Tragedia na Śląsku .

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
Michel Platini

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 stycznia 2006
Posty: 42
Rejestracja: 13 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 09:59

Co najmniej 60 osób zginęło, a 141 zostało rannych w wyniku zawalenia się dachu hali targowej w Chorzowie. Ofiar może być więcej.

Wśród zabitych mogą być dzieci oraz obcokrajowcy. Od godziny 22. nie znaleziono niestety żadnej żywej osoby. W Katowicach ta noc była bardzo zimna; było minus 15 stopni Celsjusza. Mimo wszystko nikt nie traci nadziei; na miejsce docierają nowe ekipy ratunkowe.

Nawet 200 osób może być wciąż uwięzionych pod gruzami. Ratownicy pracują jednak nadal. Szansa na znalezienie kogoś żywego jest coraz mniejsza. Ostatnią żywą osobę wydobyto między godziną 21. a 22.

Między godz. 2. i 3. w nocy specjalnie wyszkolone psy ratownicze nie wskazały miejsc, w których znajdowaliby się żywi ludzie. Wskazały natomiast 13 miejsc, w których prawdopodobnie znajdują się ciała.

Na miejscu pojawiła się jednostka ratownictwa specjalistycznego z Warszawy. - Byliśmy niedaleko na ćwiczeniach i postanowiliśmy zgłosić swoją gotowość. Każda para rąk jest ważna. W tej chwili część ratowników odpoczywa, inne grupy prowadzą działania poszukiwawczo-ratownicze, wyciągają niestety zwłoki - mówią ratownicy.

Na miejscu oprócz ratowników pracują policjanci, straż miejska, żołnierze, straż pożarna z psami. W tak niskiej temperaturze akcja jest utrudniona. Ratownicy często się zmieniają. - Szanse na wyciągnięcie żywych ludzi ciągle są. Biorąc udział w akcjach na świecie mieliśmy sytuacje takie, że ludzi się wyciągało nawet po kilku dniach - mówią uczestnicy akcji ratunkowej.

Akcja może potrwać jeszcze kilkanaście godzin. Ratownicy będą pracowali do momentu, kiedy będzie 100-procentowa pewność, że nikogo nie ma pod rumowiskiem.



Do szpitali trafiło 128 osób. Poszkodowani odwożeni są do placówek w Katowicach i Sosnowcu, a także w Dąbrowie Górniczej, Siemianowicach Śląskich i Chorzowie. Wśród rannych są cudzoziemcy - dwóch Niemców, Czech, Belg i Słowak. Najciężej ranni odwożeni są do szpitali w Katowicach-Murckach, Katowicach-Ochojcu oraz do Szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

Identyfikacja zwłok, decyzją policji i prokuratury, odbędzie się w niedzielę. Wtedy też podane zostaną personalia ofiar.

Dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (o wymiarach 150 na 100 metrów) przy ulicy Bytkowskiej w Katowicach runął o godzinie 17:15. Kilkadziesiąt minut później runęła druga część dachu. Pokryty blachą dach był wsparty na konstrukcji stalowej. Prawdopodobną przyczyną był zalegający śnieg. Dach mógł jednak runąć pod naporem innych naprężeń, powstałych np. na skutek ujemnej temperatury czy różnicy temperatur.

Według policji wewnątrz w chwili tragedii mogło być setki osób. Trudno jednak określić ich liczbę. W chwili zawalenia się dachu na miejscu odbywała się wystawa gołębi pocztowych. W targach brali udział, oprócz Polaków, Belgowie, Holendrzy, Niemcy, Czesi i Ukraińcy - w sumie 120 wystawców.


Wszyscy, którzy obawiają się, że ich bliscy w chwili tragedii byli w MTK, mogą dzwonić po informacje pod numery telefonów: (032) 251 88 41, (032) 255 52 91, (032) 207 71 01, (032) 207 79 01, (032) 256 56 01 oraz (032) 609 40 65.

Ta wielka tragedia zdarzyła się w moim rodzinnym mieście , Chorzowie . Uważam , że winę ponoszą właściciele tej hali , którzy nie odśnieżali dachu , który nie wytrzymał pod naporem śniegu . Niestety szanse na odnalezienie żywych osób są znikome . Trzeba pochwalić wszystkich , którzy biorą udział w akcji ratowniczej , ponieważ są oni świetnie zorganizowani. Współczuję wszystkim , którzy stracili swoich bliskich w tej katastrofie .
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2006, 11:11 przez Michel Platini, łącznie zmieniany 1 raz.


Murzyn Murzyna nie usmoli.
dres

Juventino
Juventino
Rejestracja: 02 stycznia 2006
Posty: 17
Rejestracja: 02 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:10

w katowicach a nie w chorzowie :/


kramnik

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 21 maja 2005
Posty: 129
Rejestracja: 21 maja 2005

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:15

Moj wujek jest Mistrzem gołębiarskim i byl tam....ale 10 minut przed zawaleniem - pojechal do domu, poniewaz autobus czekal, potem przyjezdza do domu - a tu zona caluje go i cieszy sie, ze wrocil caly i zdrowy - on jeszcze nie widzial co sie stalo. Wraz z nim bylo tam 2 zaproszonych przez niego - kolegow, 1 tylko mial obtargane ubranie, drugi - lezy w szpitalu i nie wiadomo co dalej...TRAGEDIA, a w dodatku jest zimno, bardzo zimno.


