Epoka napoleońska - dobra, czy zła??

Wszystko co nie związane z Juventusem i sportem. Aktualne wydarzenia ze świata polityki, muzyki i kina.
ODPOWIEDZ
chajek5

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 maja 2005
Posty: 10
Rejestracja: 03 maja 2005

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 19:37

Bardzo proszę o wasze posty na temat tejże epoki jaka według was ona była??


azzurra

Qualità Juventina
Qualità Juventina
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 lipca 2003
Posty: 213
Rejestracja: 02 lipca 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 19:56

Dobra, czy zła dla kogo?????????? Może byś tak sperecyzował temat, bo już po sposobie jego zadania wnioskuję, że moje wątpliwości, czy wiesz co to była epoka napoleońska są zasadne.
Ludzie, to już drugi temat w osatatnich dniach o historii, który nic nie wnosi. Ja uwielbiam historię, często wypowiadam się w tematach jej dotyczących. Ale nie róbcie sobie jaj!!! Bo żeby nabić sobie posta i założć nowy temat zaczniemy może wiek po wieku analizować historię poszczególnych krajów?
A jak już zakładasz tema, to chociaż wyraź własne zdanie, bo to żałosne, że tylko zadajesz pytanie. Wybitny dowód na to, że nie masz nic do powiedzenia.

:evil:


"Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet, kiedy jesteś smutny, nigdy nie wiadomo, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu." - Gabriel Garcia Marquez
bianconerio

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 19:58

Zalezy dla kogo dobra? Jesli chodzi o Polske to mimo to ze Napoleon wykozystywal ja tylko do tego by mial jakiegos sojusznika w tej czesci Europy. Pomogl troche w reorganizacji kraju ale prawda jest taka ze traktowal Polske jako chlopca od czarnej roboty. Stworzone legiony polskie mogly za jego pozwoleniem ruszyc na ratunek ojczyznie ale nastepnie byly wykorzystane do nieudanego marszu na Moskwe. Ostatecznie polscy zolnierze zostali wyslani na jakas dziure w Afryce gdzie niby panowalo antyfrancuskie powstanie a w rzeczywistosci to panowala tam zaraza i byl to sposob jak sie pozbyc Polakow.
To tyle na temat Poski. A co do Europy to ja przynajmniej oceniam jego dzialalnosc na lekko pozytywna gdyz troche "pomieszal" szyki wielkim mocarstwom ktore zaczynaly monopolizowac wladze w Europie. Dzieki niemu nastopil zryw wyzwoleniczy w Polsce oraz Wlochy zaczely sie jednoczyc. Dzieki niemu wielki korzysci odniosla Francja.
To tyle z tego co pamietam jesli pomieszalem pare faktow to sorki:)

Ale pamietaj za tresci wyzej umieszczone autor nie ponosi odpowiedzialnosci i mam nadzieje ze sie ninaprodukowalem na darmo i jak twierdzi @azzurra mam nadzieje ze sobie jaj nie robisz :evil:


RuTeK

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sierpnia 2003
Posty: 1217
Rejestracja: 19 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:09

Zgadzam sie Z Azzura w 101% i nie tylko dlatego Ze tez jest z Najlepsiejszego Miasta W Polsce :dance: Idzcie na Inne fora gdzie poruszane sa teamty o Hiostri Napoleonskiej czy innych wojnach a Forum o Juve zostawcie porpstu w spokoju ! :angry: Rozumiem raz na 1msc temat zalozyc o HISTORII ale nie co 2 h :prochno:


- "Dziadku byłeś bohaterem na Wojnie ?"
- "Nie... ale służyłem w kompani Bohaterów "

WSZYSTKO I NIC O Amaurim i innych Drewnianych Graczach !
bObYjuve

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 grudnia 2004
Posty: 23
Rejestracja: 02 grudnia 2004

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:13

Ludzie to jest forum na temat JUVENTUSU anie jakieś opowiastki historyczne dajcie spokój :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:


