Język włoski - pytania i odpowiedzi

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Dzium

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 sierpnia 2010
Posty: 631
Rejestracja: 22 sierpnia 2010

Nieprzeczytany post 10 listopada 2014, 14:13

Do samodzielnej nauki włoskiego najlepsza będzie książka D.Zawadzkiej "Język włoski dla Polaków" ?
Czy może ostatnio na rynku pojawiło się coś ciekawszego/lepszego?
I co dodatkowo oprócz studiowania podręczników? Ktoś tu polecał oglądanie seriali z włoskimi napisami/włoskim lektorem-polskimi napisami :P

Chciałbym zacząć od kompletnych podstaw, a w przyszłości, beż ciągłego włączania translatora, czytać włoskie artykuły i być w miare komunikatywny w tym języku :wink:


platini88

Juventino
Juventino
Rejestracja: 03 kwietnia 2014
Posty: 30
Rejestracja: 03 kwietnia 2014

Nieprzeczytany post 04 listopada 2015, 11:38

teraz mnóstwo stron internetowych, na których można uczyć się zadarmo włoskiego. fajna jest strona duolingo.com, co więcej fajne tez sa aplikacje na telefon ze słownictwem podstawowym. w internecie można tego znaleźć całe multum


ewerthon

Juventino
Juventino
Rejestracja: 03 marca 2008
Posty: 4280
Rejestracja: 03 marca 2008

Nieprzeczytany post 04 listopada 2015, 20:52

platini88 pisze:teraz mnóstwo stron internetowych, na których można uczyć się za darmo włoskiego. fajna jest strona duolingo.com
Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie nauczy się włoskiego z duolingo.


[quote=pumex latem 2019 o Lukaku]
Jestem przekonany, że Belg okaże się flopem, biorąc pod uwagę absurdalnie dużą kwotę, którą trzeba za niego zapłacić [...]Nawet za połowę tej kwoty niechętnie widziałbym tego drewniaka u nas.
koki90

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 15 października 2004
Posty: 1045
Rejestracja: 15 października 2004

Nieprzeczytany post 06 maja 2016, 11:23

Mam 23 punkty dość prostego regulaminu do przetłumaczenia na Włoski. Jest ktoś kto byłby w stanie mi w tym pomóc ? :)


Sila Spokoju

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2009
Posty: 2345
Rejestracja: 18 marca 2009

Nieprzeczytany post 18 października 2016, 12:34

ewerthon pisze:
platini88 pisze:teraz mnóstwo stron internetowych, na których można uczyć się za darmo włoskiego. fajna jest strona duolingo.com
Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie nauczy się włoskiego z duolingo.
W takim razie co polecasz ? polecacie ?

Ja również postanowiłem się wreszcie nauczyć j.włoskiego.


Max Allegri przed przegranym 5:1 meczem pisze: “Mam względem Luciano olbrzymi szacunek. To naprawdę zabawne, że od czasu do czasu zdarza nam się pokłócić… Ja przy nim w ogóle nie jestem trenerem, pracuję w tym fachu z przypadku“
ewerthon

Juventino
Juventino
Rejestracja: 03 marca 2008
Posty: 4280
Rejestracja: 03 marca 2008

Nieprzeczytany post 18 października 2016, 16:01

Sila Spokoju pisze:
ewerthon pisze:
platini88 pisze:teraz mnóstwo stron internetowych, na których można uczyć się za darmo włoskiego. fajna jest strona duolingo.com
Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie nauczy się włoskiego z duolingo.
W takim razie co polecasz ? polecacie ?

Ja również postanowiłem się wreszcie nauczyć j.włoskiego.
Zapisz się na kurs, taki realny. Nauka podczas konwersacji z innymi jest najlepsza, nie to co bezsensowne wkuwanie słówek.


Sila Spokoju

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 18 marca 2009
Posty: 2345
Rejestracja: 18 marca 2009

Nieprzeczytany post 18 października 2016, 16:45

ewerthon pisze:
Sila Spokoju pisze:
ewerthon pisze: Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie nauczy się włoskiego z duolingo.
W takim razie co polecasz ? polecacie ?

Ja również postanowiłem się wreszcie nauczyć j.włoskiego.
Zapisz się na kurs, taki realny. Nauka podczas konwersacji z innymi jest najlepsza, nie to co bezsensowne wkuwanie słówek.
To się zgadza. A orientujesz się ile może kosztować taki kurs np. w empiku ?


Max Allegri przed przegranym 5:1 meczem pisze: “Mam względem Luciano olbrzymi szacunek. To naprawdę zabawne, że od czasu do czasu zdarza nam się pokłócić… Ja przy nim w ogóle nie jestem trenerem, pracuję w tym fachu z przypadku“
Dybala 4ever

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 28 października 2007
Posty: 1847
Rejestracja: 28 października 2007

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2016, 13:04

Sila Spokoju pisze:
ewerthon pisze:
Sila Spokoju pisze:
W takim razie co polecasz ? polecacie ?

