach. Tak więc krytyka jest, niewyobrażalna, do której można przywyknąć. Mnóstwo znajomych ma do tego duży dystans, ale na pewno spora część chodzących do kościoła traktuje to wszystko poważnie, a to jest moim zdaniem, niesmaczne. Takiemu "wpieprzaniu" się Kościoła w sprawy państwa stanowcze NIE. Chyba, że to jedyny taki przypadek.


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:14

@szczypunio
Reasumując:
chcesz zakazać księżom w swoich kościołach zabraniać głosić takie kazania, bo ktoś durny jeszcze go posłucha?
zastanów się, czy to ma sens.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
szczypek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2007
Posty: 6203
Rejestracja: 18 marca 2007

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:26

pan Zambrotta pisze:@szczypunio
Reasumując:
chcesz zakazać księżom w swoich kościołach zabraniać głosić takie kazania, bo ktoś durny jeszcze go posłucha?
zastanów się, czy to ma sens.
Nie nie, ja nie zabraniam. Mam swoje zdanie wyrobione, wiem, że ten dystans jest bardzo potrzebny, bo proboszcz wybitnie związany z PiS. Niemniej cholera, takie zastanowienie może człowieka dopaść, jestem katolikiem, Kościół mówi mi, że mam głosować na PiS, a ja w opozycji na PiS głosu nie oddaje. Grzech?


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:39

szczypek pisze:
pan Zambrotta pisze:@szczypunio
Reasumując:
chcesz zakazać księżom w swoich kościołach zabraniać głosić takie kazania, bo ktoś durny jeszcze go posłucha?
zastanów się, czy to ma sens.
Nie nie, ja nie zabraniam. Mam swoje zdanie wyrobione, wiem, że ten dystans jest bardzo potrzebny, bo proboszcz wybitnie związany z PiS. Niemniej cholera, takie zastanowienie może człowieka dopaść, jestem katolikiem, Kościół mówi mi, że mam głosować na PiS, a ja w opozycji na PiS głosu nie oddaje. Grzech?
Jaki kurna Kościół?!
Ksiądz w kościele, jesli już (zauważ róznicę w wielkości litery).
A jezeli pytanie zaznaczone podkreśleniem Ty wypowiadasz serio, to ja na nie nie odpowiem. To nie mój poziom.
Albo odpowiem: zdrowego człowieka takie zastanowienie nie może dopaść.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
szczypek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2007
Posty: 6203
Rejestracja: 18 marca 2007

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:49

pan Zambrotta pisze:Jaki kurna Kościół?!
Ksiądz w kościele, jesli już (zauważ róznicę w wielkości litery).
No właśnie. Skoro ksiądz w kościele wypowiadający swoje zdanie nie reprezentuje całego Kościoła, to nie ma tematu "wpieprzania" się Kościoła do polityki? To nie Kościół, to obywatele z ambony?


pan Zambrotta

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 czerwca 2004
Posty: 7019
Rejestracja: 01 czerwca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 21:56

szczypek pisze:
pan Zambrotta pisze:Jaki kurna Kościół?!
Ksiądz w kościele, jesli już (zauważ róznicę w wielkości litery).
No właśnie. Skoro ksiądz w kościele wypowiadający swoje zdanie nie reprezentuje całego Kościoła, to nie ma tematu "wpieprzania" się Kościoła do polityki? To nie Kościół, to obywatele z ambony?
Kościołem jestem zarowno ja, jak i Ty, jak i ksiądz z ambony. Powtarzała to Matka Teresa, powtarzał to Jan Paweł II. Jeśli tego nie będziesz tak ujmował, dalsza rozmowa raczej nie ma sensu.


prezes3c pisze:
12 sierpnia 2020, 22:06
Sorek21 pisze:
12 sierpnia 2020, 21:45
Neymar mógł trzy gole wsadzić do przerwy.
A Juventus mógł 2 razy wygrać LM między 2015 a 2017
szczypek

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2007
Posty: 6203
Rejestracja: 18 marca 2007

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 22:02

To ja zapytam. Czy ksiądz wychodząc na ambonę wygłasza swoje osobiste poglądy?


Gooray

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 lipca 2004
Posty: 600
Rejestracja: 30 lipca 2004

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 22:03

Antichrist pisze:Tak BTW: Sejmowa drużyna Ojca Rydzyka. >.<
Oho, zaczęło się.
Rafał Ziemkiewicz pisze:Sama &#8222;Wyborcza&#8221; natomiast w ciągu jednego roku pisze ponad 450 razy o Radiu Maryja(...)
Taka pasja?


Obrazek
mateo369

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 lutego 2006
Posty: 1861
Rejestracja: 18 lutego 2006

Nieprzeczytany post 12 października 2011, 22:48

pan Zambrotta pisze: załamujesz mnie, serio. To z tym porównaniem sędziego piłkarskiego i ksiedza.
Fakt, wymyślone na szybko i nietrafione. Ale chodziło mi o jego sens. Ksiądz musi być bezstronny. Gdy przemawia z ambony mówi w imieniu Boga i Kościoła, swoje prywatne poglądy (to na kogo chce głosować takimi na pewno są) powinien zachować wyłącznie dla siebie. Ja nie przychodzę do kościoła, aby posłuchać, że ten polityk jest dobry, bo dał kasę na remont ołtarza, inny natomiast jest zły bo coś tam zrobił.


"Freddy believes if a fridge falls in front of you, it's your job to get out of its way. I believe it's the fridge's job to get out of mine." - Frank Underwood
ODPOWIEDZ