"Łatwej jest wygrać drużynie zgranej, choć bez gwiazd, niż jedenastu niezgranym z sobą megapiłkarzom"
Alessandro Del Piero
Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:28

bianconerio pisze:Pomogl troche w reorganizacji kraju
No troche... na przyklad stworzyl go od nowa....
Stworzone legiony polskie mogly za jego pozwoleniem ruszyc na ratunek ojczyznie ale nastepnie byly wykorzystane do nieudanego marszu na Moskwe.
Legiony, o ktorych mowisz przestaly istniec kilka lat przed wyprawa roku 1812....Ojczyzny nie zobaczyly :angry: .
Ostatecznie polscy zolnierze zostali wyslani na jakas dziure w Afryce
Taaa.... Haiti to wybitnie afrykanska dziura....
gdzie niby panowalo antyfrancuskie powstanie
Gdzie naprawde panowało antyfrancuskie powstanie :)
a w rzeczywistosci to panowala tam zaraza i byl to sposob jak sie pozbyc Polakow.
A to przebiegly byl ten Nap, tak nas zrobic w jajo....
Problem byl taki, ze o zarazie dowiedziano sie kiedy juz francuzi przybyli na miejsce.
Wyslanie polskich legionow na San Domingo bylo efektem pokoju w Luneville (1801 r.). Napoleon zawierajac pokoj z koalicjantami antyfrancuskimi, nie mogl jednoczesnie prowadzic wojny o Polske. Postanowil sie pozbyc legionow, na jakis czas. Do chwili ponownego rozpoczecia wojny z zaborcami Rzeczypospolitej.
Przy okazji przywracal system niewolniczy w kolonii, wiec wraz z korpusem generala Leclerca, wyslal dwie polbrygady polskich legionistow. Niestety z ok. 6 tysiecy wrocilo tylko 300.
Jako, ze nie wyslal ich tam na glupia rzez, mialo to byc tylko chwilowe rozwiazanie, Napoleon nie moze byc postrzegany jako bezlitosny tyran, wyslugujacy sie naszymi zolnierzami :lol: . Tak wiec Napoleon nie popelnil zbrodni z premedytacja... Zreszta dyktujac swoje wspomnienia na Wyspie Świetej Heleny, epizod z wyslaniem Polakow na feralna wyspe, nazwal "najciezszym bledem swojego zycia"...
Stara Francja opluła się i zhańbiła, przypatrując się z podłą bezczynnością zagładzie takiego królestwa, jak Polska. Polacy byli zawsze przyjaciółmi Francji i ja wziąłem na siebie obowiązek ich pomszczenia" - oto co Cesarz sądził o naszym narodzie. Przez kilkanaście lat Polacy walczyli u jego boku a on zawsze twierdził, że nie ma dla nich nic niemożliwego. Udowodnili to pod Somosierra i na wielu innych polach bitew. To on przywrócił nam niepodległość tworząc Księstwo Warszawskie, rozpoczął również wojnę z Rosją, której jednym z celów była odbudowa Królestwa Polskiego. Polacy w zamian przelewali swą krew, a w czasie, gdy wszyscy zdradzili Napoleona, oni do końca pozostali mu wierni.
Ten tekst idealnie obrazuje sytuacje Polska-Cesarz Napoleon I Wielki...

Tutaj jeszcze raz pozwole sobie zacytowac:
nastepnie byly wykorzystane do nieudanego marszu na Moskwe.
:rotfl: :bravo:
To tyle na temat Poski. A co do Europy to ja przynajmniej oceniam jego dzialalnosc na lekko pozytywna gdyz troche "pomieszal" szyki wielkim mocarstwom ktore zaczynaly monopolizowac wladze w Europie.
Co rozumiesz przez "monopolizacje wladzy w Europie" :rotfl: ?? Troche pomieszal?? Zmienil Europe nie do poznania....
Dzieki niemu nastopil zryw wyzwoleniczy w Polsce oraz Wlochy zaczely sie jednoczyc. Dzieki niemu wielki korzysci odniosla Francja.
Wyzwoloco???
To tyle z tego co pamietam jesli pomieszalem pare faktow to sorki:)
Sorry gosciu, ale te fakty sam wyprodukowales :lol:
Ostatnio zmieniony 03 maja 2005, 20:31 przez Dionizos, łącznie zmieniany 2 razy.


bianconerio

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:29

Zgadzam sie Z Azzura w 101% i nie tylko dlatego Ze tez jest z Najlepsiejszego Miasta W Polsce Idzcie na Inne fora gdzie poruszane sa teamty o Hiostri Napoleonskiej czy innych wojnach
Idzcie sobie zobaczyc na pokoj w jakim post jest napisany. Jesli gosc chcial sie czego dowiedziec bo moze jestem naiwny ale moze to jakis maturzysta czy kto wie co jescze to trzeba mu odpowiedziec jesli sie cos wie na ten temat. Ja sobie z checia przypomnialem co jescze wiem a jesli cos te moje wypociny pomogly to co sie czepiacie. Ale jesli gosc sobie jaja robi jak twierdzicie to (tu do modow) walnac mu BANA albo i dwa od razu!!!