Ja również postanowiłem się wreszcie nauczyć j.włoskiego.
Zapisz się na kurs, taki realny. Nauka podczas konwersacji z innymi jest najlepsza, nie to co bezsensowne wkuwanie słówek.
To się zgadza. A orientujesz się ile może kosztować taki kurs np. w empiku ?
Siło Spokoju nie wiem czy teraz mieszkasz u siebie w Białymstoku czy też w większym mieście Kraków/Wrocław/Wrocław. Tam masz Włochów, wielu z nich ogłasza się na takim portalu szukaj-lektora.pl. Lepiej mieć zajęcia z native-speakerem, masz możliwość zajęć indywidualnie, a więc tylko pod Ciebie. Na takich kursach jak w Empiku jest grupka ludzi i nie są zajęcia robione pod kogoś jednego, ale pod grupę stąd też nie każdy jest zadowolony. Ja celuję w zajęcia z kimś kto zna ten język najlepiej ktoś właśnie z Włoch, bo jak uczyć się języka jak nie od Włocha ? :)


mrozzi

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 września 2005
Posty: 9904
Rejestracja: 19 września 2005

Nieprzeczytany post 05 grudnia 2016, 17:25

Sila Spokoju pisze:
ewerthon pisze:
platini88 pisze:teraz mnóstwo stron internetowych, na których można uczyć się za darmo włoskiego. fajna jest strona duolingo.com
Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie nauczy się włoskiego z duolingo.
W takim razie co polecasz ? polecacie ?

Ja również postanowiłem się wreszcie nauczyć j.włoskiego.
Musisz sprawdzić, co zda egzamin w Twojej sytuacji. Jeśli masz wystarczająco dużo zaparcia, motywacji i jesteś gotowy uczyć się regularnie, sam możesz nauczyć się włoskiego i to biegle. Język włoski jest jednym z tych, których uczy się łatwo i przyjemnie (jako nauczyciel niemieckiego mogę powiedzieć, że w porównaniu z nim jest wręcz banalny). Wymowa jest prosta, akcent łatwy do opanowania i np. Polakom jest o wiele łatwiej go "przejąć" niż choćby rodowitym użytkownikom jęz. angielskiego. Polecam serię Affresco Italiano (od najniższego poziomu aż do C2) i Nuovo Contatto. Książki są drogie, ale naprawdę warto, nauka jest intuicyjna. Jeśli ktoś chce się póki co jedynie zaznajomić z językiem przyjemny jest multimedialny kurs Profesor Marco wyd. Edgard. Jeśli chodzi o rynek polski to znam świetną księgarnię internetową Italicus, która dysponuje właściwie wszystkim, co się może z tym językiem kojarzyć. Jeśli chodzi o słowniki to w Polsce warto wziąć pod uwagę głównie te z wydawnictwa REA (nie mówię tu o kieszonkowych, a o naprawdę ogromnej bazie słownictwa) - 2 tomy - włoski-polski i polsko-włoski (już nie pamiętam który, ale jeden z tej pary ciężko obecnie dostać). Z tego co się orientuję jest to najlepszy słownik dostępny u nas w kraju (jest też taki kilkutomowy "kolos", ale kosztuje ogromne pieniądze i jest przeznaczony głównie dla tłumaczy). Darować sobie wszelkie pozycje typu "Blondynka na językach", bo to badziewie, z bardzo wieloma błędami. Szkoda pieniędzy.

Do osłuchania się polecam filmy po włoski z włoskimi napisami. Jest to najlepsza możliwa metoda osłuchania się z melodią języka. To nic, że w początkowej fazie niewiele będziesz rozumieć - to przyjdzie z czasem. Na YT jest mnóstwo dokumentów/filmów/teledysków po włosku, na FB można znaleźć profile ludzi udostępniających konferencje/wywiady ludzi związanych z Juve, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym. W necie jest też mnóstwo kursów Audio, do wymienionych wcześniej przeze mnie pozycji też dodają płyty. Można sobie też odpalić włoskie stacje radiowe/podcasty. Nawet pół godzinki dziennie zda egzamin, byle tylko regularnie.

Kurs grupowy ma to do siebie, że pracujesz nad językiem z ludźmi, którzy uczą się w różnym tempie i to może przysparzać później problemów. Jest to też droga zabawa. Jeśli chodzi o Wrocław słyszałem bardzo wiele pochlebnych opinii o szkole Bona, ale w każdym dużym mieście powinno się coś znaleźć.

Jest też mnóstwo stron ludzi, którzy pasjonują się językiem, dzięki którym można się uczyć za darmo. W necie jest od zatrzęsienia darmowych materiałów.

Jeśli chodzi o zajęcia indywidualne z native speakerami to trzeba uważać. Często za taką "pomoc" biorą się studenci, którzy nie mają kompletnie pojęcia o nauce języka, więc może być pod górkę. Jest to za to świetny sposób na konwersacje (chyba, że to ktoś z Neapolu ze swoim dialektem). ;)

Jeśli się odpowiednio przyłożysz szybciutko opanujesz ten język. Potem będziesz miał max 2 kroki do hiszpańskiego, bo w bardzo wielu aspektach są podobne.


Tassano

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 15 lipca 2012
Posty: 141
Rejestracja: 15 lipca 2012

Nieprzeczytany post 27 września 2020, 17:01

Wiem, że odkopuję stary temat, ale nie chciałem zakładać nowego, a zakładka z włoskim nada się chyba najbardziej:

Czy ktoś z Was zdawał może CELI, czyli egzamin na certyfikat z włoskiego? Interesowałby mnie poziom B2/C1 (z tego co słyszałem to dostaje się zaświadczenie z uniwerku w Perugii, tak jak Suarez :v). Ma ktoś jakieś doświadczenia, zna przykładowe zadania, klucze etc.?


ODPOWIEDZ