Michel Platini

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 stycznia 2006
Posty: 42
Rejestracja: 13 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:20

dres pisze:w katowicach a nie w chorzowie :/
Tylko nie zaczynaj kłótni . To nie jest dobra okazja do rozpoczynania sporów
gdzie wydarzyła się ta tragedia.

PS : Jeśli już jesteś taki drobiazgowy , to ta hala znajdowała się na terenie parku WPKIW na granicy Chorzowa , Katowic i Siemianowic Śląskich .


Murzyn Murzyna nie usmoli.
Mateo

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 24 października 2004
Posty: 490
Rejestracja: 24 października 2004

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:34

Również mimo wszystko uważam, że powinno się zmienić nazwę tematu na ''Tragedia w Katowicach'', jak też przecież znana jest wszystkim w kraju oraz jak podają media. Jednak to nie jest najważniejsze i nie ma żadnego znaczenia w świetle tej tragedii. Tragedii jaka w Polsce się od bardzo bardzo dawna nie wydarzyła... bynajmniej ja w ciągu mojego życia podobnej nie widziałem. Katastrofa wstrząsa nie tylko Polską, ale również innymi krajami.

Naprawde nie wiem jak można było do tego dopuścić? Poważne, znane targi, bez odśnieżonego dachu hali :!: . Widzimy jakie są skutki. Mnóstwo ofiar rannych i śmiertelnych, a nie wiemy ile osób jeszcze spoczywa pod gruzami. Wystarczyło odśnieżyc ten głupi dach :| i uniknąć takiej tragedii. Naprawde niesamowicie współczuje rodzinom ofiar i jak najbardziej solidaryzuje się z nimi i żałobą narodową. Denerwuje mnie to tym bardziej, że w Ostrowcu zaledwie kilka dni temu, również zawalił się dach hali w ''starej hucie'' i zginęły dwie osoby. Tragedia o wiele mniejsza, ale przyczyna ta sama - brak odśnieżonego dachu. Zaczynam się również bać o moich rodziców, którzy również pracują w hali przemysłowej...oczywiście bez odśnieżonego dachu :( .

Bardzo dobrze, że akcja przebiega sprawnie i nasi strażacy spisują się ponoć na medal. Nadzieja jest mała, ale wierzmy, że może jednak uda się jeszcze kogoś uratować :( . Wielka wielka tragedia :( .


dexoff

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 14 września 2003
Posty: 51
Rejestracja: 14 września 2003

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:42

Moj wujek także jest hodowcą i razem z kolegami byli tam tuż przed zwaleniem. Gdy zobaczyli że z dachu zaczyna spadać śnieg na ich stanowisko, które było na środku sali zaczęli uciekać nie zastanawiając się . Wszystko stało się w przeciągu sekund. Rura wentylacyjna, która się oberwała uderzyła mojego wuja w głowe, ale szczęśliwie nic się nie stało. W skutek tego upadł na ziemię na jakieś dziecko, ale jemu też nic się nie stało. Z tego co opowiadał to wynieśli jeszcze tę dziewczynke i jakiegoś 2 letniego chłopca. A za nimi walił się dach.
Jednym słowem to tragedia za, którą ktoś powienien ponieść odpowiedzialność!!


-=Różnie bywa=-
Jasiek-x

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 01 listopada 2003
Posty: 652
Rejestracja: 01 listopada 2003

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:50

Przykro słyszeć takie rzeczy, ale niestety zemściło się to, że ktoś nie pomyślał o bezpieczeństwie... :angry: A wystarczyło usunąć ten śnieg lub sprawdzić konstrukcje, chociaż ona raczej nie runęłaby gdyby nie to obciążenie... Słyszałem w radiu wypowiedzi ludzi, którzy to przeżyli, są w takim szoku, że nie potrafią normalnie rozmawiać, ktoś mówił, że boi się, bo myśli, ze pomieszczenie, w którym przebywa się zawali... Współczuje tym ludziom... Ciekawe, kto za to odpowie....


farmer16

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 12 sierpnia 2004
Posty: 369
Rejestracja: 12 sierpnia 2004

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 10:57

Szkoda naprawdę tych ludzi co pod tymi gruzami zginęli. Po 10 było tylko 12 osób, ale i tak było wiadomo, że będzie więcej ofiar , ponieważ w nocy panował -15 stopniowy mróz. Premier Kazimierz Marcinkiewicz urwał się nawet z Zakopanego w którym miał uczestniczyć w dzisiejszym konkursie. Odemnie sąsiad miał jechać , jednak coś mu wypadło :pray: . Szkoda nparawdę tych ludzi 60 to jest całkiem sporo, ale napewno będzie jeszcze więcej. Ogłoszono już nawet żałobę narodową. Ja tam narazie się nie przejmuję nazwą tematu tylko martwie się o los tych ludzi pod gruzami. Spośród tych 60 ludzi zginął jeden policjant który osierocił dziecko, i zostawił żonę, pełnił on wtedy służbę na wystawie gołębi. Z całej Polski zjeżdżają się służby ratownicze, aby pomóc znaleźć ludzi przysypanymi gruzami :(

[*][*] :cry:


Alessandro Del Piero 202 gole! i wszystko jasne !
Michel Platini

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 stycznia 2006
Posty: 42
Rejestracja: 13 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 11:13

Prezydent Miasta Chorzów solidaryzując się z rodzinami ofiar i poszkodowanymi w katastrofie na Międzynarodowych Targach Katowickich w Chorzowie, ogłosił trzydniową żałobę.