RuTeK

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sierpnia 2003
Posty: 1217
Rejestracja: 19 sierpnia 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:35

bianconerio pisze:Jesli gosc chcial sie czego dowiedziec bo moze jestem naiwny ale moze to jakis maturzysta
To niech kupi nowa Przyjaciole z Testami Maturalnymi albo niech wejdzie na forum SuperGirl tam mu pomoga !


- "Dziadku byłeś bohaterem na Wojnie ?"
- "Nie... ale służyłem w kompani Bohaterów "

WSZYSTKO I NIC O Amaurim i innych Drewnianych Graczach !
azzurra

Qualità Juventina
Qualità Juventina
Awatar użytkownika
Rejestracja: 02 lipca 2003
Posty: 213
Rejestracja: 02 lipca 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 20:39

FanJuventusu pisze:Zgadzam sie Z Azzura w 101% i nie tylko dlatego Ze tez jest z Najlepsiejszego Miasta W Polsce :dance: Idzcie na Inne fora gdzie poruszane sa teamty o Hiostri Napoleonskiej czy innych wojnach a Forum o Juve zostawcie porpstu w spokoju ! :angry: Rozumiem raz na 1msc temat zalozyc o HISTORII ale nie co 2 h :prochno:
No to chyba jednak nie do końca się ze mną zgadzasz. Bo mnie chodziło tylko o sprecyzowanie tematu i wyrażenie opinii przez autora. A tematy historyczne bardzo lubię, co chyba zaznaczylam we wcześniejszym poście.

A na temat:
Nie będę pisać o wszystkich plusach i minusach epoki napoleońskiej, bo to tamat na doktorat, a nie krótki post. Skoncentruję się na kilku kluczowych kwestiach.
Plusy:
1. Obudzenie dążeń narodowo-wyzwoleńczych, co przyczyniło się do ukształtowania świadomości państw narodowych, vide Włochy, Niemcy.
2. Kodeks Napoleona - podniesienie świadomości prawnej i wprowadzenie do ustawodastwa zupełnie nowych standardów.

Minusy:
1. Rozlew krwi... to chyba nie wymaga szerszego omówienia.
2. Wzmocnienie Niemiec i Rosji, co w przeciągu 100 lat doprowadziło do wybuchu I wojny światowej, a poźniej także jej skutków w postaci II wojny światowej.


"Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet, kiedy jesteś smutny, nigdy nie wiadomo, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu." - Gabriel Garcia Marquez
Solaris

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 lipca 2004
Posty: 201
Rejestracja: 27 lipca 2004

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 21:01

Ludzie co szkodzi zrobić jeden temat o historii i co tydzień nowy temat w nim poruszać
apropos tematu to nienawidze napoleona za to że wykorzystał Polaków i wysłał ich w tę "afrykańską" :rotfl: dziurę


Obrazek
Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 21:04

Solaris pisze:Ludzie co szkodzi zrobić jeden temat o historii i co tydzień nowy temat w nim poruszać
apropos tematu to nienawidze napoleona za to że wykorzystał Polaków i wysłał ich w tę "afrykańską" :rotfl: dziurę
Czyli po prostu nie masz zielonego pojecia o historii, a swoja wiedze opierasz na bredniach pani od historii.... :rotfl: . Napoleon zrobil dla Polski wiecej niz wielu naszych "bohaterow narodowych"...


chajek5

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 03 maja 2005
Posty: 10
Rejestracja: 03 maja 2005

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 21:08

Oj ludzie ludzie...
Chodzilo mi tylko o wasze opinie na temat epoki napoleonskiej !! :?
Dla azzura: np dla mnie epoka ta jest zarowno dobra i zla...
Plusy:
-jak juz wspomnialas w krajach podbitych docieraly rewolucyjne hasla Francji
-Obalenie dotychczasowych potęg europejskich, jak np Prusy, czy Austria...
-Utworzenie Ksiestwa Warszawskiego, bodajze w 1807
-wprowadzenie w Ksiestwie nowej konstytucji (nie chcial tej z 3 maja, bo uwazal ja za niedoskonala...)
Minusy:
-ludnosc francuzka zyla w nedzy (np brakowalo na zywnosc, byly rozboje, kradzieze, pelno zebrakow...)
-ludnosc Francuzka miala dosc ciaglego zycia w strachu i zycia w wojnie
-chec "zawladnieciem" calej Europy...(ten minus to ja tak uwazam...)

To tyle jesli chodzi o to, ze ponoc pisze suche tematy i nie znam ich...

A nawiazujac jeszcze pisze dosc czesto posty bo jestem ciekaw waszych opinii... :!: A po za tym chcem pisac prace na temat wlasnie albo epoka... lub Polska pod zaborami.....

Wiec prosze nie obuzajcie sie jak dzieci a jak chcecie to piszcie, co uwazacie...najlepiej na temat :wink:


Solaris

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 lipca 2004
Posty: 201
Rejestracja: 27 lipca 2004

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 21:09

Dionizos pisze:
Solaris pisze:Ludzie co szkodzi zrobić jeden temat o historii i co tydzień nowy temat w nim poruszać
apropos tematu to nienawidze napoleona za to że wykorzystał Polaków i wysłał ich w tę "afrykańską" :rotfl: dziurę
Czyli po prostu nie masz zielonego pojecia o historii, a swoja wiedze opierasz na bredniach pani od historii.... :rotfl: . Napoleon zrobil dla Polski wiecej niz wielu naszych "bohaterow narodowych"...
człowieku,nie nawidze go za to że tak perfidnie ich wysłal na Haiti i wypowiedziałem się na temat "zsyłki" na Haiti
A pozatym o Napolenie mam kiepską wiedzę, a Ty odrazu po jednym rozdziale historii z naprawde wielu wywnioskowujesz ze nie znam sie na historii :x


Obrazek
bianconerio

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 11 marca 2005
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 2005

Nieprzeczytany post 03 maja 2005, 21:23

No troche... na przyklad stworzyl go od nowa....
Napoleon wszedzie wprowadzal swoj kodeks i nowa konstytucje zaczerpnieta z tradycji rzymskich. Racja o tym zapomnialem. Przyznaje sie pomylilem sie niewybaczalnie. Dobrze ze mnie uswiadomiles jak to rzeczywiscie bylo.
Legiony, o ktorych mowisz przestaly istniec kilka lat przed wyprawa roku 1812....Ojczyzny nie zobaczyly
Nie napisalem ze dotarly. Mialy pozwolenie Napoleona na zbrojne wkroczenie do kraju by ratowac ojczyzne. Na poczatku otarly sie o poludniowe krance Polski dazac do zjednoczenia z wojskiem jakiegos magnata na Ukraine czy gdzies(i popraw mnie jak mozesz bo wybacz ale to jest tak istotny fakt ze z checia sobie przypomne) ale im sie to nie udalo.
Taaa.... Haiti to wybitnie afrykanska dziura....
No tak kolejny baardzo istotny fakt. Sorry
Problem byl taki, ze o zarazie dowiedziano sie kiedy juz francuzi przybyli na miejsce.
Wyslanie polskich legionow na San Domingo bylo efektem pokoju w Luneville (1801 r.). Napoleon zawierajac pokoj z koalicjantami antyfrancuskimi, nie mogl jednoczesnie prowadzic wojny o Polske
W traktacie z Luneville ktory byl powrotem do stanu z Campio Formio byl taki maly dopisek w ktorym bylo napisane ze Napoleon nie bedzie mogl pomagac Polakom ktorzy chcieliby odzyskac zagarniete ziemie polskie przez Austrie. Wtedy Napoleon spostrzegl ze nie bedzie mial z nich pozytku w Europie(choc toczyl walki na wielu frontach wlasnie w w Europie)wiec wyslal ich na San Domingo traktujac ich jako narzedzie( inaczej mowiac chlopcow od czarnej roboty).
Zreszta dyktujac swoje wspomnienia na Wyspie Świetej Heleny, epizod z wyslaniem Polakow na feralna wyspe, nazwal "najciezszym bledem swojego zycia"...
Tu Ci dziekuje bo dowiedzialem sie paru rzeczy.
Legiony, o ktorych mowisz przestaly istniec kilka lat przed wyprawa roku 1812....Ojczyzny nie zobaczyly
Nie chodzilo mi dokladnie o te legiony. Napoleon w 1806 roku bedac przy granicy z Prusami chcial sielatwo przedostac przez te tereny dlatego poprosil generala Dabrowskiego i J. Wybickiego by udali sie z wojskiem do Polski by tam wzniecac powstania( ja to nazwalem zrywy wyzwolencze bo chyba sie o to pytales) wzamian za wolny kraj i to im sie udalo.
Co rozumiesz przez "monopolizacje wladzy w Europie" ?? Troche pomieszal?? Zmienil Europe nie do poznania....
Tak Napoleon przejechal jak walcem po Europie w dwie strony wprowadzajac wszedzie swoj kodeks Napoleonski. Monopolzacja wladzy to coraz wieksze wzrastanie w sile Rosji Austri i Prus ktore wtedy byly w sojuszu.
Sorry gosciu, ale te fakty sam wyprodukowales
Te fakty pisalem na sucho i nie myslalem ze ktos tak wnikliwie bedzie mial mnie z tedo sprawdzac. To miala byc krotka wypowiedz z tego co z lekcji pamietalem jakies 3 miechy temu. Pisalem to na luzie nie wglebiajac sie w jakies glebsze watki. A za to ze mnie popoprawiales jestem Ci naprawde wdzieczny. Nie chce sie tu wdawac w jakies dyskusje a i nie wiedzialem ze sa tu taaacy spece od historii.
pozdr