Murzyn Murzyna nie usmoli.
dres

Juventino
Juventino
Rejestracja: 02 stycznia 2006
Posty: 17
Rejestracja: 02 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 11:17

Michel Platini pisze:
dres pisze:w katowicach a nie w chorzowie :/
Tylko nie zaczynaj kłótni . To nie jest dobra okazja do rozpoczynania sporów
gdzie wydarzyła się ta tragedia.

PS : Jeśli już jesteś taki drobiazgowy , to ta hala znajdowała się na terenie parku WPKIW na granicy Chorzowa , Katowic i Siemianowic Śląskich .
niezaczynam zadnej kłutni tylko ja słyszałem ze w katowicach bo tak w tvn mówili


Michel Platini

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 13 stycznia 2006
Posty: 42
Rejestracja: 13 stycznia 2006

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 11:21

Liczba ofiar wynosi już 65 . Niestety myślę , że może dobić nawet do setki .


Murzyn Murzyna nie usmoli.
Bartek89

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 lutego 2004
Posty: 106
Rejestracja: 08 lutego 2004

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 12:10

bylem tam na miejscu, od mojego brata kolega jest jesdnym z dowodzących tej akcji... Jak zadzwonil do mojego kumpla i zaczal mowic iz przed chwila wykopali cala rodzine.. i niestety nikt z tej rodziny nie przezyl to az sie rozplakalem.

co do umiejscowienia to jest to na pograniczu Katowic z Siemianowicami chociaz oczywiscie o Siemianowicach nikt nie wspomina tylko o jakims Chorzowie ktory zaczyna sie jakies pol kilometra dalej... no ale to tak tylko na marginesie.

p.s. dzisiaj mialem miec turniej eliminacyjny MIstrzostw Polski no i oczywiscie zostal odwolany. Teraz wszystkie hale na Śląsku i nie tylko są sprawdzane. No i prezydent ma oglosic jeszcze dzisiaj zalobe jak tylko dotrze do Katowic.


Juve per sempre.
JuventinoPS

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 05 grudnia 2005
Posty: 658
Rejestracja: 05 grudnia 2005

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 12:13

...
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2009, 19:59 przez JuventinoPS, łącznie zmieniany 1 raz.


KINIEK

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 sierpnia 2004
Posty: 224
Rejestracja: 30 sierpnia 2004

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 12:22

:/ A tyle ostatnio mówiło się o zalegającym śniegu na wielkich halach czy supermarketach i jak wielkie stanowi on niebezpieczeństwo. Kilka dni wcześniej miał miejsce podobny wypadek tyle, że tam nie było akurat ludzi i wszystko skończyło się dobrze. Nadszedł jednak dzień gdzie scenariusz okazał się najgorszym z możliwych. Czy zawsze musi najpierw dojść do tragedii aby coś zaczęło się dziać w dobrym kierunku? Teraz jest żałoba i płacz, ale nikt nie zwróci życia tym dziesiątkom osób i nie ukróci cierpienia rodzinom. Zdecydowanie ktoś powinien za to beknąć. Innej rady nie ma, trzeba karać dla przykładu.
[*]


Mr Cezary

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 21 grudnia 2004
Posty: 1156
Rejestracja: 21 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 29 stycznia 2006, 12:26

Mieszkam na Śląsku i gdy dowiedziałem się o tej tragedii, przeżyłem mały wstrząs. Byłem akurat w kościele na Mszy Św., gdy nastąpiła katastrofa. Wybyłem później, nieświadomy niczego, na dyskotekę, a gdy wracam do domu, słyszę, że pod gruzami znaleziono już ponad 30 osób martwych :roll: Wstrząsnęło mną to, gdyż w mojej miejscowości jest dużo gołębiarzy i modlę się, żeby w tym czasie żadnego tam nie było. Gdy wstałem dzisiaj rano, usłyszałem, że liczba ofiar śmiertelnych wynosi już ponad 60 osób. W tej sytuacji trudno nie zgodzić się z naszym prezydentem Lechem Kaczyńskim, który ogłosił żałobę narodową. Jednej rzeczy tylko nie umiem pojąć: jak przez takie lenistwo mogło dojść do śmierci tylu niewinnych ludzi.. :| Nie wierzę, że na terenie ośrodka nie było żadnych służb odpowiedzialnych za odgarnianie śniegu :roll: Jedyną rzecz jaką każdy z nas może zrobić w tej chwili jest modlitwa za ofiary tej tragedii [']


ODPOWIEDZ