Dionizos

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 30 marca 2003
Posty: 2230
Rejestracja: 30 marca 2003

Nieprzeczytany post 04 maja 2005, 14:59

bianconerio pisze:W traktacie z Luneville ktory byl powrotem do stanu z Campio Formio byl taki maly dopisek w ktorym bylo napisane ze Napoleon nie bedzie mogl pomagac Polakom ktorzy chcieliby odzyskac zagarniete ziemie polskie przez Austrie. Wtedy Napoleon spostrzegl ze nie bedzie mial z nich pozytku w Europie(choc toczyl walki na wielu frontach wlasnie w w Europie)wiec wyslal ich na San Domingo traktujac ich jako narzedzie( inaczej mowiac chlopcow od czarnej roboty).
Po pierwsze: Legiony nie byly wojskiem polskim, tylko francuskim. Napoleon jako konsul francuski mial prawo uzyc ich w wojnie przeciwko republice.
Po drugie: Nie bylo napisane, ze nie bedzie mogl pomagac, tylko, ze nie bedzie pomagac, a to stawia sprawe w innym swietle... zreszta w przypadku wojny z austria, Napoleon mogl smialo odebrac habsburgom galicje i przylaczyc ja do nowego panstwa Polskiego.
Po trzecie: Jak juz wspomnialem, wyslanie legionow na haiti mialo byc rozwiazaniem tymczasowym. Cesarz nie mogl sobie pozwolic na luksus pozostawienia w Italii, w czasie pokoju, chetnych do walki i antypokojowo nastawionych :lol: Polaków.
Nie chodzilo mi dokladnie o te legiony. Napoleon w 1806 roku bedac przy granicy z Prusami chcial sielatwo przedostac przez te tereny dlatego poprosil generala Dabrowskiego i J. Wybickiego by udali sie z wojskiem do Polski by tam wzniecac powstania( ja to nazwalem zrywy wyzwolencze bo chyba sie o to pytales) wzamian za wolny kraj i to im sie udalo.
Nie udali sie nigdzie z wojskiem. Owe wojsko powstalo juz na terenie Polski. Najpierw Dąbrowski z Wybickim wydali w Berlinie (3 XI 1806 roku) odezwe wzywajaca do chwytania za bron przeciw Prusakom. Nastepnie Dąbrowski zaczal formowac armie, na terenie wielkopolski. W sklad tej armii wchodzily min. Legia Północna i Legia Poznanska.
Dionizy pisze:Co rozumiesz przez "monopolizacje wladzy w Europie" ??
Monopolzacja wladzy to coraz wieksze wzrastanie w sile Rosji Austri i Prus ktore wtedy byly w sojuszu.
Monopol-wyłączne prawo do produkcji czegoś lub handlu czymś, przysługujące osobie, grupie osób lub państwu; przedsiębiorstwo mające takie prawo

Patrzac na to haslo, trudno uznac, ze Rosja, Austria czy Prusy monopolizowaly wladze. Władze mial kazdy wladca, bedacy niezalezny od innego kraju. Tym bardziej monopol ma niewiele wspolnego z wzrastaniem w sile... chociaz, moze troche :P .
Te fakty pisalem na sucho i nie myslalem ze ktos tak wnikliwie bedzie mial mnie z tedo sprawdzac.
Zapamietaj chlopcze, Napoleon to rzecz świeta...


ODPOWIEDZ